در سال های اخیر بیت کوین و اتریوم پادشاهان دنیای ارزهای دیجیتال بوده اند. کاربران در سال های اخیر تمایل زیادی به استفاده از این دو ارز دیجیتال داشته اند. البته ارزش بیت کوین و اتریوم نیز همیشه نسبت به سایر ارزها بیشتر بوده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت بیت کوین و اتریوم بپردازیم. در ادامه همراه نوبیتکس باشید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک پول دیجیتال و رمزنگاری شده است که مشکل دابل اسپندینگ را حل کرده است. و می توان مانند پول هر خرید و فروشی را با آن انجام داد. بیت کوین بر روی فناوری بلاکچین فعالیت می کند. بیراه نیست اگر بیت کوین را معرفی کننده بلاک چین بدانیم. زیرا پیش از همه گیر شدن بیت کوین کسی چندان توجهی به بلاکچین نداشت. در سال  2008 فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو اقدام به عرضه بیت کوین کردند. بیت کوین از همان زمان عرضه توجه بسیاری را به خود جلب کرد و هنوز هم پرقدرت ترین ارزدیجیتال دنیا به شمار می رود.

بیت کوین و اتریوم چه تفاوتی دارند؟

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است. ویتالیک بوترین جوان نابغه روسی-کانادایی را باید مبدع اتریوم دانست. این پلتفرم در سال 2014 به طور رسمی شروع به کار کرد. اتر ارز رسمی شبکه اتریوم در دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال به شمار می رود. هدف اتریوم از بین بردن تمامی واسطه ها در مبادلات مالی و اداری است. از زمان ابداع اتریوم، این پلتفرم نیز به شدت مورد توجه کاربران قرار گفت.

بیت کوین و اتریوم چه شباهتی با یکدیگر دارند؟

پیش از اینکه به تفاوت بیت کوین و اتریوم بپردازیم بهتر است با شباهت های آن ها آشنا شویم. بیت کوین و اتریوم هر دو بر پایه بلاکچین هستند. از طرف دیگر در بازارهای مالی هر دو ارز به عنوان ارزهای غیرقابل تغییر شناخته می شوند. به عبارت بهتر پس از انجام یک تراکنش در شبکه بیت کوین یا اتریوم امکان بازگشت عملیات وجود ندارد. همین ویژگی در کنار رمزنگاری شدن تمامی تراکنش ها امنیت شبکه بیت کوین و اتریوم را به شدت افزایش داده است.

از طرف دیگر در هر دو شبکه افرادی به عنوان ماینر مشغول به فعالیت هستند. وظیفه ماینرها کمک به انجام تراکنش ها است. ماینرها شبانه روزی در حال حل کردن معادلات پیچیده شبکه برای نقل و انتقال این کوین ها بر روی شبکه هستند. در ازای این ساعت و هزینه، پس از ساخت هر بلوک جدید و حل معادله شبکه مقداری کوین را به همراه کارمزد تراکنش ها به ماینرها هدیه می دهد.

نگاهی به 7 تفاوت مهم بین بیت کوین و اتریوم

پس از بررسی شباهت های بیت کوین و اتریوم به سراغ مهمترین تفاوت های این دو ارزدیجیتال می رویم.

1- اتریوم فقط یک پول نیست

مهمترین تفاوت بیت کوین و اتریوم در ماهیت آن ها است. در حالی که بیت کوین فقط یک پول دیجیتال بر روی بلاکچین به شمار می رود، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر بلاک چین است. اتریوم قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند را دارد و می توان به کمک این قرادادها همه واسطه ها را حذف کرد. در حقیقت اتر برای تبادلات داخلی شبکه اتریوم به وجود آمده است. یکی از مزیت های عمده شبکه اتریوم ایجاد توکن های دیجیتالی است. به عبارت بهتر توسعه دهندگان لازم نیست برای ایجاد یک کوین جدید بلاک چین جدید را ایجاد کنند، بلکه می توانند از پلتفرم اتریوم برای ایجاد و توسعه توکن های خود بهره ببرند.

2- سرعت تراکنش های اتریوم بسیار بیشتر از بیت کوین است

دومین تفاوت مهم بیت کوین و اتریوم سرعت انجام تراکنش ها است. در اتریوم برای انجام هر تراکنش باید بین  15 ثانیه تا حداکثر 5 دقیقه منتظر بمانیم که این زمان برای تراکنش های بیت کوین حدود 10 دقیقه است.

مقایسه بیت کوین با اتریوم

3- تفاوت تقسیم پاداش، چهارساله و یک ساله

بلاک های پاداش شبکه بیت کوین هر چهار سال یک بار و در اتریوم هر سال به عددی کوچکتر تقسیم می شوند. این مدل اقتصادی باعث شده که اتریوم جذابیت بیشتری داشته باشد. تقسیم پاداش در این بلاکچین ها باعث کنترل عرضه کوین ها به بازار می شود که خود در انتها باعث کنترل تورم و بالا رفتن قیمت این کوین ها می شود.

4- محاسبه کارمزد، اتریوم عادلانه تر است

چهارمین تفاوت میان اتریم و بیت کوین نحوه محاسبه و دریافت کارمزد است. در اتریوم کارمزدها بر اساس پیچیدگی محاسباتی، میزان استفاده از پهنای باند و فضای ذخیره سازی محاسبه می شود. کارمزد تراکنش بیت کوین اما فقط بر اساس اندازه و زمان حساب می شود.

5- اتریوم محدودیت استخراج ندارد

تنها 21 میلیون بیت کوین در شبکه وجود دارد که به تدریج استخراج می شود. اما در شبکه اتریوم فعلا محدودیتی برای تعداد نهایی کوین ها برای استخراج وجود ندارد. البته هم بیت کوین و هم اتریوم در طول زمان فرآیند استخراج و حل کردن بلوک ها را سخت تر می کنند.

6- بیت کوین هاردفورک های بیشتری را تجربه کرده است

بیت کوین هاردفورک یا به روزرسانی های بیشتری نسبت به اتریوم داشته است. در یکی از بزرگترین هاردفورک های بیت کوین، ارزدیجیتال بیت کوین کش به وجود آمد.

7- اتریوم مانع از فعالیت استخرهای استخراج متمرکز می کند

تفاوت مهم دیگر اتریوم و بیت کوین درباره نحوه استخراج است. در بیت کوین ماینرها می توانند با یکدیگر استخر ماینینگ تشکیل دهند و به حل معادلات شبکه بپردازند. اما اتریوم برای جلوگیری از فعالیت استخرهای استخراج متمرکز تغییراتی را در هسته خود اعمال کرده است.

مقایسه بیت کوین و اتریوم درست نیست

در این مقاله به بررسی تفاوت های بیت کوین و اتریوم پرداختیم. اما باید در انتهای مقاله بگوییم که این مقایسه اصلا درست نیست. در حقیقت همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم اتریوم برای اجرای قرادادهای هوشمند به وجود آمده و از اتر تنها به عنوان ابزاری برای رسیدن به این هدف استفاده می کند. اما بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا پایدار طراحی شده است. بنابراین مقایسه بیت کوین و اتریوم چندان کاربردی ندارد. در انتهای مقاله از شما دعوت می کنیم برای خرید و فروش انواع ارزدیجیتال به صفحه اصلی نوبیتکس مراجعه بفرمایید.