در این مقاله سعی شده است تا دغدغه های مهم کاربران در زمینه مخاطرات انتقال ارزدیجیتال و حفظ حریم خصوصی در شرایط تحریم، را مطرح نماییم. همچنین به منظور اینکه ریسک تهدیداتی نظیر بلوکه شدن اموال در اکسچنج های خارجی به حداقل ممکن برسد، راهکارهایی پیشنهاد شده است.

در شرایط فعلی می توان گفت تقریباً تمامی بازارهای جهانی، خدمات خود را برای کاربران ایرانی محدود ساخته اند. هرچند انگیزه محدودسازی در بین این بازارها متفاوت است. به عنوان مثال کراکن و بیترکس که صرافی آمریکایی به حساب می آیند به واسطه قوانین سختگیرانه تر، مجبور به رعایت پروتکل های پیچیده تری برای رصد تراکنش های واریز و برداشت خود می باشد. اما اکسچنجی مثل بایننس، صرفاً با هدف سلب مسئولیت از خود بر اساس پروتکل های ساده تر اقدام به رصد می نماید.

در این شرایط، کاربران و اکسچنج های ایرانی به منظور حفظ دارایی های خود و دیگران، ملزم به رعایت مواردی که در این مقاله بررسی شده است، می باشند. در این مقاله تلاش داشته ایم تا بدور از جزئیات تکنیکال و پیچیده ساختن توضیحات، به شکل پرسش و پاسخ ساده، دغدغه های کاربران را طرح و پیشنهادات خود را ارائه کنیم.

آیا کاربر ایرانی باید از اکسچنج های خارجی استفاده کند؟

اصولاً پاسخ به این سؤال از جنبه های مختلف قابل بررسی است. به صورت خلاصه، تصمیم به استفاده از هر بستر مبادله ارتباط مستقیم با هدف استفاده خواهد داشت. برای اهداف ترید میان مدت و بلند مدت، قطعاً اکسچنج های ایرانی امن تر هستند. اما آیا شرایط کنونی این اسکچنج ها، برای کاربران حرفه ای ایرانی کفایت می کند؟ جواب این سؤال قطعاً خیر خواهد بود. از جمله مزایایی که در اکسچنج های خارجی وجود دارد ولی در اکسچنج های ایرانی ممکن است یافت نشود، پویایی بیشتر بازار، اسپرد یا همان اختلاف بین قیمت خرید و فروش کمتر، کارمزد معاملات بعضاً کمتر، پشتیبانی از تعداد کوین های بیشتر، پیشتیبانی از جفت ارزهای قابل معامله بیشتر، پشتیبانی از روش های سفارش گذاری متنوع تر و … را می توان اشاره کرد. پس به عنوان نتیجه این بخش توصیه می شود تنها در صورتی که واقعاً به امکانات اینچنینی نیاز داشتید با در نظر گرفتن تمامی ریسک های استفاده از بسترهای خارجی، اقدام به انتخاب و استفاده از اکسچنج خارجی کنید. برای مواردی که نیاز به استفاده از این امکانات نداشته یا کمتر دارید، با توجه به اینکه تقریباً تمامی اکسچنج های خارجی، استفاده کاربران ایرانی را در قوانین خود محدود ساخته اند، مزایای ذکرشده در مقابل ریسک بلوکه شدن اموالتان، قابل صرفنظر خواهد بود.

در صورتی که بسترهای ایرانی نیازهای شما را پوشش می دهند، از در معرض ریسک قرار دادن دارایی های خود در بسترهای خارجی پرهیز کنید!

ایرانی ها از کدام اکسچنج خارجی می توانند استفاده کنند؟

جواب به این سؤال را قبلاً داده ایم. تعداد اکسچنج های متمرکز خارجی که به صراحت یا در لفافه فعالیت کاربران ایرانی را محدود نکرده باشد، بسیار اندک است. حتی اکسچنج هایی که در حال حاضر احراز هویت با مدارک ایرانی را قبول می کنند نیز مشابه نمونه معروف آمریکایی یعنی بیترکس که ابتدا اعلان کرد با هر مدرکی امکان احراز برای اتباع تمامی کشورها وجود دارد و بعد از پایان این پروسه کلیه دارایی های کاربران ایرانی را به مدت 2 سال بلوکه نمود، قابل اعتماد نیستند.

اما همانطور که در بالا گفته شد، اگر به هر دلیل نیاز به استفاده از اکسچنج های خارجی را احساس نمودید ابتدا به محل استقرار و فعالیت آن اکسچنج توجه کنید. همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، انگیزه برای رصد کاربران در بین اکسچنج های مختلف، متفاوت است.

استفاده از اکسچنج های آمریکایی قمار بر روی کلیه دارایی هایتان به حساب می آید. کراکن، بیترکس، کوین بیس از جمله این بستر ها می باشند. قطعاً به جز قوانینی مثل مبارزه با پولشویی، سیاست های تحریمی آمریکا در این بسترها با شدت بیشتری دنبال می گردد. این بسترها علاوه بر اینکه محدودیت های خود را برای کاربران ایرانی، از طریق راهکارهای پیچیده تری اعمال می کنند، ارتباطات اتباع سایر کشورها با ایران را نیز تحت نظارت شدید داشته و در صورت اثبات این ارتباط، دارایی های آنها را نیز بلوکه می نمایند.

اما اکسچنج هایی مثل بایننس و کوینکس، تا به امروز با دنبال کردن اهداف بیزینسی، به دنبال جذب حداکثری بوده و لذا قوانین ساده تری برای رصد کاربران دنبال می کنند. به عنوان مثال شما می توانید تا سقف مشخصی در زمینه برداشت بدون نیاز به احراز هویت در این اکسچنج های فعالیت کنید. اما این بدان معنی نیست که دارایی های شما در این اکسچنج ها در خطر بلوکه شدن نیست!

اگر مجبور به استفاده از بسترهای خارجی بودید، به هیچ وجه اکسچنج های آمریکایی را انتخاب نکنید! برای استفاده از سایر اکسچنج ها نیز نهایت دقت در زمینه نحوه ورود، میزان واریز و برداشت و مبلغی که در حسابشان نگه می دارید، داشته باشید!

چه عواملی ممکن است باعث بلوکه شدن حساب در بایننس شود؟

بر خلاف ادعای بایننس، عدم نیاز به احراز هویت در این اکسچنج صرفاً جنبه تبلیغاتی برای جذب حداکثری داشته و طی فرآیندهایی در طول مدت استفاده از این بستر شما را مجبور به ارائه مدارک هویتی می نمایند. پروتکل بایننس در این زمینه ساده است. مادامی که فعالیت شما از یک سطحی کمتر باشد، به حساب شما کاری نخواهند داشت اما به محض اینکه فعالیت فراتر از معمول داشته باشید، حساب شما به بهانه های مختلف بسته خواهد شد و از شما درخواست مدارک هویتی خواهد گردید.

با توجه به صراحت بایننس مبنی بر عدم امکان استفاده از خدمات این سایت برای کاربران ایرانی، مهمترین عامل که باعث بسته شدن حساب کاربری می شود، ورود با آی پی ایران یا استفاده از وی پی ان های نامناسب می باشد. اگر از وی پی ان های رایگان استفاده می کنید، همین ابتدای کار باید خاطر نشان کنیم که احتمال بلوکه شدن حسابتان در بایننس نزدیک به 100 درصد خواهد بود. استفاده از بسترهای وی پی ان یا وی پی اس که شما را قادر می سازد تا از یک ناحیه جغرافیایی مشخص اتصال پیدا کنید و همینطور در زمان اختلالات اینترنت و قطع شدن اتصال با وی پی ان، هرگونه اتصال شما با بایننس را قطع نماید الزامیست.

عامل دومی که باعث بسته شدن اکانت در بایننس می شود، واریز مبلغ بزرگتر از وضعیت معمول اکانت شما و بالاتر از حد حساسیت بایننس می باشد. در این صورت بلافاصله حساب شما بلوکه شده و از شما تقاضای مدارک خواهد شد حتی اگر هیچ ردی از آی پی ایران نداشته باشید. همچنین استفاده از api برای برداشت و نیز برداشت کل موجودی یا در فاصله های زمانی کم هم می تواند منجر به بسته شدن حساب شما در بایننس گردد.

در نهایت باید گفت حتی اگر هیچ ردی از ایرانی بودن شما هم وجود نداشته باشد و همینطور رفتار غیرمعمول نیز مرتکب نشوید، باز هم به واسطه سیاست احراز بایننس، اکانت های احراز نشده به صورت رندوم بسته و از صاحبان آن درخواست مدارک هویتی می شود.

اکانت های احراز نشده در طول عمر فعالیتشان در بایننس، قطعاً در صورتی که مبالغ بالا واریز کنید، یا با آی پی های مناطق جغرافیایی مختلف مثل ایران وارد حساب شوید، یا حتی به صورت رندوم بسته و از آنها درخواست احراز هویت خواهد شد! این موضوع هیچ ارتباطی با منشأ آدرس های واریز و برداشت ندارد!

آیا برداشت از اکسچنج های ایرانی به مقصد اکسچنج های خارجی ، ممکن است باعث بسته شدن حساب شود؟

به صورت کلی جواب به این سؤال مثبت است. یک قاعده کلی به عنوان کاربر ارزهای دیجیتال این است که هنگامی که قصد استفاده از بسترهای خارجی را دارید تا جای ممکن، واریزها به اکسچنج خارجی را از ولت های شخصی با آدرس های متفاوت انجام دهید. اگر با مفهوم تغییر آدرس آشنا نیستید، می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

البته حتماً خواهید گفت برای کوین هایی مثل بیت کوین و تتر، هزینه و زمان انتقال از اکسچنج داخلی به ولت شخصی و سپس به اکسچنج خارجی بالا خواهد بود. در این صورت باید بدانید که صرافی یا بازار داخلی که از آن برداشت خواهید داشت چه راهکاری اندیشیده است. اما به صورت کلی، برای کوین هایی که فرآیند انتقال آنها سریع و کم هزینه است، انتقال از اکسچنج داخلی به ولت شخصی و سپس از ولت شخصی به اکسچنج خارجی، امن ترین حالت ممکن از نظر سخت کردن رصد این انتقال برای اکسچنج های خارجی خواهد بود.

اگر بخواهیم تقسیم بندی در زمینه راهکارهای انتقال موجود در بین صرافی ها و بازارهای ایرانی داشته باشیم، دو شکل عمده مشاهده می شود:

  • انتقال از ولت اختصاصی اکسچنج ایرانی

شناسایی آدرس برداشت اکسچنج اصولاً هیچ پیچیدگی خاصی ندارد و به همین سبب نیز تقریباً آدرس ولت های برداشت تمامی اکسچنج های معتبر در دنیا، در اکسپلوررها با نام همان اکسچنج خواسته یا ناخواسته معادل سازی شده است. کافی است یک بار درخواست برداشت از یک اکسچنج ثبت شود تا آدرس یا آدرس های هات ولت شناسایی گردد.

یکی از عواملی که باعث می شود آدرس برداشت اکسچنج های ایرانی نیز شناسایی شود عدم رعایت موارد اشاره شده در قسمت قبل توسط کاربران و بلوکه شدن اموال آنها در یکی از اکسچنج های خارجی است. زمانی که مثلاً یک کاربر با آی پی ایران وارد اکانت اکسچنج خارجی خود شده و از حساب اکسچنج داخلی خود به مقصد اکسچنج خارجی درخواست انتقال دهد، پس از بسته شدن اکانت و مشخص شدن هویت کاربر، مسلماً آدرس مبدأ نیز می تواند در لیست سیاه اکسچنج مقصد قرار گیرد. به همین دلیل است که در این مقاله نیز ذکر شده با رعایت نکات طرح شده علاوه بر دارایی های خود، دارایی دیگران را نیز در معرض خطر قرار ندهید.

  • انتقال از حساب اکسچنج خارجی

یک اکسچنج داخلی می تواند درخواست های برداشت خود را از مبدأ یک اکسچنج خارجی ارسال نماید. از منظر رصدپذیری این حالت قطعاً شرایط را برای رصد منشأ سخت تر خواهد نمود. اما در کنار آن، اگر هویت دارنده آدرس مقصد فاش شود که ایرانی بوده است، نه تنها دارایی خود آن کاربر، بلکه دارایی سایر کاربران که در اکانت اکسنچنج خارجی به منظور تسویه نگه داری شده است در مخاطره خواهد بود. مثلاً اگر برداشت از مبدأ بایننس به مقصد بایننس باشد و صاحب آدرس مقصد در بایننس مشخص گردد که ایرانیست، حساب کاربری آدرس مبدأ نیز به مخاطره خواهد افتاد.

نوبیتکس برای کم کردن مشکل انتقال به اکسچنج های خارجی، چه تدابیری در نظر گرفته است؟

نوبیتکس از ابتدای فعالیت، با علم به اینکه قطعاً در آینده ای نزدیک رصد تراکنش های شبکه به شکل جدی تری دنبال خواهد شد راهکارهای مختلف برای سخت تر شدن رصد تراکنش ها از مبدأ نوبیتکس را مورد بررسی قرار داد. هرچند همانطور که گفته شد، شناسایی آدرس هات ولت اکسچنج ها اصولاً کار سختی نیست، اما با توجه به جمیع جوانب از جمله میانگین زمانی که ممکن است یک آدرس در لیست سیاه اکسچنج های خارجی قرار گیرد، نوبیتکس پروتکل تغییر آدرس هات خود را با توجه به این میانگین زمانی به کار گرفته است.

به عنوان مثال آدرس هات بیت کوین نوبیتکس به صورت میانگین هر دو ماه یک بار از ابتدای تأسیس تغییر نموده است. به همین دلیل هم تا به امروز، هیچ گزارش موثقی در مورد بلوکه شدن واریز بیت کوین به دلیل شناسایی منشأ نوبیتکس در اکسچنج های خارجی وجود ندارد. هرچند آنالیز زنجیره و شناسایی آدرس ها با اهداف مختلف و در سطوح متفاوت انجام می شود و به تازگی به صورت عملیاتی به کار گرفته شده اند، لذا در نوبیتکس به عنوان یک تصمیم بازدارنده و رفع دغدغه های کاربران، تصمیم به اعمال پروتکل جامعی در زمینه تغییر آدرس هات ولت ارزهای مختلف گرفته شده و تا انتهای سال 99، عملیاتی خواهد شد.

آیا برداشت از اکسچنج خارجی به مقصد اکسچنج ایرانی می تواند موجب بلوکه شدن دارایی شود؟

برای پاسخ به این سؤال می بایست ابتدا فرآیند واریز بین بسترهای ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم.

  • فرآیند واریز در صرافی های ایرانی:

آدرس واریز صرافی هایی که عملاً خودشان با کاربر معامله انجام می دهند معمولاً ثابت است. به بیان ساده تر، یک یا چند آدرس مشخص به کاربرانی که قصد فروش رمزارز خود را دارند داده می شود و آدرس برای هر کاربر اختصاصی نیست. شناسایی این آدرس ها ساده تر بوده و عملاً با آنالیز زنجیره احتمال بیشتری برای تشخیص منشأ ایرانی خواهند داشت.

  • فرآیند واریز در بازارهای ایرانی:

آدرس واریز در بازارهای ایرانی مشابه تمامی بازارهای دنیا برای هر کاربر اختصاصی بوده و لذا تشخیص اینکه این آدرس متعلق به یک بستر ایرانی است کار بسیار سخت و نامحتملی است البته به شرطی که مواردی از جانب بازار رعایت گردد که در بخش بعد به آن اشاره خواهیم نمود.

نتیجه آنکه، تشخیص منشأ آدرسهای اختصاصی بسیار سخت می باشد. مگر آنکه هویت فرد استفاده کننده از آن آدرس به دلایل اشاره شده در یک اکسچنج خارجی مشخص گردد. همچنین امکان اینکه مالک آدرس توسط خود مالک یا افرادی که آشنایی دارند در اکسپلوررها ثبت و تعیین شده باشد نیز وجود دارد.

نوبیتکس به منظور کم کردن ریسک شناسایی آدرس کاربرانش چه تدابیری اندیشیده است؟

قبل از طرح موارد در نظر گرفته شده در نوبیتکس باید خاطر نشان نمود، هیچ مورد اثبات شده ای از اینکه واقعاً فرآیندهای پیچیده آنالیز زنجیره با عمق بالا در اکسچنج ها به منظور شناسایی هویت کاربران ایرانی از روی آدرس واریز و برداشت، در حال به کارگیری باشد تا به امروز مشاهده نشده است. تمامی موارد یا از طریق شناسایی هویت کاربر توسط آی پی های مورد استفاده یا رفتار مشکوک در واریز و برداشت بوده و یا اینکه آدرس مورد استفاده برای واریز یا برداشت به صورت مشخص متعلق به اکسچنج ایرانی ثبت شده است.
کاربرد اصلی و اثبات شده آنالیز زنجیره که نهایتاً منجر به تشخیص منشأ آدرس شده است با هدف شناسایی مسیر پولشویی برای مواردی از جمله هک می باشد که در این حالت سازمان های امنیتی، با اهداف مشخص تا عمق بالایی از تراکنش ها را مورد بررسی قرار می دهند و البته رسیدن به کوچکترین سرنخ نیز برای این موارد ارزشمند است. اما برای بررسی مواردی مثل تشخیص هویت در اکسچنج ها، اصولاً ابزار کاربردی در حال حاضر به شمار نمی آید چرا که راههای بسیار ساده تری نظیر آنالیز رفتار کاربر، آی پی های ورودی و غیره خیلی سریعتر و کم هزینه تر می باشند.

دو حالت کلی به عنوان ریسک برداشت به مقصد اکسچنج های ایرانی متصور است.

شناسایی آدرس به کمک شناسایی هویت

در این حالت ابتدا به واسطه رفتار اشتباه که قبلا اشاره شد یا بر اساس پروتکل های رندوم، اکسچنج خارجی اکانت کاربر را بسته و پس از تشخیص هویت ایرانی تمامی آدرس های واریز و برداشت کاربر ممکن است به لیست سیاه اکسچنج اضافه شود.
در این حالت نوبیتکس در حال تدوین امکان تغییر آدرس برای کاربرانی که به هر دلیل هویتشان در یک اکسچنج خارجی مشخص شده است، می باشد.

شناسایی هویت به کمک شناسایی آدرس

در این حالت دو سناریو محتمل است. سناریو اول می بایست با استفاده از تکنیک های آنالیز زنجیره، ابتدا یک دسته بندی صورت گرفته شده باشد و سپس درخواست برداشت به مقصد این آدرس منجر به بسته شدن حساب کاربر و درخواست مدارک هویتی گردد. سناریو دوم، خوداظهاری یا ثبت مالک آدرس در اکسپلوررهای معتبر و تعیین منشأ آدرس می باشد. این سناریو بیشتر برای کوین هایی که آدرس واریز ثابت بوده و صرفاً با تغییر تگ، وضعیت واریز مشخص می گردد مثل ریپل یا استلار، محتمل خواهد بود.

برای سناریو اول، با توجه به اینکه آدرس های نوبیتکس به صورت اختصاصی تعریف شده و تماماً کلد می باشد نوبیتکس همواره برداشت از آدرس های کلد کاربران را به مقصد آدرس های ذخیره ساز یک بار مصرف و طی انتقال چند مرحله ای در نظر داشته است تا در صورتی که آدرس هات ولت نوبیتکس به هر دلیل تشخیص داده شد، کار تشخیص ولت های کاربران از روی شناسایی ولت های ذخیره ساز مشکل تر گردد. به عنوان مثال این پروتکل برای آدرس های بیت کوین نوبیتکس از ابتدای شکل گیری فعالیت اعمال شده است.

برای سناریو دوم، برنامه تغییر دوره ای آدرس کاربران برای کوین های تگ دار مثل ریپل، استلار، بایننس کوین و ایاس، در دستور کار قرار گرفته است.

آیا اخیراً گزارش مستندی در مورد بلوکه شدن دارایی کاربرانی که از نوبیتکس برداشت یا به نوبیتکس واریز داشته اند، دریافت کرده اید؟

نوبیتکس در طی سه سال فعالیت، همواره در معرض جوسازی و تخریب بوده و هیچگاه سیاست پاسخگویی به این تخریب ها را دنبال ننموده است، چرا که تمرکز ما را برای رسیدن به اهداف مهمتر، بر هم می زده است. اما در مورد دغدغه های به جای کاربرانمان همواره تلاش داشته ایم تا با صداقت طرح موضوع نموده و راهکارهای خود را بیان نماییم.

تنها دو مورد گزارش شده به نوبیتکس به صورت مستند وجود داشته است که صرفاً مرتبط با کوین ریپل بوده است. از آنجایی که بازار ریپل به ریال تقریباً دو سال پیش برای اولین بار در نوبیتکس شکل گرفت و اخبار آن توسط کامیونیتی این کوین مخابره شد، آدرس ریپل نوبیتکس نیز در تمامی اکسپلوررهای معتبر این کوین با نام نوبیتکس ثبت شده است و لذا واریز به این آدرس بدون نیاز به هیچگونه بررسی ویژه نظیر آنالیز زنجیره، مشخصاً به مقصد نوبیتکس انجام می گردد و برای تمامی اکسچنج ها نیز قابل رصد است. طی این دو سال حتی اکسپلورر xrpscan اقدام به ثبت تیک آبی برای آدرس نوبیتکس به عنوان آدرس اکسچنج معتبر نموده است. از آنجایی که برای تعامل با این کامیتونیتی از جمله تعامل اخیر با تیم اسپارک، چنین اعتباری به نفع کاربران ما بوده است لذا نوبیتکس نیز طی این دو سال اقدامی در تغییر آدرس خود به یک آدرس ناشناس در شبکه ننموده است. فرض بر این بوده که به واسطه سرعت بالای انتقال و هزینه پایین، در صورتی که کاربران بخواهند به اکسچنج های پرریسک آمریکایی مثل کراکن یا کوین بیس واریز یا برداشت داشته باشند این کار را توسط یک ولت واسط انجام خواهند داد. دو مورد گزارش شده صرفاً برای این دو اکسچنج آمریکایی در چند روز اخیر گزارش شده است و لذا با توجه به همین دو گزارش نیز تصمیم به اعمال پروتکل تغییر آدرس برای تنها آدرسی که به صورت رسمی متعلق به نوبیتکس معرفی شده است، گرفته شد.

برای کوین های دیگر نظیر بیت کوین، اتریوم، تتر و …، چه در واریز به نوبیتکس و چه در برداشت از نوبیتکس، به واسطه تغییرات دوره ای آدرس و ناشناس بودن آن ها در اکسپلوررها هیچ کیس واقعی گزارش نشده و مشکلی وجود نداشته است.

همینطور هیچ مورد مستندی برای بلوکه شدن اموال به واسطه انتقال از مبدأ نوبیتکس به مقصد بایننس یا کوینکس و بالعکس گزارش نشده و صرفاً به واسطه همان پروتکل های ساده بایننس برای احراز اکانت های احراز نشده بوده است.

آیا گزارش بلوکه شدن اموال، به واسطه استفاده از سایر بسترهای ایرانی را تأیید می کنید؟

برای پاسخ به این سؤال، نوبیتکس یک فراخوان خصوصی بین فعالان این حوزه در مورد ارائه گزارش های مستند در این زمینه داده است. بررسی تاریخچه این امر نشان می دهد در دو مورد، بررسی نهادهای امنیتی که منجر به ارائه گزارش مستند شده، مربوط به اخاذی بابت هک دیتابیس های عمومی بوده است که در نهایت بیت کوین های دریافت شده در ایران نقد گردیده است.

هر چند که تمامی فعالان حقیقی و حقوقی این حوزه می بایست تمامی دقت خود را برای جلوگیری از گردش پول کثیف با رعایت موازین و اصول احراز هویت و تأیید منشأ پول به کار گیرند اما در اولین گزارش یک شخص ایرانی که با اشتباه شخصی خود، آدرس بیت کوین خود را در شبکه های اجتماعی و سایت شخصی اعلان نموده بوده است به عنوان مقصد بیت کوین های هکی شناسایی شده و لذا نیاز به هیچ فرآیند پیچیده در زمینه آنالیز زنجیره نبوده است (لینک مرتبط).

در مورد دوم نیز انگیزه مجددأ شناسایی مقصد بیت کوین های اخاذی شده بوده است که آنالیز زنجیره، در نهایت مقصد این بیت کوین ها را یکی از صرافی های ایرانی معرفی نموده است. همانطور که اشاره شد، به واسطه ثابت بودن آدرس واریزی صرافی ها بر خلاف بازارها، شناسایی این موضوع محتمل تر خواهد بود (گزارش ردیابی انتقال بیت کوین هکی به صرافی ایرانی).

با توجه به گزارشهایی که از سایر بسترهای فعال در این زمینه گرفته شده، سایر موارد یا شایعه بوده یا اصولاً دلیل بلوکه استفاده از بستر ایرانی نبوده است. مثلا انتقال تتر با حجم بالا به اکانت بایننس احراز نشده، قطعاً با هر منشأیی منجر به بسته شدن حساب و درخواست مدارک هویتی خواهد شد. یا استفاده از بستر کراکن با توجه به پروتکل های پیچیده ای که این اکسچنج آمریکایی به منظور رفتارشناسی کاربرانش به کار گرفته با ریسک بالایی همراه می باشد.

جمع بندی

به صورت کلی، امکان بلوکه شدن اموال ایرانیان با دلایل مختلف در بسترهای خارجی وجود دارد. هرچند ریسک این دلایل می تواند به واسطه عملکرد کاربر و بستر داخلی، کاهش یابد، اما قطعاً از یک سو، شرایط برای فعالیت بدون احراز هویت در بازارهای خارجی، سخت تر شده و همچنین از سوی دیگر رصد تراکنش ها با تکمیل ابزارهای موجود، مسیرهای دور زدن قوانین محدودیت ساز را پیچیده تر خواهد کرد. لذا در برهه کنونی لزوم وجود و تکمیل بسترهای داخلی به منظور پاسخگویی به نیاز کاربران ایرانی بیش از پیش مشخص خواهد گردید.

نوبیتکس ضمن حمایت از بسترهای داخلی که با فعالیت سالم تلاش در رفع این نیاز کاربران ایرانی داشته اند، برنامه خود برای حفظ بیشتر حریم خصوصی کاربران خود اعلام می دارد:

  • تغییرات دوره ای آدرس های واریز کاربران برای تمامی کوین ها طبق پروتکل و برنامه زمانبندی استاندارد که نیاز ماینرها به داشتن آدرس ثابت را تحت تأثیر قرار ندهد.
  • تغییر آدرس های هات ولت (از ابتدای فعالیت نوبیتکس اعمال شده است)
  • افزایش عمق فرآیند انتقال از ولت های کلد به هات ولت (برای بیت کوین اعمال شده است)
  • کاهش قابلیت رصدپذیری با استفاده از آدرس های یکبار مصرف به عنوان آدرس های ذخیره ساز (برای بیت کوین اعمال شده است)
  • تغییر معماری واریز و برداشت برای کوین های تگ دار
  • ایجاد امکان تغییر آدرس واریز برای کاربرانی که به دلایل مختلف هویتشان در بسترهای خارجی مشخص گردیده است.

هرچند هیچ گزارش مستندی در مورد به کارگیری ابزارهای آنالیز زنجیره برای شناسایی منشأ واریز و برداشت با هدف تشخیص هویت در اکسچنج های خارجی غیرآمریکایی مشاهده نشده است، اما نوبیتکس با نگاه رو به جلو و احتمال به کارگیری آن در آینده، در این زمینه اقدامات پیشگیرانه ذکر شده را در نظر گرفته است.

همینطور، نوبیتکس تلاش خواهد کرد تا با تکمیل مطالعات خود در زمینه مقابله با عنصرهای تحریمی در بلاک چین و از بین رفتن حریم خصوصی با مقاصد سیاسی، راهکارهای خود را در این زمینه برای عموم منتشر نموده تا تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در ایران نیز با رعایت استانداردها، به شکل یکپارچه مقابله نمایند. چرا که هرکدام از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال رعایت موارد لازم را ننمایند به واسطه وجود گردش داخلی، سایر بسترها نیز تحت تأثیر و مخاطره قرار خواهند گرفت.

لذا همانطور که اطمینان می دهیم در حال حاضر سطح مخاطره بزرگ نمایی شده چرا که اولا راهکارهای شناسایی هویت صاحب حساب بیش از اینکه به منشأ انتقال مرتبط باشد، به رفتار کاربر مرتبط بوده و حتی در صورت بلوکه اموال هم پس از ارائه مدارک، دارایی کاربران به صورت معمول اجازه برداشت پیدا نموده است، اما با نگاه به آینده معتقدیم که بدور از انگیزه های تخریبی و در نظر گرفتن نفع شخصی، می بایست راهکارهای استاندارد برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی در حوزه بلاکچین ایران با اهداف سیاسی به کارگرفته شود.