تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

تحلیل آنچین on chain؛ هفته سوم شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بعد از ۸۰ روز، قیمت بیت کوین دوباره با محدوده‌ زیر ۱۹هزار دلار روبرو شد و در طی ۲۴ساعت، بیشتر از هفت درصد سقوط کرد؛ اما بعد از آن با جهشی قدرتمند تا حوالی ۲۲۵۰۰ دلار نیز رسید. همه چیز مطابق میل سرمایه‌گذاران پیش می‌رفت تا زمانی که نرخ CPI فراتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد و تصمیمات سخت‌گیرانه ایالات متحده دوباره بازار را به ناحیه ۲۰ هزار دلاری رساند.
هنوز محدوده ۱۸ هزار و ۲۴ هزار دلار که دو ماه پیش به آن اشاره کردیم، به عنوان حمایت و مقاومت کلیدی بازار به شمار می‌رود و تا زمانی که از این نواحی خارج نشدیم، بازار نوسان‌های متعددی را به همراه خواهد داشت.

 Accumulation Addresses آدرس‌های انباشت

هفته گذشته تعداد آدرس‌ها با موجودی بیش‌از صفر بیت‌کوین را به عنوان شاخصی برای پویایی بازار معرفی کردیم؛ نمودار دیگری که این هفته قصد داریم به معرفی آن بپردازیم، آدرس‌های انباشت (Accumulation Addresses) است. در تحلیل آنچین به آدرس‌های منحصر به فردی که حداقل ۲ بار ورودی داشته و هرگز وجوهی را خرج نکرده باشند، آدرس‌های انباشت می‌گویند.
آدرس‌های انباشت نسبت به دیگر آدرس‌ها اعتماد بیش‌تری به بیت‌کوین و وضعیت آینده آن دارند، چرا که علاوه بر خرج نکردن دارایی خود حداقل بیش‌از یک بار اقدام به خرید و افزایش دارایی خود کرده‌اند.
برخلاف روند متزلزل آدرس‌های جدید و آدرس‌های با موجودی بیش‌از صفر بیت‌کوین، آدرس‌های انباشت روند صعودی خود را همچنان ادامه می‌دهند و از زمانی که قیمت بیت‌کوین برای اولین‌بار به محدوده‌ی ۲۰هزار دلاری رسید، تا به امروز تعداد این آدرس‌ها بیش از ۷۰هزار عدد اضافه شده است؛ این اتفاق به معنای امید این گروه از دارندگان، به آینده‌ی بازار است.

 

Hash Rate (EMA14) هش‌ریت

هش‌ریت معیاری از کل قدرت محاسباتی است که توسط یک شبکه ارز دیجیتال اثبات کار، برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌شود. همچنین هش‌ریت به عنوان معیاری برای سنجش امنیت و پویایی شبکه استفاده می‌شود. بعد از اعمال محدودیت‌های کشور چین درباره استخراج بیت‌کوین که باعث ریزش ۳۰٪ نرخ هش شد، مجددا شبکه روند خوبی به خود گرفته است؛ به طوری که میانگین دوهفته‌ای این شاخص سقف جدیدی را ثبت کرده و حدود ۵۰درصد از زمانی که بیت‌کوین در قیمت ۶۷ هزاردلاری معامله می‌شد افزایش پیدا کرده است. تا زمانی که نرخ هش سقف‌های جدیدی را ثبت کند، آینده‌ی درخشان و روشنی در انتظار بیت‌کوین است.

Realized price

یکی از معیارهای قدیمی بازار Realized price یا همان قیمت تحقق یافته است که از مجموع هزینه پرداخت‌شده برای سکه‌ها (در زمان آخرین جابجایی آنها) تقسیم بر عرضه در گردش بازار بدست می‌آید. این شاخص که میانگین پول پرداخت شده برای هر بیت‌کوین را نمایش می‌دهد، در طول دوره‌ی نزولی اخیر بیش از هر مرتبه‌ دیگری نوسان داشته است که این اتفاق نشان از پیچیدگی بسیار بازار دارد. این حد از سردرگمی سرمایه‌گذاران را می‌توان در هفته گذشته نیز مشاهده کرد؛ جایی که قیمت بعد از ۲۵روز ابتدا به بالای قیمت تحقق‌یافته رسید و تنها با سپری شدن ۴۸ساعت دوباره زیر این شاخص قرار گرفت. درحال حاضر Realized price مقدار ۲۱۴۰۰ دلار را نشان می‌دهد.

اقتصاد کلان

بسیاری از نگرانی‌های اروپا مربوط به زمستان است. گفت‌وگو بین ناتو و روسیه به آینده پیش‌روی اروپا گره خورده است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که آمدن زمستان منجر به آزمایش محدوده ۱۰ تا ۱۱ هزار دلاری بیت‌کوین خواهد شد. از طرفی دیگر تصمیات سخت‌گیرانه ایالات متحده و فدرال رزرو برای مهار تورم، هم‌چنان بازارهای مالی را تحت فشار قرار خواهد داد.

جمع بندی

هفته بسیار حساس و پر از اتفاقات مهم پیش‌روی بازار قرار دارد؛ از آزادسازی سکه‌های Mt.gox گرفته تا ادغام اتریوم می‌تواند بازار کریپتو را تحت الشعاع قرار دهد. شرکت Coinshare به تازگی گزارش داده است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مقدار زیادی اتریوم رو خارج کردند و ادعا کرده‌ این افراد نسبت به رویداد ادغام اتریوم تردید دارند. به هر صورت باید منتظر سرنوشت بزرگترین تغییر در تاریخ ارزهای دیجیتال باشیم.

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱ نظر

۵ ۱
تحلیل آنچین on chain؛ هفته سوم شهریور ۱۴۰۱
مطالب مشابه