تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

کازماس چیست و آینده ارز اتم چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

کازماس چیست یا ارز اتم چیست سؤال تکرارشونده بسیاری از علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال است. در واقع چه به مباحث تکنولوژی در ارزهای دیجیتال و بلاکچین علاقه‌مند باشید و چه به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، حتماً پروژه کازماس و آینده ارز اتم برای شما جذاب خواهد بود. در ادامه این ارز دیجیتال را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. 

پروژه کازماس چیست؟ تاریخچه ارز دیجیتال اتم

اگر به مباحث حوزه رمزارزها علاقه‌مند باشید؛ حتماً میدانید که همواره مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری پاشنه آشیل دنیای بلاکچین بوده است. اکنون که بیش از یک دهه از ساخت اولین بلاکچین یعنی بیت کوین می‌گذرد؛ راه‌حل‌های بسیاری برای رفع این دو مشکل مطرح‌شده است و پروژه کازماس با ارز دیجیتال اتم یکی از این راه‌حل‌هاست.

 به احتمال زیاد کازماس را با ارز اتم (ATOM) می‌شناسید. بلاکچین کازماس (Cosmos) با ارائه مکانیسم خرد جمعی Tendermint و با در اختیار قرار دادن ابزارهای منبع باز به توسعه‌دهندگان، به یکی از بهترین گزینه‌ها در میان  بلاکچین‌های مشابه تبدیل شده است. در این مقاله ساختار و کارکرد کازماس را بررسی خواهیم کرد و به این سؤال پاسخ خواهیم داد که چرا در رقابت تنگاتنگ بازار ارزهای دیجیتال کازماس همچنان یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌هاست؟

کازماس چیست با پروژه عظیم کازماس آشنا شوید

کازماس اتم (ATOM) چطور کار می‌کند؟

تمرکز اصلی کازماس بر ایجاد شبکه‌ای از بلاکچین‌های مختلف است که قابلیت تعامل با یکدیگر را دارا باشند. شبکه کازماس در سال ۲۰۱۴ توسط Ethan Buchman و Jae Kwon تأسیس شد. شبکه کازماس از یک بلاکچین اصلی اثبات سهام و بلاکچین‌های شخصی‌سازی‌شده‌ای به نام زون  Zones تشکیل‌شده است.

زنجیره اصلی به نام هاب کازماس Cosmos Hub؛ دارایی‌ها و داده‌ها را بین زون‌های (Zones) متصل به یکدیگر منتقل می‌کند و همچنین یک لایه امنیتی مشترک نیز ایجاد می‌کند. تمام این موارد با همراهی مکانیزم اجماع شخصی‌سازی‌شده کازماس به نام تندرمینت Tendermint و یک رابط کاربری عمومی امکان‌پذیر شده است. هزینه‌ها و کارمزدها در بلاکچین کازماس با ارز اتم ATOM قابل پرداخت است.

شبکه کازماس در بطن خود به سه لایه مختلف تقسیم‌بندی می‌شود:

  1. لایه شبکه‌سازی (Networking): در این لایه تراکنش‌ها تائید می‌شود و همچنین به سایر پیام‌های اجماع اجازه داده‌شده تا با بلاکچین‌هاب ارتباط برقرار کنند.
  2.   لایه برنامه (Application): در این لایه وضعیت جدید تراکنش‌ها و موجودی‌ها در شبکه به‌روز می‌شود.
  3. لایه اجماع (Consensus): امکان توافق گره‌ها برقرار می‌شود. 

این سه لایه از طریق مجموعه‌ای از ابزارها و برنامه‌های منبع باز ادغام می‌شوند. به عنوان نمونه تندرمینت، لایه‌های شبکه‌سازی و اجماع را در یک پکیج آماده برای استفاده در یکدیگر ادغام می‌کند. بر همین اساس توسعه‌دهندگان بلاکچین که از تندرمینت استفاده می‌کنند؛ تمرکز خود را تنها بر لایه برنامه (Application) گذاشته و در زمان و منابع خود صرفه‌جویی می‌کنند.

ارز اتم چیست پروژه کازماس چگونه کار می کند

تحلیل کازماس ؛ با اجزای بلاکچین کازماس بیشتر آشنا شوید

کازماس هاب چیست؟

کازماس هاب، بلاکچین اصلی شبکه کازماس است که سایر بلاکچین‌های شخصی‌سازی‌شده یا زون‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. این کار با پیگیری وضعیت هر زون از طریق پروتکل ارتباطات بین بلاکچینی (IBCP) صورت می‌پذیرد. از طریق این پروتکل، اطلاعات می‌توانند به راحتی بین هر زون متصل به کازماس هاب در حرکت باشند.

به عبارتی دیگر کازماس هاب  نقش یک دفتر کل مرکزی را برای اکوسیستم ایفا می‌کند و در آن زون‌ها از طریق ارتباط بلاکچینی(IBC) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. IBC از دو نوع تراکنش استفاده می‌کند: IBCBlockCommitTx و IBCPacketTx. از این نوع تراکنش برای دریافت و تصدیق داده‌ها استفاده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال: 

تصور کنید دو برنامه غیرمتمرکز DApp در دو زون مختلف، می‌خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای انجام این کار، پیام‌های IBC به کازماس هاب ارسال می‌شود و این تعامل ثبت می‌شود. پیام‌ها از طریق کازماس هاب بازپخش شده و هر زون هم نتایج تعاملات خود را روی بلاکچین‌ خود ثبت می‌کند. بنابراین شواهدی در مورد فعالیت سه بلاکچین مجزا به وجود می‌آید. با توجه به این توانایی بلاکچین‌ها در تعامل با یکدیگر است که پروژه کازماس لقب اینترنت بلاکچین‌ها را از آن خود کرده است.

آینده ارز اتم چگونه پیشبینی میشود

زون‌های کازماس چیست؟

به بلاکچین‌های کاستوم یا شخصی‌سازی‌شده در شبکه کازماس، زون Zones گفته می‌شود و برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های مختلف  مورد استفاده قرار می‌گیرد. واژه زون یک نام جایگزین برای زنجیره های جانبی یا سایدچین‌ها است که ممکن است نام آن‌ها را قبلاً در پروژه‌های بلاکچین دیگری مانند پالیگان یا ماتیک شنیده باشید. هر زون می‌تواند تراکنش‌های خود را تصدیق کند یا توکن ضرب کرده و به طور کلی توسعه‌های شخصی‌سازی‌شده را پیاده‌سازی کند. زون‌ها می‌توانند خیلی با یکدیگر متفاوت باشند اما به لطف شبکه کازماس می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تعامل کنند.

زون‌ها از معماری Hub & Spoke استفاده می‌کنند. هاب ها مانند مسیریاب زون‌های مختلف است. کازماس هاب یکی از محبوب‌ترین‌ها در این میان است؛ اما هاب‌های دیگری نیز وجود دارند. هر کسی می‌تواند یک  هاب بلاکچین یا زون راه‌اندازی کند و به مجوز خاصی نیاز ندارد با این وجود هر زون یا هاب این قدرت را دارد که از اتصال بلاکچین‌های دیگر به آن‌ها خودداری کند.

با اتصال به یک هاب، یک بلاکچین می‌تواند به هر زونی که به همان هاب متصل است؛ وصل شود. هاب ها همچنین می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. ناگفته نماند که هر کسی می‌تواند کازماس هاب را فورک کند (انشعاب ایجاد کند) و نسخه خود را راه‌اندازی کند.(درست مثل کاری که زنجیره بایننس در سال ۲۰۱۹ انجام داد.)

SDK یا کیت توسعه نرم‌افزار کازماس چیست؟

SDK کازماس، یک کیت توسعه نرم‌افزار منبع باز است که به کاربران اجازه می‌دهد بلاکچین‌های سفارشی یا شخصی‌سازی‌شده ایجاد کنند. پروتکل اجماع پیش‌فرض تندرمینت کور Tendermint Core است؛ اما ماژول‌های مختلف از پیش‌ساخته شده‌ای وجود دارد که می‌توان از آن‌ها بهره گرفت. استفاده از کیت توسعه نرم‌افزار کازماس فرآیندها را به طور قابل‌توجهی ساده می‌کند و تمام استانداردهایی را که هنگام ساخت یک بلاکچین انتظار دارید یک جا با خود ارائه می‌دهد.

افزونه و پلاگین‌های بسیاری برای شخصی‌سازی ارائه‌شده است؛ بنابراین کاربران می‌توانند ویژگی‌های جدیدی را طراحی و معرفی کنند. یک نمونه از بلاکچین‌های ایجادشده با کیت نرم‌افزاری کازماس Binance Chain است.

آینده پروژه کازماس چیست

تندرمینت چیست؟

تندرمینت Tendermint پروتکلی است که هم نقش مکانیزم اجماع بلاکچین  تندرمیت کور (Tendermint Core) و هم نقش ابزاری (Tendermint ABCI) را ایفا می‌کند و به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا به موتورهای اجماع تندرمینت کور متصل شوند. تندرمینت کور پروتکل اجماع پیش‌فرض کازماس است که تحمل خطای بیزانسی (BFT) را نیز دارد. BFT در یک تعریف ساده  به این معنی است که تائید تراکنش‌های جدید حتی با وجود شرکت‌کنندگان غیر همکار یا حتی مخرب  هم صورت می‌پذیرد.

با تندرمینت کور، اعتبارسنج‌ها گره‌هایی را اجرا می‌کنند که یک نمونه کپی از داده‌های بلاکچین را همواره نگهداری می‌کنند. هر گره کامل اعتبارسنج نیست چون در کازماس هاب محدودیت ۱۰۰ اعتبارسنج وجود دارد. اعتبارسنج‌هایی که تراکنش‌ها را تائید می‌کنند؛ به بلوک‌های جدیدی رأی می‌دهند تا به زنجیره اضافه شوند.

اعتبارسنج‌ها موقعیت خود را با سهام‌گذاری یا استیک ارز اتم به عنوان یک گره(Node) به دست می‌آورند. ۱۰۰ گره برتر برحسب ارزش سهام‌گذاریشان به اعتبارسنج تبدیل می‌شوند که قدرت رأی آن‌ها متناسب با میزان ارزهای اتم استیک شده‌شان نسبت مستقیم دارد. کاربران عادی هم می‌توانند در ازای سهیم شدن در پاداش بلوک‌ها دارایی اتم (ATOM) خود را در اختیار اعتبارسنج‌ها قرار دهند. البته این به این معنا نیست که اعتبارسنج صاحب این دارایی است و تنها از آن‌ها نمایندگی می‌کند.

این مکانیسم اعتبارسنج‌ها را به سمتی تشویق می‌کند تا همیشه رفتار درست و صادقانه‌ای در شبکه از خود بروز دهند چراکه کاربران به راحتی می‌توانند ارز اتمشان را در اختیار اعتبارسنج‌های قابل‌اطمینان‌تر قرار دهند. برای افزودن بلوک‌های جدید، مجموعه‌ای متشکل از ۱۰۰ اعتبارسنج  باید از طریق رأی‌گیری در مورد هر بلوک به اجماع برسند.

اهمیت تندرمینت در این است که از توان بسیار بالایی برای پردازش تراکنش‌ها چه در بلاکچین‌های عمومی چه خصوصی در زمان کوتاهی برخوردار است. همچنین قطعی شدن تراکنش به نسبت دیگر بلاکچین‌ها به تائید کمتری در بلوک‌ها نیازمند است و نهایتاً وضعیت امنیت تندرمینت نیز بسیار بالا و امن ارزیابی می‌شود.

پروژه کازماس ارز اتم چیست

ارز اتم چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز اتم کوین بومی کازماس است که سه کاربرد اصلی دارد:

  1. پرداخت کارمزد و هزینه تراکنش در شبکه کازماس با ارز اتم ATOM انجام می‌شود.
  2. رمزارز اتم همچنین برای شرکت در سیستم حاکمیت کازماس هاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه اتم بیشتری در اختیار کاربر باشد، قدرت رأی بیشتری در تصمیم‌گیری‌های پلتفرم به دست می‌آورد.
  3. ارز دیجیتال اتم را می‌توان در استیک و سهام‌گذاری شبکه کازماس نیز مورد استفاده قرار داد.

ارز اتم از طریق یک عرضه اولیه میان متقاضیان توزیع شد و محدودیتی برای عرضه آن در نظر گرفته نشده است بنابراین این ارز یک ارز دیجیتال تورمی است. برای خرید اتم و یا مشاهده قیمت ارز دیجیتال اتم می‌توانید به صرافی نوبیتکس مراجعه کنید.

سخن پایانی؛ آینده ارز اتم چگونه خواهد بود؟ 

کازماس یکی از اولین راه‌حل‌ها برای ایجاد بلاکچین‌های قابل همکاری بود که به حوزه رمزارزها معرفی شد. این بلاکچین پس از گذشت چندین سال کماکان از محبوبیت بسیاری برخوردار است.  تندرمیت  (BFT) و کیت توسعه نرم‌افزار کازماس هنوز هم دو ابزار قدرتمند در ایجاد بلاکچین محسوب شده و مورد استفاده  قرار می‌گیرند. کازماس برای کسب محبوبیت و مقبولیت بیشتر در آینده برنامه‌هایی برای گسترش فعالیت خود در روندهای رو به رشد فعلی دارد. از جمله این برنامه‌ها می‌توان ورود به دنیای NFT ، وثیقه‌سازی، دنیای دیفای و سهام‌گذاری بین زنجیره‌ای اشاره کرد. با توجه به تمامی این موارد می‌توان آینده ارز اتم را که رمزارز بومی شبکه کازماس است؛ درخشان ارزیابی کرد. باید دید که آیا اتم و پروژه کازماس می‌توانند چالش‌های تکرارشونده را یک بار برای همیشه حل کنند و مسیر استفاده روزمره از بلاکچین را هموار کنند یا خیر. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۳۲ نظر

۴ ۳۲
کازماس چیست و آینده ارز اتم چگونه پیش‌بینی می‌شود؟
مطالب مشابه