تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ارز بت (BAT) چیست و مرورگر بریو Brave چه مزایایی دارد؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

ارز بت چیست سؤالی است که می‌تواند علاوه بر علاقه‌مند به بلاکچین برای علاقه‌مندان به تبلیغات نیز جذاب باشد. ارز بت یا بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token) که به اختصار BAT نامیده می‌شود؛ توسط بنیان‌گذار مرورگر موزیلا و فایرفاکس، برندن ایچ (Brendan Eich) ایجادشده است. هدف از توسعه این رمزارز بهبود امنیت، عدالت و بهبود کارایی تبلیغات دیجیتال به واسطه فناوری بلاکچین بیان‌شده است. ارز BAT توکن بومی مرورگر بریو Brave بوده و این ارز دیجیتال بر روی شبکه اتریوم توسعه‌یافته است. اگرچه مرورگر Brave برای دانلود در دسترس عموم قرار دارد اما بر اساس سپیدنامه ارز بت، این پروژه کماکان درحال‌توسعه است. مرورگر بریو ۵۴.۵ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۱۶ میلیون کاربر روزانه دارد. در ادامه بیشتر با اینکه ارز بت چیست و چه خدماتی در دنیای بلاکچین ارائه می‌کند و یا تحلیل ارز بت و مرورگر brave ؛ آشنا خواهیم شد. 

ارز بت چیست

ارز بت چیست ؛ آشنایی با کارایی و عملکرد ارز بیسیک اتنشن توکن

همان‌طور که بلاکچین و ارزهای دیجیتال در حال رشد هستند، شرکت‌ها به دنبال راه‌های نوین‌تری برای استفاده از این فناوری جدید برای حل مشکلات و مسائل قدیمی هستند. مرور وب و تبلیغات مبتنی بر وب از مهم‌ترین مبحث‌های مطرح در این حوزه به شمار می‌روند که حالا با فناوری بلاکچین وارد فصل جدیدی شده‌اند.

توکن BAT از بلاکچین اتریوم قدرت گرفته و بر روی این شبکه فعالیت می‌کند. همچنین این پلتفرم از مرورگر وب مخصوص خود به نام بریو Brave استفاده می‌کند. توکن بت (BAT) به عنوان ارز پلتفرم بریو (Brave)  مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند انواع مختلفی  از سرویس‌های تبلیغاتی را دریافت و پوشش دهد.

ارز دیجیتال بت برای تبادل میان کاربران، تبلیغ‌کنندگان و ناشران طراحی‌شده است. البته مفهوم کلی این پروژه بر اساس یک موضوع غیرمعمول است که برای شرکت‌های تبلیغاتی فعال در عصر دیجیتال بسیار مهم است؛ جلب‌توجه کاربر (User attention)!

ارز bat چیست تحلیل ارز بت

تحلیل ارز بت ؛ چرا پروژه بت می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد؟

برای تحلیل ارز بت نخست باید کارکرد این ارز را در فضای بلاکچین مورد مطالعه و بررسی قرار داد. سازندگان BAT به دنبال بهبود پیاده‌سازی امر تبلیغات در عصر دیجیتال هستند. بر اساس دیدگاه آن‌ها روال‌های کنونی تبلیغات ضرری است که کاربران، ناشران و تبلیغ‌کنندگان را در برگرفته است. وضعیت به‌گونه‌ای است که کاربران در باتلاق تبلیغات غرق‌شده‌اند و ابزارهای ردیاب جست‌وجوهای افراد، روزبه‌روز قدرتمندتر شده‌اند و از آن بدتر کاربران به شکلی غیرقابل‌تصور در معرض بدافزارهایی قرارگرفته‌اند که به طور فزاینده‌ای تهاجمی‌تر و قدرتمندتر عمل می‌کنند.

آژانس‌های تبلیغاتی قدیمی شاهد کاهش شدید درآمدهای تبلیغاتی خود بوده‌اند، زیرا پلتفرم‌هایی مانند گوگل و متا (فیسبوک سابق) قیمت اطلاعات را پایین آورده و درعین‌حال سهم قابل‌توجهی از درآمد تبلیغات را به خود اختصاص داده‌اند. علاوه بر این، ربات‌ها و بدافزارها می‌توانند هرسال آسیب بیشتری را به این سازوکار وارد کنند و پلتفرم‌ها از بحران اعتبار رنج می‌برند. از سوی دیگر تبلیغ‌کنندگان فاقد روش خاصی برای رساندن پیامشان به جامعه  هدف هستند و اطلاعات کافی برای ارائه محتوای خود در اختیار ندارند؛ زیرا پلتفرم‌های اشاره‌شده این دست از عملکردها و اطلاعات را در انحصار خود درآورده‌اند.

توسعه‌دهندگان BAT بر این باورند اگر چگونگی تعامل کاربران با محتوای تبلیغات دیجیتال دنبال شود و نسخه اطلاعاتی آن در یک دفتر کل توزیع شده (لجر) ذخیره شود؛ امکان بهبود بخشی تبلیغات دیجیتال برای تبلیغ‌کنندگان، ناشران و کاربران به وجود می‌آید. بر همین اساس کاربران تبلیغات و محتوای بی‌ربط کمتری را تجربه خواهند کرد و تبلیغات به شیوه‌ای که باب سلیقه و مخصوص کاربر است؛ طراحی می‌شوند. ناشران به منابع درآمد جدیدی دست پیدا می‌کنند و تبلیغ‌کنندگان می‌توانند بر اساس اولویت‌ها و علایق مشتریان، کاربران اصلی محصولشان را بهتر هدف قرار دهند. این موضوع همچنین باعث خواهد شد که از کلاه‌برداری به طور مؤثرتری جلوگیری شود.

تحلیل گران در خصوص تحلیل ارز بت نظرات متناقضی دارند. برخی از متخصصان بازار در تحلیل ارز BAT از افزایش قیمت این ارز تا سال ۲۰۲۵ خبر داده و برخی دیگر معتقدند که روند قیمت این ارز دیجیتال نزولی خواهد بود. برخی دیگر هم معتقدند که قیمت این ارز دیجیتال ثابت خواهد ماند. فراموش نکنید که به هیچ عنوان پیش از کامل کردن تحقیقات خود در خصوص تحلیل ارز بت دست به معامله نزنید.

مرورگر بریو چیست مرورگر BRAVE

ارز بت چیست

مرورگر Brave چیست؟ با مرورگر ارز بت بیشتر آشنا شوید

توکن BAT ارز بومی مرورگر BRAVE است. از ویژگی‌های اصلی این مرورگر می‌توان به منبع باز بودن و تمرکز آن بر حریم خصوصی  اشاره داشت. برای رسیدن به این هدف مرورگر بریو به شکلی طراحی‌شده است که به شیوه‌ای هوشمندانه ردیاب‌ها را مسدود و کوکی‌های مهاجم و بدافزار را شناسایی کرده و جلوی دسترسی‌های مخرب این‌چنین را می‌گیرد. همچنین این مرورگر با بهره‌گیری از فناوری بلاکچین و به شکلی که حریم شخصی کاربران تهدید نشود؛ به ردیابی ناشناس و ایمن کاربران می‌پردازد تا متوجه شود چه مواردی  توجه کاربران را جلب می‌کند.

منظور از مواردی که توجه کاربر را جلب می‌کند در واقع تمرکز ذهنی آن‌ها روی محتوای دیجیتال مانند تبلیغات است که از طریق مرورگر بریو به ثبت می رسد. سازندگان بت اطمینان داده‌اند که داده‌های خصوصی و اطلاعات ردیابی کاربر فقط در دستگاه خود کاربر ذخیره می‌شود و از ناشناس بودن و خصوصی بودن آن اطمینان حاصل کرده‌اند.

توسعه‌دهندگان بریو و بت با پیش‌بینی نگرانی‌های مربوط به کلاه‌برداری و مسائل مربوط به حریم خصوصی، چندین راهکار و تدابیر امنیتی را در مرورگر و سازوکار توکن دیجیتال تهیه‌کرده‌اند. بر اساس اظهارات وب‌سایت BAT، “توکن منبع ترافیک شخص ثالث را حذف می‌کند، و سیستم معیارهای اولیه توجه (BAM) نقاط ورود کلاه‌برداری را کاهش می‌دهد بنابراین نمی‌توان به راحتی سیستم مربوط به توجه کاربر را دچار مشکل کرد و دست متقلبین در این موارد بسیار بسته است. کد نرم‌افزاری پروژه به شکل منبع باز قابل ممیزی خواهد بود و این موارد با استفاده از اثبات دانش صفر مورد تأیید قرار می‌گیرند. تبلیغات و پرداخت‌ها با نرخ محدود توزیع می‌شوند و پاداش توکن رشد کاربر در طول زمان توزیع می‌شوند بنابراین قرار دادن ربات برای انجام چنین عملیات‌هایی عملاً مناسب نخواهد بود.”

دریافت ارز رایگان بت در مرورگر BRAVE

دریافت رایگان ارز بت

به ناشران تبلیغات دیجیتال که بتوانند توجه کاربران (User attention) بیشتری را جلب کنند؛ توکن BAT پاداش داده می‌شود. هرچه محتوای آن‌ها در جلب‌توجه به طور پایدارتری کاربران را جذب کند، درآمد ناشر نیز بیشتر می‌شود. در همین حال، بازده سرمایه‌گذاری تبلیغ‌کنندگان هم بهتر می‌شود. بریو همچنین از داده‌هایی که  توجه کاربر را جلب کرده است به شکل ناشناس برای کمک به تبلیغ‌کنندگان در هدف‌یابی و کاهش موارد کلاه‌برداری استفاده می‌کند.

مرورگر بریو همچنین بر اساس الگوریتم‌های یادگیری ماشین (Machine learning) تبلیغات موردعلاقه مشتری را برایشان به نمایش درمی‌آورد.

همچنین به کاربران مرورگر BRAVE برای مشارکت در پروژه جایزه ارز بت پاداش داده می‌شود. به این معنا که هر زمان که مرورگر بریو به کاربر یک تبلیغ را پیشنهاد می‌کند؛ درصورتی‌که کاربر بر روی تبلیغ کلیک کند، مقداری بت به طور خودکار به کاربر تعلق می‌گیرد. البته تعداد این نمایش‌ها برای هر کاربر محدود است بنابراین میزان توکن های بت که در کیف پول خود مرورگر بریو برای کاربر ذخیره خواهد شد نیز میزان مشخصی در یک‌زمان معین است. ارز بت‌ را می‌توان برای سرویس‌های مختلفی در پلتفرم و همچنین برای محتوای برتر انتخاب کرد. با این وجود، طبق سپیدنامه پروژه BAT، ناشران سهم بیشتری از درآمد تبلیغات را  به دست می‌آورند. شما می‌توانید با استفاده از مرورگر بریو ارز بت رایگان پاداش بگیرید. 

لازم به ذکر است که در حال حاضر مشخص نیست محتوای برتر در شبکه بریو شامل چه محتوایی می‌شود. همینطور  مشخص نیست که چه خدمات مرتبط با پلتفرم ارائه خواهد شد یا سیستم پرداخت برای آن خدمات چگونه کار خواهد کرد. البته به نظر می رسد با توسعه هرچه بیشتر پروژه این موارد نیز به‌زودی تعیین تکلیف خواهند شد.

ارزش توکن BAT

بر اساس آنچه در سپیدنامه پروژه بت بیان‌شده، راه‌اندازی توکن بت با هدف جمع‌آوری ۲۴ میلیون دلار بوده است.

این توکن در اواخر نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود رسید و در اوج در حدود ۱.۷۶ دلار معامله شد. از ۱۲ فوریه ۲۰۲۲، عرضه در گردش به  صد درصد رسید بنابراین تمام توکن های بت در گردش هستند. بنابراین  ۱.۵۰ میلیارد توکن BAT در گردش است.

نرخ مبادله برای ارز بت، ۳۶۲۸ BAT به ازای ۱ اتر(ETH) تعیین‌شده است، به این معنی که با افزایش یا کاهش قیمت اتر، قیمت ارز بت نیز متناسب با آن تغییر خواهد کرد. شما می‌توانید برای خرید این ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری بر روی آن، از صرافی نوبیتکس استفاده کنید. 

آینده ارز بت ؛ آیا سرمایه‌گذاری بر روی ارز بت گزینه مناسبی است؟

بدون شک پدیدآورنده پروژه BAT یکی از بزرگ‌ترین برنامه نویسان تأثیرگذار در حوزه کامپیوتر محسوب می‌شود. با توجه به این مسئله می‌توان در خصوص پشتوانه فنی نیرومند این پروژه اطمینان حاصل کرد. هدف کلی این پروژه بدون شک و با گذشت زمان بیشتر مورد توجه عموم قرار می‌گیرد. اگر تجربه استفاده از مرورگر بریو را داشته باشید متوجه سهولت و کاربردهای جالب این برنامه شده‌اید. علاوه بر این امکانات امنیتی این مرورگر علاوه بر این که از تلف شدن زمان به خاطر نمایش تبلیغات بیهوده جلوگیری می‌کند؛ از نشت اطلاعات کاربران نیز به طور مؤثری جلوگیری کرده است. به نظر می رسد ارز بریو در آینده کاربردها و ویژگی‌های ملموس‌تری را تعریف کرده و کاربران بیشتری جذب این پلتفرم نوآورانه شوند.

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۲۶ نظر

۵ ۲۶
ارز بت (BAT) چیست و مرورگر بریو Brave چه مزایایی دارد؟
مطالب مشابه