تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

بهترین بازی‌های کریپتویی برای کسب درآمد؛ با ۶ بازی مشهور بلاکچینی آشنا شوید!

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بازی‌های کریپتویی و بلاکچینی این روزها توجه بسیاری از علاقه‌مندان را به خود جلب کرده است. بهترین بازی‌های کریپتویی هرکدام طرفداران بسیار زیادی دارند که کسب درآمد از این حوزه را آغاز کرده‌اند. به‌طورکلی صنعت بازی در حال افزایش ارزش چشمگیری است به طوری که این صنعت در حدود ۱۷۳ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. علاوه بر این شاخص‌ها و اندیکاتورها از رشد صنعت بازی در پنج سال آینده خبر می‌دهند. به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود ارزش این صنعت از ۳۰۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد. این رشد خیره‌کننده حاصل افزایش تعداد بازیکنان جدیدی است که هر روز به این پلتفرم‌ها وارد می‌شوند. مخصوصاً تلفن‌های همراه باعث شده تا تقریباً حدود ۲.۶ میلیارد گیمر در سرتاسر جهان به‌راحتی فعالیت کنند. در ادامه می‌توانید بیشتر با صنعت بازی در فضای بلاکچین و همچنین بهترین بازی‌هایی کریپتویی آشنا شوید.

بازی‌هایی از جنس درآمد؛ بهترین بازی‌های کریپتویی 

برای بسیاری، پرسه در فضای آنلاین تنها به معنای سرگرمی و خوش‌گذرانی نیست و ازاین‌جهت به دنبال راهکارهایی‌اند تا بتوانند از زمانی که در فضای مجازی صرف می‌کنند؛ کسب درآمد کنند.

با ظهور بازی‌های بلاک چین، تمامی معادلات صنعت بازی دچار تحول شده است و برای اولین بار بازیکنان تصمیم‌گیرندگان اصلی برای امور مالی این صنعت شده‌اند. بازی‌های کریپتویی که به کسب درآمد منجر می‌شوند؛ روند نسبتاً نوظهوری است که نباید نادیده گرفته شود.  در این مقاله معروف‌ترین بازی‌های بلاکچینی که می‌توان از آن‌ها درآمد داشت یا اصطلاحاً بازی‌های Play to earn را معرفی می‌کنیم.

 پیش از پرداختن به معرفی بازی‌ها بهتر است وجه مشترک این بازی‌ها که کسب درآمد را امکان‌پذیر می‌کند؛ مورد بررسی قرار دهیم. تقریباً تمامی بازی‌های Play to Earn در دو وجه مشترک‌اند: یکی انتشار توکن بومی مخصوص بازی و همین‌طور امکان ایجاد توکن های NFT درون بازی.

معمولاً توکن بومی بازی، نقش‌های مختلفی درون بازی ایفا می‌کند و یکی از مهم‌ترین بخش‌های کسب درآمد بازیکنان همین توکن است. 

 از جمله کاربردهای آن می‌توان به وجه رایج بازی برای دادوستد میان بازیکنان، پرداخت کارمزدها و به‌طورکلی روش پرداخت درون بازی اشاره کرد.

همچنین این توکن می‌تواند نقش حاکمیتی داشته باشد. به وسیله توکن حاکمیتی می‌توان در رأی‌گیری‌ها و انتخابات درون بازی شرکت کرد و تغییرات مورد نظر بازیکنان با روشی دموکراتیک صورت گیرد. علاوه بر این در بسیاری از بازی‌ها تنها با داشتن توکن بازی و سهام‌گذاری یا استیک آن در شبکه بازی، می‌توان درآمد منفعل داشت و هر ماه سودی از این سهام‌گذاری به دست آورد.

جنبه دیگر این توکن ذهنیت سرمایه‌گذاری بر روی آن است. در واقع هر چه تعداد بازیکنان این پلتفرم‌ها بیشتر شود؛ احتمال افزایش قیمت توکن آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

نگرش به توکن‌های NFT در هرکدام یک از این بازی‌ها مختلف است اما معمولاً این توکن‌ها نقش کلکسیونی به خود گرفته یا دارای قدرت خاصی هستند که در اختیار داشتن آن‌ها برای بازیکنان امتیاز مثبت است. در برخی موارد تنها داشتن آن‌ها، درآمد ثابت بازیکن را افزایش می‌دهد. نکته مهم دیگر این است که در بسیاری از این بازی‌ها، خود بازیکنان این توکن‌های NFT را در خود بازی خلق می‌کنند و می‌توانند در بازارچه‌های بازی آن‌ها را به فروش بگذارند.

بنابراین در اینجا نگاهی گذرا به پیشگامان صحنه بازی‌های کریپتویی داریم:

بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

بازی Axie Infinity یکی از مهم‌ترین بازی‌های بلاک چینی است که در سال ۲۰۲۱ توسعه‌یافته است.  این بازی در اوج محبوبیت موفق به ثبت درآمد روزانه میلیون دلاری در بازار درون خود شده است به‌طوری‌که هر موجود Axie با قیمت هزاران دلار به فروش می‌رسید. تمرکز اصلی این بازی بر نبرد، پرورش و ایجاد کلکسیونی از موجودات بامزه‌ای به نام Axie است. به کمک این موجودات می‌توان دنیای لانسیا (World of Lunacia) درون این بازی را مورد کاوش قرار داد.

شرکت سازنده بازی اکسی اینفینیتی مدعی است که جامعه‌ای میلیونی از سراسر جهان او را حمایت می‌کنند. علاوه بر این او معتقد است که به لطف حمایت و اسپانسری سرمایه‌گذاران این بازی، تلاش شده تا زندگی بازیکنان فقیری را که از کشورهای جهان سوم هستند؛ دستخوش تحول کند. این سرمایه‌گذاران هزینه‌های مربوط به ساخت تیم و نقش اسپانسر را برای نبردهای پیش روی این افراد را تأمین کرده‌اند.

این تیم از سوی شرکت‌های بزرگ و معتبری مانند یوبی سافت و سامسونگ پشتیبانی و حمایت مالی شده است و موفق شده تا زنجیره جانبی مخصوص خود به نام Ronin را توسعه دهد. این شبکه از هزینه‌های تراکنش‌های غیرمعقول در بلاکچین اتریوم جلوگیری می‌کند.

بازی اکسی اینفینیتی در سال ۲۰۲۱ رشد بسیار زیادی داشت و همواره نوآوری‌های هوشمندانه‌ای برای جذب مخاطب و افزایش کاربران خود ارائه می‌دهد.

متأسفانه برای شروع این بازی حتماً باید میزان مشخصی توکن AXS خریداری کرد تا تیمی از موجودات AXIE را تشکیل دهید. البته اگر بازیکنان بازی حاضر باشند موجوداتشان را در اختیار شما قرار دهند یا کمک‌های جامعه اکسی شامل شما شود؛ می‌توانید بازی را مجانی آغاز کنید. برای خرید اکسی و شروع کاوش در جهان اکسی اینفینیتی می‌توانید از نوبیتکس استفاده کنید اما اگر برای سرمایه گذاری بر روی اکسی و یا شروع این بازی جدی هستید؛ پیش از هر اقدامی حتما مقاله بازی اکسی اینفینیتی چیست را بخوانید. 

گادز آنچیند Gods Unchained

Gods Unchained یک بازی کلکسیونی، فانتزی، کارتی است که بر روی شبکه اتریوم ساخته‌شده است. شروع بازی گادز آنچیند ابداً دشوار نیست و رایگان است. علاوه بر این خود بازی فرصت آموختن را نیز در اختیار کاربران تازه‌کار قرار می‌دهد. از همان ابتدای بازی فرصت برای کسب درآمد در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

در Gods Unchained، دو بازیکن در یک میدان به مصاف یکدیگر می‌روند تا مشخص شود که چه کسی قدرتمندترین است. این موضوع را کارت‌هایی که طرفین در اختیار دارند؛ مشخص می‌کند. زمانی که جان یک بازیکن تمام شود، برنده نبرد مشخص می‌شود.

هر بازیکن دسته‌ای سی عددی از کارت‌های مختلف را جمع‌آوری می‌کند. بهتر است ویژگی این کارت‌ها با قهرمانشان هماهنگ باشد. هرکدام از کارت‌های بازیکنان طبقه‌بندی‌های مختلفی دارند و از هر طبقه‌بندی تعداد محدودی را می‌توان در دسته قرار داد.

در سال ۲۰۱۹، Gods Unchained شرکت مادر خود را به Immutable تغییر داد و توسعه شرکت ImmutableX را آغاز کرد. دلیل این کار راهکاری برای مقابله با هزینه‌های سرسام‌آور شبکه اتریوم بود چراکه خرید و فروش کارت‌های بازی یک امر حیاتی برای مدل تجاری این نوع بازی‌ها است. از طرفی هزینه Gas بالای شبکه اتریوم عملاً خریدوفروش کارت‌ها را بسیار گران کرده بود. بنابراین ImmutableX بازار خود را در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کرد و امروز به‌عنوان یک مرکز خرید بدون هزینه ( بدون GAS) برای کارت‌های Gods Unchained و همچنین تعدادی دیگر از پروژه‌های NFT ایفا نقش می‌کند.

بازی سندباکس (SandBox)

سندباکس Sandbox نام یک بازی بر روی بلاک چین اتریوم است که کاربران می‌توانند با شرکت در آن کسب درآمد کنند. دنیای مجازی سند باکس به بازیکنان اجازه می‌دهد تا بازی‌ها و دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد خود را با ابزارهای طراحی رایگان موجود در این بازی ایجاد کنند. کالاهای مجازی ایجاد شده را می‌توان به شکل توکن NFT در بازار بازی سندباکس به فروش رساند و در ازای آن توکن SAND به دست آورد. سندباکس فناوری بلاک چین، امور مالی غیرمتمرکز DeFi و NFTها را در یک بستر متاورس سه‌بعدی با هم ادغام کرده است.  در این بازی کاربر آزاد است تا به بخش‌های مختلف این متاورس سفر کند، مراحل موجود در بازی را انجام دهد و امتیاز کسب کند.

این بازی در سال‌های اخیر از موفقیت بسیاری برخوردار بوده است و هم در جذب مخاطب و همین‌طور در شراکت با نام‌های بزرگ صنعت بازی موفق عمل کرده است. همچنین هنرمندان و خوانندگان مطرح بسیاری از این بازی استقبال کرده‌اند و کاراکترها و آثار آن‌ها درون متاورس سندباکس قابل‌مشاهده است.

این بازی را می‌توان رایگان آغاز کرد و از آن کسب درامد کرد. علاوه بر این شما برای سرمایه گذاری بر روی ارز سند تنها به کسب آن در بازی نیاز نخواهید داشت. شما می توانید با خرید ارز سندباکس در سود حاصل از افزایش بازیکنان این بازی، شریک باشید. البته پیش از سرمایه‌گذاری بر روی این ارز به مقاله سندباکس چیست مراجعه کنید تا با کسب اطلاعات کافی سرمایه گذاری را شروع کنید. 

متاورس دیسنترالند Decentraland

دیسنترالند یک بازی جهان باز است که به توسعه یک جهان مجازی در بستر بلاکچین می‌پردازد. بازی دیسنترالند بدون هیچ سناریوی از پیش تعیین‌شده‌ای دست بازیکن را باز می‌گذارد تا آزادانه فعالیت کند. 

توکن‌های غیرقابل‌تعویض NFT، نقش کلکسیون‌های درون بازی را ایفا می‌کنند. لباس‌ها، آیتم‌ها و همین‌طور املاک مجازی بازی را که با نام LAND شناخته می‌شوند؛ از جنس توکن‌های غیرقابل ‌تعویض یا NFT هستند. کاربران این توکن‌ها را در کیف پول‌های خود نگهداری کرده و می‌توانند هر زمان که بخواهند آن‌ها را به فروش برسانند. 

گشت‌وگذار در دیسنترالند رایگان است و بخشی از ویژگی‌های بازی هم برای همه آزاد است اما بقیه فعالیت‌ها و آیتم‌ها نیازمند خرید درون بازی است. اگر به خرید ارز دیسنترالند یعنی مانا علاقمند هستید می‌توانید در نوبیتکس سرمایه گذاری را آغاز کنید البته پیش از آن حتما مقاله متاورس دیسنترالند چیست را مطالعه کنید و با نگاهی باز تصمیم به سرمایه گذاری بگیرید. 

بازی Blankos Block Party

Blanko اسباب‌بازی‌های دیجیتالی سرگرم‌کننده و شیطانی هستند که در این بازی جان گرفته‌اند. این موجودات در یک محیط شاداب و فانتزی دورهم جمع شده‌اند و در مهمانی‌های مختلف شرکت می‌کنند. تمرکز اصلی بازی به ساخت و طراحی منحصربه‌فرد اسباب‌بازی‌ها، ساختمان‌ها و کشف محیط بازی است. جمع‌آوری کلکسیونی از اسباب‌بازی‌های کمیاب Blanko از دیگر اهداف بازی به شمار می‌رود.

 هر Blanko یک دارایی دیجیتال NFT است که بر روی بلاک چین زندگی می‌کند. این بازی مجانی است البته آیتم‌های درون بازی قابل خریداری است. این شرکت موفق به جذب سرمایه قابل‌توجهی شده است و شراکت با نام‌های بزرگی مانند Deadmau5 و  Burberry را در کارنامه دارد.

این بازی را می‌توان به صورت رایگان امتحان کرد اما آیتم‌های درون بازی باید خریداری شود.

آپ لند UPLAND

در این بازی افراد امکان خرید، فروش و تجارت زمین‌های مجازی را که از نقشه واقعی شهرهایی نظیر سانفرانسیسکو و نیویورک الگوبرداری شده است؛ در اختیار دارند. در واقع افراد “صاحبان دیجیتال” قلمداد شده و می‌توانند در این زمین‌ها ساخت‌وساز انجام دهند و سکه‌های UPX به دست بیاورند. در این بازی می‌توان ملک‌ها را اجاره داد یا به فروش رساند.

در بخش‌های اولیه بازی می‌توان رایگان بازی را آغاز کرد اما در ادامه نیازمند خرید آیتم‌های درون بازی خواهید بود.

در پایان؛ چرا باید بازی‌های کریپتویی را امتحان کنید؟

 این جمله را زیاد شنیده‌ایم که انسان باید عاشق شغلش باشد؛ ولی کمتر کسی می‌تواند عاشق چنین روش‌های کسب درآمدی نشود! هیچ‌چیز بهتر از سرگرمی و کسب درآمد هم‌زمان نیست. بازی‌های بلاک چینی این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند. علاوه بر این نه‌تنها می‌توان در اقتصادهای مجازی شفاف و منصفانه کسب درآمد نمود؛ بلکه مالکیت واقعی دارایی‌های بازی نیز در اختیار بازیکن قرار خواهد گرفت. در واقع با مشارکت در یک اکوسیستم جامعه‌محور (DAO) و به‌طورکلی درگیر شدن با چنین بازی‌هایی صدای شما در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بازی شنیده خواهد شد. در آخر بازیکنان به‌طور مؤثر یکی از سهامداران بازی محسوب خواهند بود. مواردی که به‌طورکلی در شکل سنتی بازی‌ها و ساختار متمرکز بازی‌ها امکان‌پذیر نبود و جالب‌تر اینکه هرچه تعداد بازیکنان دربازی‌های بلاکچینی بیشتر می‌شود جوایز هم بزرگ‌تر شده و در کنار آن بازی‌ها تجربه مجازی شفاف‌تر و عادلانه‌تری ارائه می‌دهند. 

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۴۴ نظر

۵ ۱۴۴
بهترین بازی‌های کریپتویی برای کسب درآمد؛ با ۶ بازی مشهور بلاکچینی آشنا شوید!
مطالب مشابه