Skip to content Skip to footer
رکورد جدید بیتکوین

رکورد جدید برای پادشاه؛ آیا بیت کوین به رشد خود ادامه می‌دهد؟

بیت کوین با در هم کوبیدن مقاومت مهم  50 هزار دلار  بازهم رکورد قیمتی خود را ارتقا داده است و با جلب نظر سرمایه گذاران بزرگ اسب خود را برای رسیدن به سقف مهم بعدی (۶۴ هزار دلار) زین کرده است. حالا سوالی که ذهن فعالان بازار ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده، این است که بیت کوین می‌تواند به رشد خود ادامه دهد؟ با نوبیتکس همراه ما باشید تا دلایل رشد احتمالی بیت کوین را بررسی کنیم.

رشد ارزهای دیجیتال به حدی چشمگیر است که اگر در اوایل سال ۲۰۱۱ تنها یک دلار بیت کوین خریداری می‌کردید امروز سرمایه شما بیش از ۱۰۰ هزار دلار می‌رسید! با این حال، به نظر می‌رسد این روند چشمگیر همچنان ادامه داشته باشد و هنوز هم فرصت خرید بیت کوین وجود دارد. تحلیلگران بزرگ رمز ارزها مانند سیمون پیترز قیمت ۷۰ هزار دلاری برای بیت کوین را کاملاً قابل دسترسی می‌دانند. اما چه چیزی باعث خوشبینی تحلیلگران به آینده بیت کوین شده است؟

چه چیزی باعث رشد قیمت بیت کوین شد؟

دلایل زیادی برای رشد قیمت بیت کوین وجود دارد، با این حال سر منشأ همه آن‌ها مشروعیت یافتن بیت کوین است. برای اینکه متوجه منظور ما شوید چند سال قبل را به یاد بیاورید. بسیاری از دولت‌ها با بیت کوین مخالف بودند و مواضع سختی در قبال آن اتخاذ می‌کردند. بیت کوین با تبلیغات منفی به عنوان شبکه‌ای برای انتقال پول‌های کثیف و بهشت مجرمان شناخته می‌شد. این طرز فکر غلط حالا تغییر کرده است و افرادی مانند ایلان ماسک تأثیر بسیار زیادی در این تغییر داشته‌اند.

پی پال و تسلا که هر دو از شرکت‌های آقای ماسک هستند، امسال بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت پذیرفته‌اند. این موضوع به مشروعیت بخشیدن به بیت کوین کمک زیادی کرده است. ریسک ایلان ماسک برای اعتبار بخشیدن به بیت کوین مقدمه‌ای شد تا سایر شرکت‌های بزرگ نیز به بازار ارزهای دیجیتال به دید دیگری نگاه کنند.

سرمایه گذاران بزرگ محرک رشد قیمت بیت کوین در آینده

نتیجه مشروعیت یافتن بیت کوین ورود سرمایه گذاران بزرگ به بازار ارزهای دیجیتال است. سیمون پیترز تحلیلگر مشهور ارزهای دیجیتال در eToro در مصاحبه‌ای گفته بود: «افزایش قیمت بیت کوین باورنکردنی به نظر می‌رسد اما هیچ نشانه‌ای از افت قیمت در بیت کوین نمی‌بینیم.»

او معتقد است: «با وجود شرکت‌های چند صد میلیاردی مانند مستر کارت، تسلا و افراد مشهور همچون ایلان ماسک در صف پشتیبانی از بیت کوین، حالا باید پادشاه ارزهای دیجیتال را به عنوان یک دارایی فوق العاده برای سرمایه گذاری بپذیریم.»

هرچقدر ورود نام‌های بزرگ به بازار ارز دیجیتال بیشتر شود، قیمت بیت کوین نیز بیشتر خواهد شد. بیت کوین به هیچ کشور، دولت، سازمان یا شرکت بزرگی تعلق ندارد و این یک مزیت بسیار مهم است. تولید آن نیز مانند چاپ پول‌های رایج همچون دلار باعث تورم نمی‌شود. به این ترتیب بیت کوین از کاهش ارزش دلار و ارزهای فیات استفاده می‌کند و به خوبی توانسته نقش یک ذخیره ارزش را برای سرمایه گذاران بزرگ ایفا نماید.

نقدشوندگی و محدودیت تولید؛ دو عامل مهم رشد قیمت بیت کوین

عوامل دیگری به جز مشروعیت یافتن یا ورود سرمایه گذاران بزرگ به بازار ارزهای دیجیتال نیز در افزایش قیمت بیت کوین نقش دارند. یکی از مهمترین آن‌ها، محدودیت تولید بیت کوین است. به طور کلی ۲۱ میلیون سکه قابل ماین شدن وجود دارد که اکثر آن‌ها تا به امروز ماین شده‌اند. اتفاقی مانند هاوینگ که هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد این نکته را یادآوری می‌کند که روزی تولید بیت کوین پایان خواد یافت. هاوینگ همواره عاملی برای افزایش قیمت بیت کوین است و در سال‌های گذشته نیز زمینه ساز افزایش قیمت بیت کوین شد.

از طرفی هرچقدر محبوبیت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند و افراد بیشتری به آن جذب می‌شوند، نقدشوندگی این ارز دیجیتال نیز بیشتر خواهد شد. این موضوع باعث شده تا بیت کوین نقش طلای ارزهای دیجیتال را بازی کند که در هر شرایطی خریدار دست به نقد دارد.

مجموعه این عوامل در کنار عواملی که قبلاً به آن‌ها اشاره کردیم نشان می‌دهد، سدهای مقاومت قیمتی بعدی نیز نمی‌توانند به این زودی مسیر بیت کوین را متوقف کنند. هرچند افت‌های دوره‌ای صعود پلکانی همیشه در یک بازار صعودی اجتناب ناپذیر است.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۳۱۱ نظر

۵ ۳۱۱
رکورد جدید برای پادشاه؛ آیا بیت کوین به رشد خود ادامه می‌دهد؟