تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ارز دیجیتال BNB چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ارز BNB چیست نه‌تنها برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری که حتی برای علاقه‌مندان به فضای ارزهای دیجیتال؛ سؤال مهم و جذابی است. BNB یا بایننس کوین ارز دیجیتالی است که کاربردهایی بیشتر از خرید و فروش و سرمایه‌گذاری دارد. در ادامه بیشتر در خصوص اینکه بایننس کوین چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؛ صحبت خواهیم کرد. 

BNB چیست؟

ارز دیجیتال بایننس کوین به اختصار ارز BNB نامیده می‌شود. این ارز از طریق یک عرضه اولیه (ICO) در سال ۲۰۱۷، درست ۱۱ روز پیش از آغاز کار رسمی صرافی بایننس، به بازار عرضه شد. در آن زمان به ازای هر ۱ واحد اتر ETH میزان ۲۷۰۰ واحد BNB یا به ازای هر ۱ واحد بیت کوین BTC میزان ۲۰۰۰۰ واحد BNB به شرکت‌کنندگان این عرضه اولیه تعلق می‌گرفت. اگرچه ارز بایننس کوین BNB به‌صورت عرضه اولیه توزیع شد اما نقش این ارز برای کاربران مانند خریداران سهام بایننس نیست. 

ارز BNB در ابتدا بلاک چین منحصر به خود را نداشت بنابراین این توکن بر روی شبکه اتریوم و با استاندارد ERC-20 منتشرشده بود. 

عرضه کل بایننس کوین  ۲۰۰ میلیون تعیین‌شده بود که  ۱۰۰ میلیون آن در ICO ارائه شد. البته باید در نظر داشت که امروزه عرضه کل ارز بایننس کوین (BNB) بسیار کمتر از میزان عرضه اولیه‌اش است. دلیل این امر مکانیزم توکن سوزی و رویدادهای دوره‌ای توکن‌سوزی است که در ساختار بایننس کوین تعریف‌شده است.

پس از راه‌اندازی بلاک چین مستقل بایننس در سال ۲۰۱۹، توکن‌های بایننس شبکه اتریوم که بر اساس استاندارد ERC-20 ایجاد شده بودند با نسبت یک‌به‌یک ۱:۱ به توکن‌های بایننس کوین با استاندارد BEP-2  تبدیل شدند که استاندارد شبکه بایننس است.

در سپتامبر ۲۰۲۰، زنجیره هوشمند بایننس  (BNB Smart Chain) راه‌اندازی شد که به موازات زنجیره BNB Beacon Chain اجرا می‌شود. البته مدیران بایننس علاقه زیادی به تغییر نام شبکه‌های بلاک چین خود دارند اما به طور خلاصه ارز BNB در سه شبکه در دسترس است:

 • توکن BNB با استاندارد BEP-2 در BNB Beacon Chain (که نام سابقش بایننس چین Binance Chain بود).
 • استاندارد BNB BEP-20 در زنجیره هوشمند BNB (که نام سابقش زنجیره هوشمند بایننس Binance Smart Chain بود).
 • توکن BNB با استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم.

بنابراین در زمان خرید و انتقال ارز BNB به کیف پول باید به استاندارد آن‌که بیانگر شبکه آن است؛ توجه کنید.

BNB چیست

BNB چه کاربردهایی دارد؟

BNB کاربردهای زیادی در اکوسیستم وسیع زنجیره بایننس دارد. علاوه بر این ارزبایننس کوین را می‌توان در فضاهای دیگری نیز مورداستفاده قرار دارد. هر شخص با توجه به نیاز خود می‌تواند از کاربردهای ارز BNB استفاده کند. به‌عنوان نمونه می‌توان از BNB برای پرداخت هزینه‌های سفر در برخی کشورها استفاده کرد. خرید هدایای مجازی و آیتم‌های قابل فروشی که در برخی فروشگاه‌های آنلاین ارائه می‌شوند؛ از دیگر کاربردهای ارز بایننس کوین است. بر اساس تخمین وبسایت بایننس، میلیون‌ها ارز BNB توسط کاربران برای هزینه‌های سفر، خرید کالا، امور وامی، پاداش، ایجاد قراردادهای هوشمند و دیگر تراکنش‌ها استفاده‌شده‌اند.

از دیگر کاربردهای ارز BNB ، پرداخت کارمزد تراکنش است. تنها در پلتفرم معاملاتی بایننس، تقریباً دو میلیون کاربر از BNB برای پرداخت کارمزد معاملات خود استفاده کرده‌اند؛ بنابراین بیش از ۴۰ میلیون BNB در بیش از ۱۲۷ میلیارد خرید و فروش مورداستفاده قرار گرفته است. اما چگونه BNB می‌تواند برای پرداخت کارمزد گزینه مناسبی باشد؟ پرداخت هزینه کارمزد معاملات با BNB، کاربران را از تخفیف‌های ویژه‌ای برخوردار می‌کند. 

جدا از تخفیف‌های معاملاتی، با بایننس کوین می‌توان به صرافی غیرمتمرکز  بایننس DEX ( که بر روی شبکه Binance Beacon Chain قرار دارد) دسترسی پیدا کرد. علاوه بر این، ارز BNB می‌تواند دسترسی شما را به صدها برنامه کاربردی که بر روی زنجیره هوشمند بی ان بی (BNB Smart Chain) در حال اجرا هستند، هموار کند. این دسترسی به این معنا است که می‌توان از BNB خارج از پلتفرم معاملاتی بایننس نیز استفاده کرد. 

پروژه‌های مختلفی روی اکوسیستم بایننس عملیاتی شده‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۸۰ دارایی دیجیتال مختلف بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ایجاد شده است و میلیون‌ها کاربر از ارز BNB برای انجام مقاصد کاربردی و مرتبط شدن  با BSC استفاده کرده‌اند.

در یک جمع‌بندی می‌توان کاربردهای BNB را به شکل زیر خلاصه کرد:

 • کاهش کارمزدهای معاملات در صرافی بایننس
 • پرداخت کارمزدهای معاملاتی در Binance DEX (صرافی غیرمتمرکز)
 • پرداخت هزینه تراکنش در زنجیره بیکن بی ان بی  BNB Beacon Chain
 • پرداخت هزینه تراکنش در زنجیره هوشمند BNB
 • خرید کالاها و خدمات از فروشگاه‌های آنلاین پشتیبانی‌کننده از ارز BNB 
 • رزرو هتل، پرواز، در برخی وبسایت‌های ارائه‌دهنده خدمات توریستی
 • توکن کاربردی جامعه  BNB  در اکوسیستم زنجیره BNB (مانند بازی‌ها و DApps)
 • شرکت در عرضه اولیه توکن‌هایی که در لانچ پد بایننس میزبانی می‌شوند(IEO)
 • فراهم کردن نقدینگی در Liquid Swap بایننس

سخن پایانی

همان‌طور که دیدیم، ارز دیجیتال بایننس کاربردی فراتر از یک ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش دارد. شما می‌توانید با خرید BNB از قابلیت‌های بی‌شمار این ارز دیجیتال استفاده کنید. علاوه بر این چشم‌انداز آینده این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران بسیاری مثبت است. اگر علاقه‌مند به فعالیت در پلتفرم‌های مختلف هستید؛ ارز دیجیتال BNB برای شما بسیار کاربردی خواهد بود. 

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۳۲ نظر

۵ ۳۲
ارز دیجیتال BNB چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مطالب مشابه