Skip to content Skip to footer
پیش بینی وضعیت بیت کوین

آیا بیت کوین هنوز هم می تواند یک بازار پرسود و صعودی باشد؟

آیا بازار صعودی بیت کوین به اتمام رسیده است؟ PlanB یکی از مشهور ترین تحلیلگران ارزهای دیجیتال چنین نظری ندارد! با نوبیتکس در ادامه همراه باشید تا به بررسی وضعیت بیت کوین پس از سقوط قیمت آن بپردازیم.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در انتهای هفته گذشته تنها در طول ۲۴ ساعت از بالاترین سطح خود در محدوده ۶۰ هزار دلار به کمتر از ۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد. این شوک قیمتی باعث ایجاد ترس در بسیاری از سرمایه گذاران و تریدرها شد. اما تحلیلگر مشهور ارزهای دیجیتال، PlanB، معتقد است این موضوع لزوما به معنای پایان کار بازار صعودی بیت کوین نیست.

PlanB در روز جمعه در توییتی گفته بود:”هیچ ارز دیجیتالی با یک خط مستقیم بالا نمی رود.” از نظر این تحلیلگر بزرگ ارزهای دیجیتال، بیت کوین ۶ ماه متوالی افزایش قیمت داشته است و حالا به نظر می رسد این فرو ریختن قیمت نشانه ای از رسیدن بیت کوین به میانه راه بازار صعودی خود باشد. اتفاقی که در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ نیز دقیقا رخ داد.

پیش بینی وضعیت بیت کوین

این توییت از PlanB تاثیر بسیار خوبی بر فعالین بازار داشته است. PlanB سازنده مدل Bitcoin Stock-to-Flow است که با نام S2F نیز شناخته می شود. S2F یکی از بهترین مدل های پیش بینی قیمت در صنعت ارزهای دیجیتال است. این مدل اساسا قیمت بیت کوین را در یک مسیر صعودی همزمان با کاهش و افزایش قیمت آن پیش بینی می کند. وی همچنین مدل های دیگری را پیرامون مدل اصلی خود ساخته است و با در نظر گرفتن فاکتورهای جانبی قدرت پیش بینی این مدل را بیشتر کرده است. به همین دلیل است که در بسیاری از موارد پیش بینی های PlanB کاملا درست از آب در آمده اند و افراد زیادی در این صنعت به او اعتماد دارند.

مقایسه نمودار بیت کوین در 2012،2016 و2020

نگاهی به روند بیت کوین در ماه گذشته و مقایسه آن با نمودارهای تاریخی

در طی چند ماه گذشته بیت کوین بارها رکورد قیمتی خود را افزایش داد و بر اساس داده های TradingView، در ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین ۱۴۰۰) به قیمت تاریخی ۶۵ هزار دلار رسید. اما در طی یک هفته بعد از آن تا تاریخ ۲۳ آوریل (جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰) قیمت بیت کوین تا حدود ۴۷۵۰۰ دلار سقوط کرد. این کاهش ۲۶ درصدی ترس زیادی در بازار ایجاد کرد اما طبق مدل های PlanB، چنین اتفاقی کاملا مشابه با چرخه های بازار های صعودی بیت کوین در سال های گذشته است.

نموداری که PlanB در توییت خود به آن اشاره کرده بود نشان می دهد که بارها در بازارهای صعودی چنین افت قیمتی مشاهده شده است. همه این بازارهای صعودی نیز نتیجه هالوینگ های قبل از آن بودند. در سال ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ هالوینگ رخ داد و بازارهای صعودی و گاوی نیز در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰/۲۰۲۱ رخ دادند. همه این بازارها نیز در میانه راه صعودی خود با کاهش قیمتی شدیدی رو به رو شده بودند.

برای مثال در سال ۲۰۱۳ و در اولین چرخه بازار صعودی قابل توجه بیت کوین، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتا دقیقا در مدت زمان مشابه روند فعلی از ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) تا ماه ژوئیه (خرداد-تیر) تقریبا ۷۰ درصد افت کرد اما به تدریج تا شروع سال ۲۰۱۴ طی ۶ ماه روند صعودی خود را مجددا ادامه داد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷، بیت کوین پس از سوددهی قابل توجه، تقریبا ۴۰ درصد افت کرد، اما در ماه های بعدی قبل از شروع بازار خرسی، دوباره بالاترین قیمت تاریخ خود را ثبت کرد.

 بیت کوین هنوز هم می تواند به رشد خود ادامه دهد

ترس از ریزش بیشتر بیت کوین طی دو روز گذشته کاهش پیدا کرده است. در طی دو روز شنبه و یکشنبه قیمت بیت کوین در محدوده ۵۰ هزار دلار تثبیت شده است و به نظر می رسد خریداران توانسته اند شوک اولیه را پشت سر بگذارند. حضور در این محدوده قیمتی و ایجاد یک کف محکم این امکان را به بیت کوین می دهد تا دوباره فعالیت صعودی را آغاز کرده و خود را برای باز پس گیری سقف تاریخی ۶۵ هزار دلار و بیشتر آماده کند. البته بازار همیشه می تواند تحلیلگران را سوپرایز کند. باید منتظر ماند و دید که بیت کوین بازهم روند گذشته خود را تکرار خواهد کرد یا خیر!

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۵۵ نظر

۵ ۱۵۵
آیا بیت کوین هنوز هم می تواند یک بازار پرسود و صعودی باشد؟