Skip to content Skip to footer

کاردانو؛ آدا پروژه پر سر و صدا و محبوب ارزهای دیجیتال

کاردانو بلاک چینی چند منظوره است که در حال حاضر طرفداران بسیار زیادی در سرتاسر جهان دارد. پروژه کاردانو به عنوان یک بلاک چین نسل سوم طراحی شده و مدعی است که با رفع مشکلات مقیاس‌پذیری؛ بلاک چین‌های نسل اول و دوم، یعنی بیت کوین و اتریوم را پشت سر می‌گذارد. 

Cardano blockchain

 

مقدمه

 از سال ۲۰۱۵ تا کنون، پروژه کاردانو و ارز دیجیتال آن ADA،  سر و صدای بسیاری در دورهمی‌ها و کانون‌های طرفدار رمزارزها ایجاد کرده است. همچنین ADA یکی از پرطرفدارترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال در میان معامله گران و هولدرهای ایرانی است. آنچه کاردانو را در این حوزه به یکی از بهترین‌ها تبدیل می‌کند؛ بهره‌گیری از مباحث علمی و آکادمیک پیچیده‌ای است که در توسعه آن به شکل جدی دنبال شده است.

بخش عمده‌ای از این پروژه توسط شرکت (Input Output Hong Kong (IOHK توسعه‌یافته که مؤسس آن چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) است. هاسکینسون یکی از اعضای اولیه تیم اتریوم نیز بوده است. 

اما کاردانو چیست و چه ویژگی‌هایی را در نقشه راه طولانی خود برنامه‌ریزی کرده است؟ 

کاردانو (ADA)  چیست؟

کاردانو یک بلاک چین چند منظوره است که مراحل توسعه آن از تحقیقات آکادمیک و دانشگاهی گروهی از مهندسان، ریاضیدانان، دانشمندان و متخصصان کسب‌وکار سرچشمه گرفته است. توسعه پلتفرم کاردانو به طور مداوم با پشتوانه رویکردهای علمی انجام میگیرد. به گفته سازندگان آن، هدف کلیدی از طراحی کاردانو امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت تعامل و همکاری است.

آدا (Ada)، ارز دیجیتال بومی پلتفرم کاردانو است و برای انجام عملیات روی بلاک چین کاردانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیم کاردانو معتقد است، با افزایش ظرفیت مقیاس پذیری شبکه مشکل افزایش هزینه کارمزد تراکنش را در زمان های شلوغ شبکه حل کرده است.

توسعه کاردانو به چندین بخش تجاری سپرده‌شده است. شرکت IOHK توسعه پروتکل کاردانو را پیش می‌برد، در حالی که بنیاد کاردانو(Cardano Foundation) مسئولیت نظارت بر پروژه را عهده‌دار است. علاوه بر این شرکت EMURGO مسئولیت توسعه تجارت و پیشبرد پذیرش پروژه را برعهده‌گرفته است. شرکت IOHK همچنین در توسعه پروژه اتریوم کلاسیک (ETC) هم مشارکت داشته است.

 

 

 

کاردانو (Ada) چگونه کار می‌کند؟

 

کاردانو به عنوان یک بلاک چین نسل سوم با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری بلاک چین‌های نسل اول مانند بیت کوین و یا بلاک چین‌های نسل دوم مانند اتریوم، طراحی شده است.

بر اساس این طبقه‌بندی، بلاک چین‌های نسل قبل دارای مشکلاتی هستند که توان آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. همین مسئله آن‌ها را به انتخابی ناکارآمد برای استفاده گسترده در سراسر جهان تبدیل کرده است. برای تائید این مشکل می‌توان سابقه نوسانات زمانی در انجام تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین و اتریوم را مورد بررسی قرار داد. 

کاردانو برای مقایسه در اسناد خود، به قدرت محاسباتی شرکت VISA اشاره می‌کند:

“گفته می‌شود که این شبکه به طور متوسط ​​۱۷۳۶ پرداخت؛ تراکنش در ثانیه (TPS) را دارا است این میزان می‌تواند  حداکثر به ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد.”

کاردانو همواره به کمک روش‌های مختلف به هدف بهبود عملکرد خود نزدیک می‌شود. یکی از مهم‌ترین ارکان این هدف، مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) ویژه کاردانو است که با نام Ouroboros شناخته می‌شود. اوروبوروس ضمن اینکه به صورت اثبات شده امنیت را تضمین می‌کند؛ هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را در مقایسه با استفاده از مکانیسم اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.

راه حل لایه ۲ کاردانو برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه، هیدرا نام دارد. در هیدرا با افزایش هر گره جدید به شبکه، توان افزایش می‌یابد. ترکیب‌کننده هارد فورک (Hard fork combinator) نیز یکی از ویژگی‌های کلیدی کاردانو است که امکان پیاده سازی انشعاب سخت یا هارد فورک را بدون ایجاد وقفه یا راه‌اندازی مجدد در بلاک چین امکان‌پذیر می‌کند. موفقیت به‌روزرسانی شلی (Shelley) گواهی بر کارایی همین روش است.

Ouroboros Cardano

ویژگی‌های کلیدی پروژه کاردانو

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، مهم‌ترین نقطه قوت پروژه کاردانو پیشبرد اهداف به روش‌های آکادمیک و علمی است. تیم توسعه‌دهنده کاردانو بیش از ۹۰ سپید نامه (Whitepaper) اختصاصی برای این فناوری منتشر کرده است. همچنین برای این پروژه نقشه راه به خوبی تعریف شده و هدف عمده آن دستیابی به امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت  تعامل و همکاری است.

اگرچه بلاک چین کاردانو هنوز عملیاتی نشده است، اما قابلیت قرارداد هوشمند مقیاس‌پذیر در آینده برای آن هموار خواهد شد. به نظر می‌رسد که کاردانو تمام نیازمندی‌های لازم را در اختیار دارد تا به یک متحول کننده در حوزه فین تک تبدیل شود. 

درست مانند اتریوم، کاربردها و موارد استفاده کاردانو بی‌شمار است و هدف اصلی کاردانو این است که به عنوان یک پیکره یا یک لایه اصلی عمل کرده و برنامه‌ها بر روی آن ساخته شوند.

این پروژه وعده‌های بسیار بزرگی را تبلیغ می‌کند با این وجود هنوز نتوانسته محصولی را که وعده داده است؛ به طور کامل تحویل دهد. هرچند این مسئله تقریباً در تمامی پروژه‌های ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین وجود دارد. در این زمینه با اینکه جاه‌طلبی کاردانو به وضوح دیده می‌شود اما  توسعه آن نسبتاً کند پیش می‌رود.

چالش های پروژه کاردانو

سرعت تحقق عملی وعده‌ها و نظرات کاردانو بسیار کمتر از آن چیزی است که در گذشته تصور می‌شد. بسیاری از فعالان بازار نیز در این رابطه نگران و یا حتی عصبی هستند. البته در این میان نباید فراموش کرد که کاردانو اهداف بزرگی را دنبال می‌کند.

اخیرا برخی منتقدان این پروژه با بررسی نحوه ساز و کار مدیریت تراکنش‌ها و به خصوص رفتار خروجی خرج نشده تراکنش‌ها (UTXO) در بلاک چین کاردانو متوجه مشکلات فنی عجیبی شده‌اند. البته معیار بررسی‌ها در این مورد خاص، شیوه عملکرد شبکه اتریوم بوده و کاردانو پروژه‌ای است که از فناوری متفاوتی استفاده می‌کند. به هر حال از نظر کارشناسان، اگر به سرعت برای این مشکلات راه حلی پیدا نشود، عملا کاردانو از گردونه رقابت در توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) بر این بستر حذف می‌شود. 

نقشه راه کاردانو (ADA) چیست؟

نقشه راه کاردانو شامل پنج فاز اصلی به نام‌های: بایرون، شلی ، گوگوئن ، باشو و ولتر(Byron, Shelley, Goguen, Basho, and Voltaire) است. هر کدام از این فازها یک بخش عمده از شبکه را متحول می‌کند.

 به عنوان مثال بایرون، فاز اول راه‌اندازی شبکه بود که در آن عملکردهای اساسی مانند انتقال ADA  فراهم شد یا هارد فورک شلی در سال ۲۰۲۰ رخ داد و گام‌های بیشتری در جهت تمرکززدایی این پروژه برداشت.

 در حال حاضر گره‌ها توسط جامعه کاردانو و استخرهای سهام توسط دارندگان (هولدرهای) ADA اداره می‌شوند. در به‌روزرسانی گوگوئن ارائه قراردادهای هوشمند هموار خواهد شد و پس از آن در فاز باشو بر بهینه‌سازی مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری تمرکز شده است و در فاز ولتر یک سیستم خزانه‌داری برای حاکمیت معرفی خواهد شد.

به‌طورکلی پروژه آدا همواره در حال توسعه است به طوری که حالا، در زمان نگارش این مقاله، جامعه رمزارزها در انتظار به وقوع پیوستن هارد فورک Alonzo در اواخر شهریور ۱۴۰۰ است که امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را در شبکه کاردانو فراهم می‌کند.

cardano raodmap
فازهای شبکه کاردانو

 

توکن ADA چیست؟

نام آدا برگرفته از آدا لاولیس (Ada Lovelace) ریاضیدان قرن نوزدهم است. کاردانو ۶۲.۲ میلیون دلار در عرضه اولیه خود ADA فروخته است که این مقدار معادل  ۵۷.۶ درصد از موجودی آن است.

ADA هم یک ارز دیجیتال است و هم راهی برای انجام تراکنش‌ها در شبکه کاردانو ( درست مشابه  اتر برای انجام تراکنش‌ها در شبکه اتریوم). دارندگان ADA همچنین در شبکه کاردانو سهم دارند و می‌توانند با بهره‌مندی از استخرهای سهام، ارز خود را Stake کنند یا در اختیار شبکه قرار دهند و از طریق این روش پاداش دریافت کنند.

کیف پول کاردانو (ADA)؛ برای نگهداری کاردانو چه کنیم؟

برای نگهداری کاردانو چندین روش وجود دارد. روش رسمی نگهداری از آن استفاده از کیف پول منبع باز Daedalus است. کاربر برای استفاده از این کیف پول کاردانو مجبور است کل بلاک چین شبکه کاردانو را دانلود کند چراکه Daedalus  کیف پولی Full node است. 

البته راه‌های کم دردسرتری هم برای نگهداری ADA  وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از کیف پول‌هایی که Full node نیستند و اصطلاحاً کیف پول سبک یا لایت نامیده می‌شوند، راه حل دیگری برای نگهداری کاردانو است. برای استفاده از این کیف پول‌ها لازم نیست کل بلاک چین کاردانو را دانلود کنید و می‌توانید به سادگی از آن‌ها استفاده کنید. از جمله بهترین کیف پول‌های کاردانو می‌توان به  Yoroi Wallet و AdaLite اشاره کرد.

همچنین امکان نگهداری کاردانو در کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor از طریق Daedalus، Yoroi Wallet و AdaLite نیز وجود دارد.

 

رمزارز آدا

سخن آخر

کاردانو پروژه‌ای جاه‌طلبانه است که هدف آن ایجاد زیرساخت‌های بلاک چینی در اکوسیستم ارزهای دیجیتالی است. 

با توجه به اینکه روند پیشرفت آدا چندان سریع نیست، چالش ها و مشکلات بر سر راه آن نیز با سرعت کمتری خود را نشان می‌دهند. نباید فراموش کرد که زمان زیادی از دست و پنجه نرم کردن توسعه دهندگان با امکانات اصلی شبکه کاردانو نمی گذرد و به همین خاطر بروز برخی مشکلات و چالش‌ها به خاطر استفاده از فناوری تازه‌تر در این پلتفرم طبیعی است. 

با این حال باید دید که آیا بالاخره آدا به عنوان نسل سوم پروژه‌های بلاک چینی می‌تواند خود را ثابت کرده و به پلتفرم غالب قراردادهای هوشمند تبدیل شود؟ یا جایگاه خود را به پروژه ای دیگر واگذار خواهد کرد؟ این‌ها سؤالاتی است که با پیشرفت هرچه بیشتر کاردانو در نقشه راهش، پاسخ داده خواهند شد.  

آیا این مطلب مفید بود؟ ۶۶ نظر

۵ ۶۶
کاردانو؛ آدا پروژه پر سر و صدا و محبوب ارزهای دیجیتال