Skip to content Skip to footer

کاردانو، رقیب جدید قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در سال‌های اخیر، سر و صدای زیادی به پا کرده‌اند. منظور از قرارداد هوشمند، قراردادی است که بی‌واسطه و بر بستر فناوری بلاک چین اجرا می‌شود. در سال‌های اخیر اترویم، بلاک چین اصلی مورد استفاده برای قراردادهای هوشمند بوده است. اما شبکه‌های دیگری نیز مبتنی بر بلاک چین و باهدف تسهیل اجرای قراردادهای هوشمند اجرا شده‌اند. یکی از این شبکه‌ها کاردانو است. کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که در این مقاله بیشتر با آن آشنا می‌شویم. در ادامه همراه نوبیتکس، مرجع خرید و فروش ارز دیجیتالی در ایران باشید.

کاردانو چیست؟ شبکه‌ای برای اجرای قراردادهای هوشمند

کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که از آن می‌توان برای انتقال پول دیجیتال، اجرای قراردادهای هوشمند و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. این شبکه ارز دیجیتال خاص خود را نیز دارد که با نام Ada شناخته می‌شود.

کاردانو، اتریوم ژاپنی جدید

اگر پیگیر اخبار خرید و قیمت فروش اتریوم، سیاست‌ها و چشم‌انداز رمز ارز اتریوم باشید، می‌دانید که این پلتفرم رؤیایی بزرگ برای اجرای قراردادهای هوشمند در سر دارد. دنیای که همه قراردادهای آن به‌صورت هوشمند اجرا شوند. مشابه این رؤیا را توسعه‌دهندگان کاردانو نیز دارند. از آنجا که بیشتر توسعه‌دهنده‌های کاردانو ژاپنی هستند، این شبکه به اترویم ژاپنی نیز مشهور شده است. کاردانو خود را پیش‌گام نسل سوم بلاک چین می‌داند. توسعه‌دهندگان این پلتفرم معتقد هستند سرعت، امنیت و کارمزدها در کاردانو نسبت به رقیب اصلی یعنی اتریوم بسیار بهتر است. ارز دیجیتال کاردانو یعنی Ada نیز سال ۲۰۱۷ به صرافی‌های آنلاین عرضه شد.

نگاهی به تاریخچه کاردانو، رؤیایی در دست‌ساخت

وقتی به تاریخچه کاردانو نگاه می‌کنیم، به موارد جالبی می‌رسیم.  چارز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، قبل از اینکه این پروژه را شروع کند عضو تیم اتریوم بود. سال ۲۰۱۵ چارز از اتریوم جدا می‌شود و حدود دو سال به بررسی مشکلات شبکه اتریوم و بیت کوین می‌پردازد. او بیت کوین را نسل اول بلاک چین و اتریوم را نسل دوم می‌داند. بنیان‌گذار کاردانو معتقد است هرکدام از این دو پلتفرم مشکلات خاص خود را دارند. برای حل این مشکلات او کاردانو را پیشنهاد می‌دهد. در حال حاضر سه شرکت The Cardano Foundation، IOHK و Emurgo بر روی رمز ارز کاردانو کار می‌کنند.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

پیش از اینکه با روش کار کاردانو، آشنا شویم باید دو مفهوم اثبات سهام و اثبات کار را به‌خوبی بشناسیم. در هنگام خرید بیت کوین، خرید لایت کوین و بسیاری دیگر از رمز ارزها، کسانی هستند که بر تراکنش‌های داخل شبکه نظارت می‌کنند. در حقیقت آن‌ها با در اختیار گذاشتن قدرت سخت‌افزاری دستگاه‌های خود به حل معادلات شبکه کمک می‌کنند. به این افراد ماینر و به این شیوه، اثبات کار می‌گویند. شیوه دیگری نیز به نام اثبات سهم وجود دارد. در شیوه اثبات سهام، افراد می‌توانند مقداری ارز دیجیتال خریداری کنند و آن‌ها را در یک کیف پول مشترک در اختیار شبکه قرار دهند. با در اختیار گذاشتن ارز مربوط در اختیار شبکه، افراد می‌توانند در تائید تراکنش‌ها مشارکت داشته باشند و کارمزدهای انجام تراکنش نیز بین اعضا پخش می‌شود. اما کاردانو پا را از یک الگوریتم اثبات سهام معمولی فراتر گذاشته و از الگوریتمی ویژه به نام اوروبروس استفاده می‌کند.

الگوریتم اروبروس کاردانو چیست؟

الگوریتم اروربروس مانند دوره‌های شیفتی یک کارخانه است. در این الگوریتم زمان به واحدهای کوچک‌تر تقسیم‌ شده و خود این واحدها نیز به واحدهای کوچک‌تری تقسیم می‌شود. این واحدهای کوچک‌تر زمانی اسلات نام دارد. هر اسلات یک رهبر دارد که با رأی اعضای شبکه انتخاب می‌شود. رهبران اسلات ها وظیفه تائید و ایجاد بلوک‌های جدید را بر عهده دارند. ازآنجاکه اسلات ها بر معیار زمان استوار است، نمی‌توان در هر دوره زمانی بیش از تعداد مشخصی بلوک تولید و به شبکه اضافه کرد. اگر رهبر یک اسلات نتواند کار خود را به‌ درستی انجام دهد، پاداشی نمی‌گیرد.

البته همه‌چیز به همین‌جا ختم نمی‌شود. تراکنش‌های تائید شده توسط رهبران اسلات، بار دیگر توسط گروهی به نام تائید کنندگان ورودی بررسی و تائید می‌شود. تاییدکنندگان ورودی افرادی هستند که بیشترین سکه را در شبکه دارند. کاردانو از یک معماری شبکه بسیار پیچیده استفاده می‌کند. این معماری که با ایجاد امنیت بیشتر، شفافیت بالاتر و سرعت بیشتر در انجام تراکنش‌ها می‌تواند جای پای رمز ارز کاردانو را در بازار محکم کند.

برای نگهداری کاردانو از چه کیف پول‌هایی استفاده کنیم؟

برای نگهداری از رمز ارز کاردانو گزینه‌های زیادی وجود ندارد. البته انتظار می‌رود در آینده اکثر کیف پول‌ها امکان نگهداری و پشتیبانی از کاردانو را نیز به برنامه خود اضافه کنند. Daedalus نام کیف پول رسمی کاردانو است که فعلاً فقط بر روی کامپیوترهای شخصی قابل ‌اجرا است. نسخه‌های ویندوز، لینوکس و مک این کیف پول به‌سادگی قابل‌دسترس است. در کنار این کیف پول، می‌توان از کیف پول لجر ، اتمیک و  ترزور مدل تی هم نام برد. کیف پول‌هایی که امکان نگهداری از ارزهای مختلفی را فراهم کرده‌اند. انتخاب کیف پول مناسب به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر به جز کاردانو، به فکر خرید بایننس کوین، بیت کوین، اتریوم و سایر رمز ارزها هستید باید از کیف پولی استفاده کنید که علاوه بر پشتیبانی از همه این ارزها، امنیت و سادگی مناسبی نیز داشته باشد. اما اگر فقط می‌خواهید در بازار کاردانو فعالیت کنید، می‌توانید به کیف پول رسمی این شبکه اعتماد داشته باشید.

نوبیتکس، نقطه ورود شما به دنیای رمز ارزها

در این مقاله سعی کردیم با کاردانو، رمز ارز آن، قابلیت‌ها و نحوه عملکردش آشنا شویم. کاردانو در حال حاضر پا به پای بیت کوین و سایر رمز ارزها توانسته اعتماد بخش قابل‌توجهی از بازار را به دست آورد. اما باید دید که در آینده انتخاب کاربران به سمت کدام رمزارز است. اگر به‌تازگی با بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتالی آشنا شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه اصلی نوبیتکس مراجعه کنید. نوبیتکس، صرافی آنلاین دانش‌بنیان ایرانی امکان خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتالی را فراهم کرده است.

همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۳ نظر

۵ ۱۳
کاردانو، رقیب جدید قراردادهای هوشمند