Skip to content Skip to footer

چین لینک چیست؟ یک پروژه هیجان‌انگیز در بازار رمزارزها

بازار رو به رشد و تکنولوژی ارزهای دیجیتال هنوز مسیر بسیار طولانی برای پیشرفت در پیش روی خود می‌بیند. چین لینک (ChainLink) یکی از پروژه‌های نوآورانه‌ای است که توانسته با حل بخشی از مشکلات قرار دادهای هوشمند، به یکی از ارزهای پیش رو در سال ۲۰۲۰ تبدیل شود.

اگر می‌خواهید بدانید که چین لینک چیست و چرا توانسته در طی یک جهش فوق العاده جزو ده ارز با ارزش بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شود، پیشنهاد می‌کنیم با نوبیتکس در ادامه این مطلب همراه باشید.

چین لینک چیست؟ آشنایی با پروژه جذاب ChainLink

چین لینک (Chainlink) پلتفرمی است که تلاش می‌کند فاصله بین قراردادهای هوشمند در شبکه بلاکچین و نرم افزارهای دنیای واقعی که عموماً خارج از بلاکچین قرار دارند از بین ببرد. این رمز ارز از «اوراکل‌ها» برای امکان تأیید و انتقال دیتاهای خارج از بلاکچین به درون قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند.

جذابیت این پروژه در آنجاست که قبلاً امکان وارد کردن اطلاعات خارج از شبکه بلاکچین به قراردادهای هوشمند وجود نداشت و این موضوع باعث می‌شد تا امکان استفاده از قرار دادهای هوشمند در امور روزمره میسر نباشد. چین لینک با استفاده از اوراکل‌ها توانسته تا حد زیادی این مشکل را حل کند. با استفاده از ChainLink می توان اطلاعات شبکه بانکی و API ها را به قراردادهای هوشمند وارد کرد. به همین دلیل ارز دیجیتال چین لینک مورد توجه زیادی قرار گرفته است و به یکی از ارزشمندترین ارزهای بازار تبدیل شده است. شما می‌توانید از طریق صرافی آنلاین معتبر نوبیتکس به خرید و فروش ارزشمندترین ارزهای دیجیتال بپردازید.

ارز لینک چیست؟ آشنایی با توکن چین لینک

لینک (LINK)، توکن شبکه چین لینک است که از آن برای پرداخت هزینه خدمات ارائه شده در شبکه استفاده می‌شود. این توکن از نوع ERC20 و مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که امکان پردازش و پرداخت توسط قراردادهای هوشمند را دارد. از آنجایی که خدمات گسترده شبکه ChainLink توانست خیلی زود مشتریان زیادی پیدا کند، توکن این شبکه نیز ارزش نسبتاً بالایی پیدا کرده است.

طبق آمار کوین بیس، قیمت چین لینک در یک سال اخیر (از مهر ۹۸ تا مهر ۹۹) بیشتر از ۳۵۰ درصد رشد داشته است که نشان از محبوبیت و ارزشمند بودن این توکن دارد. در حال حاضر نیز ارزش بازار لینک بیش از ۴ میلیارد دلار است که آن را در رده هفتمین ارز با ارزش بازار قرار می‌دهد. در صورتی که به سرمایه گذاری‌های با ریسک و البته سود بیشتری فکر می‌کنید، می‌توانید با فروش بیت کوین به خرید ارز چین لینک اقدام کنید.

چین لینک چگونه کار می‌کند؟ ارتباط مستقیم قراردادهای هوشمند با داده‌های خارجی

همانطور که اشاره کردیم چین لینک توانسته با استفاده از تکنولوژی اوراکل‌ها امکان اتصال قرار دادهای هوشمند به داده‌های خارجی (API های تأیید شده) را فراهم کند. قراردادهای هوشمند، قرار دادهای از پیش تعیین شده، تغییر ناپذیر و قابل اثباتی هستند که بعد از ارزیابی اطلاعات و در صورت تحقق شروط از پیش تعیین شده، به صورت خودکار روی بلاکچین اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند کاربردهای فراوانی دارند اما تنها می‌توانند از داده‌هایی که در شبکه بلاکچین وجود دارند و تأیید شده هستند استفاده کنند.

ارتباط تکنولوژی چین لینک با اوراکل‌ها

اوراکل‌ها تکنولوژی تازه واردی به دنیای رمز ارزها هستند که می‌توانند به عنوان یک نرم افزار واسط عمل کنند و داده‌های خارج از بلاکچین را به داده‌های قابل استفاده برای قرار دادهای هوشمند تبدیل کنند. با این حال تا قبل از چین لینک، اوراکل‌ها به صورت متمرکز عمل می‌کردند. متمرکز بودن اوراکل‌ها یک نقطه ضعف بزرگ به حساب می‌آید که در اعتبار داده‌های ایجاد شده توسط آن‌ها شبهه ایجاد می‌کند.

چین لینک توانسته است مشکل متمرکز بودن اوراکل‌ها را حل کند. شبکه‌ای غیر متمرکز از نودها در چین لینک با بررسی اعتبار داده‌های اوراکل‌ها، از امن بودن و مورد تأیید بودن تمامی اطلاعات مطمئن می‌شوند. به این ترتیب قراردادهای هوشمند می‌توانند به صورت مستقیم از اطلاعات امن و تأیید شده خارج از شبکه بلاکچین استفاده کنند.

چرا چین لینک یک نوآوری هیجان انگیز در دنیای ارزهای دیجیتال است؟

تا اینجا به صورت مختصر با نحوه کار چین لینک آشنا شدید اما برقراری ارتباط مستقیم بین قراردادهای هوشمند و ارتباطات خارج از شبکه چه اهمیتی دارد؟ هر نرم افزاری که در روی گوشی هوشمند خود دارید، در حال استفاده از اطلاعات گوناگونی است تا بهترین خروجی را برای شما فراهم کند. برای مثال یک نرم افزار تاکسی اینترنتی برای این که محل شما را در نقشه تشخیص دهد از API ها نقشه گوگل و اطلاعات GPS استفاده می‌کند. همچنین این نرم افزار به سیستم بانکی متصل است تا امکان پرداخت آنلاین را برای شما فراهم کند. یک قرارداد هوشمند در حالت عادی نمی تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. بنابراین در بسیاری از موارد کاربردی نیست.

چین لینک استفاده از قراردادهای هوشمند را کاربردی‌تر می‌کند

قراردادهای هوشمند درواقع نرم افزارهای توزیع شده و غیر متمرکزی هستند که روی شبکه بلاکچین وجود دارند. برای اینکه از این نرم افزارها در دنیای واقعی استفاده کنیم و کاربرد بیشتری در زندگی روزانه ما داشته باشند، باید بتوانند مانند نرم افزاری که مثال زدیم به API های مختلف مانند نقشه گوگل یا سیستم بانکی متصل شوند. به طور ساده و خلاصه باید گفت هدف چین لینک امکان پذیر کردن این ارتباط از نوع ایمن و غیر متمرکز است. به گونه‌ای که با ذات بلاکچین و قرار دادهای هوشمند سازگار باشد.

هرچیزی که باعث افزایش کاربرد بلاکچین در زندگی روزمره شود، نوآوری هیجان انگیزی در دنیای ارز دیجیتال است. برای مثال ثابت بودن قیمت تتر و سایر استیبل کوین‌ها باعث افزایش حجم معاملات روزانه ارزهای دیجیتال شد (کوین تلگراف). حالا  چین لینک نیز می‌تواند استفاده روزمره از قراردادهای هوشمند را افزایش دهد و باعث کاربردی تر شدن این تکنولوژی شود.

تفاوت چین لینک با سایر ارزهای دیجیتال در چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد چین لینک دادیم، به طور کلی می‌توان سه تفاوت اصلی برای Chainlink نام برد که این ارز را به یک ارز دیجیتال منحصر به فرد تبدیل می‌کند.

  1. لینک اولین رمز ارزی است که توانسته تا حدودی فاصله بین قراردادهای هوشمند غیر متمرکز اجرا شده روی اکوسیستم بلاکچین را با دنیای واقعی از بین ببرد.
  2. چین لینک توانسته فرصت استفاده از قراردادهای هوشمند را در کسب و کارهای روزانه فراهم کند. اتفاقی که تا قبل از این به صورت عملی امکان پذیر نبود.
  3. چین لینک با استفاده از یک شبکه غیر متمرکز توانسته مشکل استفاده از اوراکل‌های متمرکز را حل کند. به این ترتیب متمرکز بودن اوراکل‌ها دیگر مشکلی برای تأیید اطلاعات آن‌ها محسوب نمی‌شود.

خرید چین لینک؛ سرمایه گذاری و  خرید ارز LINK

چین لینک در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است. به همین دلیل بسیاری از صرافی‌های آنلاین بین المللی امکان خرید ارز لینک را فراهم کرده‌اند. شما برای فعالیت در صرافی‌های بین المللی، نیاز به تبدیل ریال به بیت کوین یا خرید bnb از یک صرافی معتبر ایرانی مانند نوبیتکس خواهید داشت. سپس می‌توانید با ثبت نام در صرافی‌های بین المللی نظیر Binance به خرید Chainlink اقدام کنید.

کیف پول چین لینک، بهترین کیف پول‌های Chainlink

توکن چین لینک از نوع توکن های ERC-20 مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم است. به همین دلیل هر کیف پولی که بتواند از توکن های اتریوم پشتیبانی کند، برای نگهداری از چین لینک نیز مناسب خواهد بود. کیف پول‌هایی مانند Exodos به صورت آنلاین و نرم افزاری و کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger گزینه‌های خوبی برای نگهداری از چین لینک هستند.

آینده چین لینک، توسعه تکنولوژی قراردادهای هوشمند در زندگی روزمره

در یکی دو سال اخیر توجه ویژه‌ای به توسعه تکنولوژی قرار دادهای هوشمند شده است. ارزهای جدیدی برای افزایش راهکارهای استفاده از قراردادهای هوشمند به وجود آمده‌اند که مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. چین لینک در کنار YFI و بسیاری از توکن های مرتبط با قرار دادهای هوشمند توانسته‌اند در سال ۲۰۲۰ رشد نسبتاً خوبی را تجربه کنند.

این ارز دیجیتال توانست به رکورد بالاترین قیمت ۲۰ دلاری نیز در سال ۲۰۲۰ دست پیدا کند. اما بروز واکنش‌های منفی از سوی بعضی از انجمن‌های ارز دیجیتال و فروکش کردن تب خرید باعث شد تا قیمت آن تا ۱۰ دلار (مهر ۹۹) کاهش پیدا کند. حضور در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر با مارکت کپ بیش از ۴ میلیاردی و حجم معاملات روزانه ۷۰۰ میلیون دلاری سیگنال‌های مثبتی هستند که اگر با پشتیبانی توسعه دهندگان و گسترش قابلیت‌های شبکه همراه شوند، می‌توانند باعث رشد بیشتر چین لینک در طولانی مدت شوند.

چین لینک تنها یکی از پروژه‌های هیجان انگیز ارزهای دیجیتال است

در این مقاله سعی کردیم به سؤال چین لینک چیست پاسخ دهیم و با این ارز Chainlink بیشتر آشنا شویم. این ارز دیجیتال یکی از هیجان انگیزترین پروژه‌های دنیای بلاکچین است که به کاربردی شدن قرار دادهای هوشمند کمک می‌کند.

با این حال، علاوه بر ChainLink، پروژه‌های جذاب زیادی وجود دارند که فرصت خوبی برای سرمایه گذاری و ترید در آن‌ها فراهم شده است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت نوبیتکس وارد بازار خرید و فروش جذاب‌ترین و پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۹ نظر

۵ ۱۹
چین لینک چیست؟ یک پروژه هیجان‌انگیز در بازار رمزارزها