تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

با رایج‌ترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال آشنا شوید

مبتدی

زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه

بازار ارزهای دیجیتال زبان مخصوص به خود را دارد و اگر قصد فعالیت در این بازار به عنوان تریدر یا معامله گر را دارید باید با اصطلاحات ترید ارز دیجیتال آشنا شوید. با ما در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس همراه باشید تا با مهم‌ترین، مشهورترین و کاربردی‌ترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال آشنا شویم.

رایج‌ترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال؛ اصطلاحات پرکاربرد دنیای ارزهای دیجیتال

مواردی که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم همگی جزو رایج‌ترین و پر کاربردترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال هستند. اگر تریدر ارزهای دیجیتال هستید باید با این اصطلاحات آشنایی داشته باشید.

All-Time High (ATH) : بالاترین قیمت تاریخ

بالاترین قیمت تاریخ (ATH) زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک ارز دیجیتال، رکورد جدید در بالاترین قیمت  ثبت کند.

All-Time Low (ATL): پایین‌ترین قیمت تاریخ

پایین‌ترین قیمت تاریخ (ATL) زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک ارز دیجیتال به پایین‌ترین قیمت تاریخ خود برسد.

Bag holder: نگهداری غیر منطقی یک ارز دیجیتال

اصطلاح Bag holder برای تریدر ها یا معامله گرانی استفاده می‌شوند که درنگهداری یک ارز دیجیتال در حال سقوط به صورت غیر منطقی پافشاری می‌کنند.

BEAR/BEARISH: بازار خرس/خرسی

بازار خرسی اصطلاحی است که برای بازارهای در حال سقوط و کاهش ارزش یک دارایی استفاده می‌شود. به تریدری که فکر می‌کند بازار روند سقوطی خواهند داشت Bearish می گویند

BEAR Trend: بازار خرسی بلند مدت

زمانی که پیش بینی می‌شود یک ارز دیجیتال بازار خرسی بلند مدتی را در پیش خواهد داشت، از اصطلاح BEAR Trend استفاده می‌کنند.

Bear Trap: سیگنال اشتباه بازار خرسی

به سیگنال‌های اشتباهی که نشان دهنده سقوط یک بازار هستند Bear Trap می گویند. معمولاً بازارهای مالی قبل از شروع رشد خود، یک سقوط کوچک را تجربه می‌کنند که همان سیگنال اشتباه بازار خرسی است.

Bull/Bullish: بازار گاو/گاوی

بازار گاوی اصطلاحی است که برای بازارهای در حال صعود و افزایش ارزش یک دارایی استفاده می‌شود. به تریدری که فکر می‌کند بازار روند صعودی خواهد داشت Bullish می گویند

Bull Trap: سیگنال اشتباه بازار گاوی

به سیگنالی که نشان دهنده رشد قیمت است در زمانی که قرار است قیمت‌ها سقوط کند سیگنال Bull Trap می گویند. این سیگنال معمولاً زمانی دیده می‌شود که قیمت یک ارز دیجیتال در تلاش برای عبور از سقف مقاومتی است ولی موفق نمی‌شود.

Bull Trend: بازار گاوی بلند مدت

زمانی که پیش بینی می‌شود یک ارز دیجیتال بازار گاوی بلند مدتی را در پیش خواهد داشت، از اصطلاح Bull Trend استفاده می‌کنند.

Buy the Dips: خرید از کف

خرید از کف از جمله اصطلاحات رایج‌ترید ارز دیجیتال است که به معنای خرید از پایین‌ترین قیمت بعد از یک بازار نزولی است. Buy the Dips یک استراتژی است که که می‌گوید زمانی که بقیه در ترس قرار دارند و درحال فروش هستند شما باید شجاع باشید و در پایین‌ترین قیمت خرید کنید، به این ترتیب بعد از برگشت بازار بیشترین سود نصیب شما خواهد شد.

FOMO: ترس از دست دادن

Fomo از جمله اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که زمانی که افراد ترس از دست دادن فرصت به دست آوردن سود را داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح مخفف عبارت “Fear Of Missing Out”  است. FOMO یک نوع محرک روانی در بازار است که منجر به سرمایه گذاری افراد می‌شود. در بازارترید ارزهای دیجیتال زمانی که مردم به صورت غیر منطقی در حال خرید باشند از FOMO برای نشان دادن وضعیت روانی آن‌ها استفاده می‌شود.

FUD: ترس، عدم اطمینان و تردید

ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) وضعیت مخالف FOMO است. FUD زمانی رخ می‌دهد که افراد به صورت غیر منطقی نگران از دست رفتن سرمایه گذاری خود هستند. در بازار ارزهای دیجیتال، به فروش‌های غیر قابل توضیح و بدون دلیلی که تحت تأثیر جو روانی منفی قرار دارد FUD می گویند.

HODL یا HOLD: نگهداری ارز دیجیتال

HODL یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارزهای دیجیتال است که در واقع شکل ناصحیح واژه HOLD است. این اصطلاح اولین بار توسط یکی از کاربران فروم بیت کوین استفاده شد.  این کاربر که در حالت عادی نبود، در پست خود اعلام کرده بود از کاهش قیمت بیت کوین ضرر کرده است و تریدر خوبی نیست اما قصد دارد به HODL کردن بیت کوین ادامه دهد.  HOLD یا Holding در حال حاضر یکی از استراتژی‌های مهم در تریدینگ به حساب می‌آید. تریدر هایی که به آینده یک ارز دیجیتال امیدوار هستند به جای فروش، استراتژی HODL را درپیش می‌گیرند.

To The Moon: به ماه/ افزایش قیمت

اصطلاح To The Moon معمولاً زمانی استفاده می‌شود که قیمت یک ارز دیجیتال افزایش پیدا کرده باشد. skyrocketing نیز اصطلاح دیگری نیز که تقریباً هم معنی با “به ماه” است.  برای مثال گفته می‌شود قیمت استلار به ماه رسید.

Transaction fee: کارمزد تراکنش

کارمزد تراکنش مبلغی است که ارسال کننده تعیین می‌کند و ماینر ها برای تأیید تراکنش دریافت می‌کنند. ماینر ها معمولاً ابتدا تراکنش‌هایی با کارمزد بیشتر را تأیید می‌کنند بنابراین اگر سرعت تراکنش برای شما مهم است معمولاً باید هزینه بیشتری بپردازید. کارمزد تراکنش اهمیت بسیار زیادی برای تریدر ها دارد. خصوصاً تریدر های با سرمایه اندک و نوسان گیر که روزانه ممکن است بارها اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنند.

از این رو ارزهای دیجیتالی مانند استلار که سرعت تراکنش بالا و کارمزد تراکنش کمی دارند با استقبال خوبی رو به رو شده‌اند. شما می‌توانید همین حالا با بررسی قیمت استلار در نوبیتکس، برای خرید این ارز دیجیتال محبوب اقدام کنید.

Swing Trading: معاملات نوسانی یا نوسان گیری

این اصطلاح‌ترید ارز دیجیتال در بین تریدر ها به خوبی شناخته شده است. هدف تریدر در نوسانگیری، خرید یک دارایی در پایین‌ترین قیمت و فروش آن در بالاترین قیمت است. اینکار می‌تواند بسته به میزان نوسان به صورت روزانه یا چند روز یکبار انجام شود.

نوسان قیمت در ارزهای دیجیتال باعث شده تا بسیاری از تریدر ها از این استراتژی استفاده کنند. با این حال نوسان گیری همیشه سود آور نیست و می‌تواند یک استراتژی پر هزینه باشد.

Whale: وال

وال‌ها (Whale) بزرگترین بازیگران بازارترید ارز دیجیتال هستند. آن‌ها سرمایه گذارانی هستند که حجم زیادی از ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند. به همین دلیل رفتار آن‌ها بر بازار ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارد و می‌توانند باعث ایجاد صف‌های خرید یا فروش شوند. انتخاب نام وال برای آن‌ها به چند دلیل است. وال‌ها بزرگترین موجودات روی زمین هستند و وال‌های ارز دیجیتال نیز بزرگترین سرمایه گذاران بازار به حساب می‌آیند. همچنین حرکت وال‌ها در سطح آب می‌تواند موج‌های بزرگی ایجاد کند. وال‌های ارز دیجیتال نیز می‌توانند باعث ایجاد موج‌های شدید در بازار شوند.

وال‌ها می‌توانند خرسی یا گاوی باشند. وال‌های خرسی در پی کاهش قیمت‌ها و وال‌های گاوی در پی افزایش قیمت‌ها هستند.

اصطلاحات تخصصی‌ترید ارز دیجیتال؛ مهم‌ترین اصطلاحات تخصصی که تریدر ها باید بدانند

تریدر ها از اصطلاحات تخصصی برای بیان وضعیت‌های مختلف بازار و اشاره به استراتژی‌ها یا شاخص‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه با مهم‌ترین اصطلاحات تخصصی‌ترید ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

All-or-None (AON) Order: سفارش همه یا هیچ

سفارش همه یا هیچ (AON) یعنی تا زمانی که به تعدادی که می‌خواهید ارز ارائه نشود خرید نمی‌کنید. مثلاً اگر ۱۰۰ کوین می‌خواهید حاضر نیستید ۵۰ کوین بخرید و ۵۰ کوین را در زمان دیگر یا از جای دیگری تهیه کنید.

Arbitrage: آربیتراژ

آربیتراژ (Arbitrage) یک استراتژی جذاب به معنای کسب سود از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار است. این استراتژی خصوصاً در زمانی که قیمت یک رمز ارز در دو صرافی یا دو بازار مختلف دارای تفاوت قیمت است می‌تواند بسیار سودآور و کارآمد باشد. تریدر ها از این اختلاف قیمت استفاده کرده و با خرید از یک صرافی با قیمت پایین‌تر و فروش به یک صرافی با قیمت بالاتر درآمد کسب می‌کنند.

ASK: پیشنهاد فروش

اصطلاح Ask در بازار ارزهای دیجیتال به معنای تمایل برای فروش با قیمت معین است.

ASK Price: نرخ فروش

ASK Price در واقع پایین‌ترین قیمتی است که برای فروش یک دارایی پیشنهاد می‌شود.

Bid/Bid price: قیمت و نرخ پیشنهادی برای خرید

Bid Price بالاترین قیمت پیشنهادی است که یک نفر حاضر است برای خرید یک دارایی یا ارز دیجیتال بپردازد.

Bid-Ask Spread: تفاوت Bid و Ask

Bid قیمت پیشنهادی خریداران است و Ask قیمت پیشنهادی فروشندگان، معمولاً ASK همیشه بیشتر از BID است. به اختلاف بین این دو قیمت Bid-Ask Spread می گویند. اندازه گیری این اختلاف قیمت در تعیین میزان سود سرمایه گذاری نقش دارد.

BLACK SWAN: نظریه قوی سیاه

هرگاه اتفاقی بسیار نادر و مهم در بازار رخ دهد که کسی انتظار وقوع آن را ندارد و امکان پیشبینی آن از قبل تقریباً غیر ممکن نباشد، از اصطلاح BLACK SWAN استفاده می‌شود. این نظریه به غیر قابل پیش بینی بودن بازار اشاره دارد.

Breaking: شکسته شدن قیمت

شکسته شدن قیمت یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که معمولاً زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در حال کاهش سریع است استفاده می‌شود.

Buy Wall/Sell Wall: صف خرید و فروش

صف خرید یعنی تعداد زیادی خریدار منتظر عرضه سهام یا یک ارز دیجیتال هستند و به معنای پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه است. صف فروش دقیقاً برعکس صف خرید است و به معنای بیشتر شدن عرضه نسبت به تقاضا است.

Confluence: تلاقی

اصطلاح Confluence زمانی به کار برده می‌شود که چندین شاخص یا روش تحلیلی نتیجه یکسانی داشته باشند. در واقع تلاقی نشان دهنده ریسک پایین سرمایه گذاری در آینده است و زمانی رخ می‌دهد که چندین اندیکاتور یک نتیجه را در آینده پیش بینی کنند.

Cryptocurrency Calculator / Converter: ماشین حساب و مبدل ارز دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال، تبدیل ارزهای به یکدیگر و محاسبه قیمت آن‌ها اهمیت زیادی دارد. ماشین حساب ارزهای دیجیتال این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در لحظه قیمت ارزهای دیجیتال مختلف را نسبت به هم و نسبت به ارزهای رایج فیات بسنجید. ماشین حساب ارز دیجیتال نوبیتکس با سرعت و دقت زیادی امکان محاسبه ارزش دارایی‌های دیجیتال را به شما می‌دهد.

Daily Trading Limit: محدودیت معامله روزانه

بعضی از صرافی‌ها محدودیت و سقفی را برای میزان معامله روزانه توسط یک تریدر تعیین می‌کنند.

Flipping

استراتژی فلیپینگ نوعی از سرمایه گذاری در سهام‌ها یا توکن های عرضه اولیه است. در این استراتژی توکن ها را قبل از اینکه وارد لیست صرافی‌ها شوند خریداری می‌کنند تا بعد از عرضه و افزایش قیمت، سود قابل توجهی به دست آورند.

Fundamental Analysis: تحلیل فاندامنتال یا بنیادی

تحلیل بنیادی یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی‌ترید ارزدیجیتال است. در Fundamental Analysis سعی می‌شود تا ارزش ذاتی یک دارایی را با تحلیل اسناد، اخبار، اطلاعات و هر سندی که مرتبط به آن دارایی باشد تعیین کرد. در بازار ارزهای دیجیتال، معمولاً برای تعیین ارزش یک رمز ارز در طولانی مدت از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنند.

Going Long

در بازار رمز ارزها Going Long به معنای خرید یک ارز به امید افزایش قیمت در بازار است. در واقع شما انتظار دارید که قیمت یک ارز دیجیتال افزایش پیدا خواهد کرد.. این اصطلاح به این معنی نیست که قرار است مدت طولانی منتظر بمانید. برای مثال Go Long برای یک تریدر روزانه ممکن است به معنای فروش ارز دیجیتال در بالاترین قیمت تنها یک ساعت بعد از خرید باشد.

Going Short

در مقابل اصطلاح Going Long، اصطلاح Going Short وجود دارد. Going Short یعنی انتظار دارید قیمت کاهش پیدا کند به همین دلیل اقدام به فروش ارز دیجیتال خود می‌کنید.

Gorilla Trades:  معاملات گوریلی

Gorilla Trades یعنی قصد انجام معاملاتی با حجم بالا در بازار را دارید اما نمی‌خواهید باعث تغییر جهت بازار شوید. در این روش معامله گران حجم زیادی از معاملات را به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌کنند تا در لابه لای سایر معاملات به چشم نیاید. این استراتژی شباهت زیادی به Iceberg Order دارد.

ICO: عرضه اولیه سکه

زمانی که پروژه بلاکچین یا ارز دیجیتال جدیدی در حال راه اندازی است و White Paper آن منتشر می‌شود از Initial coin offering یا ICO برای جذب سرمایه و تأمین بودجه استفاده می‌شود. در این زمان مقداری سکه یا توکن به عنوان عرضه اولیه منتشر می‌شود که هدف آن تنها جذب سرمایه گذار و پیدا کردن افراد علاقه مند به پروژه، برای تأمین بودجه استارتاپ های ارزهای دیجیتال است.

Liquidity: میزان نقد شوندگی

Liquidity معیاری است که نشان می‌دهد تبدیل یک دارایی دیجیتال به پول نقد بدون از دست دادن سود، چقدر است. هر چه Liquidity بیشتر باشد، میزان نقدشوندگی آن ارز دیجیتال هم بیشتر است.

Market Cap: اندازه بازار

Market Cap میزان پول‌های فیات (دلار، پوند، یورو، تومان و ..)  سرمایه گذاری شده در یک ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

Over The Counter (OTC): معاملات بدون نسخه

هر معامله‌ای که از طریق صرافی‌ها انجام نگیرید، یک معامله بدون نسخه است.

Pre-sale: پیش فروش

پیش فروش‌ها معمولاً به صورت خصوصی و  قبل از ICO یا عرضه اولیه عمومی ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرند.

Pump & Dump: پامپ و دامپ

پامپ و دامپ یکی از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که برای توصیف وضعیتی که قیمت یک ارز دیجیتال بر اساس اخبار غلط بالا می‌رود و سپس کاهش پیدا می‌کند. این اصطلاح از بازار سهام برداشته شده است. در بازار سهام بعضی از شرکت‌ها با ارائه اخبار غلط سعی در افزایش قیمت سهام خود دارند، سپس بعد از این که قیمت سهام به حداکثر رسید با پخش اخبار دیگری باعث کاهش قیمت سهام می‌شوند. به این ترتیب می‌توانند با نوسان گیری سود زیادی به دست آورند.

به پمپ کردن اخبار غلط که باعث افزایش قیمت می‌شود Pump و به تخلیه بازار با استفاده از اخبار منفی Dump ( تخلیه) می گویند.

Rally: رالی

رقابت شدید برای خرید سریع ارز دیجیتالی که پیش بینی می‌شود قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

Resistance: مقاومت

مقاومت اصطلاح رایجی است که تریدر ها در هنگام تحلیل یک دارایی دیجیتال به کار می‌برند. به سقف قیمتی یک ارز دیجیتال که پیشبینی می‌شود احتمال عبور از آن کم باشد مقاومت می گویند. زمانی که قیمت از مقاومت عبور کند، سقف مقاومت جدیدی در سطح بالاتر ایجاد می‌شود.

Return on Investment (ROI): بازگشت سرمایه ارز دیجیتال

بازگشت سرمایه را معمولاً با درصد نشان می‌دهند و نمایانگر میزان سود ده بودن یک سرمایه گذاری است.

Risk On, Risk Off (RoRo):

RoRo یکی از استراتژی‌های پرکاربرد درترید ارز دیجیتال است. طبق این استراتژی هرگاه بازار دارای ریسک بالایی است، شما روی گزینه‌های کم ریسک تر برای مثال HODL بیت کوین سرمایه گذاری می‌کنید. به محض اینکه ریسک بازار کاهش پیدا کرد، شما ریسک سرمایه گذاری خود را بالا می‌برید و برای مثال به سراغ سایر ارزهای دیجیتال می‌روید.

Shilling: شیلینگ

استراتژی شیلینگ مانند استراتژی پامپ و دامپ است و به وضعیتی اشاره دارد که افراد سودج. با ارائه اخبار دروغ سعی در بزرگنمایی و جلب سرمایه برای یک ارز دیجیتال دارند.

Slippage: افت قیمت

Slippage به وضعیتی اشاره می‌کند که قیمت ارز دیجیتال در هنگام معامله کمتر از قیمت مورد انتظار تریدر باشد. این اصطلاح‌ترید ارز دیجیتال، نشان دهنده ضرر کردن تریدر است.

Support: حمایت

تریدر ها از این اصطلاح در تحلیل تکنیکال برای نشان دادن کف قیمتی که انتظار می‌رود روند کاهشی قیمت در آن متوقف و به شکل صعودی تغییر شکل دهد، استفاده می‌کنند. اگر حمایت یک ارز دیجیتال شکسته شود، کف حمایتی جدیدی شکل می‌گیرد.

Technical Analysis (TA): تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل  فنی یا تکنیکال یکی از استراتژی‌های ترید کردن است که بر استفاده از الگوها و شاخص‌ها برای پیش بینی وضعیت یک ارز دیجیتال و قیمت آن در آینده تاکید دارد. بعضی از تریدر های ارز دیجیتال فقط بر تحلیل تکنیکال تاکید دارند و معتقدند تنها از طریق نمودارها می‌توان قیمت یک ارز دیجیتال را تعیین کرد. این افراد با تحلیل فاندامنتال و اخبار بازار کاری ندارند.

Value at Risk (VaR)

VaR یک معیار اندازه گیری حداکثر ریسک سرمایه گذاری در مدت زمان مشخص است. برای مثال وقتی ریسک یک سرمایه گذاری یا پورتفولیو  را به شکل   “۹۵% ۲-week VaR of $100,000 USD,” نمایش می‌دهند، یعنی ۹۵ درصد اطمینان وجود دارد که ارزش این سرمایه گذاری در طی دو هفته آینده از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا کمتر نخواهد شد.

Volatility: نوسان

اندازه تغییرات ارزش یک دارایی دیجیتال در زمان مشخص را با Volatility یا نوسان مشخص می‌کنند. هرچه Volatility بیشتر باشد ریسک سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال بیشتر است اما ممکن است تریدر های نوسان گیر از آن استقبال کنند.

اصطلاحات ارز دیجیتال؛ اصطلاحات رایج و کاربردی برای افرادی که به تازگی با باازار ارز دیجیتال آشنا شده‌اند.

Address: آدرس

Address معمولاً رشته‌ای از کاراکترهای عددی است که از آن برای ارسال یا دریافت یک ارز دیجیتال در شبکه استفاده می‌شود.

Altcoin : آلت کوین

به طور کلی همه ارزهای دیجیتال یک آلت کوین (Altcoin) هستند، اما معمولاً برای اشاره به ارزهای دیجیتالی که بعد از بیت کوین منتشر شده‌اند از اصطلاح آلت کوین استفاده می‌شود.

ASIC: ماینر های ایسیک

ایسیک ها (ASIC) دستگاه‌های قدرتمندی هستند که برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین که به قدرت سخت افزاری زیادی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

BTC/BTX: علامت اختصاری بیت کوین

هر دو این علامت‌ها به عنوان علامت اختصاری بیت کوین استفاده می‌شوند.

BLOCK: بلاک

بلاک‌ها (Block) بسته‌های داده‌ها و اطلاعات ذخیره شده در شبکه بلاک چین هستند.

Block Hight: ارتفاع بلاک

ارتفاع بلاک، شماره آخرین بلاک استخراج شده است. ارتفاع اولین بلاک ۰ است که به آن بلاک جنسیس می گویند، بعد از استخراج هر بلاک ارتفاع بلاک افزایش پیدا می‌کند.

Block Reward: پاداش بلاک

زمانی که یک بلاک به طور موفقیت آمیزی توسط ماینر ها در شبکه قرار می‌گیرد، پاداشی به ماینر ها داده می‌شود که به آن پاداش بلاک (Block Reward) می گویند. پاداش بلاک منجر به استخراج ارزهای دیجیتال جدید می‌شود.

Blockchain: بلاک چین

بلاک چین یک دفتر کل غیر متمرکز است که اطلاعات در آن به صورت بلاک ذخیره می‌شود. بلاک چین شبکه‌ای از بلاک‌ها است که به صورت زنجیره وار در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند.

Coin: رمز ارز/ ارز دیجیتال

به هر واحد از ارزدیجیتال کوین گفته می‌شود. کوین‌ها، ارز اختصاصی یک شبکه بلاکچین هستند.

Cold Storage: کیف پول سرد

به کیف پول‌های ارز دیجیتال که به اینترنت متصل نیستند کیف پول سرد یا اصطلاحاً Cold Storage می گویند. این کیف پول‌ها امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های آنلاین دارند. کیف پول‌ها سخت افزاری و کاغذی در این دسته قرار می‌گیرند.

Cryptocurrency: رمز ارز

رمز ارزها، دارایی‌های دیجیتالی هستند که در یک شبکه بلاکچین ساخته می‌شوند و به وسیله تکنولوژی رمزنگاری، امن شده‌اند.

Decentralized applications: برنامه غیر متمرکز/برنامه توزیع شده

dApps برنامه‌های متن بازی هستند که به صورت ناشناس کار می‌کنند، اطلاعات آن‌ها روی شبکه بلاکچین قرار دارد و معمولاً برای انجام کارهای مختلف کارمزدی به صورت توکن دریافت می‌کنند.

Digital asset: دارایی دیجیتال

دارایی دیجیتال یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که به دارایی ذخیره شده به صورت دیجیتالی، از هر نوعی که باشد گفته می‌شود. رمز ارزها یکی از انواع دارایی‌های دیجیتال هستند.

Digital Signature: امضای دیجیتال

امضای دیجیتال، یک رشته کد دیجیتالی است که توسط کلید عمومی (Public Key) تولید می‌شود و سپس به یک سند الکترونیکی (ارز دیجیتال) متصل می‌شود تا محتویات سند و هویت فرستنده را تأیید کند.

Distributed Ledger: دفتر کل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده، دفاتر کلی هستند که اطلاعات آن‌ها در سرتاسر شبکه و در  نودهای (گره) غیر متمرکز، ذخیره شده باشد. دفتر کل می‌تواند خصوصی یا عمومی باشد و لازم نیست حتماً دارای ارز دیجیتال اختصاصی باشد. دفتر کلی توزیع شده در شبکه‌های بلاکچین نقش اساسی دارند.

Distributed Network: شبکه‌های توزیع شده

در شبکه‌های توزیع شده، قدرت پردازشی و اطلاعات بین نودها و گره‌های غیر متمرکز پخش شده‌اند. در شبکه‌های متمرکز و توزیع نشده، همه اطلاعت و قدرت پردازشی در یک دیتا سنتر متمرکز می‌شود.

Erc-20

Erc-20 مجموعه‌ای از قوانین مختلف است که یک توکن برای فعالیت در اکوسیستم اتریوم باید آن‌ها را رعایت کند. توک نهایی که این استاندارد را رعایت می‌کنند به توکن های ERC-20 معروف هستند. اکثر توکن های فعال در شبکه اتریوم از نوع ERC20 هستند. شما می‌توان

Exchanges: صرافی ارز دیجیتال

صرافی محلی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر تعداد زیادی صرافی آنلاین ارز دیجیتال در ایران و سراسر جهان وجود دارد. نوبیتکس یکی از معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران است.

Fiat Currency: ارز فیات

به هر نوع پولی که توسط دولت‌ها عرضه می‌شود ارز فیات (Fiat) می گویند. دلار، یورو، پوند، ریال و سایر ارزهای رایج کشورها همگی از نوع ارز فیات هستند.

Fork: فورک، انشعاب

فورک ها در واقع یک نسخه جدید یا جایگزین از بلاکچین ایجاد می‌کنند. به همین دلیل به آن‌ها انشعاب نیز می گویند. فورک ها به صورت همزمان و در بخش‌های مختلفی از یک شبکه بلاکچین فعالیت می‌کنند. شاخه‌ها یا انشعاب‌ها به دو دسته هارد فورک و سافت فورک تقسیم بندی می‌شوند.

Hard Fork: هارد فورک

اگر تعداد زیادی از نودهای یک شبکه به همراه توسعه دهندگان شبکه تصمیم به تغییر یا به روزرسانی کلی شبکه را داشته باشند، یک هارد فورک ایجاد می‌کنند. هارد فورک گاهی ممکن است به ایجاد انشعاب در شبکه یا ساخت یک شبکه جدید منجر شود. برای مثال اتریوم کلاسیک هارد فورکی از اتریوم است و بیت کوین کش یک هارد فورک از بیت کوین محسوب می‌شود.

Hardware Wallet: کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری یک دستگاه امن است که برای حفاظت از کلیدهای شخصی، ارسال، دریافت و ذخیره رمز ارزها ساخته شده است. کیف پول‌های سخت افزاری قابل اعتماد ترین و امن‌ترین گزینه‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. ترزور و لجر در حال حاضر مهم‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری موجود در بازار هستند.

Hashrate: نرخ هش

نرخ هش، تعداد هش هایی است که یک دستگاه ماینر می‌تواند در مدت زمان مشخصی (معمولاً ثانیه) ایجاد کند.

Mining: ماینینگ یا استخراج

استخراج به معنای اعتبار سنجی تراکنش‌های شبکه بلاکچین است. فرآیند ماینینگ توسط ماینر ها انجام می‌شود و معمولاً نیاز به قدرت پردازشی بالا و دستگاه‌های استخراج یا ماینر دارد. ماینر ها در ازای در اختیار گذاشتن قدرت پردازشی خود و کمک به شبکه، پاداشی به عنوان پاداش شبکه دریافت می‌کنند که باعث آزاد شدن کوین‌ها از شبکه می‌شود.

Node: گره

هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاکچین یک گره یا نود (Node) است.

Paper Wallet: کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی یک کیف پول سرد و آفلاین است که تنها شامل یک تکه کاغذ حاوی کلید شخصی و کلید عمومی می‌شود.

Peer To Peer:  همتا به همتا

شبکه همتا به همتا یا P2P شبکه‌ای از کامپیوترها است که در آن همه اعضای شبکه در یک سطح قرار دارند. از آنجایی که همه اعضای شبکه در یک سطح قرار دارند، این شبکه‌ها غیر متمرکز نامیده می‌شوند.

Pool: استخر استخراج

استخر ارز دیجیتال یا استخر استخراج شبکه‌ای از ماینر ها است که در کنار هم برای استخراج بلاک‌ها کار می‌کنند. اعضای استخر توان سخت افزاری خود را با هم به اشتراک می‌گذارند تا شانس استخراج بلاک و کسب پاداش بیشتری داشته باشند.

Private Key: کلید خصوصی

کلید خصوصی رشته‌ای از داده‌ها است که به شما امکان دسترسی به توکن ها یا ارزهای دیجیتال ذخیره شده در یک کیف پول را می‌دهد. کلیدهای خصوص در واقع مانند پسورد و رمز عبور دسترسی شما به دارایی‌های دیجیتالتان هستند.

Proof of Authority: گواهی اثبات اعتبار

PoA یک مکانیزم اجماع در شبکه‌های بلاکچین خصوصی است که به مشتریان دارای یک کلیدخصوصی مشخص حق ایجاد بلاک در شبکه بلاکچین را می‌دهد. بر اساس این الگوریتم برای انجام تراکنش‌ها سایر اعضای شبکه باید بر اعتبار این کلید خصوصی اجماع داشته باشند.

Proof of Stake (PoS): گواهی اثبات سهام

PoS یک مکانیزم اجماع در شبکه‌های بلاکچین است که بر اساس آن پاداش شبکه بر اساس تعداد رمز ارزهایی که صاحب آن هستید یا ذخیره کرده‌اید تقسیم می‌شود. هرمقدار که سرمایه گذاری بیشتری روی شبکه داشته باشید، سهام شما بیشتر است و در هنگام استخراج، پاداش بیشتری دریافت می‌کنید.

Proof of Work (PoW): گواهی اثبات کار

PoW یک مکانیزم اجماع در شبکه‌های بلاکچین است که برای اثبات انجام کار و تأیید بلاک نیاز به دسترسی به منابع مانند برق یا قدرت سخت افزاری دارد. هر مقدار که کار بیشتری در هنگام ماینینگ انجام داده باشید یا توان سخت افزاری بیشتری فراهم کرده باشید، پاداش بیشتری به دست خواهید آورد.

Protocols: پروتکل

پروتکل‌ها مجموعه‌ای از قوانین هستند که چارچوب ایجاد ، ثبت یا انتقال داده‌ها را در یک شبکه مشخص می‌کنند.

Public Address: آدرس عمومی

آدرس عمومی یک هش رمزنگاری شده از یک کلید خصوصی (Private Key) است. نقش آدرس عمومی مشابه آدرس ایمیل شما است و می‌توانید آن را در هر جایی قرار دهید، در حالی که کلید خصوصی را نباید در اختیار کسی قرار دهید.

Smart Contract: قرار داد هوشمند

قرار دادهای هوشمند شامل قوانین رمزگذاری شده‌ای هستند شرکت کنندگان در شبکه به وسیله زبان‌های برنامه نویسی خاصی مانند سالیدیتی آن‌ها را ایجاد و به شبکه اضافه می‌کنند. قرار دادهای هوشمند کاربردهای زیادی دارند و یکی از دلایل اصلی شبکه‌هایی مانند اتریوم محسوب می‌شوند. یکی از دلایلی که باعث بالارفتن قیمت اتریوم شده است، همین امکان اضافه کردن انواع قرار داده‌های هوشمند به شبکه اتریوم است. شما می‌توانید از طریق صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس اقدام به خرید اتریوم کنید و از قرار دادهای هوشمند اتریوم بهره ببرید.

Spread:

اختلاف قیمت بین دو ارز دیجیتال را Spread می گویند.

Stable coin: ارز ثابت

هرگاه ارزش یک ارز دیجیتال ثابت باشد و تغییر نکند از اصطلاح Stable Coin یا ارز ثابت برای آن استفاده می‌شود. تتر و دائو از معروف‌ترین استیبل کوین‌ها هستند.

Token: توکن

توکن ها برخلاف کوین و رمز ارزها، دارای یک شبکه اختصاصی نیستند و معمولاً روی شبکه سایر ارزهای دیجیتال ساخته می‌شوند. توکن ها به منظور ذخیره سازی ارزش (کاری که رمز ارزها انجام می‌دهند) ساخته نمی‌شوند بنابراین برای ذخیره کردن و انجام سرمایه گذاری گزینه‌های چندان مناسبی نیستند. توکن ها واحدهای کوچکی هستند که برای پرداخت‌های ناچیز مانند پرداخت کارمزد تراکنش‌ها یا استفاده از قرار دادهای هوشمند مورد استفاده فرار می‌گیرند.

Wallets: کیف پول

کیف پول به شما امکان ذخیره و کنترل دارایی‌های دیجیتال را می‌دهد. Wallet ها از هر نوعی که باشند وظیفه نگه داری کلیدهای خصوصی و حفظ امنیت دارایی‌های شما را بر عهده دارند.

Whitepaper: وایت پیپر

وایت پیپر ارز دیجیتال شامل همه اطلاعاتی است که باید در مورد یک ارز دیجیتال قبل از سرمایه گذاری در آن بدانید. اطلاعات وایت پیپر ترکیبی از اطلاعات تبلیغاتی، تکنولوژیکی و مالی هستند که به شما اجازه می‌دهند به صورت حرفه‌ای وضعیت یک رمز ارز را بررسی کنید. معمولاً قبل از عرضه ارز دیجیتال، وی‌ات پیپر آن منتشر می‌شود.

شناخت اصطلاحات رایج‌ترید ارز دیجیتال، اولین قدم برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای

در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین و رایج‌ترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال آشنا شویم. آشنا شدن با این اصطلاحات اولین قدم برا تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت نوبیتکس، از امکانات این صرافی آنلاین معتبر برای انجام ترید ارز دیجیتال بهره مند شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۲۲۱ نظر

۵ ۲۲۱
با رایج‌ترین اصطلاحات ترید ارز دیجیتال آشنا شوید
مطالب مشابه