Skip to content Skip to footer

صرافی غیر متمرکز چیست؟ معرفی بهترین صرافی های غیرمتمرکز

صرافی های غیر متمرکز نسخه جدیدی از صرافی های ارز دیجیتال هستند که برای حل مشکلات صرافی های متمرکز به وجود آمده اند. با این حال این صرافی ها نیز مشکلات خاص خود را دارند. از آنجایی که مدت زیادی از شروع به کار این صرافی های جدید نمی گذرد، ممکن است با سوالات زیادی مانند صرافی غیر متمرکز چیست و چه تفاوتی با صرافی متمرکز دارند رو به رو شده باشید. به همین بهانه قصد داریم در این مقاله به معرفی این نوع از صرافی های ارزهای دیجیتال بپردازیم. با نوبیتکس در ادامه این مطلب همراه باشید.

صرافی غیر متمرکز چیست؟ ارسال و دریافت مستقیم ارز دیجیتال

صرافی ها محلی برای خرید و فروش ارز به صورت اینترنتی هستند. صرافی های معمولی برای اینکه سرویس دهی مناسبی به کاربران خود داشته باشند و فرآیند معامله را سرعت دهند، به صورت متمرکز فعالیت می کنند. یعنی یک سرور قدرتمند مرکزی دارند که اطلاعات کاربران در آن ذخیره می شود. بعضی از تریدر ها و فعالان دنیای ارز دیجیتال متمرکز بودن صرافی ها را یک نقطه ضعف می دانند. به همین دلیل صرافی غیر متمرکز به وجود آمده است.

صرافی غیر متمرکز یا decentralized exchange (DEX) یک سرویس آنلاین همتا-به-همتا (P2P) است که امکان انجام معامله مستقیم بین دوکاربر را فراهم می کند. این نوع از صرافی ها در شبکه بلاکچین ساخته می شوند و به تریدر ها اجازه می دهند آزادانه به ذخیره یا معامله ارزهای دیجیتال خود بپردازند. اتریوم پرکابرد ترین بلاکچین برای ساخت صرافی غیر متمرکز است با این حال صرافی های زیادی روی بلاکچین های دیگر مانند گرافن نیز به راه افتاده اند.

تفاوت صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز چیست؟

در اکثر صرافی های متمرکز و معتبر، کاربران باید تایید هویت شوند و دارایی های دیجیتال خود را در کیف پول هایی که صرافی ها تعیین کرده اند ذخیره کنند. هدف صرافی های متمرکز راحت تر کردن معاملات بین کاربران، جلوگیری از کلاهبرداری و سو استفاده است. به همین دلیل به صورت کامل کنترل معاملات را در دست دارند. برای مثال شما می توانید به راحتی در یک صرافی متمرکز و معتبر مانند نوبیتکس قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید و در کمترین زمان اقدام به معامله نمایید. چنین ویژگی تنها با کنترل کامل معاملات امکان پذیر است.

برای پاسخ به سوال صرافی غیر متمرکز چیست باید گفت اینگونه صرافی ها دقیقا خلاف صرافی های متمرکز عمل می کنند. مدیریت این صرافی ها به صورت تمام خودکار یا نیمه خودکار انجام می شوند و یک پلتفرم مستقل به حساب می آیند. اداره کنندگان این صرافی ها تنها در تصمیم گیری های مهم که با حضور همه اعضای پلتفرم انجام می گیرد می توانند در صرافی غیر متمرکز تغییر ایجاد کنند. مهم ترین تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز این است که در صرافی غیر متمرکز دارایی ها یا اطلاعات کاربران در یک سرور مرکزی ذخیره نمی شود و کاربران می توانند به صورت کاملا ناشناس با هم معامله کنند.

مزایای صرافی غیر متمرکز؛ معماری توزیع شده و امنیت بیشتر

در واقع اصلی ترین مزیت صرافی غیر متمرکز همان معماری توزیع شده و غیر متمرکزی است که از کنترل شدن معاملات توسط یک شخص یا سازمان جلوگیری می کند. علاوه براین می توان به مزایای زیر نیز اشاره کرد.

امنیت و مقاومت بالا در مقابل هک: دارایی های کاربران در صرافی های DEX ذخیره نمی شود. از طرفی هک کردن یک سیستم توزیع شده بسیار سخت و مشکل است. بنابراین امنیت دارایی ها و اطلاعات در DEX بیشتر خواهد بود.

جلوگیری از دستکاری در معاملات: در گذشته سابقه داشته که بعضی از صرافی ها با دستکاری در معاملات باعث بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت ها شده اند. در صرافی غیر متمرکز امکان چنین کاری به حداقل می رسد.

نا محدود بودن: یکی از مشکلاتی که خصوصا ما ایرانی ها با آن رو به رو هستیم، مسئله تحریم ها و قوانین داخلی کشور ها است. صرافی های بین المللی به ایرانی ها خدمات ارائه نمی کنند و حتی دارایی های آن ها را مصدود می کنند. صرافی های غیر متمرکز این مشکل را هم حل کرده اند. زیرا هیچکس حق محدود کردن کسی برای استفاده از امکانات این صرافی ها را ندارد.

معایب صرافی غیر متمرکز چیست؟ مشکلاتی که استفاده از DEX را دشوار می کند

صرافی غیر متمرکز مشکلات حل نشده زیادی دارد. این مشکلات باعث شده است تا در اکثر موارد تریدر ها قید استفاده از این پلتفرم ها را بزنند. در واقع صرافی های توزیع شده کاربرد زیادی ندارند و در حال حاضر تنها افرادی با مقاصد خاص از DEX ها استفاده می کنند.

غیر قابل بازیابی بودن دسترسی: برخلاف صرافی های متمرکز، هیچ راهی برای بازیابی رمز عبور های فراموش شده یا معاملات اشتباه خود ندارند.

امکانات و ابزار های محدود: در DEX ها از ابزار های محبوب تریدر ها و امکانات پر تعداد صرافی های آنلاین خبری نیست.

مشکل نقد شوندگی: حتی بهترین صرافی های غیر متمرکز نیز دارای سهم بسیار اندکی از بازار معاملات هستند

سرعت پایین: چک کردن و تایید معاملات در صرافی غیر متمرکز زمان بر است. زیرا این کار باید توسط ماینر ها انجام شود. حجم پایین معاملات نیز باعث شده تا ماینر های کمی وجود داشته باشند. به همین دلیل خرید بیتکوین از یک صرافی معتبر بسیار راحت تر و سریع تر از صرافی غیر متمرکز خواهد بود.

معرفی بهترین صرافی های غیر متمرکز براساس بیشترین میزان تراکنش روزانه

تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز در سال های اخیر شروع به کار کرده اند اما تنها تعداد انگشت شماری از آن ها توانسته اند به حجم معاملات روزانه قابل قبولی دست پیدا کنند. در اینجا با مهم ترین و بهترین صرافی های غیرمتمرکز جهان (براساس آمار cointelegraph) آشنا می شویم.

صرافی غیر متمرکز Binance DEX؛ بهترین صرافی غیر متمرکز جهان

باینانس بزرگترین صرافی ارز های دیجیتال جهان است و نسخه غیر متمرکز آن نیز به عنوان بزرگترین و مهم ترین صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز در جهان شناخته می شود. بایننس DEX از هسته تکنولوژی بایننس چین برای انجام معاملات خود استفاده می کند به همین دلیل ظرفیت معاملات آن تقریبا با خود binance است. به این ترتیب مشکل سرعت و قدرتی که در بسیاری از  صرافی های غیر متمرکز دیگر وجود داشت در Binance DEX وجود ندارد. علاوه بر این Binance DEX از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری نیز پشتیبانی می کند و کارمزد آن نیز بسیار ناچیز است. به این ترتیب این صرافی بهترین صرافی غیر متمرکز جهان است. متاسفانه استفاده از این صرافی برای ایرانیان امکان پذیر نیست. شما می توانید قیمت بایننس کوین را در سایت نوبیتکس مشاهده کنید.

صرافی غیر متمرکز IDEX؛ بهترین صرافی غیر متمرکز برای اتریوم

صرافی IDEX از لحاظ حجم معاملات روزانه بعد از binance در رده دوم قرار می گیرد. این صرافی غیر متمرکز امکانات بسیار خوبی دارد و تا حدود زیادی از لحاظ محیط کاربری شبیه به صرافی های متمرکز است. IDEX اولین صرافی قرار داد های هوشمند غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم است که امکانات کاملی برای ترید را سریع و حجم بالا را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

صرافی EscoDex

صرافی غیر متمرکز EscoDex با پشتیبانی از ۱۰۰ رمز ارز مختلف، امکان تایید تراکنش ها، سرعت بالا و راحتی کار با محیط پلتفرم اسکودکس، قابلیت تبدیل هر دارایی به دارایی دیگر و امنیت بالا توانسته نظرات مثبت زیادی را به خود جلب کند. برخلاف دو صرافی قبلی، اسکودکس امکانات جانبی زیادی در اختیار کاربران خود نمی گذارد و فقط یک محیط ساده و سریع برای انجام معاملات است.

صرافی غیر متمرکز switcheo

صرافی switcheo اولین صرافی غیر متمرکز بلاکچین NEO است که علاوه بر NEO امکان ترید EOS، اتریوم و توکن های نئو را فراهم کرده است. این صرافی بعد از اسکودکس در رده چهارم بیشترین حجم معاملات روزانه قرار دارد. هدف پروژه شبکه switcheo فراهم کردن امکانات بیشتر برای تجربه ترید در کلاس جهانی است. این صرافی امکان ترید امن و آزاد را برای کاربران خود فراهم می کند.

صرافی غیر متمرکز هنوز مسیر طولانی در پیش دارد

در این مقاله سعی کردیم به سوال «صرافی غیر متمرکز چیست» پاسخ دهیم. با گذشت حدود ۳ سال از شروع به کار صرافی های غیر متمرکز قدرتمند مانند Binance DEX ارائه امکانات بیشتر و افزایش سرعت شبکه، هنوز هم صرافی های غیر متمرکز سهم ناچیزی از بازار های جهانی دارند. این صرافی ها راه طولانی برای جلب نظر تریدر های حرفه ای در پیش خواهند داشت. در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت نوبیتکس از امکانات این صرافی معتبر ایرانی در سریع ترین زمان ممکن بهره مند شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱ نظر

۴ ۱
صرافی غیر متمرکز چیست؟ معرفی بهترین صرافی های غیرمتمرکز