تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

آشنایی با شاخص ترس و طمع و کاربرد آن‌ در معاملات ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

شاخص ترس و طمع برای اندازه‌گیری احساس سرمایه‌گذاران نسبت به بازارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص می‌تواند در تشخیص صعودی بودن یا نزولی بودن بازارها مورد استفاده قرار بگیرد و بر پایه دو حس متضاد؛ ترس و طمع ساخته‌شده است.

ترس و طمع، شاخصی است که اولین بار توسط CNNMoney معرفی شد. تمرکز این شاخص بر روی دو جنبه روانی است که برای هر سرمایه‌گذاری اتفاق می‌افتد. این معیار مشخص می‌کند که سرمایه‌گذاران تا چه اندازه از نظر روانی و احساسی حاضرند تا برای خرید یک سهام خطر کنند.
منطق استوار بر این شاخص به‌این‌ترتیب است که ترس بیش‌ازحد باعث کاهش قیمت یک سهام شده و طمع بیش‌ازحد نیز باعث افزایش قیمت سهام یا دارایی می‌شود.
شاخص ترس و طمع به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه‌گیری می‌شود. از منظر تئوری به کمک این شاخص می‌توان قیمت مناسب بازار سهام و دارایی‌ها را شناسایی کرد.
البته بد نیست بدانیم که در واقع دو نوع شاخص ترس و طمع وجود دارد که با یکدیگر کمی متفاوت‌اند. اولین شاخص ترس و طمع همان مدل سنتی ساخت CNNMoney است که برای بازار اوراق بهادار و بورس ساخته‌شده است و نتیجه آن بر اساس هفت شاخص و اندیکاتور به دست می‌آید.
اما دومین شاخص ترس و طمع که از لحاظ قدمت جدیدتر است با اعمال تغییراتی برای بازار رمزارزها ساخته‌شده است و بر اساس نتایج شش شاخص دیگر به دست می‌آید.
در این مقاله ما شاخص ترس و طمع مربوط به بازار ارزهای دیجیتال بررسی می‌شود.

شاخص ترس و طمع در رمزارزها چیست؟

هنگامی که شرایط بازار در برهه‌های حساسی قرار می‌گیرد، سرمایه‌گذاران اغلب غیرمنطقی رفتار می‌کنند. به‌طورکلی سرمایه‌گذاران وقتی بازار اصطلاحاً دچار افسردگی و نزولی است دچار ترس شده و وقتی بازار دارای حباب می‌شود؛ طمع می‌کنند.
درک درست احساسات سرمایه‌گذاران فرصتی است تا از مزایای حاصل از آن استفاده کرد. همان‌طور که وارن بافت سرمایه‌گذار مشهور می‌گوید: “هنگامی که دیگران حریص می‌شوند، بترس و زمانی که دیگران می‌ترسند حریص باش.”

شاخص ترس و طمع چگونه محاسبه می‌شود؟

شاخص ترس و طمع در رمزارزها نسبت به بیت کوین پیاده‌سازی شده است و همان‌طور که پیشتر اشاره شد شاخص و اندیکاتورهای استفاده‌شده در این شاخص با نوع سنتی آن متفاوت است اما از لحاظ مفهوم اساساً یکسان‌اند.
این شاخص یک روش بالقوه برای درک و شناسایی رفتار سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین است اما به‌طورکلی می‌توان آن را در مورد رمزارزهای دیگر نیز بسط داد.
این شاخص به وضعیت بازار بیت کوین عددی بین ۰ تا ۱۰۰ می‌دهد. عدد ۰ نشان دهنده ترس شدید سرمایه‌گذاران است و بیانگر نگرانی شدید از چشم‌انداز و آینده قیمتی بیت کوین است.
عدد ۱۰۰ نشان از طمع شدید سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین است و بیانگر خوش‌بینی بیش‌ازحد آن‌ها و در نتیجه دیدگاه افزایش بسیار زیاد قیمت تصور می‌شود.
از این شاخص می‌توان به عنوان سیگنالی برای نشانه‌گذاری اوج و کف چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده کرد.

پارامترهای مهم در محاسبه شاخص ترس و طمع:

شاخص ترس و طمع با بهره‌گیری از اطلاعات شش شاخص یا اندیکاتور دیگر به دست می‌آید. این شاخص‌ها در واقع نمایندگانی از معیارهای کمی و کیفی هستند تا واقعی‌ترین نتیجه از آنچه بر بازار می‌گذرد را نمایش دهند.
سهم هر کدام از این اندیکاتورها متفاوت است که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد:

  • شاخص نوسان (۲۵%)

این شاخص نوسانات فعلی بیت کوین و حداکثر افت آن را با میانگین ​​آن در بازه ۳۰ و ۹۰ روز مقایسه می‌کند. هنگامی که به یک‌باره نوسانی شدید رخ می‌دهد، ممکن است سیگنالی برای ترس بازار باشد.

  • مومنتوم / حجم بازار (۲۵%)

مومنتوم بازار، حجم فعلی بازار بیت کوین را با مومنتوم بازار ترکیب کرده و آن را با میانگین ۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه می‌کند. وقتی مومنتوم یا حرکت صعودی قدرتمند به دست بیاید، ممکن است سیگنالی برای بازاری صعودی باشد.

  • رسانه‌های اجتماعی (۱۵%)

اندیکاتور رسانه‌های اجتماعی (The Social Media indicator) از تحلیل احساسات برآمده از لایک‌ها، پست‌ها و هشتگ‌های توییتر به دست می‌آید. اگر مجموع تعاملات و نقل‌قول‌ها در یک دوره کوتاه به‌شدت افزایش یابد ، ممکن است سیگنالی برای آغاز بازار حریص باشد.

  • Dominance یا سلطه بازار (۱۰%)

این اندیکاتور، میزان سرمایه موجود در بازار بیت کوین را از کل سرمایه‌ها در بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند. هرچه تسلط بیت کوین بر بازار بیشتر باشد، امکان حرکات قیمتی آلت‌کوین‌ها کمتر می‌شود. این مسئله می‌تواند نشان دهنده رفتار خرسی بین سرمایه‌گذاران باشد.

  • روندها (۱۰%)

نتیجه اندیکاتور روندها، استناد بر جستجوهای انجام‌شده در مورد کلیدواژه بیت کوین و موضوعات مرتبط با آن در موتور جستجوگر گوگل است. در این اندیکاتور حجم جستجوها و توصیه‌های سایت‌های محبوب موردتوجه قرار می‌گیرد.

  • نظرسنجی (۱۵%) (در حال حاضر متوقف شده است)

نظرسنجی‌های هفتگی بر روی پلتفرم‌های افکار سنجی مشخصی انجام می‌شود تا معلوم شود که افراد در مورد بازارها چگونه فکر می‌کنند. البته مدتی است که نتایج این اندیکاتور در شاخص ترس و طمع مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

سخن پایانی

هر یک از شاخص‌های اشاره شده سهمی در تشکیل نمره ۰ تا ۱۰۰ شاخص ترس و طمع ایفا می‌کنند. همان‌طور که مشخص است، هم بخش کیفی و هم بخش کمی در این شاخص در نظر گرفته‌شده است. اساساً با بهره‌گیری از این شاخص می‌توان احساسات نسبت به بازار رمزارزها را اندازه‌گیری کرد. به نظر می‌رسد که می‌توان برای اطلاع از وضعیت بازارها از این شاخص استفاده کرد.
بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال بی‌ثبات هستند و هیچ معیار واحدی نمی‌تواند آن‌ها را به طور دقیق اندازه‌گیری کند. یک سرمایه‌گذار باید همیشه در هنگام تصمیم‌گیری از ترکیب جامع معیارهای بازار استفاده کند.
طبیعی است که شاخص ترس و طمع نباید به تنهایی در نتیجه‌گیری‌های ما در مورد جهت بازارها مورداستفاده قرار گیرد و همیشه باید بازار را بر اساس همه داده‌ها و جهات و شاخص‌های دیگر هم سنجید.
همیشه این نقل‌قول را از جان مینارد کینز، اقتصاددان مشهور به یاد داشته باشید تا در کمترین ریسک ممکن معامله کنید:
“بازار سهام می‌تواند بیش از آنکه شما قادر به پرداخت قرض‌های خود باشید، غیرمنطقی باقی بماند.”

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۶۹ نظر

۵ ۱۶۹
آشنایی با شاخص ترس و طمع و کاربرد آن‌ در معاملات ارزهای دیجیتال
مطالب مشابه