تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

وضعیت قانون گذاری رمزارزها

بررسی وضعیت قانون گذاری رمزارزها در کشورهای مختلف دنیا

مبتدی

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

حوزه رمزارزها از ابتدا به یکی از موضوعات مورد بحث در بین اقتصادها و دولت‌ها تبدیل شد. درحالی‌که برخی از دولت‌ها موضع دوستانه‌ای نسبت به دارایی‌های دیجیتال در پیش گرفته و در راستای آموزش و راهنمایی شهروندان فعالیت می‌کنند، برخی دیگر بلاتکلیف باقی‌مانده و همچنان تصمیمی رسمی درباره قانونی بودن یا پذیرش این حوزه نگرفته‌اند.از طرفی برخی از دولت‌ها احساس می‌کنند که قانونی کردن رمزارزها درنهایت منجر به از دست دادن قدرت اقتصادی و تغییر جهت آن به سوی غیرمتمرکز بودن در سطح جهانی می‌شود.

بررسی قانون‌گذاری رمزارزها در سراسر جهان

برخی از کشورها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را کاملاً ممنوع و استفاده و سرمایه‌گذاری در آن‌ها را غیرقانونی اعلام کرده‌اند. در ادامه می‌توانید با سیاست دولت‌های متفاوت و نگاه آن‌ها به رمزارزها بیشتر آشنا شوید.

ایالات‌متحده آمریکا

آمریکا پس از جدل‌ها و مخالفت‌های فراوان، بالاخره تصمیم بر پذیرش ارزهای دیجیتال گرفته است. در حال حاضر در این کشور رمزارزها قانونی بوده اما به‌صورت پول قانونی شناخته نمی‌شوند. قوانین مربوط به صرافی‌ها در هر ایالت متفاوت است. به‌طورکلی می‌توان گفت که اخیراً این کشور تا حدودی سیاست‌های نرم و دوستانه‌ای نسبت به رمزارزها در پیش گرفته است.

کانادا

کانادا از ابتدا در پذیرش رمزارزها جزو کشورهای پیشرو بوده است. در کانادا رمزارزها و صرافی‌ها قانونی به شمار می‌آیند و درآمد حاصل از رمزارزها شامل مالیات نیز خواهند بود. تمامی شرکت‌هایی که با ارزهای دیجیتال سروکار دارند؛ باید تابع  قوانین تأمین مالی تروریسم و ضد پول‌شویی (AML/CFT) باشند. 

انگلستان 

در انگلستان نیز مانند آمریکا، در حال حاضر خریدوفروش رمزارزها قانونی است اما به‌صورت پول قانونی شناخته نمی‌شوند. همچنین معاملات مشتقات رمزارزها (مانند بازار فیوچر) غیرقانونی اعلام‌شده است. صرافی‌ها در انگلستان ملزم به کسب مجوزهای لازم و همچنین ثبت شرکتی هستند. بر اساس فعالیت شرکت‌ها و توکن‌ها، قوانین مالیاتی متفاوتی بر روی آن‌ها پیاده می‌شود. دارایی‌های دیجیتال باید تابع  قوانین تأمین مالی تروریسم و ضد پول‌شویی (AML/CFT) باشند.

آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که ضرورت پذیرش و قانون‌گذاری رمزارزها را مفید ارزیابی کرده است و در حال تلاش برای ایجاد مقرراتی هماهنگ در سطح اتحادیه اروپا و بین‌الملل است. رمزارزها  یک روش قانونی پرداخت به شمار آمده و صرافی‌های ارز دیجیتال باید در سازمان نظارت مالی آلمان ثبت‌شده و از مقررات ضد پول‌شویی (AML) پیروی کنند. تا زمانی که از رمزارزها به‌عنوان راه پرداخت استفاده شود؛‌ مالیات شامل آن‌ها نخواهد شد.

 سوئیس

در سوئیس رمزارزها قانونی و به‌عنوان دارایی دسته‌بندی می‌شوند. فعالیت صرافی‌ها با کسب مجوزهای لازم، بدون مانع است. علاوه بر این سوئیس یکی از کشورهای همواره فعال در راهنمایی شهروندان درباره چگونگی بهره‌مندی از ارزهای دیجیتال و نحوه عرضه اولیه کسب کارهای نو پا به‌صورت دیجیتال بوده است.

ایران 

در ایران خریدوفروش رمزارزها از نظر قانونی منع نشده است. به همین خاطر افراد می‌توانند رمزارزها را بین خود خریدوفروش کنند؛ اما قانون‌گذاری مشخصی در این حوزه صورت نگرفته است. ازآنجایی‌که قانونی برای کسب مجوز صرافی به تصویب دولت در این موضوع نرسیده است؛ بنابراین صرافی‌های ایرانی دارای مجوز نیستند. همچنین شرکت‌ها و مؤسسات مالی از پذیرش رمزارزها به‌عنوان جایگزین ریال توسط بانک مرکزی منع شده‌اند.

عراق 

در عراق به‌طورکلی رمزارزها غیرقانونی تلقی شده و معامله گران رمزارزها بر اساس قوانین ضد پول‌شویی مجازات می‌شوند.

کره جنوبی

در کره جنوبی رمزارزها قانونی هستند اما به‌صورت پول قانونی شناخته نمی‌شوند. تمامی تریدها باید در صرافی‌های ثبت‌شده و دارای مجوز این کشور صورت بگیرد و معاملات خارج از این چارچوب ممنوع است. استقبال از رمزارزها در کره جنوبی بسیار زیاد بوده و به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد قانون‌گذارها در این کشور به دنبال بهبود قوانین هستند.

ژاپن 

ژاپن ارزهای دیجیتال را به‌عنوان روش‌های پرداختی قبول کرده است و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال در صورت دریافت مجوز از مؤسسات نظارتی ژاپن بدون مشکل و قانونی در نظر گرفته می‌شود.

استرالیا

در استرالیا رمزارزها قانونی بوده و شامل پرداخت مالیات در صورت کسب سود کلان از طریق رمزارزها می‌شوند. صرافی‌ها باید دارای مجوز از مؤسسات نظارتی استرالیا باشند و از قوانین تأمین مالی تروریسم و ضد پول‌شویی (AML/CFT) پیروی کنند.

چین 

در حال حاضر رمزارزها در چین غیرقانونی محسوب می‌شوند و حتی شرکت در عرضه اولیه (ICO) نیز ممنوع است.

هند

کشور هند از آن دسته کشورهایی است که در خصوص رمزارزها موضع بی‌طرفانه را انتخاب کرد؛ اما با گذشت زمان قوانین پیچیده‌ای بر حوزه رمزارزها گذاشته شد. به این شکل که رمزارزها غیرقانونی نیستند اما خدمات بانکی به اشخاص و کسب‌وکارهایی که از رمزارزها استفاده می‌کنند ارائه داده نمی‌شود. همچنین رمزارزها به‌عنوان روش پرداخت در این کشور در نظر گرفته نمی‌شوند.

کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس

رمزارزها تقریباً در همه کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس ممنوع هستند. به‌طورکلی دیدگاه‌ها در این کشورها کمی گیج‌کننده است اما از میان این کشورها امارات و عمان آغوش باز تری نسبت به حوزه رمزارزها نشان داده‌اند اما کماکان قوانین دولت‌های این ناحیه برای رمزارزها بسیار گیج‌کننده است.

سخن آخر

به نظر همه کشورها به فکر ساماندهی وضعیت رمزارزها هستند اما چگونگی انجام آن ارتباط تنگاتنگی با رویکردهای سیاسی آن‌ها در برخورد با فناوری‌های جدید دارد. به‌طورکلی کشورهای پیشرفته دیدگاه مثبت‌تری نسبت به رمزارزها دارند و ترجیح می‌دهند به جای ممنوعیت، راهکاری منطقی در پیش گیرند و از فرصت پیش‌آمده به بهترین نحو استفاده کنند و با دریافت مالیات از سودهای کلان افراد، برای خود درآمدزایی کنند. از طرفی دیگر کشورهای محافظه‌کار عموماً به مقابله با رمزارزها روی آورده‌اند و فضا را به سوی زیرزمینی شدن این فعالیت‌ها در کشورهای خود هدایت کرده‌اند. در آغاز کار رمزارزها، هیچ دولتی رمزارزها را جدی نگرفت اما با گذشت زمان به سمتی پیش رفتیم که همین دولت‌ها در تلاش‌اند تا هرچه زودتر قانون‌گذاری این حوزه را به پایان برسانند. باید دید مخالفین تا کی می‌توانند از این تغییر اجتناب‌ناپذیر فرار کنند. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۰۸ نظر

۵ ۱۰۸
بررسی وضعیت قانون گذاری رمزارزها در کشورهای مختلف دنیا
مطالب مشابه