تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ارز گراف چیست؟ همه چیز درباره تاریخچه، کارایی و آینده ارز GRT

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ارز گراف چیست سؤالی است که پاسخ به آن می‌تواند برای علاقه‌مندان بازار ارزهای دیجیتال جالب باشد. گراف Graph با ارز دیجیتال GRT یک نرم‌افزار منبع باز است که با جمع‌آوری، پردازش و ذخیره داده‌ها از برنامه‌های مختلف درون بلاکچین امکان دریافت و بازیابی اطلاعات را تسهیل می‌کند. ارز گراف بر روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است و مأموریت آن کمک به توسعه‌دهندگان است تا با فراهم کردن داده‌های مرتبط با کارشان کارایی برنامه غیرمتمرکز (dapp) را افزایش دهند. به همین دلیل است که این ارز دیجیتال برای علاقه‌مند به تکنولوژی غیرمتمرکز جذابیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با اینکه ارز گراف چیست ، تاریخچه ارز گراف و آینده ارز grt بیشتر آشنا خواهید شد.

 تاریخچه ارز گراف چیست؟

گراف در سال ۲۰۱۸ توسط یانیو تال، جانیس پولمن و برندن رامیرز ایجاد شد. این افراد در گذشته سابقه همکاری با یکدیگر را بر روی چندین استارتاپ مربوط به ایجاد ابزارهای توسعه‌دهنده داشته‌اند.

گراف از سال ۲۰۱۹ در مجموع ۱۹.۵ میلیون دلار با فروش توکن GRT به دست آورده است که از این میزان  ۱۰ میلیون دلار آن از فروش عمومی در  اکتبر ۲۰۲۰ بوده است. در طول این مدت، تقریباً  ۱۰ میلیارد واحد GRT، برابر با ۲۱ درصد از عرضه اولیه این پروژه به سرمایه‌گذارانی از جمله Coinbase Ventures و Digital Currency Group و Multicoin Capital فروخته‌شده است.

ارز گراف چیست

با پروژه گراف بیشتر آشنا شوید؛ ارز گراف چیست؟

همان‌طور که گفتیم گراف نرم‌افزار منبع بازی است که به افزایش کارایی برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند. گراف به این منظور ابتدا داده‌های بلاکچین را  تجزیه‌وتحلیل و جمع‌آوری می‌کند سپس آن‌ها را در شاخص‌های مختلف به نام ساب گرافس Subgraphs ذخیره کرده و به هر برنامه‌ای اجازه می‌دهد تا درخواستی را به پروتکل خود ارسال و پاسخی فوری دریافت کند.

درخواست‌ها توسط برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) از طریق GraphQL  مطرح می‌شوند. GraphQL یک‌زبان کاربردی است و توسط فیس‌بوک و به‌منظور جمع‌آوری داده‌ها از فید خبری (خبرمایه) کاربران ایجادشده است.

آن دسته از کاربران گراف که خدماتی را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، به نام فهرست کننده (Indexer) و نماینده (Delegator)، شناخته می‌شوند. این افراد به پردازش داده‌ها و انتقال آن‌ها به کاربران نهایی و برنامه‌ها کمک می‌کنند.

ارز دیجیتال بومی شبکه گراف GRT نام دارد و به‌منظور حصول اطمینان از ایمن  نگه‌داشتن و یکپارچگی داده‌ها در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقش کاربران شبکه هرچه باشد، باید ارز GRT را برای ایفای نقش‌های خود استیک یا سهام گذاری کنند و در ازای آن، کارمزدهایی از شبکه دریافت می‌کند. این نکته که ارز GRT نقش عمده‌ای در تمامی فعالیت‌های کلیدی این پروتکل ایفا می‌کند، این ارز دیجیتال را از سایر رقبا متمایز می‌کند. شما می‌توانید برای خرید ارز گراف به صرافی نوبیتکس مراجعه کنید. 

در حال حاضر گراف توسط برنامه‌های غیرمتمرکز محبوب بر روی شبکه اتریوم مانند Aave، Curve و Uniswap استفاده می‌شود. 

گراف چگونه کار می‌کند؟

اولین گام گراف برای جمع‌آوری داده‌ها از طریق گره‌های گراف (Graph Nodes)  انجام می‌شود که به‌طور مداوم بلوک‌های شبکه و قراردادهای هوشمند را برای اطلاعات اسکن می‌کنند.

هنگامی‌که یک برنامه از طریق قراردادهای هوشمند داده‌ای را به بلاکچین اضافه می‌کند؛ گره گراف داده‌های این بلوک‌های جدید را به ساب گراف‌های متناسبش اضافه می‌کند.

زمانی که اطلاعات توسط گراف استخراج می‌شود، سه نوع کاربر در پروتکل گراف وجود دارند و در ساماندهی داده‌ها شرکت می‌کنند که شامل متولی (Curator)، فهرست کننده (Indexer) و نماینده(Delegator) است.

این نقش‌ها وظایفی شامل ارزیابی کیفیت ساب گراف‌ها و ارجاع آن به فهرست کننده‌ها، ارائه خدمات فهرست کردن و پاسخ‌دهی به درخواست‌ها و نهایتاً اجرا شبکه بدون اینکه گره‌ای را نصب کنند بر عهده دارند. نقطه مشترک تمامی این نقش‌ها این است که همه آن‌ها برای اجرای شبکه به یکدیگر نیاز دارند و به‌طور مداوم در حال کار با هم هستند. همچنین برای اینکه هر کدام از این رخدادها صورت گیرد، نقش‌های معرفی‌شده باید ارز GRT را در شبکه گراف استیک یا سهام گذاری کنند.

همه کاربران بسته به نقش خود، بخشی از کارمزدهای شبکه به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند.

برنامه‌هایی که به دنبال اطلاعاتی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند نرم‌افزار خود را از طریق بهره‌مندی از کوئری یا درخواست‌ها اجرا کنند، به راحتی می‌توانند به این داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

به عنوان مثال، دسنترالند به اطلاعات گراف برای یافتن زمین، لوازم جانبی و کلکسیونی در میان برنامه‌ها دسترسی پیدا می‌کند و آن‌ها را به بازار خود می‌آورد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا تمامی این آیتم‌ها را از یک نقطه مرکزی خریداری کنند.

تاریخچه ارز گراف چیست

آیا گراف ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ آینده ارز GRT

ارز دیجیتال GRT ارزش خود از جایی به دست آورده است که به‌طور موفقیت‌آمیز توانسته پاسخگوی اجرای موفقیت‌آمیز قراردادهای هوشمندی که به پروتکل گراف وابسته‌اند باشد .

از آن مهم‌تر در حال حاضر GRT تنها ارز دیجیتالی است که برای عملیات کلیدی شبکه به کار گرفته می‌شود. برای نمونه، کاربرانی که درخواست‌هایی را برای فهرست کنندگان ارسال می‌کنند باید کارمزد درخواستی را که برحسب GRT پرداخت کنند.

متولی‌ها هم به خاطر سیگنال‌هایی که برای ساب گراف‌ها ارسال می‌کنند، کارمزد درخواست‌ها (کوئری) را دریافت می‌کنند .فهرست کننده‌ها بخشی از کارمزد و پاداش‌های درخواست‌ها را از پروتکل دریافت می‌کنند، و نمایندگان بخشی از کارمزدهای فهرست کنندگان بابت وام دادن GRT هایشان دریافت می‌کنند.

هر کسی که مالک و سهام‌گذار توکن‌های GRT باشد، می‌تواند در تصمیم‌گیری‌هایی که بر نرم‌افزار تأثیر می‌گذارد، شرکت کند و در مورد پیشنهادات مربوط به قوانین حاکم بر استفاده از پلتفرم حق رأی داشته باشد. نمایندگان البته در این سازوکار حق رأی خود را به شخص دیگری واگذار می‌کنند تا آن فرد از طرف آن‌ها رأی دهد.

سرمایه‌گذاران در این ارز دیجیتال باید توجه داشته باشند در حالی که گراف ۱۰ میلیارد GRT را در سال ۲۰۲۰ به عنوان عرضه کل روانه بازار کرده است؛ اما این عرضه به‌طور متوسط ​​سالانه حدود ۳٪ افزایش می‌یابد و تخمین زده می‌شود که هر سال ۱٪ از توکن‌ها از گردش خارج شوند.

آینده ارز GRT چیست

سخن پایانی؛ چرا از GRT استفاده کنیم؟

گراف ممکن است مناسب توسعه‌دهندگانی باشد که به دنبال ساخت برنامه‌های کاربردی مبتنی بر بلاکچین هستند و نیازمند به دسترسی اطلاعات و بررسی داده‌های بلاکچین‌اند.

ممکن است افراد با این دید بر روی گراف سرمایه‌گذاری کنند چون بر این باورند که برنامه‌های غیرمتمرکز به‌طور مداوم به حجم وسیعی از داده‌های بلاکچین نیاز دارند تا کار کنند بنابراین سرویسی که چنین امری را امکان‌پذیر می‌کند ممکن است در آینده ارزش بسیاری پیدا کند.

در نهایت، اگر گراف بتواند ثابت کند که مشکلات کلیدی را برای برنامه‌های غیرمتمرکز حل می‌کند؛ احتمالاً می‌تواند به یک ابزار حیاتی در پیوند دادن همه برنامه‌های ساخته‌شده بر روی بلاکچین تبدیل شود.

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۴۷ نظر

۴ ۴۷
ارز گراف چیست؟ همه چیز درباره تاریخچه، کارایی و آینده ارز GRT
مطالب مشابه