Skip to content Skip to footer

آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟ آینده بیت کوین چگونه است؟

اگر نمودار قیمت بیت کوین را مشاهده کنید، احتمالاً این حس به شما دست می‌دهد که فرصت خرید بیت کوین را از دست داده‌اید. با این حال، بسیاری از تحلیلگران و مؤسسات مالی معتقدند بیت کوین هنوز هم یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری است. مهم‌ترین نکته برای تصمیم گیری این است که بدانید چه چیزی باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود و چگونه می‌توان انتظار افزایش قیمت بیت کوین از سطح فعلی را داشت؟ با نوبیتکس همراه باشید تا با بررسی ستون فقرات بازار بیت کوین، یعنی عرضه و تقاضا، به این سؤالات مهم پاسخ دهیم.

عرضه و تقاضای بیت کوین، مهم‌ترین عامل در تعیین سرنوشت پادشاه ارزهای دیجیتال

به گزارش Bitcoinmgazine، آن چیزی که پیش بینی قیمت یک دارایی را سخت می‌کند، دشوار بودن پیش بینی عرضه و تقاضای آن است. بیت کوین به دلیل مشخص بودن برنامه عرضه آن، با سایر دارایی‌ها متفاوت است. کد برنامه عرضه بیت کوین در نرم افزار آن تعبیه شده و توسط هیچ شخص یا سازمانی قابل تغییر نیست. این کد به گونه‌ای نوشته شده که عرضه بیت کوین را هر چهارسال یک بار به نصف کاهش دهد. به این اتفاق هاوینگ یا نصف شدن پاداش بیت کوین گفته می‌شود.

اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ رخ داد که با نصف شدن پاداش استخراج، تعداد بیت کوین‌های تولیدی به ۲۵ عدد در هر ده دقیقه رسید. در سال ۲۰۱۶ دوباره پاداش استخراج بیت کوین نصف شد و این بار ۱۲.۵ سکه در هر ده دقیقه تولید می‌شد. آخرین هاوینگ در ماه می سال ۲۰۲۰ رخ داد که براساس آن در حال حاضر در هر ۱۰ دقیقه فقط ۶.۵ سکه ایجاد می‌شود. به طور خلاصه، عرضه بیت کوین جدید با گذشت زمان به طور فزاینده‌ای محدود خواهد شد.

بررسی مکانیسم بیت کوین با یک مثال ساده

بیایید مکانیسم بیت کوین را با چیزی مانند قیمت ماشین مقایسه کنیم. اگر تقاضای زیادی برای خرید ماشین وجود داشته باشد اما عرضه آن محدود شود، قیمت خودرو به شدت افزایش پیدا می‌کند (مانند اتفاقی که در بازار خودرو ایران رخ داد). شرکت‌های سازنده خودرو می‌توانند با افزایش تولید خودرو به تقاضای زیاد موجود در بازار پاسخ دهند. بلافاصله بعد از عرضه خودرو به بازار، قیمت‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

حالا تصور کنید که اگر میزان خودروهای عرضه شده محدود باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد: برای مثال تنها ۱۰۰۰ خودروی جدید در سال تولید خواهد شد. قطعاً در این شرایط، تعداد خودروهای عرضه شده پاسخگوی نیاز مشتریان نخواهد بود. در نتیجه قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند و ارزان نخواهند شد.

حالا فرض کنید که پا را فراتر بگذاریم و تولید سالانه خودرو را نصف کنیم. یعنی برای مثال تنها ۵۰۰ خودروی جدید در سال تولید می‌شود. این موضوع باعث افزایش قیمت سرسام آور می شود؛ زیرا مردم نیز می‌فهمند خریدن یک ماشین جدید بسیار سخت‌تر خواهد شد.

افزایش قیمت سرسام آور بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳، ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ و همچنین در مورد اخیر از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ دقیقاً نتیجه اتفاقی است که در مثال بالا به آن اشاره کردیم. عرضه بیت کوین برای مدت ۴ سال ثابت است و ناگهان نصف می‌شود. تأثیر آن در ابتدا کوچک است اما به تدریج مردم بیشتر با بیت کوین آشنا می‌شوند و افزایش تعداد خریداران در مقابل کاهش عرضه باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

درک رشد نمایی قیمت بیت کوین با استفاده از نمودار قیمتی

درک رشد نمایی قیمت بیت کوین کمی دشوار است بنابراین بیایید ببینیم نمودارها چگونه می‌توانند موضوع را برای ما ساده‌تر کنند. در نمودار زیر فاز رشد نمایی بیت کوین از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ مشخص شده است:

در اینجا نمودار دیگری از قیمت بیت کوین از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ را مشاهده می‌کنید. توجه کنید که چگونه افزایش قیمت نمایی از سال ۲۰۱۳ (مشخص شده با قرمز) در این نمودار کم اهمیت جلوه می‌کند و مرحله بعدی رشد نمایی در سال ۲۰۱۷ (مشخص شده با آبی) فوق العاده به نظر می‌رسد:

در نهایت به نمودار قیمت فعلی می‌رسیم. رشد قیمت نمایی بیت کوین در حال حاضر با رنگ سبز و رشد نمایی سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ به ترتیب با رنگ قرمز و آبی مشخص شده‌اند. توجه کنید که چگونه رشد قیمت در سال ۲۰۱۳ حالا تنها مانند یک تغییر کوچک و بی اهمیت است و حتی رشد دوم در سال ۲۰۱۷ نیز دیگر چندان فوق العاده نیست:

اگر قیمت بیت کوین الگوی های قبلی خود بعد از هر هاوینگ را تکرار کند، رشد قیمت سال ۲۰۲۰ نیز مانند سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ مانند یک تغییر قیمت کوچک به نظر خواهد رسید. حالا بهتر می‌توانید درک کنید که چرا غول‌های مالی جهان چنین پیش بینی‌های به ظاهر عجیبی از قیمت بیت کوین داشته‌اند:

  • CitiBank: پش بینی قیمت 318 هزار دلاری برای بیت کوین
  • Guggenheim Partners: پیش بینی قیمت ۴۰۰ هزار دلاری برای بیت کوین
  • JP Morgan (بزرگ‌ترین بانک خصوصی جهان): پیش بینی قیمت حداقل ۱۴۶ هزار دلاری برای بیت کوین

آیا این پیش بینی‌ها بیش از حد خوش باورانه نیستند؟

بیت کوین یک فرصت بی نظیر است. تقریباً هر فناوری جدیدی قبل از افراد عادی، در اختیار ثروتمندان و افرادی که ارتباطات خوبی دارند قرار می‌گیرند. تلویزیون، ماشین، رایانه و موبایل ابتدا متعلق به افراد فوق العاده ثروتمند بودند ولی پس از مدتی متعلق به توده مردم شدند. دارایی‌ها و سرمایه‌های گذاری‌های جدید نیز معمولاً در ابتدا در اختیار ۱ درصد از جامعه که افراد ثروتمند هستند قرار می‌گیرد. همچنین بیشتر شرکت‌ها ابتدا توسط سرمایه گذاران ریسک پذیر و سرمایه گذاران بزرگ تأمین مالی می‌شوند و سپس از طریق بورس در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرند.

بیت کوین کاملاً برعکس سایر دارایی‌ها عمل کرده است. هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند بیت کوین را خریداری کند. از جهاتی حتی یک فرد عادی خیلی راحت‌تر از جف بزوس می‌تواند سرمایه خود را به بیت کوین تبدیل کند. برای مثال یک فرد معمولی خیلی راحت می‌تواند با نصب یک نرم افزار یا مراجعه به صرافی آنلاین بیت کوین بخرد اما جف بزوس باید به فکر ایجاد رابطه مستقیم با یک صرافی بزرگ و همچنین کی برنامه پیچیده برای تأمین صدها میلیون دلار بیت کوین باشد.

اگرچه بیت کوین عملاً به طور کامل در دسترس تمام افراد نیست (همه افراد به اینترنت دسترسی ندارند) اما بیت کوین تنها فناوری جدید در تاریخ معاصر جهان است که در همان مراحل اولیه در دسترس اکثریت انسان‌ها قرار گرفته است.

چرا بیت کوین در آینده به موفقیت خود ادامه خواهد داد؟

درست است که موفقیت بیت کوین تضمین شده نیست؛ اما موفقیت اینترنت نیز در مراحل اولیه تضمین شده نبود. طبیعت غیر متمرکز و جهانی بیت کوین، از بین بردن آن را دشوار می‌کند. بیت کوین هیچ رهبری ندارد که بتوان او را کشت یا به او رشوه داد. بیت کوین یک شرکت نیست که به دلیل سود بیش از حد سقوط کند. بیت کوین به چند مشتری اصلی متکی نیست و هیچ کشور یا شخصی نمی‌تواند آن را از بین ببرد. بیت کوین به حیات خود ادامه می‌دهد زیرا مردم و شرکت‌ها در سراسر جهان ۲۴ ساعته، در ۷ روز هفته و ۳۶۵ روز سال از آن استفاده می‌کنند.

هنوز دیر نشده است!

در حالی که هنوز همه دنیا بیت کوین را نپذیرفته‌اند اما پادشاه ارزهای دیجیتال از نظر قیمت و تعداد کاربران، همچنان با سرعت بالایی در حال رشد است. اینترنت نیز در روزهای اولیه خود چنین مسیری را طی می‌کرد. برای مدتی، کمتر از ۵ درصد از مردم جهان به اینترنت دسترسی داشتند. به همین دلیل، اینترنت از کارایی و اهمیت کمتری نسبت به امروز برخوردار بود. اما حال حاضر، حدود ۶۰ درصد از جمعیت جهان کاربر فعال اینترنت هستند.

تا به اینجا بعد از گذشت بیش از یک دهه از معرفی بیت کوین، تنها کمتر از ۵ درصد مردم جهان از بیت کوین استفاده می‌کنند. اگر بیت کوین همان راه جهانی شدن که اینترنت و تکنولوژی‌های پیش از آن طی کردند را دنبال کند، برای خرید بیت کوین دیر نشده است. در واقع ما هنوز هم جزو آن ۵ درصد اولیه هستیم. پس ممکن است حتی زود شروع کرده باشیم!

آیا این مطلب مفید بود؟ ۲۶ نظر

۵ ۲۶
آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟ آینده بیت کوین چگونه است؟