Skip to content Skip to footer

نحوه ساخت والت برای نگه‌داری رمزارزها

برای نگه داری بیت کوین و بطور کلی رمزارزها ، باید یک کیف پول  یا والت (wallet) داشته باشید. در این مقاله به بررسی مبانی کیف پول رمزارزها می پردازیم. والت در حقیقت یک نرم افزار است که کار ساخت آدرس نگه داری (address) و انجام تراکنشها  (ارسال یا دریافت کوین) را برای شما انجام میدهد. این نرم افزار دو کلید عمومی و خصوصی  را نگه داری و با زنجیره بلوک ها ارتباط برقرار میکند.  به کمک این نرم افزار کاربران میتوانند ارز دیجیتال را ارسال یا دریافت و موجودی حسابشان را چک کنند. چند راه برای ساخت والت و نگه­داری رمزارزها وجود دارد که از نظر امنیت و سهولت با هم فرق دارند.

  • والت های با چند پلتفرم (multi-platform):
    برای شروع اگر به دنبال یک والت راحت با امکان استفاده در دستگاه های مختلف رایانه، وب و موبایل هستید،  پیشنهاد میکنیم از blockchain.info (نسخه موبایل، نسخه وب) و JAXX (نسخه موبایل، نسخه دسکتاپ) استفاده کنید. محیط کاربری این والت ها خیلی ساده است ولی از تمام کوین ها پشتیبانی نمیکنند. مثلاً Blockchain فعلاً فقط از اتریوم و بیت کوین پشتیابی میکند. اما Jaxx طیف گسترده تری را پوشش میدهد و کارمزد انتقال (transaction fee) آن هم نسبتاً پایین است. هرچند بعضی از رمزارزها مثل ریپل و دلار تتر حتی در Jaxx هم پشتیبانی نمیشوند.مهمترین اشکال این نوع والت ها شاید بحث امنیت باشد چون کلید خصوصی به هرحال به شکلی در اختیار این پلتفرم ها قرار خواهد داشت و اگر به هر دلیل هک بشوند دارایی شما هم ممکن است از دست برود. Jaxx این حسن را نسبت به blockchain دارد که کلید خصوصی را بصورت کامل در اختیار کاربر قرار میدهد.
  • هسته اصلی (core wallet):
    شما میتوانید با دانلود کردن هسته (core) بیت کوین یا هر ارز دیگر هم بخشی از شبکه بیت کوین باشید و هم مدیریت والت را روی رایانه خودتان انجام بدهید. این روش یکی از امن ترین راه های نگه داری هست ولی باید حتماً از اطلاعات مربوط به کلیدها بک آپ بگیرید. مشکل اصلی این روش حجم بالای مورد نیاز برای ذخیره روی هارد هست چون باید تمام زنجیره بلوک ها را در سیستم خود دانلود کنید. بطور مثال در حال حاضر برای بیت کوین به فضایی حدود ۱۰۰ گیگابایت نیاز دارید.
  • والت سخت افزاری:
    فرق این والت ها با نوع نرم افزاری در این هست که کلیدهای خصوصی کاربر روی یک سخت افزار مثل USB نگه داری میشود. کار با این نوع والت ها ساده است، سخت افزار را به یک رایانه دارای اینترنت، وصل میکنید، یک رمزعبور (پین) وارد میکنید و ارز موردنظرتون را ارسال میکنید. مهمترین حسن این نوع والت ها، ذخیره سازی اطلاعات بصورت آفلاین هست که باعث میشه از ویروس ها و خطر هک شدن ایمن نگه داشته بشوند. در حال حاضر معروف ترین نوع این والت ها در بازار ایران Ledger Nano هست. به تازگی، یک سایت ایرانی به نام bitwallet.ir هم مدعی ساخت این نوع والت شده اند. هرچند هنوز هیچ موسسه یا نهاد ثالثی امنیت آن را ازمایش نکرده.

آدرس نگه داری (Address) چیست؟

آدرس یک ترکیب از حروف و ارقام هست  که بصورت منحصر به فرد و تصادفی برای هر نفر تولید میشود. آدرس در حقیقت  کار شماره حساب بانکی را برای شما انجام میدهد. به عنوان مثال این یک نمونه از آدرس بیت کوین هست که با ولت JAXX تولید شده :

۱Hp2xnzKvuWMjgyLwUwYWBiL5PSigDkGwD

شما میتوانید به هر تعداد دلخواه  با استفاده از نرم افزار والت آدرس بسازید.اگر بخواهید از کسی کوین دریافت کنید کافیه این ادرس را به اون فرد بدهید.

کلیدهای عمومی و خصوصی (Public and Private Key)

هر آدرس دو کلید دارد که در ولت شما ذخیره میشود: خصوصی  و عمومی (Private and Public Keys). کلید خصوصی یک رشته تصادفی از حروف و ارقام است که اجازه میدهد کوین هایتان را خرج کنید. کلید عمومی گاهی اوقات با آدرس اشتباه گرفته میشود. اما، در حقیقت آدرس ولت یک نسخه هش شده  از کلید عمومی است.

مثلاً در ولت JAXX که روی موبایل نصب میشود به این طریق میتوانید کلید خصوصی خود را مشاهده کنید:

بیت کوین برخلاف ارزهای سنتی، یک ارز دیجیتال است. بنابراین نمیتوان آن را بصورت فیزیکی نگه داری کرد و روش نگه داری آن متفاوت است. کلید خصوصی از نظر ریاضی به آدرس مرتبط است ولی نمیتوان با مهندسی معکوس آن را پیدا کرد. اگر از کلید خصوصیتان بک آپ نگیرید و آن را گم کنید، هیچ راهی برای دسترسی به ولت خودتان نخواهید داشت و بازیابی دارایی های شما غیر ممکن خواهد بود.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۲۵ نظر

۵ ۲۵
نحوه ساخت والت برای نگه‌داری رمزارزها