Skip to content Skip to footer
inflow and market cap

تفاوت جریان ورودی پول و ارزش بازار چیست و چگونه در پیش‌بینی بازار کاربرد دارند؟

یکی از باورهای اشتباهی که اغلب در میان سرمایه‌گذاران و معامله گران تازه‌کار وجود دارد؛ تصور یکسان بودن جریان ورودی پول (inflow) با ارزش بازار (market cap) است. 

به‌عنوان‌مثال اگر ارزش بازار ارزهای دیجیتال ۷۰۰ میلیارد دلار باشد،  مردم گمان می‌کنند به این معنی است که ۷۰۰ میلیارد دلار در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری شده است. اما این برداشتی کاملاً نادرست است و در واقع اعداد واقعی با این ارقام فاصله بسیاری دارند. 

اشتباه گرفتن این دو مفهوم با یکدیگر به‌طورکلی روی برداشت شما از عوامل و خود بازار تأثیرگذار بوده و درک کلی نادرست می‌تواند به تصمیمات اشتباه منجر شود. 

تعریف جریان ورودی و ارزش بازار

پول سرمایه‌گذاری شده در یک بازار برخلاف تصور با نام ارزش بازار معرفی نمی‌شود بلکه به جریان ورودی مشهور است. جریان ورودی پول واقعی وارد شده به بازار است. به‌عنوان‌مثال اگر شما به بازار نوبیتکس بروید و با پول نقد موجود در حساب خود، بیت کوین بخرید؛ پول شما به بازار وارد شده و به عنوان جریان ورودی یا inflow در نظر گرفته می‌شود. 

این در حالی است که در بازار ارزهای دیجیتال مارکت کپ یا ارزش بازار به مجموع تمامی سکه‌های در حال گردش در بازار ضرب در قیمت فعلی آن‌ها گفته می‌شود.

(مجموع تعداد سکه‌های در گردش × قیمت هر سکه = ارزش بازار)

مثال زیر شما را بیشتر با این دو مفهوم آشنا خواهد کرد:

درون یک جزیره ۵ خانه وجود دارد. شما ۳ خانه از این ۵ خانه را به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای هر خانه، خریداری می‌کنید. 

دو صاحب‌خانه دیگر درون جزیره با توجه به اینکه ۳ خانه در جزیره با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان به فروش رفته است، خانه‌های خود به همین اندازه قیمت‌گذاری می‌کنند؛ زیرا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت کنونی بازار این قیمت است. 

در مثال بالا ارزش بازار املاک جزیره ۱ میلیارد تومان (۲۰۰M x 5) است. اما ازآنجایی‌که تنها سرمایه تزریق‌شده به بازار ۶۰۰ میلیون شماست و خانه همسایه‌هایتان فروش نرفته است؛ مبلغ سرمایه‌گذاری شده روی این بازار ۱ میلیارد تومان نیست و ۶۰۰ میلیون است. 

بنابراین ۶۰۰ میلیون تومان جریان ورودی به بازار املاک جزیره بوده است، و ارزش بازار یا مارکت کپ، ۱ میلیارد تومان است.

 این مسئله در ارزهای دیجیتال هم دقیقاً به همین شکل است. در واقع همه سکه‌های در گردش با قیمت فعلی خریداری‌نشده‌اند و ممکن است بسیاری از سکه‌ها به دلیل پیش استخراج دارایی (Pre-mining) ، ایردراپ (Airdrop) و یا مواردی ازاین‌دست، اصلاً خریداری‌نشده باشند. بنابراین ارزش بازار اغلب بسیار بیشتر از پول واقعی است که درون آن بازار سرمایه‌گذاری شده است.

تصور کنید اگر بعد از خرید خانه‌ها مشخص شود که ۶۰۰ میلیون پول پرداختی برای خانه‌ها تقلبی بوده است. این یعنی که تقاضای واقعی برای آن خانه‌ها وجود نداشته و کل ماجرای ارزش‌گذاری یک کلاه‌برداری بوده است. با مشخص شدن مصنوعی بودن جریان ورودی پول و ارزش  بازار، قیمت‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. ازآنجایی‌که یک خریدار واقعی با پول واقعی بازار را ۲۰۰ میلیون تومان ارزش‌گذاری نکرده است، وضعیت املاک جزیره به پیش‌ازاین قیمت‌گذاری بازمی‌گردد.

همان‌طور که گفتیم درک تفاوت بین ارزش بازار و جریان ورودی برای داشتن دیدگاه صحیح هنگام بحث درباره مقادیر مختلف پول و تأثیر آن بر بازارها بسیار مهم است.

البته دیدگاهی  دیگر در مورد ارزش بازار و میزان جریان ورودی وجود دارد که به آن می‌پردازیم.

نسبت جریان بازار و ارزش بازار ارزهای دیجیتال به چه شکل است؟

محاسبات موسسه  JP Morgan نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۹ تا به امروز تنها ۶ میلیارد دلار جریان ورودی منجر به وجود آمدن ارزش بازار ۳۳۰ میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال شده است.

در واقع میزان پول کاغذی که طی چند سال گذشته به فضای ارزهای دیجیتال وارد شده است، تنها ۲% از ارزش کلی بیت کوین‌ها است.

نهنگ‌ها در حال حاضر حدود ۴۰ میلیارد دلار وجه نقد در اختیاردارند. به‌احتمال‌زیاد این مبلغ در دسامبر سال گذشته نقد شده باشد. اگر فرض کنیم که آن‌ها تنها ۴۰ درصد از دارایی دیجیتال خود را نقد کرده باشند؛ اکنون منتظر یک بازار گاوی‌اند تا این ۴۰ میلیارد دلار را به ارزهای دیجیتال تزریق کنند.

پس دور از انتظار نیست که ارزش بازار به حدود ۲ تریلیون دلار برسد.

 ۴۰ میلیارد دلار * ۵۰ میلیارد دلار = ۲ تریلیون دلار

در زمان‌هایی که بیت کوین وارد فاز بازار گاوی شده است میزان رشد ارزش بازار آن به شکل زیر بوده است:

  • ۹ برابر در ۵ روز در سال ۲۰۱۰ از ۲۵،۰۰۰ دلار به ۲۵۵،۰۰۰ دلار
  • ۱۰ برابر در  ۵ ماه در سال ۲۰۱۰ از  ۲۵۵،۰۰۰ دلار به ۲.۵ میلیون دلار
  • ۱۰۰ برابر در ۲ ماه در سال ۲۰۱۱ از ۲.۵ میلیون دلار به ۲۲۷ میلیون دلار
  • ۱۱۰ برابر در ۲ سال در سال ۲۰۱۳ از ۱۸ میلیون دلار به ۲.۱۳ میلیارد دلار
  • ۱۹ برابر در ۵ ماه در سال ۲۰۱۳ از ۷۴۰ میلیون دلار – ۱۳ میلیارد دلار
  • ۲۰ برابر در ۷ ماه در سال ۲۰۱۸ از ۱۵ میلیارد تا ۳۰۰ میلیارد دلار

منبع:Market Capitalization

بیت کوین به طور متوسط در هر بازار گاوی، ۴۴ درصد افزایش رشد بازار داشته است. بنابراین، منطقی است که انتظار ارزش بازار یا مارکت کپ ۲ تریلیونی را در بازار گاوی بعدی متصور شویم.

اگرچه تنها نهنگ‌ها در صعود قیمت و بازار صعودی بعدی دخیل نیستند، بلکه مؤسسات سرمایه‌گذاری که توانایی اضافه کردن ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلار دیگر به بیت کوین را دارا بوده نیز در این مسئله سهم خواهند داشت. همین منجر به افزایش ۲۰ برابری می‌شود و پس‌ازآن، سیر زیادی از مؤسسات سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران شخصی و همین‌طور و نهنگ‌های بیت کوین میزان کل بازار را به ۴۴ برابر افزایش می‌دهند. هرچند ممکن است بسته به احساسات بازار این میزان به ۸۰ برابر نیز افزایش یابد.

در واقع موسسه سرمایه‌گذاری BlackRock، بزرگ‌ترین موسسه دارایی جهان با سرمایه ۶.۲ تریلیون دلار، اعلام کرده است که احتمالاً به‌زودی بخش کوچکی از دارایی موسسه را در بیت کوین سرمایه‌گذاری خواهد کرد!

۶.۲ تریلیون دلار مبلغ بسیار زیادی است. این عدد چیزی بیش از دو برابر تولید ناخالص داخلی آلمان و حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص جهانی است. (از سال‌های بین ۲۰۱۲-۲۰۲۲ )

بر این اساس اگر موسسه BlackRock یک درصد از کل دارایی خود را روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کند، این میزان ۶۲ میلیارد دلار خواهد بود. منطقی است که فرض کنیم سایر مؤسسات سرمایه‌گذاری هم ۳۸ میلیارد دلار وارد بازار بیت کوین می‌کنند؛ بنابراین مؤسسات سرمایه‌گذاری جمعاً ۱۰۰ میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ازآنجایی‌که سهم سرمایه‌گذاری نهنگ‌ها را ۴۰ میلیارد دلار در نظر گرفتیم؛ ارزش بازار بیت کوین می‌تواند به  $ 140B * 50 = 7T$ افزایش پیدا کند و درنتیجه ۱ بیت کوین به ارزش ۴۰۰،۰۰۰$ برسد و ارزش بازار پنجاه برابر شود.

اگرچه فرض ما کمی خوش‌بینانه بود اما اگر این فرض را به حالت محافظه‌کارانه‌تری تغییر دهیم که در آن موسسه BlackRock تنها ۰.۲ از دارایی خود یعنی ۱۲.۴ میلیارد دلار را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند. همین‌طور سایر مؤسسات سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلار دیگر و نهنگ‌ها ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند، در پایان به ارزش بازار ۲.۵۹۶ تریلیون دلاری خواهیم رسید و قیمت بیت کوین به ۱۵۰ هزار دلار خواهد رسید.

میلیارد ۵۲.۴* ۵۰ میلیارد =  ۲.۵۹۶تریلیون 

این فرض مطابق با آخرین بازار گاوی است که در آن ارزش بازار تنها ۱۸ برابر شد.

سخن پایانی

همان‌طور که دیدیم؛ ارزش بازار و جریان ورودی مفاهیم متفاوتی هستند که می‌توانند در پیش‌بینی‌های بلندمدت ارزش دارایی‌ها نقش بسیار زیادی داشته باشند. شما با درک تفاوت‌های این دو مفهوم، حتی اگر موفق به پیش‌بینی‌های دقیق بلندمدت نشوید؛ با درک بهتر از ارزش بازار، تصمیمات عاقلانه‌تر و درست‌تری خواهید گرفت. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۳۵ نظر

۵ ۳۵
تفاوت جریان ورودی پول و ارزش بازار چیست و چگونه در پیش‌بینی بازار کاربرد دارند؟