تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

میکر چیست و پیش از سرمایه‌گذاری در ارز MKR باید به چه نکاتی توجه کنید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

میکر چیست سؤالی است که برای علاقه‌مندان به وام گرفتن و وام دادن در ارزهای دیجیتال؛ جذاب خواهد بود. میکر(Maker) یک پلتفرم وام‌دهی DeFi بر روی شبکه اتریوم است که توسط رون کریستنسن Rune Christensen ایجادشده است. کاربران در این پلتفرم با سپردن (قفل‌کردن) ارز دیجیتال اتریوم ETH در قراردادهای هوشمند می‌توانند استیبل کوین Dai Maker را ضرب یا ایجاد کنند.  

MKR و DAI توکن‌های بومی پروتکل MakerDAO هستند. این پروتکل یک سازمان مستقل غیرمتمرکز(DAO) است. دارندگان توکن MKR توانایی اعمال تصمیمات اصلی بر روی این پروتکل مانند به‌روزرسانی‌ها را در اختیار دارند. در ادامه به سؤالاتی مانند میکر چیست، MKR coin چیست یا تاریخچه ارز میکر چیست و از کجا شروع به کار کرد؛ پاسخ خواهیم داد. 

میکر چیست

پروژه میکر چیست؟

پروتکل میکر یک پروژه منبع باز است که توسط جمعی از انجمن  برنامه نویسان و بنیاد میکر توسعه داده‌ شده است. میکر همچنین یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز ایجادشده بر روی بلاک چین اتریوم است.

از آنجایی که مسیر پروژه میکر به سوی غیرمتمرکز شدن پیش رفت، بنیاد میکر کنترل و نظارت بر پروژه را به MakerDAO که سازمانی مستقل و غیرمتمرکز (DAO) است واگذار کرد. بنابراین دارندگان یا هولدرهای ارز میکر MKR می‌توانند در مورد به‌روزرسانی‌های پروتکل تصمیم بگیرند.

تاریخچه ارز میکر

اکوسیستم میکر تاریخچه پرفرازونشیبی شامل مراحل مختلفی را طی کرده است. اولین بخش آن مربوط به MakerDAO بود. میکر DAO توسط رون کریستنسن در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد. او یک کارآفرین دانمارکی است که تجارب کسب کارهای مختلفی را پیش از ورود به دنیای بلاک چین در کارنامه دارد.

دای به طور رسمی در سال ۲۰۱۷ بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۸ بنیاد میکر تشکیل شد. هدف این سازمان تقویت رشد اکوسیستم و تلاش‌ برای توسعه تمرکززدایی است. 

در آغاز فعالیت، اتر(ETH) تنها دارایی قابل‌ قبول پروتکل میکر برای وثیقه‌گذاری بود و دای ایجادشده به عنوان Single-Collateral Dai یا Sai شناخته می‌شد؛ اما در سال ۲۰۱۹، سیستم MCD پی‌ریزی شد. بنابراین امروزه، هر نوع دارایی مبتنی بر شبکه اتریوم که توسط جامعه دارندگان ارز میکر MKR مورد تائید باشد؛ امکان واریز و ایفای نقش وثیقه گذاری را در این پروتکل دارد.

MKR چیست

Maker چگونه کار می‌کند؟

پروتکل میکر با بهره‌مندی از قراردادهای هوشمندی که به نام صندوق‌های میکر Maker Vaults معروف هستند؛ ارز Dai جدید ایجاد می‌کند. این قراردادها را می‌توان از طریق رابط کاربری‌های مختلفی که در  وب وجود دارد و برنامه‌هایی که به عنوان درگاه دسترسی به شبکه عمل می‌کنند ایجاد کرد (مانند Oasis Borrow یا Instadapp).

زمانی که کاربر می‌خواهد ارز دیجیتال وثیقه‌شده خود را از قرارداد هوشمند برداشت کند؛ ابتدا باید دای (Dai) تولیدشده خود را به همراه هزینه پایداری بازپرداخت کند. 

ارز Mkr coin چیست و چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که گفتیم MKR توکن بومی پروتکل MakerDAO است. این پروتکل یک سازمان مستقل غیرمتمرکز(DAO) است. دارندگان توکن MKR توانایی اعمال تصمیمات اصلی بر روی این پروتکل مانند به‌روزرسانی‌ها را در اختیاردارند.

دارندگان ارز میکر MKR برای اینکه بتوانند در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی شبکه شرکت کنند؛ ابتدا باید توکن‌های MKR را در شبکه استیک یا سهام گذاری کنند تا حق رأی به دست آورند. عمل آن‌ها علاوه بر حق رأی‌دهی باعث ایجاد کارایی، شفافیت و ثبات در ارز Dai می‌شود.

با وجود تمام تفاوت‌های اساسی که در بطن کار وجود دارد؛ هولد یا نگهداری ارز MKR تا حدودی شبیه خرید سهام یک شرکت سنتی است، به این معنا که سهامداران حق دارند مسیری شرکت و عملکرد آن را تعیین کنند.

 اکوسیستم میکر از اولین پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز بود که به موفقیت چشمگیری دست پیدا کرد و سندی بر اثربخشی حاکمیت غیرمتمرکز بود.

چه چیزی میکر را منحصربه‌فرد می‌کند؟

میکر فرصت منحصربه‌فردی را در اختیار جامعه دارندگان ارز میکر MKR قرار داده است تا مستقیماً در اداره Dai، یکی از شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین‌های موجود در بازار شرکت کنند.

دارندگان توکن‌های MKR می‌توانند در رأی‌گیری‌های پیشنهاد‌های شبکه‌ای زیر شرکت کنند:

  • کدام ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی وثیقه‌ای جدید مورد پذیرش پروتکل قرار گیرند تا دای بیشتری تولید شود.
  • تغییر پارامترهای ریسک ارزهای دیجیتالی که مورد پذیرش قرار می‌گیرند.
  • ایجاد تغییرات در نرخ پس‌انداز دای Dai
  • انتخاب اوراکل‌ها 
  • ارتقاء و به‌روزرسانی سیستم

قدرت رأی هر کاربر به میزان توکن MKR  که استیک یا سهام گذاری کرده است بستگی دارد.

پارامترهای ریسک در شبکه میکر چیست؟

هنگامی که یک رمز ارز بر پایه شبکه اتریوم به عنوان وثیقه برای صندوق‌های میکر Maker Vaults  مورد تأیید قرار گیرد؛ جامعه میکر باید در مورد پارامترهای خاصی برای میزان ریسک آن ارز تصمیم بگیرد. به این صورت که مشخصات ریسک دارایی با کمک موارد زیر تعیین می‌شود:

  • سقف بدهی: حداکثر مقدار بدهی که می‌تواند توسط نوع خاصی از دارایی‌های ارز دیجیتال ایجاد شود. به این معنا که پس از رسیدن مقداری معین، تا زمانی که تمام یا قسمتی از بدهی بازپرداخت نشود؛ دیگر نمی‌توان دای جدیدی را در آن صندوق تولید یا ضرب کرد.
  • هزینه پایداری: هزینه‌ای که باید (به صورت دای) پرداخت شود تا وثیقه از قرارداد هوشمند دریافت گردد. این هزینه یک درصد بازده سالانه بوده و بر اساس اینکه چه میزان دای تولیدشده است محاسبه می‌شود.
  • ضریب لیکوییدیشن: این مقدار بیانگر آن است که MakerDAO چقدر انتظار دارد که یک ارز دیجیتال نوسان قیمتی را تجربه کند.
  • جریمه لیکوییدیشن: هزینه‌ای است که در صورت وقوع صفر شدن (لیکویید شدن)به میزان بدهی‌های صندوق اضافه می‌شود. اگر یک خزانه بر اساس این پارامترها پر ریسک تلقی شود، از طریق حراج‌های خودکار منحل یا به عبارتی لیکویید می‌شود.

چه چیزی به میکر ارزش می‌دهد؟

ارزش ارز میکر MKR ارتباط تنگاتنگی با چگونگی مدیریت ارز Dai دای دارد و همین امر تقاضا برای میکر در بازار را کم یا زیاد می‌کند. بنابراین هر اتفاقی در ارز دای ممکن تأثیر مستقیمی بر روی  قیمت توکن MKR داشته باشد.

استخراج میکر

استخراج میکر ؛ آیا می‌توان توکن‌های میکر را استخراج کرد؟

برخلاف بسیاری از رمزارزها توکن‌های میکر را نمی‌توان استخراج کرد. ارز میکر MKR اصطلاحاً مینت (ضرب)می‌شود  و سوزانده می‌شود.

MakerDAO با عرضه ۱ میلیون توکن MKR راه‌اندازی شد، اما عرضه (و در نتیجه قیمت میکر و مارکت کپ) با ضرب یا سوزاندن توکن MKR توسط اکوسیستم میکر با توجه به نوسانات قیمتی همواره در حال تغییر خواهد بود.

سخن پایانی؛ آینده میکر چگونه خواهد بود؟

میکر یکی از اولین پروژه‌هایی بود که در صنعت DeFi به پذیرش قابل‌توجهی دست یافت و موفقیت قابل‌قبولی را کسب کرد. نکته جالب در درباره میکر این است که هرچه اکوسیستم آن بهتر اداره شود؛ عرضه توکن MKR بیشتری سوزانده می‌شود و در نتیجه قیمت ارز میکر Maker افزایش می‌یابد. 

میکر در اهداف خود به دنبال نفوذ بیشتر در صنایع مختلف و تمرکززدایی بیشتر در آینده است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که هدف میکر تنها به محصولات DeFi ختم نشود. سایر بخش‌های صنعت از جمله بخش خیریه، بازی، بازار پیش‌بینی و معاملات برون‌مرزی برای تجارت بین‌المللی نیز می‌توانند از میکر بهره‌مند شوند. میکر پروژه‌ای است که در دنیای واقعی نیز از رشد و نوآوری نوید می‌دهد.

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۹ نظر

۴ ۱۹
میکر چیست و پیش از سرمایه‌گذاری در ارز MKR باید به چه نکاتی توجه کنید؟
مطالب مشابه