تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

متاورس دیسنترالند چیست و پیش از خرید مانا باید به چه نکاتی توجه کنید؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

در پاسخ به پروژه دیسنترالند چیست باید گفت که دیسنترالند یک جهان مجازی و انجمن آنلاین است. این پروژه، واقعیت مجازی را با فناوری بلاکچین ادغام می‌کند. برخلاف اکثر بازی‌های آنلاین که سناریویی از پیش‌ تعیین‌شده دارند؛ بازیکنان در دیسنترالند آزادند تا به توسعه و ساخت زمین، آثار هنری و توکن‌های NFT بپردازند. علاوه بر این اعضای بازی دیسنترالند می‌توانند در حاکمیت پروژه مشارکت داشته باشند چراکه ساختار پروژه دیسنترالند به‌صورت سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) است. در ادامه می‌توانید بیشتر درباره پروژه دیسنترالند و اینکه آینده ارز دیسنترالند به کدام سمت پیش خواهد رفت؛ بخوانید. علاوه بر این پیش از سرمایه‌گذاری بهتر است با تحلیل ارز مانا یعنی ارز دیجیتال دیسنترالند آشنا باشید. 

دیسنترالند چیست و چگونه با مفهوم متاورس گره‌ خورده است؟

اگر با بازی Second Life آشنا باشید و در فضای رمزارزها فعال هستید؛ درک پروژه دیسنترالند چندان برایتان دشوار نخواهد بود و حتی احتمالاً از این بازی استقبال خواهید کرد. این پلتفرم ابتدا یک آزمایش اولیه دوبعدی در سال ۲۰۱۶ بود که بعدها به یک دنیای سه‌بعدی بزرگ تبدیل شد.

سازندگان بازی دیسنترالند Estaban Ordano و Ari Meilich فضایی مجازی حاوی املاک دیجیتال، آیتم‌ها و اقلام مختلف ایجاد کرده‌اند. حتی برخی از این دارایی‌ها قابل ساخت به سلیقه خود افراد است. تمام موارد اشاره‌شده با استفاده از ارز دیجیتال دیسنترالند یعنی توکن مانا MANA است. ارز مانا یک توکن توسعه‌یافته شده در شبکه اتریوم است و با استاندارد ERC-20 مطابق است.

افراد می‌توانند ارز مانا MANA را از صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند نوبیتکس خریداری کنند. اگر به خرید مانا علاقه‌مند هستید و یا مایلید تا قیمت لحظه ای رمزارزها ازجمله مانا را در همین لحظه ببینید؛ می‌توانید به این لینک‌ها مراجعه کنید.

 دارایی‌های منحصربه‌فرد دیسنترالند به‌صورت توکن‌های NFT هستند و از استاندارد ERC-721 بهره می‌برند. ازجمله این دارایی‌ها می‌توان به ملک LAND و دیگر آیتم‌های کلکسیونی درون این بازی اشاره داشت.

دیسنترالند چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم پروژه دیسنترالند به توسعه یک جهان مجازی در بستر بلاکچین می‌پردازد. بازی دیسنترالند بدون هیچ سناریوی از پیش تعیین‌شده‌ای دست شما را باز می‌گذارد تا آزادانه فعالیت کنید. 

کاربران در دیسنترالند به‌طور مستقیم بر قوانین حاکم بر آن مسلط هستند. DAO به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا برای تعیین سیاست‌های درون بازی و سازمانی رأی داده و به‌طور مستقیم در تصمیمات تأثیرگذار باشند. این مکانیسم بر همه‌چیز از انواع اقلام و آیتم‌های مجاز گرفته تا سرمایه‌گذاری در خزانه DAO تأثیر می‌گذارد.

توکن‌های غیرقابل‌تعویض NFT، نقش کلکسیون‌های درون بازی را ایفا می‌کنند. لباس‌ها، آیتم‌ها و همینطور املاک مجازی بازی را که با نام LAND شناخته می‌شوند؛ از جنس توکن‌های غیرقابل ‌تعویض هستند. کاربران این توکن‌ها را در کیف پول‌های خود نگهداری کرده و می‌توانند هر زمان که بخواهند آن‌ها را به فروش برسانند. برای خرید این آیتم‌ها نیز شما به ارز دیجیتال دیسنترالند یعنی مانا نیاز خواهید داشت.

علاوه فعالیت‌های اشاره‌شده، بازیکنان می‌توانند فضا و زمین شخصی خود را داشته باشند. شما می‌توانید فضای خود را با بازی، انواع فعالیت‌ها و حتی آثار هنری پرکنید و با دیگر بازیکن‌ها تعامل داشته باشید و یا از زمین یا LAND خود درامد کسب کنید. البته تصمیم‌گیری در مورد اینکه هر بازیکن با زمین خود چه می‌کند کاملاً به هر بازیکن بستگی دارد.

سرنوشت، موفقیت و درنهایت سفر شما به تلاش و تخیل خودتان بستگی دارد.

پروژه دیسنترالند موارد استفاده بی‌شماری از جمله تبلیغات و مدیریت محتوا دارد. البته برای بازیکنان جدیدی که در شروع به دنبال کار با توکن‌های NFT درون بازی هستند، موانع زیادی برای ورود وجود دارد. هزینه کارمزد شبکه اتریوم قیمت برخی از لوازم را تقریباً دو برابر قیمت واقعی‌شان می‌کند. قیمت  زمین یا LAND در بازی نیز به هزاران دلار می‌رسد. این مسئله مالکیت را برای برخی از بازیکنان بسیار گران و عملاً غیرقابل‌دسترس می‌کند.

ارز دیسنترالند چیست چه کاربردی دارد؟ تحلیل ارز مانا و LAND 

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، مانا ارز دیجیتال بومی بازی دیسنترالند است. اما ارز مانا MANA تنها یک ارز دیجیتال برای خریدوفروش در دیسنترالند نیست. دارندگان مانا می‌توانند در پلتفرم دیسنترالند حق رأی داشته باشند. 

برای مشارکت در ساختار حاکمیتی DAO، کاربران باید ارز MANA خود را به رمزارز قفل‌شده مانا (Wrapped MANA) تبدیل کنند. درنتیجه ارز آن‌ها تبدیل به wMANA می‌شود. هر یک wMANA قدرت یک رأی در پیشنهاد‌ها و پروپوزال‌های حاکمیتی را دارا است. سازمان  DAO همچنین دارای صندوق خزانه MANA منحصر به خود است تا بتواند از تصمیمات و عملیات موردنیاز پشتیبانی کند. مانا با فروش آیتم‌های دیسنترالند و یا خرید از صرافی‌ها قابل دریافت است. 

در سویی دیگر LAND یک توکن غیرقابل تعویض (توکنNFT) است. این توکن نشان‌دهنده آن است که کدام قطعه زمین متعلق به کدام بازیکن در جامعه بازی دیسنترالند است. درست مشابه MANA، توکن LAND هم حق رأی را برای دارندگانش در پروتکل حاکمیتی دیسنترالند به وجود می‌آورد. بااین‌وجود توکن LAND برای شرکت در رأی‌گیری نیازی به قفل شدن ندارد. هر توکن LAND به‌اندازه دو هزار رأی قدرت دارد. بازیکنانی که دارای قطعات زمین متعددی هستند، می‌توانند قطعات خود را تبدیل به یک توکن Estate کنند. قدرت رأی این توکن برابر با تعداد قطعاتی است که در توکن Estate با یکدیگر ادغام‌شده‌اند.

سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) در پروژه دیسنترالند چیست؟

یکی از جنبه‌های جالب دیسنترالند تمرکززدایی در این شبکه است. همان‌طور که بحث کردیم، جامعه بازیکنان LAND، دارایی‌های دیجیتال و توسعه پروژه دیسنترالند را در اختیار دارند.

بازی دیسنترالند به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز مستقل، از کد منبع باز برای تنظیم قوانین خود استفاده می‌کند. هرکسی که MANA  یا LAND در اختیار داشته باشد؛ می‌تواند پیشنهادهایی برای تغییر ایجاد کرده و به پیشنهادها رای دهد.

DAO دیسنترالند بر روی راه‌حل نرم‌افزاری DAO Aragon اجرا می‌شود و می‌تواند با قراردادهای هوشمند اتریوم تعامل داشته باشد. اگر دوست دارید تا در زمینه قرارداد هوشمند بیشتر بدانید می‌توانید به مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ مراجعه کنید. 

آینده ارز دیسنترالند

مانا به‌عنوان ارز دیجیتال دیسنترالند شناخته می‌شود؛ اما آیا سرمایه‌گذاری در مانا می‌تواند پرسود باشد؟ آینده ارز دیسنترالند و به‌طورکلی پروژه دیسنترالند مشروط به آینده‌ی متاورس است. متاورس یا فراجهان مسئله‌ای است که افکار عمومی هنوز چندان با آن ارتباط برقرار نکرده است. بااین‌وجود برندها و کمپانی‌های بسیار زیادی از این ایده حمایت کرده و شعب مجازی خود را در آن تأسیس کرده‌اند. علاوه بر این هرروزه خبرهای عجیب و شگفت‌انگیزی درباره متاورس به گوش می‌رسد و تمامی این مسائل می‌تواند ذهن جهانیان را برای ورود به چنین مسئله‌ای آماده کند. هر چه این مسئله بیشتر در جهان پذیرفته شود؛ طبعاً ارزش ارزهای وابسته به آن نیز بیشتر خواهد بود و مانا یکی از مهم‌ترین‌هاست. پذیرش متاورس؛ قیمت مانا را به نحوی جدی‌تر تحت تأثیر خود قرار خواهد داد؛ اما چه طور؟

همان‌طور که گفتیم توکن LAND به قطعات زمین در دیسنترالند اشاره دارد که با مانا خریدوفروش می‌شود. هر LAND یک توکن غیرقابل تعویض بوده که دارای مشخصاتی از جمله مختصات دقیق و مالک است. شما برای خرید LAND باید مانا پرداخت کنید اما مانای پرداخت‌شده کجا خواهد رفت؟ ماناهایی که برای خرید LAND پرداخت می‌شوند از چرخه خارج‌شده و به‌اصطلاح سوزانده می‌شوند. به همین خاطر هر چه استقبال از دیسنترالند و خرید زمین‌های آن بیشتر شود؛ زمین‌های بیشتری خریداری می‌شود و علاوه بر تقاضای بیشتر برای مانا ما شاهد از چرخه خارج شدن ماناهای زیادی خواهیم بود و این به افزایش ارزش ماناهای باقی‌مانده کمک می‌کند.

موارد استفاده پروژه دیسنترالند

بر اساس سپیدنامه این پروژه به پنج محور اصلی اشاره‌شده است.

  • برنامه‌ها: کاربران می‌توانند برنامه‌ها و صحنه‌های سه‌بعدی را با زبان برنامه‌نویسی دیسنترالند ایجاد کنند و تعاملات غنی‌تری را به وجود آورند.
  • مدیریت محتوا: محله‌ها به‌طور خاص در دیسنترالند به‌گونه‌ای توسعه‌یافته‌اند که طرفداران با افکار مشترک را در یکجا کنار هم جمع کنند. این مسئله منجر به رشد جوامع ارگانیک شده است.
  • تبلیغات: ترافیک بازیکنان در محله‌ها باعث شده تا برندهای تبلیغاتی فضای مخصوص به خود را خریداری کنند و از محیط دیسنترالند برای نصب تابلوهای تبلیغاتی خود استفاده کنند.
  • مجموعه‌های کلکسیونی دیجیتال: آیتم‌هایی NFT که در بازار دیسنترالند جمع‌آوری‌شده و یا ساخته و معامله می‌شوند؛ به کاربران حق مالکیت می‌دهند.
  • اجتماع: جوامع مختلف در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا حتی گروه‌های آفلاین می‌توانند به شیوه‌ای متفاوت با یکدیگر معاشرت کنند.

درست مثل بیشتر بازی‌هایی که دارای اقتصاد بلاک چین‌اند، شانس کسب درآمد نیز در دیسنترالند وجود دارد. برخی حاضرند برای برخی از قطعات زمین درون بازی مبالغ هنگفتی پول خرج کنند

.

نگهداری مانا MANA و لند LAND

تیم توسعه‌دهنده دیسنترالند در حال حاضر کیف پول نرم‌افزاری متامسک را برای نگهداری این دو توکن پیشنهاد می‌کنند. این کیف پول به‌صورت افزونه در مرورگر شما قرار داشته و ورود به دنیای متاورس دیسنترالند را ممکن می‌کند. اگر دوست دارید می‌توانید در مقاله آموزش کامل کار با کیف پول متامسک همه‌چیز درباره افزودن توکن و شبکه و سایر موارد در این کیف پول را بخوانید. 

سخن پایانی

دیسنترالند در میان پلتفرم‌های واقعیت مجازی بلاک چین بسیار منحصربه‌فرد است. کاوش در آن کاملاً رایگان بوده و بنابراین دست شما برای ساخت دنیای مجازی موردنظر باز است و لازم نیست سناریویی از پیش تعیین‌شده را دنبال کنید. تیم توسعه‌دهنده دیسنترالند این بازی را از یک پروژه کوچک به چیزی که اکنون در پنج سال مشاهده می‌کنید؛ تبدیل کرده است و در مقایسه با سایر پروژه‌های کریپتویی آن را تا حد قابل قبولی بالغ کرده‌اند. اگرچه به نظر می‌رسد این بازی با توجه به هزینه‌های گزافی که شبکه اتریوم بر گردن کاربران می‌اندازد؛ برای همه در دسترس نیست و افراد با سرمایه‌های کمتر نتوانند در این تجربه مشارکت داشته باشند.

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۵ نظر

۴ ۵
متاورس دیسنترالند چیست و پیش از خرید مانا باید به چه نکاتی توجه کنید؟
مطالب مشابه