Skip to content Skip to footer
سقوط بازار بیت کوین و اتریوم

تحلیل بازار: سقوط بیت کوین به کمتر از ۳۵k و اتریوم به کمتر از ۲.۴k؛ بایدن افکت!

اخبار منفی باعث فروپاشی بازار ارزهای دیجیتال شده و در حال حاضر، نمی‌توان با اطمینان در مورد زمان افزایش مجدد قیمت‌ها صحبت کرد. به همین دلیل در این مطلب سعی می‌کنیم به بررسی وضعیت موجود و دلایل کاهش قیمت ارزهای دیجیتال در روزهای گذشته بپردازیم. با نوبیتکس همراه باشید.

به گزارش CoinDesk وضعیت بزرگان بازار به شکل زیر است:

بیت کوین در محدوده ۳۵ هزار دلار معامله می‌شود و نسبت به روز گذشته حدود ۵ درصد کاهش داشته است.

رنج تغییرات بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته: ۳۴۶۷۶ تا ۳۷۳۲۰ دلار

اتریوم در محدوده ۲.۴۰۰ دلار معامله می‌شود و نسبت به روز قبل حدود ۵.۵ درصد کاهش داشته است.

رنج تغییرات اتر در ۲۴ ساعت گذشته: ۲۳۳۰ تا ۲۶۲۲ دلار

نمودار یک ساعته بیت کوین

تردیدها در مورد وضعیت بیت کوین و تاثیر تصمیمات دولت بایدن بر بازار

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار، روز جمعه با افت ۷.۶ درصدی و روز شنبه با افت ۵ درصدی رو به رو شده است. در حال حاضر بیت کوین پایین‌تر از میانگین متحرک ۱۰ ساعته و ۵۰ ساعته خود حرکت می‌کند که یک سیگنال منفی برای تحلیلگران تکنیکالی بازار است.

سیگنال‌های منفی فاندامنتالی و بنیادی نیز به انتشار برنامه بودجه ۶ تریلیون دلاری توسط دولت بایدن و اظهار نظرهای پیاپی دولت مردان بابت نگرانی در مورد آسیب دیدن محیط زیست از طریق استخراج بیت کوین مرتبط می‌شوند. شاید این سیگنال‌ها را بتوان اصلی‌ترین دلیل موج فروش جمعه و شنبه دانست.

دیوید راسل، معاون بخش اطلاعات بازار در TradeStation Group گفت: “این هفته، می‌تواند هفته سختی برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باشد. فروش اواسط ماه مه (اواخر اردیبهشت) باعث ایجاد زخم‌های تکنیکالی شد که ممکن است برای بهبودی به زمان نیاز داشته باشند. بیت کوین زیر ۴۰ هزار دلار قرار دارد و این شرایط را سخت می‌کند.”

جمع شدن Call های بیت کوین با قیمت ۱۰۰ هزار دلار

در بازار مشتقات بیت کوین، فاصله زیادی بین وضعیت فعلی و strike(قیمت انجام گزینه) های ۱۰۰ هزار دلاری وجود دارد. بر اساس داده‌های Deribit، بیش از ۸۰۰۰ هزار Call(گزینه خرید) با ارزش حدودی ۳۰۵ میلیون دلار، دارای Strike 6 رقمی (بالاتر از ۱۰۰ هزار دلار) هستند.

طبق گفته ناتان کاکس، مدیر ارشد سرمایه گذاری صندوق ارزهای دیجیتال Two Prime، شما می‌توانید حتی strike های ۴۰ هزار دلاری را در بازار ببینید که خنده دار و مضحک است!

در بررسی عمیق‌تر، از جمع کننده داده Genesis Volatility استفاده شده که می‌تواند با استفاده از داده‌های Deribit محدوده نوسان قیمت‌ها را در آینده براساس گزینه‌های خرید (Call) و قیمت انجام گزینه (Strike) پیش بینی کند. برای مثال می‌توانید در ۱۱ ژوئن ۲۰۲۱ (۲۱ خرداد ۱۴۰۰) یک انحراف نزولی در قیمت را مشاهده کنید. اکثر strike هایی که در این روز منقضی می‌شوند ۲۰ هزار دلاری هستند و گزینه‌های بالای ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار بسیار اندک است.

نمودار استرایک هفته آینده

در مقابل اگر کمی آینده نگر باشیم، شاهد strike عجیب ۴۰۰ هزار دلاری در تاریخ ۲۳ مارچ ۲۰۲۲ (۵ فروردین ۱۴۰۱) هستیم.

نمودار استرایک سال بعد

بر اساس گزینه‌های انتخابی تریدر ها می‌توانیم اینگونه برداشت کنیم که فعلاً با یک نگاه منفی کوتاه مدت به بازار رو به رو هستیم در حالی که در طولانی مدت نظر تریدرها نسبت به بازار کاملاً مثبت است.

حجم معاملات نقطه‌ای اتر برای چهارمین روز متوالی بیشتر از بیت کوین بوده است

دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار، در حال حاضر (شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰) د ر محدوده ۲۴۰۰ دلار قرار دارد و همچنان در حال افت است. اتر پایین‌تر از میانگین ۵۰ ساعته و ۱۰ ساعته خود قرار دارد. سیگنال منفی برای تحلیلگران تکنیکال که شاید باعث افت بیشتر اتر شود.

براساس آخرین اطلاعات موجود، حجم معاملات نقطه‌ای اتر برای چهارمین روز متوالی در روز شنبه بالاتر از بیت کوین بود. موضوعی که نشان می‌دهد کاربران هنوز هم به دنبال فرصت‌های نقد کردن سرمایه‌های خود در خارج از بیت کوین هستند.

درحالی که این موضوع می‌تواند برای بعضی از هولدرهای بلند مدت نگران کننده باشد، اما اطلاعات کوین مارکت کپ نشان می‌دهد که سلطه بیت کوین بر بازار همچنان ادامه دارد و حتی در طی هفته گذشته حدود ۷ درصد رشد کرده و از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد رسیده است. بنابراین هنوز هم بیت کوین پادشاه است.

نمودار تسلط بیت کوین به بازار

بر این اساس نیک مانچینی، محقق و تحلیلگر سیگنال‌ها در Trade the Chain، اعلام کرد: “اگر تسلط بیت کوین همچنان افزایش یابد، ما انتظار داریم که بیت کوین راه را برای اتر و سایر ارزهای بزرگ بازار باز کند تا بازار مجدداً حالت صعودی به خود بگیرد. همچنین ما انتظار داریم، سنتیمنت و پرایس اکشن هردو ارز بزرگ بیت کوین و اتریوم تا پایان هفته ارتباط نزدیکی با هم داشته باشند.”

در این شرایط باید منتظر ماند و دید پادشاه و ملکه ارزهای دیجیتال می‌توانند در محدوده زمانی کوتاه مجدداً روزهای طلایی خود را تکرار کنند یا خیر.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۳۶ نظر

۵ ۳۶
تحلیل بازار: سقوط بیت کوین به کمتر از ۳۵k و اتریوم به کمتر از ۲.۴k؛ بایدن افکت!