تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

راهنمای جامع کار با کیف پول متامسک؛ از نصب تا افزودن شبکه و توکن

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

متامسک (MetaMask) یکی از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های اتریومی است که قابلیت اضافه کردن شبکه‌های دیگر مانند شبکه هوشمند بایننس، اولنچ و… را نیز دارد. کیف پول متامسک یکی از مهم‌ترین نیازمندی‌های شما برای ساخت NFT، مشارکت در بازی‌های مبتنی بر بلاکچین، شرکت در ایردراپ ها و… است. در ادامه سه آموزش ابتدایی در خصوص این کیف پول پیش روی شما قرار دارد. در درجه اول نصب متامسک و راه‌اندازی این کیف پول گرم، در مرحله دوم اضافه کردن شبکه‌ای به جز اتریوم به کیف پول متامسک و در مرحله سوم اضافه کردن توکن به متامسک. با این آموزش‌ها شما تا حد بسیار زیادی می‌توانید از انواع قابلیت‌های این کیف پول بهره‌مند شوید.

متامسک چیست؟

متامسک یک کیف پول منبع باز توسعه‌یافته بر بستر اتریوم است که از انواع توکن‌های مبتنی بر شبکه اتریوم (که از استاندارد ERC-20 یا توکن‌های غیرقابل تعویض NFT) پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این در این کیف پول امکان دریافت یا انتقال دارایی به دیگران هم میسر است. همچنین در بستر داخلی متامسک امکان خرید یا جابجایی(Swap) ارزهای دیجیتال هم وجود دارد. 

شما می‌توانید شبکه‌های موردنیاز مانند شبکه هوشمند بایننس را نیز به این کیف پول اضافه کنید و از امکانات شبکه‌های دیگر نیز تنها با یک کیف پول، بهره‌مند شوید. می‌توانید از اینجا کیف پول متامسک را دانلود کنید. 

متامسک می‌تواند تنها به عنوان یک کیف پول معمولی برای رمزارزها مورد استفاده قرار بگیرد اما قابلیت‌های آن بسیار فراتر از یک کیف پول است و ارتباط یکپارچه با قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را  برای کاربران فراهم می‌کند. اما چگونه می‌توان متامسک را راه‌اندازی کرد؟

نصب MetaMask 

کیف پول MetaMask را می‌توان در مرورگر  Google Chrome ، Firefox، Edge یا Brave به عنوان یک افزونه یا extension نصب کرد. همچنین برنامه آن در سیستم عامل iOS و Android هم در دسترس است. در این آموزش از مرورگر Firefox استفاده خواهیم کرد. هرچند مراحل راه‌اندازی این برنامه در مرورگرهای مختلف چندان متفاوت نیست.

 1.   برای دانلود افزونه به صفحه رسمی نرم افزار رفته و مرورگر خود را انتخاب کنید. سپس به فروشگاه افزونه‌های مرورگر خود منتقل می‌شوید. افزونه را به مرورگر خود اضافه کنید. ممکن است پیش از نصب افزونه نیاز به نصب چند برنامه دیگر نیز داشته باشید. پس از تائید میزان دسترسی‌هایی که افزونه به مرورگر شما دارد به سراغ مرحله بعد یعنی بارگذاری اولیه کیف پول متامسک می‌رویم.آموزش نصب متامسکآموزش نصب متامسک
 2.   پیام خوش‌آمدگویی برای شما ظاهر می‌شود و می‌توانید بر روی Get started کلیک کنید.آموزش نصب متامسک
 3. در ادامه دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. ساخت کیف پول جدید یا بازیابی کیف پول قبلی به کمک عبارت Seed. روی Create a Wallet  کلیک کنید.
 4.  در این مرحله از شما پرسیده شده که آیا مایلید داده‌های شما به صورت ناشناس ارسال شود یا خیر. نگران به خطر افتادن اطلاعات خصوصی خود در این مرحله نباشید. اطلاعات غیر حساس شما برای توسعه‌دهندگان صرفاً برای بهبود بهتر برنامه ارسال خواهد شد. هرچند در این مرحله انتخاب با شماست.
 5. یک رمز عبور قدرتمند برای کیف پول خود انتخاب کنید و پس از زدن تیک پذیرش قوانین روی Create  کلیک کنید. آموزش نصب متامسک
 6. بر روی بخش خاکستری که با علامت قفل نشان داده شده است کلیک کنید تا عبارت بازیابی را ببینید. عبارت بازیابی یا در اصطلاح واژگان Seed را در جایی مطمئن یادداشت کنید. این عبارات تنها متعلق به شخص شماست و حتی توسعه‌دهندگان به آن دسترسی نخواهند داشت. دسترسی شما به کیف پول با این عبارات ممکن خواهد بود پس در حفظ آن‌ها نهایت دقت را به کار ببرید. حتی توصیه می‌شود که این عبارات را یادداشت کرده و در چند جای مختلف نگه‌دارید تا در صورت دزدیده شدن رایانه و یا از دسترسی خارج شدن کیف پول بتوانید به آن مجدداً دسترسی پیدا کنید. پیشنهاد ما این است که این عبارت را به صورت کاغذی در یک جای امن یادداشت و نگهداری کنید.آموزش نصب متامسک

 

بیشتر بخوانید: کلید خصوصی و عمومی چیست و چگونه از آن محافظت کنیم؟

 

 1. بعد از اینکه روی next کلیک کردید برنامه برای اطمینان از یادداشت شدن درست عبارت بازیابی از شما می‌خواهد که مجدداً واژگان نمایش داده شده را وارد کنید. اگر نتوانید این مرحله را بگذرانید به مرحله بعد منتقل شده و مجدداً عبارت را مشاهده خواهید کرد. اگر عبارت را درست وارد کنید روی مرحله بعدی کلیک کرده و صفحه کاربری کیف پول شما نمایش داده خواهد شد.
 2. تبریک! کیف پول شما راه‌اندازی شد. حالا می‌توانید از آن برای نگهداری امن دارایی‌های خود استفاده کنید.

 

نحوه تنظیم شبکه در کیف پول متامسک

شبکه‌ای که در حالت پیش‌فرض برای کیف پول متامسک در نظر گرفته‌شده، شبکه اتریوم است اما در کیف پول متامسک امکان اضافه کردن شبکه‌های دیگر به صورت دستی وجود دارد. تنها کافی است در بخش تنظیمات اطلاعات مورد نیاز را به درستی وارد کنید.

از آنجایی که بسیاری از توکن ها بر روی شبکه‌های دیگر  بلاک چین ها مانند شبکه هوشمند بایننس (BSC) پیاده‌سازی شده‌اند؛ برای اضافه کردن این توکن ها ابتدا شبکه آن‌ها باید برای کیف پول متامسک تعریف شود. 

در ادامه چگونگی اضافه کردن شبکه هوشمند بایننس (BSC) به کیف پول متامسک به صورت قدم‌به‌قدم آموزش داده خواهد شد. این کار به‌هیچ‌عنوان دشوار نیست و تنها کافی است اطلاعات مورد نیاز برای کیف پول متامسک تعریف شود. اما بد نیست بدانید که عدم دانش کافی در این مسئله ممکن است به قیمت از دست رفتن سرمایه شما تمام شود. پس پیش از هر کاری اطمینان حاصل کنید که توکن شما بر روی کدام شبکه است و علاوه بر این تنظیمات کیف پول متامسک بر روی چه شبکه‌ای قرار دارد.

 1.    برای اضافه کردن شبکه جدید به کیف پول متامسک ابتدا مطابق تصویر بر روی دایره رنگی گوشه بالای صفحه کلیک کنید تا فهرست باز شود. سپس گزینه تنظیمات یا Settings را انتخاب کنید.
 2. در بخش تنظیمات، گزینه شبکه یا Networks را انتخاب کنید سپس بر روی Add Network کلیک کنید.افزودن شبکه به متامسک
 3. اگر بخواهیم شبکه هوشمند بایننس را اضافه کنیم، باید داده‌های زیر را وارد بخش‌های مربوطه کنیم. در نظر داشته باشید که این داده‌ها برای هر شبکه متفاوت است. 

Network Name: Smart Chain

New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID: ۵۶

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com

افزودن شبکه به متامسک

۴. پس از وارد کردن اطلاعات بر روی گزینه Save کلیک کنید. از این به بعد در بخش انتخاب شبکه علاوه بر شبکه اتریوم، شبکه هوشمند بایننس هم اضافه شده و شما می‌توانید با کلیک بر روی قسمت مشخص شده در تصویر، شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: شبکه هوشمند بایننس چیست و چه امکاناتی ارائه می‌دهد؟

نحوه اضافه کردن دستی یک توکن به کیف پول متامسک

برای اضافه کردن یک توکن دلخواه به کیف پول متامسک ابتدا لازم است وارد یکی از سایت‌های CoinMarketCap یا BscScan شویم تا بتوانیم آدرس توکن مورد نظر خود را از این سایت‌ها به دست آوریم. در این آموزش ما توکن شیبا را به عنوان نمونه به کیف پول متامسک اضافه می‌کنیم و برای کسب اطلاعات مورد نیاز آن از وبسایت CoinMarketCap استفاده می‌کنیم.

۱- وارد وبسایت CoinMarketCap شده و نام توکن مورد نظر خود را جست و جو کنید. سپس بر روی توکن در نتیجه جست و جو وبسایت کلیک کنید تا وارد صفحه اختصاصی توکن در این وبسایت شوید.

افزودن توکن به متامسک

۲- رمزارز شیبا بر روی شبکه اتریوم قراردارد بنابراین در قسمت Contracts یک آدرس شبکه اتریومی را مشاهده می کنید. بر روی دکمه کپی آدرس که در تصویر مشخص شده است کلیک کنید.

اضافه کردن توکن به متامسک

۳- در این مرحله کیف پول متامسک خود را باز کنید و مطمئن شوید که کیف پول شما بر روی شبکه  اصلی اتریوم است.اضافه کردن توکن به متامسک

نکته بسیار مهم:

توجه کنید اگر بخواهید یک توکن دیگر که در شبکه ای دیگر قرار دارد را به کیف پول متامسک اضافه کنید؛ ابتدا باید شبکه اصلی کیف پول را مطابق با شبکه توکن مورد نظرتان تغییر دهید مثلا اگر نمونه ما توکن PancakeSwap بود، ابتدا باید شبکه کیف پول را بر روی شبکه هوشمند بایننس قرار دهید چرا که این توکن در شبکه BSC قرار دارد.

۴- بر روی گزینه import tokens در پایین صفحه کلیک کنید.

۵- در این قسمت ابتدا وارد بخش Custom Token شوید و در قسمت Token Contract Address ، آدرسی را که در مرحله ۲ کپی کردیم؛ اضافه کنید. اگر آدرس را درست Paste کرده باشید قسمت های دیگر به طور خودکار پر می شوند. در آخر بر روی Add Custom Token کلیک کنید.

۶-در آخرین قسمت وارد بخشی شده که باید بر روی گزینه Import Tokens کلیک کنید تا ارز مورد نظر در کیف پول متامسک اضافه شود.

۷. برای ارسال دارایی به صفحه اصلی کیف پول رفته و بر روی قسمت مشخص شده کلیک کنید تا آدرس کیف پولتان کپی شود.

نکاتی که باید درباره متامسک بدانید:

 • متامسک را می‌توان به یک کیف پول سخت‌افزاری متصل کرد: مثل (Trezor و Ledger  که از هر دو پشتیبانی می‌کند) و سپس با ایجاد یک لیست ارتباطی درست مانند یک کیف پول معمولی دارایی‌ها را دریافت و یا ارسال کنید. در این راهنما می توانید چگونگی کار با کیف پول سخت افزاری را بخوانید. 
 • متامسک یک کیف پول گرم (Hot wallet) است. این یعنی که بر روی یک دستگاه متصل به اینترنت اجرا می‌شود. به همین خاطر بیشتر در معرض حمله سایبری است و به اندازه کیف پول‌های سرد و فیزیکی مطمئن نیست و از امنیت کمتری برخوردار است. 
 • در نظر داشته باشید که این کیف پول می تواند به وبسایت های مختلفی که از متامسک پشتیبانی می کنند متصل شود، شرط احتیاط این است که کیف پول خود را به هر وبسایت ناشناسی وصل نکنیم.

سخن پایانی

متامسک  یک ابزار قدرتمند برای مرور وب غیرمتمرکز است. اگر مراحل این راهنما را دنبال کرده باشید، طبیعتاً پتانسیل کیف پول را مشاهده کرده‌اید. در حال حاضر بیش از یک میلیون کاربر از متامسک  استفاده می‌کنند.

با استفاده از آموزش های نصب متامسک، اضافه کردن شبکه دیگر به متامسک و افزودن توکن مورد نظر به آن تا حد بسیار زیادی به استفاده از تمامی قابلیت های این کیف پول نزدیک شده اید. با اینکه متامسک یکی از کیف پول‌های مطمئن در بازار ارزهای دیجیتال است اما همچنان فراموش نکنید که بهترین راه نگهداری مبالغ بالا، کیف پول فیزیکی است. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۲۳۲ نظر

۵ ۲۳۲
راهنمای جامع کار با کیف پول متامسک؛ از نصب تا افزودن شبکه و توکن
مطالب مشابه