تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ارز مونرو چیست و چگونه به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کند؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ارز مونرو چیست سؤالی است که برای علاقه‌مندان به حریم خصوصی می‌تواند بسیار جذاب باشد. بلاکچین مونرو در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و تا به امروز به عنوان یکی از مطرح‌ترین کوین‌های حریم خصوصی شناخته می‌شود. در ادامه می‌توانید بیشتر با اینکه بلاکچین مونرو چیست و چگونه کار می‌کند، خالق مونرو چه کسی است، آینده ارز مونرو چگونه پیش‌بینی می‌شود و استخراج ارز مونرو به چه صورت است؛ بیشتر آشنا شوید. 

ارز مونرو چیست

ارز مونرو چیست و چگونه کار می‌کند؟

ارز مونرو چیست ؛ با ارز دیجیتال XMR بیشتر آشنا شوید

مونرو (XMR) یک رمزارز منبع باز حافظ حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و بر اساس همین مفهوم به وجود آمده و فعالیت می‌کند.  

بلاکچین‌های به وجود آورنده ارزهای دیجیتال، عمدتاً از دفتر کلی عمومی (Public Ledeger) استفاده می‌کنند که تمامی فعالیت‌ها و تراکنش‌های کاربران در شبکه‌ای عمومی به نمایش در می‌آورند. بلاکچین مونرو از عمد به صورت غیر شفاف طراحی‌شده است به‌گونه‌ای که جزئیات تراکنش‌ها، مانند هویت فرستندگان و گیرندگان و مقدار هر تراکنش با پنهان کردن آدرس‌های استفاده‌شده توسط افراد، ناشناس می‌شوند. 

علاوه بر رعایت حریم خصوصی، روند استخراج  ارز مونرو بر اساس یک مفهوم برابری‌طلبانه شکل‌گرفته است. بر این اساس همه مردم برابر هستند و لیاقت فرصت‌ برابر دارند. توسعه‌دهندگان این شرکت در هنگام راه‌اندازی مونرو هیچ سهمی برای خود از این پروژه در نظر نگرفته‌اند و برای توسعه بیشتر ارز مجازی به کمک مالی و پشتیبانی جامعه پرداختند.

خالق مونرو چه کسی است؟

شاید باورکردنی نباشد اما طبق جدیدترین اطلاعات و اسناد، خالق بلاکچین مونرو همان ساتوشی ناکاموتو ناشناس، خالق بیت کوین است. وایت پیپر مونرو در سال ۲۰۱۲ یعنی سه سال پس از استخراج اولین بلوک بیت کوین، منتشر شد. نویسنده این وایت پیپر فردی با نام مستعار نیکلاس ون سابرهاگن، است و هیچکس دقیقاً نمی‌داند که خالق مونرو دقیقاً کیست. نرم‌افزارهایی که سبک نوشتاری وایت پیپر بیت کوین و مونرو و همچنین ۱۵ مقاله دیگر درباره مونرو را بررسی کرده‌اند از تطابق بالای آن‌ها خبر داده‌اند. با توجه به این اسناد به احتمال زیاد نویسنده این وایت پیپر و همچنین خالق مونرو، ساتوشی ناکاموتو است. 

با خالق مونرو آشنا شوید؛ ساتوشی ناکاموتو

با خالق مونرو آشنا شوید؛ ساتوشی ناکاموتو

چگونه بلاکچین مونرو حریم خصوصی را بهبود می‌بخشد؟

مونرو با استفاده از مفاهیم امضاهای Ring و آدرس‌های مخفی، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را کاهش می‌دهد. امضاهای Ring، فرستنده تراکنش را قادر می‌سازد تا هویت خود را از سایر شرکت‌کنندگان در یک گروه پنهان کند. این نوع امضا نوعی امضای دیجیتال مخفی است که هویت امضاکننده را فاش نمی‌کند.

برای تولید این امضا پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده استفاده می‌کند و آن را با کلیدهای عمومی در بلاکچین ترکیب می‌کند. این کار باعث منحصربه‌فردی و همچنین خصوصی شدن کلید عمومی می‌شود. با این ویژگی هویت فرستنده پنهان‌شده، چراکه از لحاظ محاسباتی تشخیص هویت اینکه کدام‌یک از اعضای گروه چنین امضای پیچیده‌ای را تولید کرده؛ غیرممکن است. 

مونرو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

در پروتکل بیت کوین، هویت کاربران با استفاده از تولید آدرس‌هایی مستعار که به صورت تصادفی ساخته می‌شوند و ترکیبی از حروف و اعدادند؛ حفظ می‌شود. در این روش ایجاد حریم خصوصی محدود است زیرا هم آدرس بیت کوین و هم تراکنش‌ها در بلاکچین ثبت شده است و دسترسی عموم نیز به آن‌ها باز است. حتی آدرس‌های مستعار به طور کامل خصوصی نیستند. تراکنش‌های معدودی که توسط یک شخص در طول زمان صورت می‌گیرد می‌تواند در نهایت به همان آدرس مرتبط شوند و این امکان را برای دیگران فراهم کند تا با دنبال کردن این روند، صاحب آدرس و هویت شخص را شناسایی کنند؛ اما در مونرو حریم خصوصی افراد رعایت شده و هویت صاحب هر تراکنش غیرقابل‌شناسایی است.

بلاکچین مونرو چیست

بلاکچین مونرو ؛ مزایای مونرو نسبت به بیت کوین ؛ ساختار ارز مونرو چیست

مزیت دیگر مونرو نسبت به بیت کوین قابلیت تقسیم‌پذیری بهتر آن است. همان‌طور که میدانید ممکن است بتوان برخی از بیت کوین‌ها را برچسب دار کرد و آن دسته از واحدهای بیت کوین را که در فعالیت‌های مجرمانه مشارکت داشته‌اند را دریک لیست سیاه قرار داد. بنابراین ممکن است یک بیت کوین با یک بیت کوین دیگر ارزش بسیار متفاوتی داشته باشد چراکه تمامی تراکنش‌هایی که با یک واحد بیت کوین انجام شده؛ قابل‌مشاهده است. از این رو ممکن است نهادهای نظارتی یک بیت کوین مشخص را جزء لیست سیاه خود قرار دهند و مشخصات آن را در اختیار سرویس‌دهندگان قرار دهند تا از پذیرش آن خودداری کنند. این در حالی است که تراکنش‌های مونرو قابل‌ردیابی نیست و دارندگان مونرو بابت قابلیت تقسیم‌پذیری آن مطمئن هستند و به‌هیچ‌وجه تمایزی میان واحدهای مونرو وجود ندارد.

استخراج مونرو به چه شکل است؟

برخلاف استخراج بیت کوین که نیازمند کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار زیاد است، مونرو را می‌توان هم با CPU یا GPU یک کامپیوتر استاندارد هم استخراج کرد. استخراج مونرو از بابت پرخرج بودن پروسه استخراج در رتبه بسیار بهتری نسبت به بیت کوین قرار می‌گیرد.

آینده ارز مونرو ؛ پیشبینی قیمت مونرو

آینده ارز مونرو چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

بلاکچین مونرو با چه چالش‌هایی روبه‌روست؟

شاید بتوان گفت که بزرگ‌ترین چالش سر راه بلاکچین مونرو ، استفاده افراد از این رمزارز است. به طور کلی رمزارز های مخفی کار با استقبال خلافکاران مواجه می‌شوند اما این به آن معنی نیست که ذات این رمزارز برای کارهای نادرست ساخته‌شده است. شاید عمده دلیلی که مونرو آن‌طور که باید مطرح نیست استفاده نادرست خلافکاران از این رمزارز در دارک وب یا پول‌شویی به کمک آن است.

سخن پایانی؛ آینده ارز مونرو

ویژگی رعایت حریم خصوصی مونرو باعث شده است که یکی از بزرگ‌ترین بازارها از لحاظ حجم خرید و فروش برای مونرو ایجاد شود و بسیاری از صرافی‌های بزرگ در جهان میزبان این رمزارز هستند؛ اما از طرفی هم چالش بزرگی بر سر راه مونرو است و آن هم استفاده نادرست خلافکاران از این رمزارز ارزشمند است. باید دید که در زمان مونرو چگونه می‌تواند خود را به اثبات برساند. 

خالق مونرو کیست؟

طبق جدیدترین اطلاعات و اسناد، خالق مونرو همان ساتوشی ناکاموتو ناشناس، خالق بیت کوین است.

استخراج مونرو به چه شکل است؟

مونرو را می‌توان هم با CPU یا GPU یک کامپیوتر استاندارد هم استخراج کرد.

مونرو با بیت کوین چه تفاوتی دارد؟

حریم خصوصی در مونرو رعایت شده و قابل ردیابی نیست اما تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است و ممکن است یک بیت کوین در لیست سیاه قرار بگیرد.

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۰ نظر

۱ ۰
ارز مونرو چیست و چگونه به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کند؟
مطالب مشابه