Skip to content Skip to footer
افتتاح بازار یونی سواپ

افتتاح بازار یونی در نوبیتکس

در راستای توسعه ارزهای دیجیتال قابل معامله، اکنون امکان معامله یونی سواپ (UNI) با ریال و تتر در بازار نوبیتکس فراهم‌شده است. یونی سواپ در حال حاضر در رتبه ۱۰ ارزهای دیجیتال پر معامله دنیا جای دارد.

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟

یونی سواپ یک صرافی متفاوت است که به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز اداره می‌شود. درواقع این صرافی متعلق به هیچ نهادی نیست و کسی آن را اداره نمی‌کند. یونی از مدل تجاری نسبتاً جدیدی با نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می‌کند. (مطالعه بیشتر: صرافی غیر متمرکز چیست؟ معرفی بهترین صرافی های غیرمتمرکز)

هایدن آدامز در سال ۲۰۱۸ پلتفرم یونی سواپ را بر بستر بلاک چین اتریوم توسعه داد. این پلتفرم با تمام توکن‌ها و زیرساخت‌های منطبق با استاندارد ERC-20 و خدماتی همچون کیف پول‌های MetaMask و MyEtherWallet سازگار است.

یونی سواپ یک پروژه منبع باز است؛ به این معنی که هرکسی می‌تواند برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز، کدهای یونی سواپ را کپی و مورد استفاده قرار دهد. یونی سواپ حتی امکان اضافه کردن رایگان توکن کاربران را به صرافی امکان‌پذیر کرده است.

درواقع تفاوت عمده این صرافی با صرافی‌های متمرکز در همین بخش است؛ زیرا لیست کردن یک توکن جدید در یک صرافی متمرکز شامل پرداخت هزینه‌های بالایی است.

کاربران برای معامله در صرافی‌های متمرکز مجبورند تا دارایی خود را به کیف پول صرافی وارد کنند و درنتیجه مالکیت کلید خصوصی (Private Key) آن کیف پول را در اختیار ندارند. اما یونی سواپ به خاطر ساختار غیرمتمرکز به نحوی طراحی‌شده تا کنترل دارایی کاربران همیشه در اختیار خودشان بماند. در صورت هک شدن یک صرافی متمرکز دارایی افراد نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند اما در یونی سواپ که کاربران خود عهده‌دار نگهداری کلید خصوصی هستند؛ این خطر وجود ندارد. (مطالعه بیشتر: غیرمتمرکز بودن در حوزه ارزهای دیجیتال به چه معناست؟)

همچنین در ساختار غیرمتمرکز این صرافی، واسطه‌های سنتی حذف‌شده‌اند و تراکنش‌ها به‌صورت مستقیم درون بلاکچین اجرا می‌شوند. این مسئله منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های کارمزد می‌شود.

یونی سواپ همچنین جز بزرگ‌ترین پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) باارزش بیش از ۳ میلیارد دلار محسوب می‌شود. (ویدئوی آموزشی دیفای چیست؟)

رمزارز یونی سواپ؛ UNI

در سپتامبر ۲۰۱۸، یونی سواپ رمزارز UNI را معرفی کرد. یونی توکن بومی یونی سواپ بوده و مشارکت و نظارت افراد درون شبکه را آسان می‌کند.

دارندگان یونی‌ می‌توانند در خصوص پیشرفت‌های پروژه یونی سواپ و سیر تکاملی پلتفرم رأی دهند و در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند.

از این توکن می‌توان برای تأمین منابع مالی استخرهای استخراج نقدینگی، کمک‌های مالی و… نیز استفاده کرد.

با اینکه یونی به‌عنوان توکن بومی بستر یونی سواپ فعالیت می‌کند اما سرمایه‌گذاران می‌توانند این توکن را در صرافی‌های مختلف معامله کرده و با سرمایه‌گذاری بر روی آن از افزایش قیمت این توکن، کسب درآمد کنند. (مطالعه بیشتر: توکن چیست؟)

ارزش بازار، قیمت یونی سواپ

در زمان نگارش این مقاله در هر ۲۴ ساعت، چیزی حدود ۳۱۳ میلیون دلار از این رمزارز در حال معامله است و ارزش بازار (Market cap) این رمز ارز تقریباً ۱۰.۷ میلیارد دلار است.

قیمت هر UNI چیزی در حدود ۱۸.۷۱ دلار است. علاوه بر این بیشترین قیمت ثبت‌شده یونی سواپ در مه ۲۰۲۱ رخ‌داده که میزان ۴۴.۹۸ دلار را به ثبت رسانده است. نکته جالب توجه درباره این ارز، رشد قیمتی بیش از ۴۰۰۰ درصدی‌اش در مقایسه با ۱۰ ماه گذشته (سپتامبر ۲۰۲۰) است.

صرافی‌های معروف هم نقش مؤثری در رشد و پویایی و تزریق نقدینگی به این پروژه موفق داشته‌اند، بیشتر صرافی‌های بزرگ جهان UNI را در سبد ارزهای خود قرار داده‌اند.

آینده یونی سواپ

یونی سواپ پروژه عظیمی است که غیرممکن‌ها را در بستر دیفای ممکن می‌سازد. برای گسترش هرچه بیشتر حوزه دیفای (امور مالی غیرمتمرکز)، اکوسیستم نیازمند پروژه‌هایی مانند UNI برای آینده است.

به نظر می‌رسد یونی سواپ با توجه به اقبال عمومی و ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که روزبه‌روز در حال افزایش است؛ می‌تواند به بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان تبدیل شود و رقیبی سرسخت برای صرافی‌های متمرکز در آینده باشد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود با مهاجرت روزافزون توسعه‌دهندگان به‌سوی برنامه‌های غیرمتمرکز(dapps)، سایرصرافی‌های غیرمتمرکز نیز از این روند بی‌نصیب نمانند و به طور کلی در آینده، رشد و استقبال بیشتری در بازار نصیب پروژه های دیفای خواهد شد.

در اینجا تنها بخش کوچکی از کاربردها و ویژگی‌های یونی سواپ بررسی شد. می‌توانید برای آشنایی بیشتر و کامل‌تر با این پروژه، نوآوری‌های آن و چگونگی کارکرد بخش‌های مختلف؛ به مقاله یونی‌سوآپ چیست؟با محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز آشنا شوید! مراجعه کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۹۷ نظر

۵ ۱۹۷
افتتاح بازار یونی در نوبیتکس