Skip to content Skip to footer

انواع سفارش ‌ها درترید ارزدیجیتال؛ ابزار تریدر های حرفه‌ ای

یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از تریدرها مرتکب آن می‌شوند، استفاده از روش‌های معمولی‌ترید ارز دیجیتال است. آن هم در حالی که صرافی‌های آنلاین رمز ارزها، امکان ثبت انواع سفارش‌ها درترید ارز دیجیتال را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. برای اینکه به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوید ابتدا باید با مفهوم انواع سفارش‌ها درترید ارز دیجیتال آشنا شوید و سپس در هنگام انجام معاملات خود به درستی از آن‌ها استفاده کنید. با نوبیتکس همراه باشید تا Order Type های معروف رمز ارزها را بشناسیم.

Market Maker یا Market Taker؛ شما عضو کدام دسته از تریدرها هستید؟

قبل از این که با انواع سفارش‌ها درترید ارز دیجیتال آشنا شویم، ابتدا باید معنای دقیق مفاهیم پایه‌ای بازار ارزهای دیجیتال یعنی بازار ساز (Maker) و سفارش بردار (Taker) را بدانیم. اگر در حال ترید ارزهای دیجیتال هستید، بر اساس انواع سفارش و روش‌هایی که در هنگام خرید و فروش انتخاب می‌کنید، در یکی از دسته‌های Maker یا Taker قرار می‌گیرید. Maker و Taker از اصطلاحات تریدینگ پایه‌ای هستند که هر تریدری باید آن‌ها را بداند.

بازار ساز یا Market Maker کیست؟

اگر قصد خرید یا فروش یک دارایی با قیمت ثبت شد در آینده را داشته باشید، اقدام به ساخت یک سفارش جدید در دفتر سفارشان می‌کنید. در این صورت شما یک بازارساز یا Market Maker هستید. برای مثال، علی می‌خواهد ۲ بیت کوین را به قیمت ۵۰ هزار دلار بفروشد. او با تعیین قیمت و تعریف سفارش خود باعث ایجاد نقدینگی در بازار می‌شود. این سفارش وقتی سفارش خریدی با آن مطابقت پیدا کند، بسته می‌شود. اغلب بازارساز ها یا مارکت میکر ها تریدرهای بزرگ یا مؤسسات مالی هستند.

سفارش بردار یا Market Taker کیست؟

Market Taker ها آن‌هایی هستند که نقدینگی بازار را از بین می‌برند و باعث بسته شدن سفارشات ارز دیجیتال در دفتر سفارش‌ها می‌شوند. در واقع افرادی که به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بر اساس قیمت فعلی آن‌ها و بدون تأخیر زمانی می‌پردازند، سفارش بردار یا Market Taker نامیده می‌شوند. در واقع سفارش بردارها، سفارش‌هایی که توسط بازارساز ها ساخته شده‌اند را برمیدارند و باعث بسته شدن آن‌ها می‌شوند.

تریدرهای معمولی و نوسان گیرها معمولاً جزو این دسته از سفارش دهنده‌های ارز دیجیتال هستند. این افراد با شنیدن اخباری مانند هک بیت کوین بلافاصله اقدام به فروش می‌کنند و در صورت بالا رفتن قیمت اولین افرادی هستند که سفارش خرید را ثبت می‌کنند.

انواع سفارش‌ها درترید ارزدیجیتال؛ مهم‌ترین Order Type ها

حالا که با انواع سفارش دهنده‌های ارز دیجیتال آشنا شدیم، نوبت به بررسی انواع سفارش‌ها درترید ارز دیجیتال می‌رسد. زمانی که تصمیم به خرید یا فروش اتریوم دارید، روش‌های مختلفی برای ثبت سفارش در صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارد. بنابراین باید بر اساس استراتژی خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. در ادامه بیشتری با Order های مختلف ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

Market Order به چه معناست؟ با سفارش مارکت در ارز دیجیتال آشنا شوید.

Market Order یکی از اصلی‌ترین و ساده‌ترید انواع سفارش‌های ترید ارز دیجیتال است که شامل دستورالعمل خرید یک ارز دیجیتال با بهترین قیمت موجود بدون تأخیر زمانی می‌شود. معمولاً تریدرهای مبتدی از این نوع سفارش استفاده می‌کنند. زمانی که قصد دارید به سرقت وارد یک موقعیت خرید یا فروش شوید، استفاده از Market Order راه حل مفیدی برای شما خواهد بود.

معمولاً تیکر ها (Takers) از این روش استفاده می‌کنند و معنای درخواست آن‌ها این است که می‌خواهند یک ارز دیجیتال را همین حالا و با بهترین قیمت بخرند یا بفروشند. اگر از این نوع سفارش ارز دیجیتال استفاده می‌کنید نیاز زیادی به ماشین حساب ارز دیجیتال برای تعیین لحظه‌ای قیمت رمز ارزها خواهید داشت.

Order Limit چیست؟ سفارش لیمیت یا محدود درترید ارز دیجیتال

با استفاده از سفارش لیمیت می‌توانید محدوده قیمتی که قصد دارید در آن قیمت ارز دیجیتال بخرید یا بفروشید را تعیین کنید. تنها زمانی که قیمت رمز ارز به محدوده یا سطح تعیین شده برسد، سفارش Order Limit شما اجرایی خواهد شد. برای مثال اگر فکر می‌کنید قیمت استلار در آینده کاهش پیدا می‌کند، می‌توانید یک سفارش لیمیت با قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی آن ثبت کنید.

اگر قیمت به محدوده مورد نظر شما رسید، Order Limit اجرا می‌شود و معامله در قیمت مورد نظر شما انجام می‌گیرد. بازارساز ها یا مارکت میکر ها معمولاً از این نوع سفارش استفاده می‌کنند. تریدرهای حرفه‌ای و بزرگ با استفاده از این نوع از سفارشات ریسک معاملات خود را کاهش می می‌دهند.

Stop Order؛ مفهوم سفارش استاپ یا توقف

سفارشات Stop Order شباهت زیادی با سفارشات لیمیت دارند، با این تفاوت که سفارش‌های محدود یا لیمیت بلافاصله بعد از ثبت شدن در لیست سفارش‌های صرافی جای داده می‌شوند. اما سفارش‌های Stop Order تا زمانی که سطح قیمت به محدوده تعیین شده نرسد در لیست سفارش‌ها دیده نمی‌شوند. بعد از رسیدن قیمت به محدوده مورد نظر، Stop order به شکل یک Limit Order یا Market Order در دفتر معاملات ثبت می‌شود.

برای مثال شما با توجه به قیمت لایت کوین یک Stop Order تعیین می‌کنید. این سفارش تا زمانی که به محدوده قیمتی مورد نظر شما نرسید توسط کسی دیده نمی‌شود. اما بلافاصله بعد از رسیدن به قیمت مدنظر، سفارش شما به شکل خرید فوری (Market Order) یا خرید با شرط یا تأخیر (Limit Order) ثبت می‌شود. به این ترتیب ما با دو نوع سفارش Stop سرو کار داریم.

Stop-market چیست؟ سفارش پیشرفته در ارزهای دیجیتال

سفارش استاپ مارکت مشخص می‌کند که اگر قیمت به محدوده خاصی رسید بلافاصله خرید یا فروشی صورت بگیرد. در واقع این نوع از Stop order دستور می‌دهد با رسیدن به یک محدوده خاص یک سفارش خرید یا فروش فوری از نوع Market Order در دفتر سفارشات صرافی ثبت شود.

Stop-Limit چیست؟ یکی دیگر از انواع سفارش‌های ترید ارز دیجیتال

سفارش استاپ لیمیت مشخص می‌کند که اگر قیمت به محدوده خاصی رسید یک سفارش خرید یا فروش لیمیت ثبت شود. برای مثال اگر قیمت بیت کوین به ۴۹ هزار دلار رسید یک سفارش خرید در سطح ۵۱۰۰۰ هزار دلار ثبت شود. در اینجا شاهد ثبت یک سفارش Order limit با پیش شرط هستیم. این سفارش از نوع سفارش‌های حرفه‌ای ارز دیجیتال است که توسط تریدرهای حرفه‌ای مورد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر جزو افراد تازه وارد به دنیای ارزهای دیجیتال هستید و نمی‌دانید که باید چگونه مسیر تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای را طی کنید در مقاله آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

Scaled Orders یا سفارش قابل تنظیم در بازار ارزهای دیجیتال

یکی از راه‌های کاهش ریسک و مقابله با تأثیر پذیری از نوسانات بازار ثبت سفارش‌های خرید یا فروش کوچک به صورت تدریجی به جای انجام یک خرید بزرگ و پر ریسک است. در سفارش قابل تنظیم در وقاع از چند سفارش لیمیت قابل خرید و فروش به شکل تدریجی استفاده می‌شود. علاوه بر کاهش ریسک، سفارش Scaled Orders به تریدرها اجازه می‌دهد تا در جهت بازار قرار بگیرند و بر حسب وضعیت بازار موقعیت خود را تغییر دهند.

از طرفی، ثبت سفارش‌های خرید یا فروش بزرگ توسط نهنگ‌ها می‌تواند تأثیر روانی بر بازار داشته باشد. نهنگ‌ها با استفاده سفارشات قابل تنظیم و ثبت چندین سفارش کوچک که گاهی موافق و گاهی مخالف جهت بازار هستند اهداف خود را پنهان می‌کنند. استفاده از سفارش قابل تنظیم به شما اجازه می‌دهد به جای نگهداری از ارز دیجیتال خود در کیف پول و صبر کردن برای یک موقعیت ویژه، به تدریج وارد بازار شوید و سود بیشتری کسب کنید. اگر به دنبال یک کیف پول ارزهای دیجیتال هستید، تراست والت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در مقاله کیف پول تراست والت چیست با مزایا و معایب این کیف پول ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

One Cancels the Order (OCO)؛ انجام سفارش یا لغو سفارش دیگر

انجام سفارش یا لغو سفارش دیگر که به آن One Cancels the Order (OCO) گفته می‌شود، معمولاً ترکیبی از سفارش Stop و سفارش Limit است. در OCO ما شاهد یک سفارش مشروط برای یک جفت سفارش هستیم که در صورت انجام یکی از این سفارش‌ها، سفارش دیگر به طور خودکار لغو می‌شود. به زبان ساده‌تر، در این نوع سفارش، هرگاه قیمت به محدوده تعیین شده در یکی از سفارش‌ها رسید سفارش دیگر به صورت خودکار لغو خواهد شد.

برای مثال شما می‌توانید یک سفارش OCO در محدوده قیمت ۴۵ هزار تا ۵۰ هزار دلار تعیین کنید. در این صورت شما می گویید زمانی که قیمت به سطح ۴۵ هزار دلار رسید خریدی انجام شود یا زمانی که قیمت به ۵۰ هزار دلار رسید فروش صورت بگیرد. اگر قیمت به ۴۵ هزار دلار برسد به طور اتوماتیک سفارش خرید در ۵۰ هزار دلار لغو خواهد شد.

Kill or Fill Orders (FOK)؛ سفارشات اجرا یا لغو

Kill or Fill Orders (FOK) که از اصطلاح اجرا یا لغو برای آن در فارسی استفاده می‌کنیم، سفارش‌هایی هستند که بلافاصه انجام یا لغو می‌شوند. در این نوع از انواع سفارش‌های ترید ارز دیجیتال، ما می‌توانیم از خرید یا فروش در یک قیمت واحد و تعیین شده مطمئن شویم. در واقع با ثبت سفارش FOK، ما می گوییم اگر کل سفارش به محض ثبت شدن اجرا نشود، باید لغو شود. فرض کنید که در صرافی سفارش خرید ۱۰ بیت کوین با قیمت ۵۰ هزار دلار ثبت می‌شود. اگر تنها ۵ بیت کوین با این قیمت در دسترس باشد و ۵ بیت کوین دیگر دارای قیمت بیشتر یا پایین‌تری باشند، این سفارش لغو خواهد شد.

در بازار ارزهای دیجیتال نوبیتکس به تریدرهای حرفه‌ای تبدیل شوید

در این مقاله با انواع سفارش‌های ترید ارز دیجیتال آشنا شدیم. مواردی که ما در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخشی از انواع سفارش‌های ترید پرکاربرد هستند. در صرافی‌های مختلف امکانات متفاوتی در دسترس شما خواهد بود. با این حال ریسک حضور در صرافی‌های بین المللی همیشه سرمایه‌های افرادی که در ایران زندگی می‌کنند را تهدید می‌کند. شما می‌توانید در بازار ارزهای دیجیتال صرافی نوبیتکس با ریسک کمتری به صورت حرفه‌ای به ترید ارزهای دیجیتال بپردازید. برای اینکار کافی است تا وارد صفحه اصلی سایت نوبیتکس شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۹۳ نظر

۵ ۹۳
انواع سفارش ‌ها درترید ارزدیجیتال؛ ابزار تریدر های حرفه‌ ای