Skip to content Skip to footer

کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی و کلید عمومی واژه‌هایی هستند که در ابتدای ورود به بازار ارزهای دیجیتال با آن‌ها سروکار خواهید داشت. ولی این واژه‌ها دقیقاً به چه معنا هستند و چه امکاناتی را پوشش می‌دهند.

جفت کلید عمومی و خصوصی شامل دو کلید رمزنگاری مرتبط با یکدیگر است. به‌طورکلی این کلیدها اعدادی تصادفی و طولانی هستند.

به‌عنوان‌مثال نمونه زیر یک کلید عمومی است:

۳۰۴۸ ۰۲۴۱ ۰۰C9 18FA CF8D EB2D EFD5 FD37 89B9 E069 EA97 FC20 5E35 F577 EE31 C4FB C6E4 4811 7D86 BC8F BAFA 362F 922B F01B 2F40 C744 2654 C0DD 2881 D670 CA22 4004000 4003

همان‌طور که از نام کلید عمومی مشخص است، این کلید از طریق یک منبع یا یک فهرست در دسترس عموم قرار می‌گیرد. اما از طرفی دیگر، کلید خصوصی محرمانه است و فقط باید در اختیار مالک آن کلید بماند.

ازآنجایی‌که این جفت کلیدها از نظر ریاضی با یکدیگر مرتبط‌اند، هر آنچه روی یک کلید عمومی رمزگذاری شده باشد، فقط با کلید خصوصی مخصوص به خودش رمزگشایی می‌شود و بالعکس.

به‌عنوان‌مثال:

اگر کیوان بخواهد داده‌های مهمی را برای مهزاد ارسال کند و بخواهد مطمئن شود که فقط مهزاد قادر به خواندن آن است، داده‌ها را با کلید عمومی مهزاد رمزگذاری می‌کند.

به‌این‌ترتیب مهزاد با کلید خصوصی خود می‌تواند این پیام را رمزگشایی کند و ازآنجایی‌که فقط مهزاد به کلید خصوصی خود دسترسی دارد درنتیجه تنها فردی است که می‌تواند داده‌های رمزگذاری شده را رمزگشایی کرده و به شکل اصلی خود درآورد.

حتی اگر شخص دیگری به داده‌های رمزگذاری شده دسترسی پیدا کند، این اطلاعات محرمانه خواهد ماند چراکه مهزاد اجازه نمی‌دهد کسی جز خودش به کلید خصوصی‌اش دسترسی داشته باشد.

به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که کلید عمومی شما درست مثل آدرس ایمیل کار می‌کند. شما می‌توانید آدرس ایمیل خود را در اختیار هر کسی بگذارید و آن فرد با داشتن آدرس، تنها می‌تواند برای شما پیام ارسال کند و نمی‌تواند به پیام‌های شما دسترسی داشته باشد. 

فردی که برای شما ایمیل می‌فرستد، می‌تواند مطمئن باشد که تنها شما به آن محتوا دسترسی خواهید داشت و این درست مانند این است که یک سری اطلاعات با کلید عمومی قفل‌شده باشد. 

اما کلید خصوصی مانند پسورد یا رمز عبور شماست. هیچ‌کسی بدون داشتن رمز عبور شما نمی‌تواند وارد ایمیل شما شده و پیام‌های شما را بخواند. شما شاید آدرس ایمیل خود را حتی منتشر کنید اما نهایت مراقبت را به عمل می‌آورید تا رمز ایمیل در دست کسی جز خودتان نباشد. زیرا دسترسی به این رمز دسترسی به تمامی پیام‌ها و اطلاعات شما را در پی خواهد داشت و این درست مانند کلید خصوصی عمل می‌کند. 

کلید عمومی و خصوصی در بلاکچین

شاید بارها با آدرس‌های عمومی متعدد کارکرده یا تراکنش‌های بسیاری را انجام داده باشید، اما اثری از کلید خصوصی و عمومی به چشم شما نخورده باشد. 

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم؛ جفت کلیدهای عمومی و خصوصی رمزنگاری‌شده، برای حفاظت از اطلاعات و امنیت مالک‌ به‌کاربرده می‌شود. این کلیدهای عمومی و خصوصی همان‌طور که در انتقال اطلاعات محرمانه کاربرد دارند، در انتقال داده‌های مالی و حتی خود پول هم مورداستفاده قرار می‌گیرند. 

فرض کنیم که شما می‌خواهید به یکی از دوستانتان بیت کوین انتقال دهید. دوستتان آدرس کلید عمومی‌اش را به شما می‌دهد، شما از کیف پول خودتان به این آدرس مقداری بیت کوین انتقال می‌دهید. در این انتقال بیت کوین‌ها را با کلید عمومی دوستتان قفل می‌کنید و فقط دوستتان می‌تواند با کلید خصوصی محرمانه‌اش این دارایی را مدیریت و کنترل کند.

کلید عمومی و خصوصی در کیف پول‌هایی که از آن استفاده می‌کنید خودشان را نشان می‌دهد. رمز ارزهای متنوعی که در کیف پول خود دارید هرکدام آدرس منحصربه‌فرد خود را دارا بوده و این آدرس‌ها نماینده کلید عمومی شما هستند. درعین‌حال زمانی که از کیف پول خودتان اصطلاحاً “بک آپ” می‌گیرید در حال حفاظت از کلید خصوصی خود هستید.

با این تفاسیر می‌توان با جفت کلیدهای عمومی و خصوصی در بلاکچین امنیت تراکنش‌ها را تضمین کرد. درعین‌حال در این بستر امن، مالکیت به صورت شفاف و با حفظ اختیار و حریم خصوصی به اجرا درآمده است . 

سخن پایانی

همان‌طور که اشاره کردیم، کلید عمومی شما داده‌هایی را که سایرین برای شما ارسال می‌کنند به نحوی قفل کرده که جز با کلید خصوصی شما باز نخواهد شد. افراد به کلید عمومی شما برای ارسال امن این داده‌ها نیاز خواهند داشت اما کلید خصوصی متعلق به شخص شماست. دیگران می‌توانند با کلید خصوصی تمام پیام‌هایی که برای شما رمزنگاری‌شده را رمزگشایی کنند. پس در حفظ کلید خصوصی خود درست مانند رمز ایمیل، رمز کارت، رمز گوشی و سایر کلیدهای خصوصی زندگی‌تان؛ نهایت دقت را به کار ببرید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۶ نظر

۵ ۱۶
کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؟