تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ارز کوانت چیست؟ بررسی ارز Quant برای سرمایه‌گذاری

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

ارز کوانت چیست سؤالی است که برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند جالب باشد. در بررسی ارز quant به ارائه راه‌حلی برای یکی از مشکلات همیشگی بلاکچین خواهیم رسید؛ قابلیت همکاری. کوانت یک سیستم‌عامل بلاکچینی است که تلاش می‌کند تا شبکه‌های مختلف بلاکچین را به یکدیگر متصل کند. در ادامه بیشتر با اینکه ارز qnt چیست خواهیم پرداخت و در بررسی ارز quant عمیق‌تر خواهیم شد.

ارز کوانت چیست و هر آنچه باید از QNT بدانید

همان‌طور که می‌دانید در سال‌های اخیر تلاش بسیاری برای پذیرش فناوری‌های بلاکچین در شرکت‌ها و سازمان‌ها صورت گرفته است. به خاطر وجود چالش‌هایی در ادغام فناوری‌های قدیمی با تعداد بی‌شماری دفتر کل توزیع‌شده جدید که هر روز در حال تکامل و اضافه شدن به بازار هستند؛ این فرایند پذیرش وضع مناسبی را تجربه نمی‌کند و تا حدودی به عقب رانده‌شده است.

با این وجود پلتفرم‌های مختلف برای پر کردن این شکاف شروع به توسعه و ساخت ابزار و محصولات موردنیاز برای این منظور کرده‌اند. یکی از این پلتفرم‌ها کوانت Quant است. آنچه کوانت ارائه داده است، مجموعه‌ای از راه‌حل‌های بلاکچین سازمانی است که بر اساس یک سیستم‌عامل بلاکچین به نام اورلجر Overledger ساخته شده است.

ارز کوانت چیست

ارز کوانت چیست

تاریخچه کوانت

کوانت (QNT) یک سیستم‌عامل بلاکچینی برای اتصال شبکه‌های بلاکچین مختلف به یکدیگر است و این پلتفرم اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. این پروژه از طریق یک عرضه اولیه (ICO) موفق به جمع‌آوری ۱۱ میلیون دلار سرمایه شد.

این پروژه در بخش راه‌حل‌های ایجاد ارتباط میان پلتفرم‌های بلاکچین دسته‌بندی می‌شود. نام دیگر این دست پلتفرم‌ها، سیستم‌های با قابلیت همکاری میان بلاکچینی است.

بررسی اهداف پروژه کوانت 

بر اساس اظهارات این پلتفرم، راهکار کوانت برای کمک به حل مشکل میان بلاکچین‌های مختلف و نرم‌افزارهای سازمانی، استفاده از یک‌راه‌حل ساده است. طراحی این سیستم‌عامل به‌گونه‌ای است که تنها کافی است کوانت را به سیستم‌هایشان اضافه و پس از آن همه چیز بسیار ساده صورت می‌گیرد. در نتیجه پلتفرم‌هایی که از کوانت استفاده می‌کنند نیازی به استقرار زیرساخت‌های جدید و تغییری در ساختار خود ندارند.

کوانت از یک لیست پیوسته در حال گسترش از رابط‌های فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) و رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار کاربردی API استفاده می‌کند. به این ترتیب بلاکچین‌های مختلف می‌توانند از طریق API یا درگاه رابط برنامه‌نویسی کوانت لجر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. البته لازم است به این نکته توجه شود که این کار بدون به خطر انداختن استقلال، کارایی یا سرعت هر زنجیره (بلوک) به دست می‌آید و تضمین می‌کند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را حفظ می‌کنند.

بنیان‌گذاران و شرکای تیم کوانت

بنیان‌گذاران شبکه کوانت گیلبرت وردیان، کالین پترسون و پائولو تاسکا هستند. این دو هرکدام با کوله باری از تجربه در حوزه فناوری بلاکچین، و بخش‌های امنیت هستند. در رزومه آن‌ها نام شرکت‌های برجسته‌ای مانند مسترکارت به چشم می‌خورد. همچنین استاندارد ISO TC307 بلاکچین را توسط وردیا ایجاد شده است که در حال حاضر در بیش از ۵۰ کشور در حال اجراست.

البته تاسکا و پترسون دیگر در تیم کوانت حضور ندارند.

بررسی ارز QUANT

بررسی ارز QUANT

Quant چگونه کار می‌کند؟

کوانت با استفاده از فناوری درگاه دفتر کل توزیع‌شده اورلجر (Overledger DLT gateway) قادر است به طور یکپارچه شبکه‌های غیرمتمرکز مختلف را فارغ از اینکه از چه نوع فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) استفاده می‌کنند (مانند بلاکچین، DAG یا پروتکل دیگری) آن‌ها را به یکدیگر متصل کند.

محصول اصلی پلتفرم کوانت Overledger Enterprise نام دارد که آن را به عنوان اولین درگاه DLT برای کسب‌وکارها معرفی کرده است. با کمک این محصول شرکت‌ها به راحتی می‌توانند زیرساخت‌های قبلی خود را به بلاکچین متصل کنند. این پلتفرم یک REST API با محیط کاربری آسان را ارائه می‌دهد که یک‌راه استاندارد برای ارتباط با طیف گسترده‌ای از بلاکچین‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

این فناوری به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند چند زنجیره‌ای یا به اختصار MAPP ایجاد کنند. MAPP ها اساساً قراردادهای هوشمندی هستند که در چندین دفتر کل توزیع‌شده (DLT) وجود دارند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها به برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) اجازه می‌دهد تا از داده‌ها و قابلیت‌های پلتفرم‌های متعددی بهره‌مند شوند و روی شبکه‌های مختلف بدون اینکه نیاز باشد تغییر خاصی ایجاد کنند؛ حضورداشته باشند. این کار قبلاً امکان‌پذیر نبود.

کوانت همچنین از توکن‌هایی که اصطلاحاً چند دفتری Multi-ledger token یا (MLTs) نامیده می‌شوند نیز پشتیبانی می‌کند. این توکن‌ها در واقع دارایی‌های دیجیتالی هستند که پشتوانه آن‌ها وجوه واقعی است و به صورت امانی در یک موسسه مالی شخص ثالث میان خریدار و فروشنده نگهداری می‌شوند.

این MLT ها را می‌توان به عنوان استیبل کوین، کوپن، امتیازهای وفاداری، ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی و موارد دیگر مورد استفاده قرار داد. به لطف فناوری کوانت اورلجر می‌توان آن‌ها را در چندین دفتر کل توزیع‌شده صادر و استفاده کرد.

بررسی ارز quant ؛ چه چیزی کوانت را منحصربه‌فرد می‌کند؟

هدف کوانت کمک به شرکت‌ها برای ساده‌سازی گردش کار و بهبود کارایی از طریق ادغام با فناوری بلاکچین است. در همین راستا پلتفرم کوانت دارای تعدادی ویژگی منحصربه‌فرد است که باعث ایجاد تمایز میان کوانت و رقبای آن شده است. البته کم و بیش در متن به آن‌ها اشاره شد؛ اما در این بخش به طور دقیق‌تری به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

طراحی کوانت به‌گونه‌ای است که با هر ساختاری کار می‌کند و می‌تواند بدون توجه به معماری و ویژگی‌های درونی ساختار آن‌ها را با دنیای بلاکچین مرتبط سازد. بنابراین اگر یک ساختار مالی کاغذی وجود دارد، توسعه‌دهندگان بدون نیاز به ایجاد تغییری تنها با استفاده از ابزارهای این پلتفرم هر بلاکچینی را به دیگری متصل و ادغام کنند.

برخلاف برخی از راه‌حل‌های موجود در لایه ۲، پلتفرم کوانت اورلجر به هیچ‌گونه تغییری در زنجیره اصلی به‌منظور ادغام آن نیاز ندارد و این سیستم‌عامل به راحتی و به طور کامل به آن‌ها وصل  شده آماده کار است.

ارز QNT چیست

ارز QNT چیست

ارز qnt چیست ؛ بررسی ارز quant به نحوی دقیق‌تر

در پاسخ به ارز qnt چیست باید گفت که ارز کوانت ارز بومی این پلتفرم است. مانند اکثر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین، کوانت دارای توکن کاربردی بومی شبکه خود است که  به عنوان ارز کوانت Quant با علامت اختصاری (QNT) شناخته می‌شود. ارز QNT  به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که چندین عملکرد را در اکوسیستم کوانت عهده‌دار است.

توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها نیاز به خرید مجوز برای استفاده از پلت فرم کوانت دارند. این مبلغ با ارز فیات به خزانه کوانت پرداخت می‌شود و سپس برای خرید توکن‌های QNT مورد استفاده قرار می‌گیرد. سپس این دارایی به مدت ۱۲ ماه در کانال‌های پرداخت لایه ۲ قفل می‌شوند. کاربران همچنین باید برای اجرای یک درگاه، هزینه‌ای سالانه به شکل توکن QNT بپردازند. در ازای این امر بخشی از کارمزد تراکنش‌ها به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود.

ویژگی‌های ارز quant

تأمین مالی قوی

کوانت چندین دور رویدادهای جمع‌آوری سرمایه را با موفقیت پشت سر گذاشته است، تنها در عرضه اولیه سال ۲۰۱۸ موفق به جمع‌آوری ۱۱ میلیون دلار سرمایه شده است و مبلغ نامشخص دیگری را در دور بعدی به رهبری مجموعه سرمایه‌گذاری آلفا سیگما کپیتال جمع‌آوری کرده است. در نتیجه، کوانت یکی از معدود پروژه‌های مربوط به سال ۲۰۱۸ است که همچنان در سال ۲۰۲۲ به طور فعال در حال توسعه و رشد است.

خزانه‌داری جامعه

کوانت همچنین یکی از معدود پروژه‌هایی است که دارای خزانه‌داری واقعی است که توسط جامعه این پروژه اداره می‌شود، و به سهامداران در اقتصاد کوانت اجازه می‌دهد تا به رشد اکوسیستم این پلتفرم کمک کنند.

تعداد عرضه ارز QNT

ارز کوانت حداکثر به تعداد ۱۴,۶۱۲,۴۹۳ خواهد بود و از این میزان حدود ۱۲,۰۷۲,۷۳۸ توکن در گردش است. همچنین بالاترین قیمت ثبت‌شده برای ارز دیجیتال کوانت ۴۲۸.۳۸ دلار بوده است. شما می‌توانید برای خرید ارز کوانت به صرافی نوبیتکس مراجعه کنید.

آینده ارز کوانت

آینده ارز کوانت

پیش‌بینی آینده کوانت

به طور کلی بیشتر دیدگاه‌ها در مورد ارز کوانت صعودی است و تحلیلگران انتظار دارند تا QNT بتواند سال ۲۰۲۲ را با قیمتی در محدوده ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار به پایان برساند و در سال ۲۰۲۳ در ابتدا به ۱۸۰ دلار و احتمالاً تا سال ۲۰۲۵ به محدوده قیمتی ۲۲۶ دلار برسد. البته برخی تحلیل گران با توجه به اینکه این ارز قیمت ۴۲۸.۳۲ دلار را به خود دیده معتقدند که در بازه ۳ ساله ارز کوانت پتانسیل رسیدن به محدوده قیمتی ۱۵۰۰ دلار را دارد.

سخن پایانی ؛ آینده ارز کوانت برای سرمایه‌گذاری

از ژوئن ۲۰۲۱، کوانت در نسخه ۱.۵ شبکه اصلی خود کار می‌کند و اورلجر ۲.۰ اکنون عملیاتی شده است. در حال حاضر شبکه اورلجر از چندین شبکه دفتر کل توزیع‌شده پشتیبانی می‌کند. که شامل شبکه‌های اتریوم، بیت کوین، هایپرلجر فابریک، کوردا، کوروم و اکس ار پی لجر (XRP Ledger) می‌شود.

این پلتفرم نقشه راه ثابتی ندارد، اما تیم پلتفرم کوانت در حال حاضر به طور عمده بر روی توسعه‌دهندگان، بلاکچین‌ها و برنامه‌های کاربردی در شبکه اورلجر متمرکزشده‌اند. با توجه به جذب سرمایه‌ای که کوانت موفق به انجام آن شده است، به نظر می‌رسد این پروژه همواره ابزار و انگیزه لازم برای پیشرفت و توسعه را حتی در سال‌های پیش رو در اختیار دارد و کماکان می‌تواند به توسعه ادامه دهد.

ارز کوانت چیست؟

کوانت (QNT) یک سیستم‌عامل بلاکچینی برای اتصال شبکه‌های بلاکچین مختلف به یکدیگر است و این پلتفرم اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد.

Overledger یا اورلجر چیست؟

سیستم عامل کوانت اورلجر نام دارد.

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱ نظر

۵ ۱
ارز کوانت چیست؟ بررسی ارز Quant برای سرمایه‌گذاری
مطالب مشابه