تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق بیت‌کوین

مبتدی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ساتوشی ناکاموتو نامی است که با بیت کوین و ارزهای دیجیتال پیوند خورده است. در واقع نمی‌توان از امکانات دنیای ارزهای دیجیتال استفاده کرد و آن را به این نام مدیون ندانست. اما به‌راستی ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نام مستعار شخص یا گروهی است که بیت کوین را طراحی کرده‌اند. در واقع یکی از رازهای کشف نشده دنیای ارزهای دیجیتال پس از تمام این سال‌ها مخفی بودن هویت واقعی سازنده اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتالی حال حاضر جهان است. تقریباً تمام اطلاعاتی که از این شخص باقی‌مانده امضای وایت پیپر بیت‌کوین با این نام و اولین پایگاه داده بلاکچین به نام بیت‌کوین است. 

تئوری‌های مختلفی در مورد این نام ساختگی وجود دارد و انواع و اقسام تحلیل‌ها و داستان‌ها در طول سال‌ها منتشرشده است. حتی عده‌ای این تکنولوژی را وابسته به موجودات فضایی دانسته‌اند!

اما واقعیت این است که هیچ‌کس نتوانسته به طور قانع‌کننده‌ای ثابت کند، ساتوشی ناکاموتو چه شخصی یا چه گروهی است. در طول این سال‌ها اشخاص مختلفی ادعا کرده‌اند که مخترع بیت کوین هستند اما در واقعیت هیچ‌کدام از این اشخاص سند محکمی برای ادعای خود ارائه نداده‌اند.

ناکاموتو در گزارش بنیاد P2P خود را مردی ساکن ژاپن و متولد ۵ آوریل ۱۹۷۵ معرفی کرده است. اما طی جست‌وجوها و بررسی‌های فراوان امروزه عده بسیاری معتقدند که ساتوشی ناکاموتو فردی غیر ژاپنی بوده و به‌احتمال‌زیاد در لندن زندگی می‌کند. مهم‌ترین دلیلی که به انگلیسی‌زبان بودن ناکاموتو اشاره دارد تسلط فوق‌العاده او به این زبان است و از طرفی دیگر او واژه‌هایی را با املای بریتیش نوشته است و همین مسئله شانس انگلیسی بودن او را بالاتر می‌برد. علاوه بر این بهترین سرنخ برای چنین ادعایی پیامی است که ساتوشی در بلوک جنسیس، یعنی اولین بلوک بلاکچین بیت کوین گذاشته است: روزنامه تایمز در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۱۳۸۷): رئیس خزانه‌داری [انگلستان] در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است.

ناکاموتو در اکتبر ۲۰۰۸ مقاله‌ای منتشر کرد که بیت کوین را یک ارز رمزگذاری شده برای معاملات همتا به همتا معرفی می‌کرد. در ژانویه ۲۰۰۹ اولین واحد رمزنگاری بیت کوین منتشر شد و تا سال ۲۰۱۰ با سایر توسعه‌دهندگان همکاری کرد. تقریباً در همین زمان بود که او تمامی سورس کد و مستندسازی شبکه را به گاوین اندرسون منتقل کرد و چندین دامنه مرتبط را به اعضای مختلف بیت کوین انتقال داد و خود از پروژه کنار کشید. او پیش از ناپدید شدن تمامی اصلاحات خود را روی کد منبع انجام داده بود. 

همان‌طور که گفتیم همچنان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو نامشخص است و با اینکه افراد زیادی سعی در انتصاب این هویت به خود داشتند، تحقیقات همچنان ادامه دارد. آن‌طور که واضح است ساتوشی ناکاموتو چندان قصدی برای معرفی خود در واقعیت نداشته باشد که تمامی این جست‌وجوها بی‌نتیجه مانده اما چرا پیدا کردن او می‌تواند مهم باشد؟

ثبت معاملات تراکنش عمومی نشان می‌دهد که آدرس‌های شناخته‌شده ناکاموتو دارای تقریباً یک میلیون بیت کوین هستند. این ثروت بیت کوین ساتوشی را چیزی به‌اندازه ۳۲ میلیارد دلار می‌رساند و با توجه به این اگر او یک نفر باشد جزو ۴۰ فرد ثروتمند دنیاست. حالا مالکیت این تعداد از بیت کوین را در دستان یک نفر تصور کنید. اگر او قصد داشته باشد این تعداد را به فروش بگذارد وضعیت این ارز غیرقابل‌پیش‌بینی خواهد بود. اما با توجه به اینکه کیف پول او از ده سال پیش تا به امروز دست‌نخورده باقی‌مانده، احتمال این مسئله تا حد زیادی پایین ارزیابی‌شده است و جهان ارزهای دیجیتال یک روزی باید با این حقیقت که ساتوشی ناکاموتوی افسانه‌ای برای همیشه ناشناخته باقی خواهد ماند، کنار بیاید. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۴۶ نظر

۵ ۴۶
ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق بیت‌کوین
مطالب مشابه