Skip to content Skip to footer

ایردراپ توکن اسپارک برای دارندگان ریپل؛ XRP

با ریپل‌هایتان اسپارک رایگان دریافت کنید؛ شبکه‌ی فلیر تعداد ۴۵ میلیارد اسپارک را برای دارندگان XRP ایردراپ می‌کند!

ایردراپ اسپارک، توکن شبکه فلیر

شبکه‌ی فلیر یک بلاکچین است. رمزارز بومی این شبکه اسپارک نام دارد. احتمالا با این نسبت‌ها آشنایی داشته باشید. برای مثال بیت‌کوین رمزارز بومی بلاکچین بیت‌کوین است، اتر (ETH) رمزارز بلاکچین اتریوم، XRP رمزارز بلاکچین ریپل است. توکن‌های شبکه فلیر در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر ۹۹) از طریق یک ایردراپ برای افرادی که رمزارز ریپل دارند، عرضه خواهد شد. نوبیتکس هم از این ایردراپ پشتیبانی می‌کند.

ایردراپ به چه معناست؟ رمزارز رایگان

ایردراپ (Airdrop) از نظر لغوی به معنای افتادن از هواپیماست. در زمان جنگ، وقتی که مردم در شرایط سخت معیشتی قرار داشتند، دولت‌ها به منظور امدادرسانی بسته‌هایی را با چتر از هواپیما به بیرون می‌فرستادند. ایردراپ اما در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال به معنای توزیع رایگان رمزارز است. این ایردراپ‌ها اوایل با اهداف تبلیغاتی و معرفی رمزارز جدید صورت می‌گرفت. اما با گذشت زمان ایردراپ‌ها با شرایط و اهداف مختلف صورت می‌گیرد.

شبکه فلیر (Flare Network) چیست؟

XRP قرارداد هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، بعد از وارد شدن به شبکه‌ی فلیر به FXRP تبدیل شده و قراردادهای هوشمند را نیز پشتیبانی می‌کند.

برای اینکه بیشتر با کارایی این شبکه آشنا شوید، با یک مثال موضوع را شرح می‌دهیم.

فرض کنید نیاز به رمزارزی دارید که قراردادهای هوشمند را پشتیبانی کند. از طرفی مالک رمزارزی هستید که از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند؛ مثلا ریپل (XRP) یک نمونه‌ی شناخته شده در این موضوع است. چاره چیست؟؟ شما با اضافه کردن ریپل‌های خود به شبکه‌ی فلیر، به نسبت ۱:۱ معادل آن ریپل‌هایی جدید، با پشتیبانی از قرارداد هوشمند تحویل می‌گیرید. (به زبان ساده تر XRP میدهید، FXRP تحویل میگیرید!)

شبکه‌ی فلیر در زمینه‌های مختلف نوآوری و بهینه سازی‌های جدیدی به‌وجود آورده است. این شبکه مانند شبکه استلار (Stellar)، از الگوریتم (Federated Byzantine Agreement (FBA استفاده می‌کند، اما ساختار این الگوریتم، در این شبکه‌ بهینه شده و نام آن هم به (FCP) یا پروتکل اجماع فلیر تغییر کرده است. این بهبود باعث شده که امنیت شبکه به توکن بومی خود شبکه فلیر وابسته نباشد. این موضوع دستیابی بسیار پراهمیتی به شمار می‌رود.

ویژگی‌های کلی الگوریتم اجماع شبکه فلیر:

۱- غیرمتمرکز: بدون نیاز به نهاد کنترلی مرکزی اداره می‌شود. (صدمه زدن به آن دشوار است.)

۲- BFT مستقل از زمان: این ویژگی از انجام حتمی تراکنش‌ها اطمینان حاصل می‌کند.

۳- به شدت مقیاس‌پذیر: حجم تراکنش‌ها در ثانیه بالا می‌رود، امنیت رقم‌های بالا تامین می‌شود.

امنیت، نوآوری شبکه‌ی فلیر

امنیت شبکه‌ی فلیر به پول یا ایجاد انگیزه‌های اقتصادی متکی نیست. روش اجماع و تامین امنیت بلاکچین‌ها در پروتکل اولیه آن‌ها تعریف می‌شود. شبکه‌های مختلف از اجماع‌های مختلفی برای امنیت استفاده می‌کنند. این روش‌ها با گذر زمان و نیازهای جامعه پیشرفته‌تر شده‌اند. برای مثال بلاکچین بیت‌کوین از اجماع اثبات کار استفاده می‌کند که نیازمند تجهیزات سخت‌افزاری و استخراج است. اثبات کار به خاطر مصرف بالای انرژی و هزینه‌های بالا خیلی بهینه نبود. اجماع اثبات سهام به وجود آمد که به مراتب کارآمدتر است. کاردانو، استلار، بایننس کوین مثال‌هایی هستند که از این اجماع استفاده می‌کنند. و حالا نوبت می‌رسد به اجماع پروتکل فلیر، با رویکردی متفاوت!

تفاوت اثبات سهام (POS) و پروتکل اجماع فلیر (FCP)

شبکه‌ی فلیر در اجماع خود از روشی استفاده می‌کند که برای تامین امنیت نیازی به توکن‌های شبکه ندارد. در اثبات سهام توزیع توکن‌ها یا سهام‌ها باید به گونه‌ای باشد که امنیت شبکه را در مقابل حمله و هک بالا ببرد. در اثبات سهام با وجود تمام مزایا امنیت کاملا به توکن‌های درون شبکه وابستگی دارد. توزیع نامتناسب، برداشت‌های ناگهانی می‌تواند به راحتی امنیت شبکه را دچار اختلال کند. از طرف دیگر این وابستگی در طول زمان از بالارفتن ارزش توکن شبکه جلوگیری می‌کند.

بی‌نیازی اجماع FCP به توکن اسپارک، باعث بالا رفتن امنیت شبکه نسبت به شبکه‌هایی است که از اجماع POS استفاده می‌کنند.

برای توضیح این تفاوت مثالی از شبکه اتریوم می‌زنیم. اتریوم ۲.۰  از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. سهم بازارش هر میزانی هم که باشد، امنیت شبکه‌ی آن به آن اترهایی که در شبکه به عنوان سهام قفل شده‌اند، وابسته است. به عبارتی دیگر تا زمانی امنیت این شبکه برقرار است که شخصی یا گروهی بیش از ۵۱ % سهام‌ها را در اختیار نداشته باشد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد کنترل  49% بقیه سهام‌ها هم به دست آن شخص یا گروه می‌افتد؛ یعنی همان حمله ۵۱% معروف رخ خواهد داد. در این شبکه‌ی اتریوم قیمت اتر همواره باید روندی صعودی طی کند تا به عنوان محرک، همواره انگیزه‌ی لازم برای سرمایه گذاران را به وجود آورد. این انگیزه باید به گونه ای باشد که آنها را متقاعد کند دارایی خود را به صورت سهام قفل شده در شبکه اتریوم نگه‌داری کنند، و از موقعیت‌های بهتر بازار، برای کسب سود صرف نظر کنند. همینطور تعداد شرکت‌کنندگان در سیستم اثبات سهام اتریوم دارای اهمیت است. چرا که امنیت و غیر متمرکز بودن شبکه در گرو مشارکت هرچه بیشتر افراد است، در غیر اینصورت امنیت کل ساختار با مشکل مواجه می‌شود. در نتیجه مستقل بودن تامین امنیت، از توکن های درون شبکه‌ی فلیر مزایای متعددی دارد.

فورک ریپل در شبکه‌ی فلیر

تقریبا ۷۵ درصد رمزارزها از تورینگ کامل در بلاکچین‌هایشان استفاده نمی‌کنند، این به آن معناست که ۷۵ درصد ارزها با قراردادهای هوشمند سازگاری ندارند. این رویه با آمدن فلیر تغییر خواهد کرد و اولین رمزارزی که دستخوش این تغییرات می‌شود، ریپل(XRP) است. XRP درون شبکه‌ی فلیر تبدیل به FXRP می‌شود و این‌گونه، رمزارزی از ریپل به وجود خواهد آمد که دارای قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. 

ویژگی F-aaset، امکان بهینه‌سازی تمامی رمزارزها

ویژگی که پیشتر معرفی شد فقط مختص رمزارز ریپل نیست. هر رمزارزی قابلیت ورود به شبکه‌ی فلیر را دارد. به این معنی که شبکه‌ی فلیر می‌تواند به یک کارخانه‌ی بهینه‌سازی رمزارزها تبدیل شود. هر رمزارزی می‌تواند وارد این کارخانه شود، امکانات دلخواه به آن اضافه شود و با یک پیشوند F به فعالیتش ادامه دهد.

ویژگی F-asset شبکه‌ی فلیر مانند یک کارخانه‌ی بهینه‌سازی رمزارزهاست. هر رمزارزی می‌تواند وارد شود، نقطه ضعف‌هایش اصلاح شود و به مسیر خود ادامه دهد.

برای مثال:

اگر ۱ واحد بیت‌کوین (BTC) وارد شبکه‌ی فلیر شود، ۱ واحد  F-BTC خروجی خواهد بود. شاید بپرسید چه چیز به بیت کوین جدید اضافه شده است؟ قابلیت پیاده‌سازی قرارداد هوشمند و بالا رفتن سرعت تراکنش به آن اضافه می شود. حال اگر مثال ما اتریوم باشد چطور؟ اترهای (F-ETH) ساخته شده در این شبکه، دارای سرعت تراکنش بیشتر و کاهش هزینه‌های کارمزد آن است. با این تفاسیر می‌توان گفت ریپل اولین مشتری شبکه‌ی فلیر است. اما در آینده احتمال همکاری فلیر با شبکه‌های دیگر نیز وجود دارد.

اسپارک توکن بومی شبکه فلیر

حال که به برخی از ویژگی‌های مهم فلیر اشاره کردیم نوبت معرفی توکن بومی آن، یعنی جرقه یا Spark است. اسپارک توکن بومی شبکه‌ی فلیر است. مثل اتر که توکن بومی شبکه اتریوم است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم برخلاف الگوریتم اجماع اثبات سهام، از این توکن‌ها برای امنیت شبکه استفاده نمی‌شود. اما سوال اینجاست که اسپارک‌ها جدا از بحث سرمایه‌گذاری و ترید، درون خود شبکه چه نقشی را ایفا می‌کنند.

کاربرد توکن اسپارک در شبکه فلیر:

به طور کلی کاربردهای توکن‌های بومی شبکه‌ی فلیر را به موارد زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 1. برای تخمین قیمت دارایی‌های F: برای مثال ارزش FXRP با اسپارک تعیین می شود.
 2. پشتوانه ساخت دارایی‌های F: برای مثال زمانی که Xrp به FXRP تبدیل می‌شود، اسپارک پشتوانه مالی این تغییرات می‌شود.
 3. اهداف کنترلی- نظارتی: اسپارک همچنین برای ایجاد نظم و ساختار نظارتی در شبکه عمل می‌کند.
 4. ترکیب هر سه مورد بالا: اسپارک‌ها به صورت نامحدود در هر سه مورد بالا ایفای نقش می‌کنند.

آیا با سپردن توکن اسپارک به شبکه فلیر  می توانیم سود کنیم؟ ساختاری شبیه به اثبات سهام؟

پاسخ مثبت است و شاید ساختاری به مراتب کارآمدتر! 

شما به عنوان نماینده(Agent)، به کمک کسانی می‌شتابید که برای استفاده از شبکه‌ی فلیر نیاز به وثیقه دارند، توکن‌های شما به عنوان وثیقه در این میان استفاده می‌شود و از کارمزد‌های درون شبکه‌ای که در اثر این رخداد‌ها  ایجاد شده، سود کسب خواهید کرد. این‌گونه سرمایه‌ی شما به صورت منفعلانه قفل نخواهد شد و نیاز دیگران را با ساختاری که پیش بینی شده است برطرف خواهد کرد.

روش های کسب سود از اسپارک:

 1. کسب کارمزد حاصل از تضمین دارایی‌های F
 2. سیستم FTSO
 3. کسب کارمزد حاصل از موارد کنترلی-نظارتی شبکه

به عبارتی شما میتوانید سهمی از تمامی کارمزدهای حاصل از کاربردهای اسپارک که پیشتر به آن اشاره شد را بدست بیاورید.

ایردراپ اسپارک از طریق XRP

میزان کل اسپارک‌ها صد میلیارد توکن در نظر گرفته شده است که ۴۵ میلیارد آن به کاربران ریپل تعلق داده شده است. در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۲ آذر ۹۹) بررسی حساب‌ها انجام می‌شود. بعد از آن‌که پروژه در سال بعد افتتاح شود، هر کاربر با نسبت ۱:۱ با XRP هایش توکن اسپارک را به صورت رایگان دریافت می‌کند. نسبت ۱:۱ به این معنی است که به ازای هر ریپل که در حساب شما موجود باشد، یک اسپارک به شما تعلق خواهد گرفت. 

نحوه‌ی توزیع توکن‌های اسپارک 

حال که صحبت از ایردراپ اسپارک شد، بهتر است کمی از نحوه‌ی دریافت رایگان این توکن به کمک ریپل صحبت کنیم. نحوه دریافت اسپارک در این مرحله به این صورت است که افراد باید رمزارز ریپل (XRP) داشته باشند تا ایردراپ به آنها تعلق بگیرد. مالکان ریپل تنها کافی است دارایی ریپل خود را به کیف پول‌ها و صرافی‌هایی انتقال دهند که از این رویداد پشتیبانی می‌کنند و ادامه‌ی کارها به صورت خودکار انجام می‌شود. 

 در این سایت لیستی از کیف پول‌ها و صرافی‌های پشتیبان این رویداد معرفی شده است. با مراجعه به آن می‌توانید اطلاعات بیشتری از این ایردراپ را بدست آورید. البته نوبیتکس هم از این رویداد پشتیبانی می‌کند. اگر در حساب نوبیتکس خود، رمزارز ریپل دارید دقت کنید که در ساعت ۳:۳۰ بامداد روز ۲۲ آذر ۹۹، این موضوع صحت سنجی می‌شود. اگر در ساعت و تاریخ اعلام نموده در حسابتان XRP داشته باشید، تصاویر آن برای شبکه فلیر ارسال می‌شود، تا در آینده به صورت خودکار از این ایردراپ بهره ببرید. 

نکات مهم:

 1. لازم است دقیقا در تاریخ و ساعت مشخص شده در حساب شما XRP وجود داشته باشد، قبل و بعد از این زمان می‌توانید ریپل های خود را جابجا یا به فروش برسانید.
 2. شبکه‌ی فلیر، XRPهایتان را از شما نمی‌گیرد، فقط کافیست نشان بدهید که در حسابتان ‌XRP دارید.
 3.  پرداخت اسپارک‌ها به صورت آنی انجام نمی‌شود. در تاریخ مشخص شده فقط تعداد XRPهایتان برآورد می‌شود. بعد از راه‌اندازی شبکه فلیر (احتمالا در سال ۲۰۲۱) توکن‌ها ارسال می‌شود.
 4. برای مشارکت در ایردراپ باید حداقل ۲۰ XRP در حساب نوبیتکس خود داشته باشید.
 5. با توجه به نوسانات قیمتی XRP، ریسک خود را کنترل کنید، همانقدر که احتمال افزایش قیمت وجود دارد، احتمال ریزش بخاطر سفارش‌های فروش بعد از رویداد هم وجود دارد. استراتژی داشته باشید.

سخن پایانی

ایردراپ توکن اسپارک را می‌توان یک رویداد بزرگ تلقی کرد. کاربردی بودن این توکن و فرصت‌هایی که ایجاد می‌کند می‌تواند زمینه‌ساز رشد و تغییرات عمده در فضای دیفای باشد. از آنجایی که به خاطر این همکاری فورکی از بلاکچین ریپل خلق می شود، این رویداد می‌تواند در آینده‌ی ریپل نیز بسیار تاثیرگذار باشد. 

از نظر تحلیلی برای خرید‌و‌فروش هم می‌توانیم تاثیر این همکاری را بر قیمت XRP مشاهده کنیم. از زمان انتشار خبر ایردراپ، قیمت XRP رشدی دو برابری را تجربه کرده است. هر چند، اقدامات و اتفاقات دیگری در راه است و با مدیریت ریسک مناسب، تریدرها می‌توانند سهمی از این بازار داشته باشند.

این‌طور که به نظر می‌رسد، شبکه‌ی فلیر آمده است که تنها یک پروژه‌ی پر زرق‌و‌برق نباشد و سهم عمده‌ای از بازار را بدست آورد و با توجه به ویژگی‌هایی که به حوزه‌ی رمزارزها اضافه می‌کند، قطعا شایسته‌ی آن است که مورد توجه همگان قرار گیرد. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۷ نظر

۵ ۷
ایردراپ توکن اسپارک برای دارندگان ریپل؛ XRP