در این مقاله سعی داریم تا شما را با یک مفهوم در بازارهای مالی آشنا کنیم. سفارش گذار (maker) و سفارش بردار (taker)

تعریف سفارش گذار (maker) و سفارش بردار (taker)

به طور خلاصه، سفارش گذار به کسی گفته می شود که با قیمت مدنظر خود در بازار سفارش ثبت کرده و این سفارش در لیست سفارشات قابل معامله بازار حتی برای مدت کوتاهی قرار می گیرد. سفارش بردار به کسی گفته می شود که از سفارش های موجود در بازار انتخاب نموده و با آنها معامله می کند.

دلیل اهمیت سفارش گذاری

اما چرا این مفهوم در بازارهای مالی حائز اهمیت است؟ پاسخ ساده است. مادامی که فرهنگ سفارش گذاری در بازار حاکم باشد، رقابت قیمتی در بازار شکل می گیرد و کشف قیمت به شکل عادلانه تری اتفاق می افتد. همینطور مفهوم دیگری تحت عنوان شکاف قیمتی یا اسپرد (spread) نیز کاهش می یابد. شکاف قیمتی در حقیقت اختلاف بین قیمت بهترین سفارش خرید و فروش است. هر چقدر در یک بازار این شکاف قیمتی کمتر باشد، امکان نوسان گیری کوتاه مدت بیشتر خواهد بود. برای روشن شدن این مطلب مثالی خواهم زد:

فرض کنید بهترین سفارش فروش بیت کوین موجود در بازار، 100 میلیون تومان و بهترین سفارش خرید در بازار 95 میلیون تومان باشد. شما به عنوان یک تریدر، روند بازار را صعودی می بینید. بنابراین منطق حکم می کند که در همین لحظه بهترین سفارش فروش موجود در بازار را به دلیل نقد بودن، خریداری کنید. در همین لحظه که خرید کردید، 5 میلیون تومان ضرر کردید! چرا؟ چون اگر به هر دلیل از جمله غلط درآمدن پیش بینی شما از روند بازار تصمیم به فروش بیت کوین خود بگیرید، بهترین سفارش موجود در بازار که می تواند شما را دوباره به پول نقد برساند، 95 میلیون تومان است. حتی اگر رشد پیش بینی شده نیز اتفاق بیفتد با فرض حفظ همین شکاف قیمتی، بیت کوین باید حداقل 5 میلیون تومان رشد کند تا شما تازه به نقطه سر به سر برسید!

پس حتماً شما نیز، با من هم عقیده اید که یکی از نکات مثبت یک بازار که می تواند برای تریدر حیاتی باشد، شکاف قیمتی است. در صورتی که فرهنگ سفارش گذاری در بازار شکل بگیرد، معامله کنندگان در بازار، مجبورند برای اینکه معامله مدنظر خود را به انجام برسانند با هم رقابت قیمتی داشته باشند و این موجب کاهش قیمت فروش و افزایش قیمت خرید خواهد شد تا جایی که این شکاف قیمتی به رقم کوچکی برسد.

تخفیف کارمزد برای سفارش گذاران تا یلدا

نوبیتکس برای ترویج فرهنگ سفارش گذاری به منظور داشتن بازاری پویاتر و همچنین نزدیک شدن به استانداردهای جهانی، تصمیم به ارائه تخفیف 100 درصدی در کارمزد سفارش گذاران محترم گرفته است. این تخفیف از ساعت 24 روز 20 آذر تا ساعت 8 روز 1 دی سال 1398 اعمال خواهد شد.

کارمزد صفر سفارش گذار

چطور این تخفیف شامل حال من شود؟

توجه داشته باشید، ثبت سفارش از طریق منوی سفارش سریع در بستر نوبیتکس یا سفارش گذاری با روش سفارش سریع در اپلیکیشن، جزء حالتهای سفارش برداری است و شامل تخفیف در کارمزد معاملات نخواهد شد. در این حالت مطابق قبل کارمزد معاملات شما بین 0.35% – 0.2% بر اساس حجم معاملات ماهیانه شما خواهد بود.

پس تا اینجا مشخص شد که می بایست از طریق بازارها در سایت و یا از طریق منوی معاملات با روش سفارش محدود در اپلیکیشن سفارش خود را ثبت نمایید. اما توجه داشته باشید، قیمتی که در بازار ثبت می نمایید نباید با قیمت بهترین سفارش موجود در بازار یکی باشد. به عبارت دیگر، اگر قصد خرید رمزارز را دارید، قیمت شما می بایست از بهترین سفارش فروش در بازار پایین تر گذاشته شود. اگر قصد فروش رمزارز را دارید، قیمت شما از بهترین سفارش خرید موجود در بازار می بایست بیشتر ثبت شود. در صورت ثبت سفارش به نحوی که سفارش شما برای مدتی هرچند اندک در بازار ثبت شده و در دسترس سایرین برای انجام معامله قرار گیرد، مشمول تخفیف 100 درصدی کارمزد معامله خواهید شد.

اگر همه سفارش گذار شوند پس چطور معامله انجام می شود؟

توجه داشته باشید، سفارش گذاری حتی با وجود تخفیف در کارمزد همواره مطلوب نیست. فرض کنید در حال حاضر پیش بینی شما، از ریزش یا رشد شدید بازار در کندل بعدی تایم فریم یک ساعته حکایت می کند. در صورتی که درصد موفقیت این پیش بینی برای شما زیاد به نظر برسد، قطعاً خرید یا فروش به لحظه یا به عبارتی، سفارش برداری سود بسیار بیشتری به نسبت کارمزدی که پرداخت می کنید عاید شما خواهد نمود. لذا مراقب دام طمع استفاده از تخفیف کارمزد در شرایطی که تحلیل درستی از بازار دارید، باشید چرا که ممکن است، صرف سفارش گذاری، هیچ گاه نقطه ورود یا خروج مدنظر شما حاصل نشود و از بازار جا بمانید.