Skip to content Skip to footer

عرضه یا سرمایه در گردش، عرضه کل و حداکثر عرضه را با یکدیگر اشتباه نگیرید!

سرمایه در گردش، ارزش بازار، عرضه کل و حداکثر عرضه از جمله اصطلاحات مهم و البته گیج کننده بازار ارزهای دیجیتال هستند. اگرچه نام این اصطلاحات کم‌وبیش به یکدیگر شبیه است اما مفهوم متفاوت آن برای هر رمزارز می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر قیمت آن داشته باشد. در اینجا می‌توانید با تعریف هر کدام از این اصطلاحات یک بار برای همیشه آشنا شده و در تحلیل‌های خود از آن‌ها استفاده کنید.

عرضه یا سرمایه در گردش

منظور از عرضه یا سرمایه در گردش؛ کوین یا سکه‌هایی است که برای عموم قابل دسترسی است. فراموش نکنید که این اصطلاح را با عرضه کل (Total supply) یا حداکثر عرضه (Max supply) بسیار متفاوت است. 

این اصطلاح به تعداد کوین‌ها یا توکن‌های منحصربه‌فرد یک پروژه اشاره دارد که استخراج یا عرضه شده و در حال حاضر در دسترس عموم قرار دارند. این یعنی که افراد می‌توانند به اندازه عرضه و یا سرمایه در گردش؛ به خرید و فروش آن پرداخته یا به عباراتی دیگر آن را به گردش درآورند.

عرضه یا سرمایه در گردش (circulating supply) رمزارزها ثابت نیست و می‌تواند با گذشت زمان بیشتر و یا کمتر شود.

به عنوان مثال، میزان عرضه در گردش بیت کوین به تدریج  افزایش می‌یابد تا اینکه که به ۲۱ میلیون واحد برسد. این میزان عرضه کل بیت کوین است که در ادامه معرفی خواهیم کرد . 

این افزایش تدریجی به کمک فرآیند استخراج امکان‌پذیر می‌شود. به طور متوسط ​​هر ۱۰ دقیقه یک واحد بیت کوین جدید خلق می‌شود. البته همان‌طور که گفتیم عرضه یا سرمایه در گردش تنها رو به افزایش نیست و می‌تواند کاهش پیدا کند. برعکس چنین فرایندی یعنی کاهش عرضه یک ارز دیجیتال کوین یا توکن سوزی است. در این رویداد، عرضه یا سرمایه در گردش رمزارز مورد نظر کاهش پیدا می‌کند. به عنوان نمونه می‌توان به کوین سوزی بایننس اشاره کرد. هر چند وقت یک‌بار بایننس مقداری مشخص از  BNB را می‌سوزاند و عرضه یا سرمایه در گردش را کاهش می‌دهد.

مارکت کپ یا ارزش بازار

از عرضه یا سرمایه در گردش یک رمزارز می‌توان برای محاسبه ارزش بازار آن استفاده کرد. این میزان از ضرب قیمت فعلی بازار در تعداد سکه‌های در حال گردش محاسبه می‌شود. بنابراین اگر یک رمزارز دارای عرضه یا سرمایه در گردش ۱.۰۰۰.۰۰۰ سکه‌ای باشد که هر واحد آن با قیمت ۵.۰۰ دلار معامله شوند؛ ارزش بازار یا مارکت کپ آن معادل ۵.۰۰۰.۰۰۰ دلار خواهد بود. اگر دوست دارید تا درباره مارکت کپ، یکی از مهم‌ترین اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال، آشنا شوید؛ به مقاله مارکت کپ چیست؟ مراجعه کنید. 

عرضه کل یا Total supply

عرضه کل به میزان تمامی کوین‌ها یا توکن‌هایی گفته می‌شود که در حال حاضر وجود دارد. تفاوت سرمایه در گردش و عرضه کل در این است که در عرضه کل ما تمامی دارایی چه در گردش و چه قفل‌شده را مدنظر قرار دادیم؛ اما درمورد سرمایه در گردش تنها میزانی مورد نظر ماست که در دسترس عموم برای خریدوفروش قرار دارد. به همین خاطر عرضه کل یا برابر با سرمایه در گردش است و یا بیشتر از آن. 

سکه‌های سوخته در عرضه کل شمرده نمی‌شوند و به عبارتی می‌توان گفت مجموع عرضه کل برابر است با سرمایه در گردش به علاوه سکه‌هایی که به نحوی در شبکه قفل‌شده‌اند. 

حداکثر عرضه یا Max supply

حداکثر عرضه، حداکثر تعداد سکه‌هایی است که درنهایت از یک ارز دیجیتال وجود خواهد داشت و دیگر استخراج و عرضه‌ای پس‌ازآن وجود نخواهد داشت و تعداد این دارایی بیشتر از آن نخواهد بود. به عنوان مثال حداکثر عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون است و تا سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد. 

همه کوین‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که عرضه آن‌ها بیشتر از تعداد ذکرشده در وایت پیپر نخواهد بود. با این وجود برخی سکه‌ها عرضه بی‌نهایت دارند. یعنی حداکثر عرضه‌ای برای آن‌ها تعریف‌نشده و تا ابد می‌توانند استخراج یا عرضه شوند. اتریوم یکی از این دسته کوین‌هاست که هیچ سقفی برای تعداد آن تعریف‌نشده است. 

سخن پایانی

اصطلاحاتی که با یکدیگر مرور کردیم از جمله مفاهیم ابتدایی بازار ارزهای دیجیتال هستند. با این وجود هنوز بسیاری در تفکیک آن‌ها از یکدیگر گیج می‌شوند و آن‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. این اصطلاحات علاوه بر اینکه در درک کلی ارزش بازار و ارزش یک توکن، تأثیرگذارند در تحلیل فاندامنتال نیز کاربردهای خاص خود را خواهند داشت و به شما در تصمیم‌های سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. 

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۲۰ نظر

۵ ۲۰
عرضه یا سرمایه در گردش، عرضه کل و حداکثر عرضه را با یکدیگر اشتباه نگیرید!