Skip to content Skip to footer
what is bitcoin halving

هاوینگ بیت کوین چیست و چگونه در قیمت آن تاثیر می‌گذارد؟

هاوینگ یا نصف شدن پاداش، رویدادی است که هر ۴ سال یک‌بار اتفاق افتاده و پاداش ماینرها را بابت استخراج هر بلوک نصف می‌کند. به‌طوری‌که میزان پاداش ماینرها در سال ۲۰۰۹ در آغاز راه بیت کوین، ۵۰ بیت کوین بوده و حالا پس از گذشت ۱۱ سال این میزان به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش پیداکرده است. اما این رویداد که حتی به‌عنوان مهم‌ترین رویداد شبکه بیت کوین شناخته می‌شود؛ تا چه اندازه می‌تواند بر شبکه بیت کوین و بازار آن تأثیرگذار باشد؟ در ادامه هاوینگ و تأثیرات آن را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

هاوینگ چیست؟

همان‌طور که میدانید تعداد کل بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون واحد محدودشده است. زمانی که آخرین بیت کوین درون بلوک‌ها آزاد شود و به‌عنوان پاداش به ماینرها تعلق بگیرد؛ دیگر هیچ بیت کوین جدیدی به وجود نخواهد آمد.

هر بیت کوین جدید طی فرایند استخراج به دست می‌آید. این فرایند بررسی و تائید بلوک‌های بیت کوین یا تائید دسته‌ای تراکنش‌هاست. به‌طور تقریبی هر ده دقیقه یک بلوک استخراج شده و تراکنش‌های موجود در آن تائید می‌شود. ماینری که موفق به استخراج این بلوک شده در ازای آن از سوی شبکه پاداش دریافت خواهد کرد. این پاداش بیت کوین است.

جالب است بدانید که استخراج ۵۰ درصد از کل بیت کوین‌های موجود، تنها چهار سال طول کشیده است. بااین‌وجود استخراج ۵۰ درصد باقیمانده تقریباً ۱۲۰ سال دیگر طول خواهد کشید. دلیل این امر رویداد نصف شدن پاداش یا هاوینگ بیت کوین است.

میزان پاداش (reward) بلوک برای استخراج‌کنندگان بیت کوین تقریباً هر چهار سال تغییر می‌کند یا به طور دقیق پس از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک پاداش هر بلوک نصف می‌شود. این رویداد به هاوینگ بیت کوین معروف است. در حال حاضر ماینرها به ازای هر بلوک معتبر ۶.۲۵ واحد بیت کوین، پاداش دریافت خواهند کرد. از نظر تاریخی پس از هر بار هاوینگ بازار بیت کوین گاوی خواهد بود.

هاوینگ بر شبکه بیت کوین چه تأثیری خواهد داشت؟

هاوینگ تا به امروز در شبکه بیت کوین، سه بار رخ‌داده است. آخرین هاوینگ در تاریخ ۱۱ مه ۲۰۲۰ اتفاق افتاده است. بد نیست بدانید که با هر بار هاوینگ، قیمت بیت کوین با تغییرات قابل‌توجهی روبرو می‌شود.

هنگام راه‌اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، ماینرها ۵۰ بیت کوین به‌عنوان پاداش پردازش هر بلوک به دست می‌آوردند. پس از اولین هاوینگ، پاداش به ۲۵ بیت کوین و سپس به ۱۲.۵ بیت کوین و درنهایت به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

پاداش ماینرها حکم جریان ورودی و اضافه شدن بیت کوین‌های جدید در چرخه گردش را دارد. بنابراین وقتی این پاداش به نصف کاهش پیدا کند؛ جریان ورودی بیت کوین‌های جدید هم کاهش می‌یابد. دقیقاً همین‌جاست که بحث عرضه و تقاضا شروع می‌شود. درحالی‌که عرضه کاهش‌یافته است، تقاضا تغییر می‌کند (افزایش یا کاهش می‌یابد) و قیمت نیز متناسب با آن تغییر می‌کند.

هاوینگ همچنین نرخ تورم بیت کوین را کاهش می‌دهد. به کاهش قدرت خرید هر چیزی تورم می‌گویند و در اینجا منظور از قدرت خرید، قدرت خرید ارز موردنظر است. اما هسته و زیرساخت بیت کوین به‌گونه‌ای ساخته‌شده است تا یک دارایی تورم زدا باشد. برای اطمینان از این مسئله هاوینگ نقشی محوری ایفا می‌کند.

در سال ۲۰۱۱ ، نرخ تورم بیت کوین ۵۰ درصد بود اما پس از هاوینگ سال ۲۰۱۲، به ۱۲ درصد و در ۲۰۱۶ به ۴-۵ درصد کاهش پیدا کرد تا جایی که امروز نرخ تورم فعلی بیت کوین ۱.۷۶ % است. این به این معنی است که ارزش بیت کوین پس از هر هاوینگ افزایش می‌یابد.

با توجه به داده‌های تاریخی، پس از هر هاوینگ، بیت کوین وارد یک بازار گاوی (صعودی) می‌شود. درواقع با کاهش عرضه، تقاضا افزایش پیدا می‌کند و درنتیجه قیمت افزایش می‌یابد. بااین‌حال، این روند صعودی فوری صورت نمی‌گیرد و با توجه به سه هاوینگ گذشته می‌توان در نظر گرفت که این موج صعودی، سه تا شش ماه پس از هاوینگ اتفاق می‌افتد.

در سال ۲۰۱۶ ، وقتی بیت کوین دومین هاوینگ خود را تجربه می‌کرد، تقریباً با قیمت ۶۵۰ دلار معامله می‌شد و در ماه‌های بعدی قیمت آن به اوج تازه‌ای یعنی ۲۰ هزار دلار رسید.

سخن آخر

هاوینگ یکی از چندین فاکتور تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین است. هاوینگ بر روی قیمت تأثیر بسزایی داشته و بنابراین می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین عوامل بر بیت کوین قلمداد کرد. از عوامل دیگری که بر قیمت بیت کوین تأثیرگذارند می‌توان به مؤسسات مالی، رشد نرخ استفاده افراد از بیت کوین، دستیابی به تحولات و نوآوری جدید در شبکه اشاره کرد.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۴۲۱ نظر

۵ ۴۲۱
هاوینگ بیت کوین چیست و چگونه در قیمت آن تاثیر می‌گذارد؟