تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

what is bitcoin halving

هر آنچه باید از هاوینگ بیت کوین بدانید؛ هاوینگ بیت کوین چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمان اتفاق می‌افتد سؤالی است که برای بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال مطرح است. هاوینگ یا هالوینگ رویداد نصف شدن پاداش بیت کوین است و تقریباً هر ۴ سال یک‌بار رخ می‌دهد. طی رویداد هاوینگ بیت کوین پاداشت استخراج‌کنندگان این ارز دیجیتال نصف خواهد شد؛ اما این مسئله دقیقاً به چه معنی است؟ تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟ آخرین هاوینگ بیت کوین چه زمانی بوده و هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی خواهد بود؟ این‌ها همه سؤالاتی هستند که در ادامه به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ یا رویداد نصف شدن پاداش بیت کوین هر ۴ سال یک‌بار هر ۴ سال یک‌بار اتفاق افتاده و پاداش ماینرها را بابت استخراج هر بلوک نصف می‌کند. به‌طوری‌که میزان پاداش ماینرها در سال ۲۰۰۹ و در آغاز راه بیت کوین، ۵۰ بیت کوین بوده است و اکنون ۶.۲۵ بیت کوین. 

ماجرا از این قرار است که ماینرهای بیت کوین بابت استخراج هر بلوک، پاداش دریافت می‌کنند. این مسئله علاوه بر اینکه به ماینرها بابت رفتار صادقانه پاداش پرداخت کرده و امنیت شبکه را تأمین می‌کند؛ منجر به تولید بیت کوین‌های جدید می‌شود. مسئله مهم اینجاست که تعداد بیت کوین روی ۲۱ میلیون محدود می‌شود؛ به این معنی که هرگز بیشتر از تعداد ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت. با هاوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش بیت کوین در اصل عرضه بیت کوین رفته‌رفته محدود می‌شود و در نهایت به صفر می‌رسد. 

هر بیت کوین جدید طی فرایند استخراج به دست می‌آید. این فرایند بررسی و تائید بلوک‌های بیت کوین یا تائید دسته‌ای تراکنش‌هاست. به‌طور تقریبی هر ده دقیقه یک بلوک استخراج‌شده و تراکنش‌های موجود در آن تائید می‌شود. ماینری که موفق به استخراج این بلوک شده در ازای آن از سوی شبکه پاداش دریافت خواهد کرد. این پاداش بیت کوین است. 

جالب است بدانید که استخراج ۵۰ درصد از کل بیت کوین‌های موجود، تنها چهار سال طول کشیده است. بااین‌وجود استخراج ۵۰ درصد باقیمانده تقریباً ۱۲۰ سال دیگر طول خواهد کشید. دلیل این امر رویداد نصف شدن پاداش یا هاوینگ بیت کوین است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه استخراج بیت کوین مقاله استخراج بیت کوین چیست را بخوانید.

میزان پاداش (reward) بلوک برای استخراج‌کنندگان بیت کوین تقریباً هر چهار سال تغییر می‌کند یا به طور دقیق پس از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک پاداش هر بلوک نصف می‌شود. این رویداد به هاوینگ بیت کوین معروف است. در حال حاضر ماینرها به ازای هر بلوک معتبر ۶.۲۵ واحد بیت کوین، پاداش دریافت خواهند کرد. از نظر تاریخی پس از هر بار هاوینگ بازار بیت کوین گاوی خواهد بود.

تاریخ هاوینگ بیت کوین ؛ آخرین هاوینگ بیت کوین و هاوینگ بعدی بیت کوین ۲۰۲۴

سال ۲۰۰۹ استخراج هر بلوک بیت کوین ۵۰ بیت کوین پاداش داشت. ۴ سال بعد در نوامبر ۲۰۱۲ نخستین هاوینگ بیت کوین رخ داد و این پاداش به ۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. ۴ سال پس از آن در ژانویه ۲۰۱۶ هاوینگ بعدی رخ داد و پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین به ۱۲.۵ کاهش پیدا کرد. سومین هاوینگ بیت کوین یعنی آخرین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ رخ داد. در آخرین هاوینگ بیت کوین میزان پاداش استخراج‌کنندگان به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. پیش‌بینی می‌شود  که هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴ رخ بدهد. هاوینگ بعدی بیت کوین پاداش استخراج هر بیت کوین را به ۳.۱۲۵ خواهد رساند.

نمودار هاوینگ بیت کوین

نمودار هاوینگ بیت کوین

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین و تحلیل نمودار هاوینگ بیت کوین

تا به امروز در تاریخ هاوینگ بیت کوین ما سه مورد را شاهد هستیم. همان‌طور که گفتیم آخرین هاوینگ بیت کوین در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ‌داده است. بد نیست بدانید که با هر بار هاوینگ، قیمت بیت کوین با تغییرات قابل‌توجهی روبرو می‌شود.

هنگام راه‌اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، ماینرها ۵۰ بیت کوین به‌عنوان پاداش پردازش هر بلوک به دست می‌آوردند. پس از اولین هاوینگ، پاداش به ۲۵ بیت کوین و سپس به ۱۲.۵ بیت کوین و درنهایت به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

پاداش ماینرها حکم جریان ورودی و اضافه شدن بیت کوین‌های جدید در چرخه گردش را دارد. بنابراین وقتی این پاداش به نصف کاهش پیدا کند؛ جریان ورودی بیت کوین‌های جدید هم کاهش می‌یابد. دقیقاً همین‌جاست که بحث عرضه و تقاضا شروع می‌شود. درحالی‌که عرضه کاهش‌یافته است، تقاضا تغییر می‌کند (افزایش یا کاهش می‌یابد) و قیمت نیز متناسب با آن تغییر می‌کند.

هاوینگ همچنین نرخ تورم بیت کوین را کاهش می‌دهد. به کاهش قدرت خرید هر چیزی تورم می‌گویند و در اینجا منظور از قدرت خرید، قدرت خرید ارز موردنظر است. اما هسته و زیرساخت بیت کوین به‌گونه‌ای ساخته‌شده است تا یک دارایی تورم زدا باشد. برای اطمینان از این مسئله هاوینگ نقشی محوری ایفا می‌کند.

در سال ۲۰۱۱ ، نرخ تورم بیت کوین ۵۰ درصد بود اما پس از هاوینگ سال ۲۰۱۲، به ۱۲ درصد و در ۲۰۱۶ به ۴-۵ درصد کاهش پیدا کرد تا جایی که امروز نرخ تورم فعلی بیت کوین ۱.۷۶ % است. این به این معنی است که ارزش بیت کوین پس از هر هاوینگ افزایش می‌یابد.

با توجه به داده‌های تاریخی، پس از هر هاوینگ، بیت کوین وارد یک بازار گاوی (صعودی) می‌شود. درواقع با کاهش عرضه، تقاضا افزایش پیدا می‌کند و درنتیجه قیمت افزایش می‌یابد. بااین‌حال، این روند صعودی فوری صورت نمی‌گیرد و با توجه به سه هاوینگ گذشته می‌توان در نظر گرفت که این موج صعودی، سه تا شش ماه پس از هاوینگ اتفاق می‌افتد.

در سال ۲۰۱۶ ، وقتی بیت کوین دومین هاوینگ خود را تجربه می‌کرد، تقریباً با قیمت ۶۵۰ دلار معامله می‌شد و در ماه‌های بعدی قیمت آن به اوج تازه‌ای یعنی ۲۰ هزار دلار رسید. 

آخرین هاوینگ بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال را تا ۶۵ هزار دلار بالا برد و بیت کوین را به افراد تازه‌ای معرفی کرد. به طور کلی هر بار با هاوینگ بیت کوین افراد تازه‌ای به سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین تشویق می‌شوند و این مسئله نیز از تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین و تأثیر قیمت بیت کوین بر خبرساز شدن و جذب سرمایه‌گذاران نشئت می‌گیرد. جالب است بدانید که به عقیده بسیاری از تحلیلگران ‌هاوینگ اخیر بیت کوین با سایر هاوینگ‌ها متفاوت بوده؛ زیرا افراد پس از افت قیمت هاوینگ اغلب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را از گزینه‌های موجود خارج می‌کردند اما این بار بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان در بازار مانده‌اند.

پیش‌بینی‌ها درباره هاوینگ بعدی بیت کوین

همان‌طور که گفتیم هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد و طی رویداد نصف شدن پاداش میزان پاداش استخراج هر بلوک ۳.۱۲۵ بیت کوین خواهد بود. به این ترتیب عرضه بیت کوین به نحو ملموسی کاهش پیدا می‌کند و پاداش استخراج باید در اندازه‌ای باشد که ماینرها را به ادامه این مسیر تشویق کند. مطابق با داده‌های تاریخی همان‌طور که گفتیم تحلیلگران برای هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴ یک بازار صعودی را متصورند. این بار مجدداً هاوینگ منجر به تشویق سرمایه‌گذاران تازه‌تر و شناخته‌تر شدن این ارز دیجیتال می‌شود. با توجه به این مسئله تأثیر هاوینگ بعدی بر قیمت بیت کوین می‌تواند از پیش‌بینی‌ها هم فراتر رود. 

سخن پایانی؛ از آخرین هاوینگ بیت کوین تا هاوینگ بعدی بیت کوین

فاکتورهای بسیار زیادی بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار است و هاوینگ یکی از مؤثرترین آن‌هاست. هاوینگ بیت کوین تا به امروز سه بار در رشد قیمت بیت کوین بیشترین تأثیر را داشته است. هر بار افزایش چشم‌گیر قیمت بیت کوین منجر به خبرساز شدن این ارز دیجیتال و در نتیجه شناخته‌تر شدن آن شده است. سؤال اینجاست که حالا در میان دو هاوینگ بیت کوین چه می‌توان کرد؟ هیچ بازاری در جهان تماماً صعودی نیست و ایجاد قله‌ها نیازمند عبور از دره‌هاست. با توجه به این مسئله برخی این موقعیت را پایانی برای بیت کوین و بسیاری دیگر مقدمه‌ای بر یک شکوه شگفت‌انگیز می‌دانند. بیت کوین تا به امروز حداقل سه بار خودش را اثبات کرده است و تا زمان اثبات چهارم یعنی سال ۲۰۲۴ زمان زیادی نمانده است و باید دید که چه اتفاقاتی در انتظار پادشاه ارزهای دیجیتال است. 

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۶۲۶ نظر

۵ ۶۲۶
هر آنچه باید از هاوینگ بیت کوین بدانید؛ هاوینگ بیت کوین چیست؟
مطالب مشابه