Skip to content Skip to footer

بیت کوین چیست؟سفر به بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال

 1. بیت کوین چیست؟سفر به بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال
 2. بلاکچین چیست؟ توضیحات ساده همراه با مثال‌های کاربردی
 3. مدیریت ریسک چیست؟

همین ابتدای راه، اگر از من بپرسید: «بیت‌ کوین چیست ؟» مطمئن باشید به شما نخواهم گفت که بیت کوین یک نوع پول دیجیتال است. چون در واقعیت نیست! اگر دوست دارید از دنیای پر رمز و راز رمزارزها سر در بیاوردید، در سفر به بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال همراه من باشید.

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین پول نیست. دقیق‌تر است که بگویم: در حال حاضر پول بودن بیت‌کوین زیر سوال است! بهتر است بدانید، جایگاه «پول» در کشورها، یک جایگاه حقوقی است. و پول بودن بیت‌کوین به پذیرفتن جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها بستگی دارد. با اینکه در بسیاری از کشورها شبکه بیت کوین به صورت قانونی و بسیار حرفه‌ای فعالیت می‌کند، اما هنوز بحث‌های حقوقی مربوط به آن بین دولت‌ها وجود دارد.

یکی از دلایل محدودیت‌های حقوقی شبکه این است: هیچ‌کس مالک شبکه بیت‌کوین نیست!

مبادله در شبکه بیت کوین در واقع نوعی ارتباط همتا به همتا (peer to peer) است؛ یعنی کاربران مستقیماً و بدون واسطه به یکدیگر متصل می‌شوند. هیچ قدرت مرکزی در مبادلات دخالت ندارد. و مانند ایمیل، این کاربران بیت‌کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. در پژوهشی که در دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، چیزی بین ۹/۲ تا ۸/۵ میلیون کاربر منحصر به فرد از کیف پول‌ رمزارزها استفاده می‌کردند. جالب اینجاست که اکثریت آن‌ها کاربران شبکه بیت کوین بودند.

تعاریف واژه‌های جدید

بیت کوین یک رمزارز یا ارز دیجیتال است. یک سیستم پرداخت جهانی، که مشابه پول بی‌پشتوانه رفتار می‌کند. برای درک بهتر و شفاف‌تر، این واژه‌ها را به زبان ساده برایتان می‌گویم:

چرا می‌گوییم ارز دیجیتال؟منظور از ارز هر شیء یا وسیله‌ای است که مثلا به صورت اسکناس، حواله یا چک در مبادلات، جهت پرداخت‌ها استفاده می‌شود. اینها ارزهای فیزیکی هستند! ارز دیجیتال دقیقا کالایی است که هویت دیجیتالی دارد. ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که مبنای باینری یا صفر و یکی دارند و به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند. ارزهای دیجیتال خیلی از ویژگی‌های ارزهای فیزیکی را دارند؛ اما امتیاز مثبتشان این است که آنی و بدون مرز، بین افراد قابل جابجایی است.در حال حاضر بیت‌ کوین کالایی دیجیتالی به حساب می‌آید، که می‌تواند ابزار پرداخت باشد.
 رمزارز به چه معناست؟ رمزارز همان Cryptocurrency است. از فناوری رمزنگاری در طراحی رمزارزها استفاده شده است. به طور معمول رمزارزها به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. این غیر متمرکز بودن رمزارزها، یعنی فعالیت آن‌ها بدون وابستگی به یک بانک مرکزی است.غیرمتمرکزسازی در رمزارزها از طریق فناوری بلاکچین (Blockchain) امکان‌پذیر است. بیت‌کوین اولین رمزارز غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۰۹ متولد شد. از آن زمان تاکنون رمزارزهای متعددی ایجاد شده‌اند.هر ارز دیجیتال به غیر از بیت کوین، آلت کوین (سکه‌های جایگزین بیت‌کوین یا همان Alternative coins) نامیده می‌شوند. اتریوم، لایت کوین ، ریپل، بیت‌ کوین کش، تتر و… تنها نمونه‌ای از رمزارزهای موجود است.

تا اینجا در پاسخ به سوال «بیت کوین چیست ؟»، می‌توانیم بگوییم یک رمزارز غیرمتمرکز که بر پایه‌ی فناوری بلاکچین کار می‌کند.

داستان بیت کوین به روایت تصویر

ماجرای بیت کوین از سال ۲۰۰۹ آغاز شده و تا کنون ادامه پیدا کرده است. ماجرای پیچیده‌ای که مثل یک فیلم سینمایی هیجان انگیز و غیرقابل پیش‌بینی، هنوز هم در حال نمایش است. شما در ویدئوی زیر با عنوان «بیت‌ کوین چیست؟» بخشی از این ماجرا را خواهید دید:

مزایای بیت کوین چیست؟

مزایای بیت‌کوین را می‎توان در چند مورد خلاصه کرد. البته نکته‌ی قابل توجه اینجاست که منتقدان شبکه‌ی بیت‌کوین همین مزیت‌ها را از زاویه‌ی دیگری می‌بینند؛ و نقدهایشان هم به برخی از این ویژگی‌هاست.

 1.  غیر متمرکز بودن
 2. شفاف بودن
 3. محدود بودن عرضه و افزایش ارزش
 4. امن بودن و عدم امکان تقلب
 5. ناشناس بودن
 6. سریع بودن
 7. غیر قابل لغو بودن

هرکدام از این ویژگی‌ها را برایتان خواهم گفت:

۱) غیرمتمرکزبودن

وقتی پولی را از یک حساب به حساب دیگر منتقل می‌کنید، عملا شما بانک را به عنوان واسطه‌ی مورد اعتماد می‌پذیرید. اجازه‌ی بررسی موجودی حساب، درخواست کسر موجودی از یک حساب و افزایش به حساب دیگر، چک کردن موجودی حساب دوم پس از انتقال و اعلام نتیجه را به بانک می‌دهید. حالا تفاوت در شبکه بیت کوین چیست؟

پاسخ اینکه، با تکنولوژی بلاکچین، دیگر واسطه‌ای در میان مبادله و انتقال وجود ندارد. استقلال شبکه‌ی بیت کوین از هر گونه قدرت کنترل‌گر، یکی از اهداف به وجود آمدن آن بوده است. هیچ فرد حقیقی یا حقوقی خاصی، کنترل شبکه بیت کوین را در دست ندارد. شبکه بیت کوین، توسط هرکسی که به شبکه وصل شود، کنترل می‌شود. داده‌ها به تعداد کاربران موجود در شبکه وجود دارد؛ و امکان خطا با کمک تکنیک‌های پیچیده رمزنگاری به صفر می‌رسد.

۲) شفاف بودن

فکر می‌کنید دلیل شفافیت اطلاعات در شبکه بیت کوین چیست ؟

بله، درست حدس زدید؛ ساختار و تکنولوژی بلاکچین!

هر عملی که در درون شبکه بیت کوین رخ می‌دهد، در دفتر کل توزیع شده (distributed ledger) به صورت عمومی ثبت می‌شود. اینکه گفته می‌شود «توزیع شده»، به این معنی است که ذخیره‌سازی روی همه‌ی سیستم‌هایی که در حال استخراج بیت کوین هستند، صورت می‌گیرد. ساختار این دفتر به شکلی است که تمامی تراکنش‌هایی که در شبکه اتفاق می‌افتد، توسط گره‌های داخل شبکه تائید و ضبط می‌شود. موجودی هر آدرس در شبکه بلاکچین برای همه قابل مشاهده است.

۳) محدود بودن عرضه و افزایش ارزش

بر اساس طراحی مخترع بیت کوین، تعداد کل بیت کوین های قابل استخراج ۲۱ میلیون عدد است. این بدان معنی است که فرمولی که توسط او برای استخراج بیت کوین‌ها طراحی شده، دارای تعداد محدودی جواب درست است. همه‌ی کاربران شبکه بیت کوین، بر اساس قوانین شبکه می‌دانند که استخراج (Mining) بیت کوین پس از رسیدن به این تعداد، متوقف می‌شود. همین محدودیت باعث افزایش ارزش بیت کوین به مرور زمان شده است.

۴) امن بودن و عدم امکان تقلب

این ویژگی بیت کوین هم باز به دلیل ساختار بلاکچینی پشت سر آن است. تمام تراکنش‌های موجود و استخراج‌ها، در شبکه بیت کوین در بلاک‌ها ذخیره می‌شود. برای اینکه بلاک‌ها قابل تغییر نباشند با شیوه‌های رمزنگاری و فرمول‌های پیچیده ریاضی به بلاک‌های قبلی لینک می‌شوند. این کار از طریق هَش(Hash) _که یک دنباله‌ی عددی منحصر به فرد برای هر بلاک است_ در هر بلاک صورت می‌گیرد. در بخش بلاکچین چیست ؟ جزییات بیشتری را برایتان توضیح می‌دهم.

۵) ناشناس بودن

این روزها بانک ها تقریبا همه چیز را درباره ی مشتریان خود می‌دانند. تمام اطلاعات هویتی و شناسایی، اطلاعات مربوط به آدرس، شماره تماس‌ها، ایمیل، تراکنش‌ها، موجودی حساب‌ها و… .

اما این داستان در بیت کوین بسیار متفاوت است. زیرا نیازی نیست کیف پول شما به اطلاعات شناسایی شخصی‌تان متصل شود. همین امر مورد توجه آن‌هایی است که نمی‌خواهند اموالشان به وسیله‌ی هیچ یک از مقامات دولتی و کشوری کنترل و ردیابی شود.

البته ناشناس بودن هویت دارندگان بیت کوین، نسبی است؛ زیرا تراکنش‌های این رمزارز تنها زمانی انجام می‌گیرد که در پلت‌فرم بلاکچین ذخیره شده باشند. کسانی که تمایل دارند تراکنش‌هایشان ناشناس بماند، می‌توانند اقدامات بیشتری را انجام دهند. اما ساده‌ترین کار، استفاده از چندین آدرس و عدم انتقال یکباره مقدار زیاد رمزارز، تنها به یک آدرس بیت کوین است.

۶) سریع بودن

شبکه بیت کوین پرداخت‌ها و انتقالات را تقریبا بلافاصله انجام می‌دهد. به طور معمول فقط چند دقیقه طول می‌کشد که جابجایی داده‌ها یا رمزارزها اتفاق بیفتد. در حالی که انجام چنین انتقالی در بانک‌ها می‌تواند چندین روز طول بکشد.

۷) غیر قابل لغو بودن

زمانی که بیت کوین را برای کسی انتقال می‌دهید، هیچ راهی برای لغو یا تغییر آن وجود ندارد. مگر اینکه دریافت‌کننده بخواهد بیت کوین را به شما بازگرداند. که آن هم به عنوان یک فعالیت دیگر در شبکه‌ی بیت کوین ثبت می‌شود. این عملکرد مکانیزم بلاکچین است و تضمینی است برای دریافت و انتقال پرداخت؛ به همین دلیل شخصی که شما ارز را برای وی انتقال داده‌اید، هرگز نمی تواند ادعا کند که انتقال برای وی انجام نشده است.

همین ویژگی برگشت‌ناپذیری چالش مهم Double Spending را حل کرده است. کسی نمی‌تواند یک دارایی را کپی کند و دو بار بفروشد.

تکنولوژی بلاکچین چیست؟

برای فهمیدن بهتر اینکه ساختار بیت کوین چیست لازم است بدانیم بلاکچین چیست؟

بی برو برگرد، بلاکچین یک اختراع مبتکرانه‌ی غیرقابل انکار است. محصول ذهن خلاق فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو! که از زمان اختراع تا کنون، این تکنولوژی رشد یافته و تکامل پیدا کرده است.

تکنولوژی بلاکچین یا زنجیره بلوکی نوعی پایگاه داده است. نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. چیزی که مثل یک دفتر کل دیجیتال غیر متمرکز (decentralized) و توزیع شده (Distributed) کار می‌کند.

البته در این دفتر کل حسابداری، به جای کاغذ، بلاک‌ها به صورت الکترونیکی ذخیره می‌شوند. اطلاعات هر تراکنش(Transaction) بین همه‌ی سیستم‌ها پخش می‌شود(broadcast)؛ و آن‌ها دیتای دریافتی را در هر بلاک ثبت می‌کنند.

مهم‌ترین مزیت بلاکچین در مقایسه با سیستم‌های دیگر همین است؛ که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند. و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بلاک‌ها همان صفحاتی هستند که اطلاعات در آن‌ها ثبت می‌شود. چیزی که باعث قفل شدن اطلاعات درون هر بلاک می‌شود، هش (Hash) نام دارد.

هش هر بلاک، تابعی است که به ازای هر ورودی، یک خروجی خاص به شما می‌دهد. کوچکترین تغییر در ورودی باعث به وجود آمدن خروجی منحصر به‌ فرد دیگری می‌شود.

در تصویر بالا شما یک هش ۶۴ رقمی را می‌بینید که با توجه به شماره و باقی دیتاهای درون بلاک، به آن اختصاص یافته است.

برای اینکه زنجیره‌ی بلاکچینی حفظ شود، هش هر بلاک در اطلاعات بلاک بعدی خود کپی می‌شود.

با کوچکترین تغییر در محتویات هر بلاک، زنجیره شکسته می‌شود. تمام این‌ اتفاقات برای تمام کاربران داخل شبکه مشخص می‌شود.

پس بلاکچین یک دفتر کل دیجیتال است. و برای ضبط معاملات و اطلاعات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود. بیت کوین بخشی از این تکنولوژی است.

روش‌های به دست آوردن بیت کوین چیست ؟

در حال حاضر در بسیاری از کشورها ارزش پول رایج به دلیل جنگ، تحریم، مشکلات اقتصادی و… در حال کاهش است. خیلی‌ها معتقدند سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌تواند نجات‌بخش سرمایه‌ی آن‌ها باشد.

شیوه‌های به دست آوردن بیت کوین به صورت خلاصه در زیر آمده است.

۱) خرید بیت کوین: که در بخش «چگونه بیت کوین بخرم» به آن خواهیم پرداخت.

۲) از راه فعالیت‌های استخراج (ماینینگ) : در ادامه درباره‌اش خواهید خواند.

۳) با فروش کالا یا خدمات: که درآمدتان را با بیت کوین پرداخت می‌کنند.

۴) از وب سایت‌های بخت‌آزمایی: البته به شانس و اقبالتان بستگی دارد!

۵) با روش همکاری در فروش (Affiliate marketing): مثل روش بازاریابی شبکه‌ای است. اگر خرید محصولی با معرفی توسط بلاگرها و اینفلوئنسرها انجام شود؛ در ازای آن خرید معرف بیت کوین دریافت می‌کند.

۶) بهره حساب کاربری Crypto: هولدینگ‌هایی به وجود آمده که شما می‌توانید در آنها یک حساب کاربری خاص داشته باشید. به زبان ساده می‌شود گفت آن‌ها با بیت کوین‌های شما کار می‌کنند. همچنین وام می‌دهند و سود و بهره‌ی حسابتان را با بیت کوین پرداخت می‌کنند.

چگونه بیت کوین بخرم؟

سوالتان را با یک سوال پاسخ می‌دهم! آیا در خارج از کشور فرد مطمئنی را سراغ دارید؟

 • اگر پاسخ شما مثبت باشد، می‌توانید از بازارهای مبادله (exchange market)مطمئن با استفاده از ویزا کارت، یا واریز دلار خرید کنید.
 • اما اگر پاسختان منفی است، به شما می‌گویم که خوشبختانه در داخل کشور هم می‌توانید اقدام به خرید کنید.

شما می‌توانید از صرافی‌ها، از بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال یا افراد حقیقی بیت کوین بخرید. برای آشنایی با بازارهای و صرافی‌های معروف مقاله‌ی « از کجا بیت کوین بخرم ؟» را بخوانید.

با انجام خرید و پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری، حساب‌های اینترنتی و یا حتی با سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید بیت کوین داشته باشید. اگر می‌خواهید در مورد به دست آوردن بیت کوین به صورت ناشناس، اطلاعی به دست آورید مقاله خرید بیت کوین بدون احراز هویت، را بخوانید. و برای خرید آنی و مطمئن می‌توانید اپلیکیشن نوبیتکس را به صورت رایگان دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن رایگان نوبیتکس

نکته: برای اولین انتقال و دریافت بیت کوین شما به یک کیف پول نیاز خواهید داشت!

آشنایی با کیف پول رمزارز (Cryptocurrency Wallet)

کیف پول‌های رمزارز انواع مختلفی دارند. از یک دیوایس فیزیکی گرفته تا کیف پول الکترونیکی یا سرویس‌های مبتنی بر وب یا تلفن همراه!

کیف پول رمزارز، چیزی شبیه حساب بانکی شماست؛ که شامل کلید عمومی و خصوصی رمزنگاری شده است. زمانی که شما یک کیف پول می‌سازید، در ابتدا یک کلید خصوصی به شما اختصاص می‌یابد. سپس از روی این کلید خصوصی، کلید عمومی شما ساخته می‌شود.

کلید عمومی مانند آدرس ایمیل شماست. وقتی می‌خواهید پیام، پول یا اطلاعاتی از کسی دریافت کنید، کلید عمومی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهید. در حالیکه کلید خصوصی، کلید گاوصندوق شماست. تنها با آن می‌توانید به موجودی حسابتان دسترسی داشته باشید.

حفظ امنیت کلید خصوصی کیف پول، کار بسیار دشواری است. نوبیتکس با ذخیره سازی سرد، راه‌حل مشکل را جلوی پایتان می‌گذارد. چون رمزارزها زیر نظر هیچ دولت، نهاد و یا سازمان مرکزی نمی‌باشند، رعایت نکات ایمنی برای حفظ آن‌ها ضروری است. بهترین و امن‌ترین راه برای نگهداری از ارزهای دیجیتال، کیف پول رمزارز است؛زیرا هک شدن و خارج شدن اطلاعات از آنها نزدیک به غیرممکن است.

انواع کیف پول‌ رمزارز، برای انواع سیستم عامل‌ها و همچنین انواع دستگاه‌ها موجود است. ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول شما، در اصل تراکنش‌هایی در بلاکچین هستند که مالکیت آنها، با کلید خصوصی شما مشخص شده است.

برای داشتن کیف پول گزینه‌های مختلفی وجود دارند. به تمام آن‌ها در مقاله‌ی چگونه والت (کیف پول) برای رمزارزها بسازیم؟ پرداخته شده است.

مورد بعدی در خرید بیت کوین، بررسی قیمت‌های موجود در بازار است. نکته‌ مهمی در مورد تعیین قیمت‌ها وجود دارد که شاید نمی‌دانید! در ادامه مقاله همراه ما باشید.

قیمت بیت کوین چطور تعیین می‌شود؟

به صورت کلی قیمت بیت کوین، توسط بازار معاملات تعیین می‌شود. یعنی میزان عرضه و تقاضا نقش مهمی در قیمت‌گذاری بیت کوین دارد. اگر سری به بازار نوبیتکس بزنید لیستی از قیمت‌های پیشنهادی فروش و خرید را خواهید دید.

اگر مقاله‌ قیمت بیت کوین در بازار و صرافی را بخوانید، متوجه نکته مهمی می‌شوید. اینکه قیمت‌های بازار و صرافی متفاوت است. مزیت بازارها دقیقا همین است که بین فروشنده و خریدار واسطه‌ای وجود ندارد. اما در صرافی‌ها، وجود واسطه باعث تغییر در روند قیمت‌ گذاری می‌شود.

صراف برای سود بیشتر، بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال را از فروشنده با قیمت پایین‎تری می‌خرد. در هنگام فروش هم با قیمت بالاتری به خریدار می‌فروشد. همین موضوع باعث تفاوت قیمت بیت کوین و اسیر رمزارزها در صرافی و بازار می‌شود.

البته که معامله در بازارها هم شامل درصدی کارمزد می‌شود.

برای دانستن جزییات بیشتر، مقاله‌ی نوبیتکس در مورد کشف قیمت بیت‌ کوین را بخوانید.

معامله با بیت کوین چگونه است؟

فرض کنید شما می‌خواهید از یک فروشگاه آنلاین مثل Persian shoes خرید کنید. این فروشگاه امکان خرید بیت کوینی را در سایت خود پیش‌بینی کرده. ممکن است بپرسید مراحل پرداخت از طریق بیت کوین چیست؟

 1. برای انتقال، لازم است یک اپلیکیشن کیف پول رمزارز نصب کنید. کارکردن با این اپلیکیشن مانند کارکردن با اپلیکیشن بانک‌هاست. شما می‌توانید با داشتن آدرس واریز، که همان کلید عمومی کیف پول فروشگاه است؛ واریز را انجام دهید.

نکته: غیر از اپلیکیشن، شما می‌توانید از کیف پول‌های آن‌لاین مانند Coinbase و Blockchianinfo هم استفاده کنید.

 1. در مرحله‌ی بعد، مبلغ واریزی شما به صورت یک رشته عدد و کد رمزنگاری‌شده برای فروشگاه ارسال می‌شود.
 2. صاحب فروشگاه، می‌تواند با کلید خصوصی مربوط به اپلیکیشن کیف پول خود، موجودی خود را چک کند.
 3. صاحب فروشگاه می‌تواند با موجودی خود، معامله‌ی دیگری را انجام دهد یا با استفاده از درگاه‌های ارز دیجیتال بیت کوین خود را به ریال، دلار یا سایر ارزها تبدیل کند.

در ایران درگاه ارز دیجیتال نوبیتکس، با بالاترین امنیت و بهترین خدمات، بیت کوین‌ و سایر رمزارزهای شما را تبدیل می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد، برای هر تراکنش در شبکه بیت کوین شما نیاز به داشتن کیف پول رمزارز خود خواهید داشت. ولی استفاده از کیف پول مستلزم داشتن امضای دیجیتال است. در ادامه با امضای دیجیتال در شبکه بیت کوین آشنا خواهید شد.

امضای دیجیتال در شبکه بیت کوین چیست ؟

هر پرداخت در شبکه بیت کوین، اگر شامل آدرس کیف پول ارسالی و امضای دیجیتال باشد، صحیح است.

دریافت و ارسال بیت کوین‌ها در هر تراکنش با یک امضای دیجیتال تأیید می‌شود. این امضای دیجیتال، همان الگوریتم رمزنگاری کلید عمومی است.

رمز نگاری کلید عمومی یا رمزنگاری متقارن؛ روشی از رمزنگاری است که یک جفت کلید به کاربر تعلق می‌گیرد.

 • کلید عمومی(برای رمزگذاری متن اصلی و راست‌آزمایی امضای دیجیتال)
 • کلید خصوصی (برای رمزگشایی متن رمز و امضای دیجیتالداده‌ها)

کلید عمومی با تمامی افراد شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود در حالی که کلید خصوصی سری بوده و نزد شخص محفوظ نگه داشته می‌شود.

پیام‌های دریافتی کد شده توسط کلید عمومی کاربر، فقط برای خودش قابل خواندن می‌باشد. زیرا تنها خود کاربر کلید خصوصی جهت رمزگشایی را در اختیار دارد.

دو کلید رشته‌ای از اعداد هستند که با هم رابطه‌ای ریاضی دارند؛ ولی عملاً کلید خصوصی از روی کلید عمومی محاسبه پذیر نیست.

استخراج بیت کوین چگونه است؟

در پاسخ به سوال بیت کوین چیست؟ باید بگویم بیت کوین چیزی مثل طلا و نفت و گاز نیست که از زمین استخراج بشود. مثل اسکناس نیست که توسط بانک‌ها به چاپ برسد و یا دولت‌ها بتوانند مانع چاپ انواع تقلبی آن بشوند.

Mining یا استخراج بیت کوین، یک فعالیت پیچیده‌ی ریاضی برای یافتن پاسخ یک سوال بسیار دشوار است. یافتن پاسخی منحصر به فرد به سوالی سخت و پیچیده. این کار نیازمند تجهیزات فنی پیشرفته و گرانقیمت است که تراکنش‌های شبکه را پردازش کند. این واحدهای استخراج در سرتاسر جهان پراکنده هستند.

نکاتی در مورد استخراج بیتکوین (mining)

 • استخراج یک نوع فرایند رقابتی است؛
 • در پروتکل بیت کوین پایداری شبکه همیشه اهمیت دارد.
 • ایجاد انگیزه برای تولید بیت کوین جدید، بر مبنای پروتکل پایداری شبکه است.
 • برای استخراج بیت کوین، ماینرها از نرم‌افزارهای خاص برای حل مسئله‌های پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند.
 • پس از یافتن پاسخ درست، آن را در شبکه بیت کوین منتشر می‌کنند.
 • انتشار پاسخ درست، پاداشی از جنس بیت‌کوین برای ماینرها دارد.(این یک راه‌حل خلاقانه برای تشویق افراد به استخراج بیت‌کوین است.)
 • توانایی سخت‌افزاری، میزان برق مصرفی و قدرت پردازش سیستم‌های ماینینگ در سرعت استخراج بسیار اهمیت دارند.

در سال ۲۰۱۶ هر ۱۰دقیقه حدود ۲۵ بیت کوین قابل تولید و استخراج بود. در اواخر سال ۲۰۱۷ این عدد به متوسط حدود ۱۲.۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه رسید.

به دلیل محدود بودن تعداد، به مرور زمان استخراج بیت کوین دشوارتر و پیچیده‌تر می‌شود. همین موضوع باعث افزایش هزینه‌های تولید و استخراج بیت‌کوین خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۱۴۰ میلادی تعداد کل بیت‌ کوین‌های شبکه استخراج بشوند.

قانون در مورد بیت کوین چه می‌گوید؟

در حال حاضر خیلی واضح نیست که محدودیت‌های حقوقی بیت کوین چیست ؛ اما موانع قانونی کمتر به نظر می‌رسند.

در برخی از کشورها استفاده و معامله از طریق بیت کوین به راحتی صورت می‌گیرد و قانونی است؛ اما دربعضی دیگر فعالیت‌های مرتبط با بیت کوین غیرقانونی اعلام شده است. با این‌حال تقریبا در هیچ جای جهان استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال جرم محسوب نمی‌شود.

در کشور ما هم، بیت کوین در بسیاری از حوزه‌های قضایی، مجوز قانونی را دریافت نکرده است. اما استخراج و معامله با آن، مصداق رفتار مجرمانه نیست.

شاید یکی از مهم‌ترین عوامل ابهام در وضعیت حقوقی و قانونی بیت کوین، به هم خوردن تعادل نظام پولی و بانکی کشورها باشد. که استفاده از بیت کوین را به امری پیچیده و نیازمند بررسی‌های دقیق تبدیل کرده است. البته استفاده‌ی مجرمانه از بیت کوین هم نگرانی‌هایی را برای دولت‌ها به دنبال داشته است.

فعالیت‌های غیر قانونی در شبکه بیت کوین

اساسا زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۹ به دنیا معرفی کرد، یک نگاه آشوب‌طلبانه در پشت اختراعش داشت. نگاهی که به دنبال دور زدن تمام روش‌های سنتی کنترل و اعمال نفوذ یک قدرت مرکزی بود.

به مرور زمان فعالیتهای غیرقانونی و خلاف‌کارانه با بیت کوین آغاز شد. فعالیت‌هایی مثل:

 • شرکت در شرط‌بندی‌های آنلاین
 • شکل‌گیری هسته اصلی Silkroad که سایت فروش دارو و مواد مخدر بود.
 • فروش اسلحه از طریق سایت Armory

تبهکاران، جاسوس‌ها و یا تروریست‌ها با استفاده از Darkweb به فعالیت سیاه خود ادامه دادند.

موارد زیر از مهم‌ترین عوامل نگرانی منتقدان بیت کوین برای به رسمیت شناختن آن است:

 • ناشناس ماندن افراد در شبکه
 • عدم کنترل و پیگیری تراکنش‌ها توسط مرجع خاص

نگرانی دیگر، موضوع امنیت شبکه بیت کوین است.

آیا شبکه بیت کوین قابل هک شدن است؟

هک شدن و امنیت بیت کوین را در دو حالت می‌توان بررسی کرد.

 • امنیت حساب کاربری شخصی شما یا همان کیف پولتان
 • امنیت کل شبکه بیت کوین

آیا می‌دانید مهم‌ترین نگرانی در مورد امنیت بیت کوین چیست ؟ حفظ امنیت کیف پول اشخاص؛

زیرا احتمال هک شدن آن بسیار بالاست. باید حواستان به بدافزارهای موجود در اینترنت باشد؛ آن‌ها با هک حساب کاربری، به کلید خصوصی کیف پول دسترسی پیدا می‌کنند!

سرمایه‌ی شما در خطر است اگر:  در هنگام تجارت با بیت کوین بی‌دقتی کنید. برای مقابله با هک شدن، روشهای دقیق محافظت از دارایی‌تان وجود دارد.

در مورد امنیت کل شبکه، می‌توان گفت که تا به حال هیچ مشکلی پیش نیامده. وجود تکنولوژی بلاکچین و رمزگذاری‌های موجود، هک کل شبکه را بسیار دشوار کرده است. البته در حالت خاصی که بیش از ۵۱% شبکه در اختیار یک کاربر باشد، احتمال خطر بالا می‌رود.

با وجود تلاش هکرها، اما در تمام این سال‌ها کل شبکه با امنیت کامل به کار خود ادامه داده.

می‌توانید برای دانستن جزییات بیشتر این مقاله را بخوانید.

در این مقاله چه آموختیم؟

 1. به سوال «بیت کوین چیست » پاسخ دادیم. بیت کوین یک رمزارز بر پایه تکنولوژی بلاکچین است.
 2. به مزیت‌های بیت کوین اشاره کردیم. مثل امنیت و شفاف بودن
 3. از تکنولوژی بلاکچین گفتیم و خیالمان از امنیت موجود در شبکه آسوده شد.
 4. یاد گرفتیم برای خرید بیت کوین و معامله با بیت کوین باید چه مراحلی را طی کنیم.
 5. با یک بازار بی‌طرف و امن برای ورود به دنیای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها آشنا شدیم.
 6. در مورد استخراج بیت کوین و فرآیند آن اطلاع کسب کردیم.
 7. با واقعیت‌های قانونی مرتبط با شبکه بیت کوین مواجه شدیم. و محدودیت‌های موجود در این زمینه را دانستیم.

در پایان اگر سوال یا ابهامی وجود داشت، می‌توانید از طریق بخش پیام‌ها با ما در ارتباط باشید.

در ضمن می‌توانید اولین تجربه‌ی خود در دنیای بیت کوین و ارزهای دیجیتال را، با اولین پلتفرم دانش‌بنیان مبادله بیت کوین (نوبیتکس) داشته باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱ نظر

۵ ۱
بیت کوین چیست؟سفر به بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال