Skip to content Skip to footer

ارز دیجیتال DAI؛ رمز ارز نوظهور بازار

اولین و مهم‌ترین هدف ارزهای دیجیتال تبدیل شدن به ارز رایج در معاملات روزانه بود. با این حال نوسانات شدید قیمتی باعث شده است تا ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین برای انجام معاملات روزانه مناسب نباشند و بیشتر تبدیل به یک دارایی دیجیتال شوند. در چنین شرایطی ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت مانند DAI می‌توانند این مشکل را حل کنند.

ارز دیجیتال DAI دارای قیمت ثابت و تقریباً برابر با قیمت یک دلار است. این ارز پیشرفته به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام معاملات روزانه محسوب می‌شود. با نوبیتکس در ادامه این مطلب همراه باشید تا بیشتر با ارز دیجیتال DAI و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن آشنا شویم.

ارز دیجیتال DAI چیست؟ یکی از جانشین های دلار در آینده!

ارز دیجیتال DAI، رمز ارز دیجیتال با قیمت ثابت و غیرمتمرکز است. قیمت یک دای تقریباً برابر با یک دلار آمریکا است. سازندگان دای تلاش کرده‌اند تا از طریق استراتژی جدید و خلاقانه‌ای، قیمت DAI را در محدوده قیمتی نزدیک به یک دلار ثابت نگه دارند. MAKER که به‌عنوان سازنده و گسترش دهنده دای شناخته می‌شود، یکی از شرکت‌های قدیمی و معتبر فعال روی شبکه اتریوم است. این شرکت از قدرت شبکه اتریوم و قراردادهای هوشمند آن استفاده کرده تا ارز دیجیتالی بسازد که نیازی به پشتوانه دلاری نداشته باشد.

پروژه دای تا حدود زیادی موفقیت آمیز بوده و در حال حاضر رتبه ۳۷ ارزهای دیجیتال از نظر   Coinmarketcap را به خود اختصاص داده است. علاوه بر دای، ارز دیجیتال تتر نیز دارای قیمت ثابت و برابر با دلار است. شما می‌توانید از طریق صرافی آنلاین ارز دیجیتال نوبیتکس اقدام به خرید تتر کنید و از مزایای انجام معاملات با ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت بهره مند شوید.

ویژگی‌های ارز دیجیتال DAI؛ چرا ارز دای محبوب است؟

تجار بین‌المللی و افرادی که می‌خواهند به صورت بین‌المللی پول جا به جا کنند همیشه با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. رمز ارز دای بسیاری از این مشکلات را حل کرده است. بر خلاف دلار، نیازی به رابط یا شخص سوم برای انتقال دای وجود ندارد. برای به دست آوردن DAI فقط به اینترنت نیاز دارید و بدون مراجعه به بانک یا حتی صرافی‌ها می‌توانید DAI تولید کنید. تراکنش‌های DAI بسیار سریع است و کارمزدهای بسیار پایینی دارد.

DAI برخلاف تتر نیاز به پشتوانه دلاری ندارد. به‌این‌ترتیب هیچ فرد، سازمان یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند. پشتوانه‌های دای، ارزهای دیجیتالی مانند BAT و اتر هستند که به صورت متمرکز کنترل نمی‌شوند.

ساز و کار دای کاملاً شفاف است و هر کسی می‌تواند به کدهای آن دسترسی داشته باشد. همچنین قابلیت Programmable بودن DAI را نباید فراموش کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک قرارداد هوشمند، برای خریدها یا پرداخت‌های خود از طریق دای برنامه ریزی کنید.

به همه این موارد مهم‌ترین ویژگی دای یعنی ثابت بودن قیمت آن را اضافه کنید. برای مثال قیمت ایاس یا اتر همواره در حال تغییر است اما قیمت دای همیشه ۱ دلار باقی می مامند. این موضوع دای را برای معاملات روزمره مناسب می‌کند.

تکنولوژی ارز دیجیتال DAI؛ دای چگونه کار می‌کند؟

میکر (MAKER) برای ایجاد دای از یک قرارداد هوشمند اتریوم به نام میکردائو استفاده کرده است. استفاده از بستر اتریوم به این معنا است که اتر می‌تواند به‌عنوان پشتیبان دای مورداستفاده قرار بگیرد و دیگر برای پشتیبانی نیازی به ارزهای فیات مانند دلار وجود ندارد. قرارداد هوشمند دای در اتریوم درواقع یک صندوق سرمایه‌گذاری است که می‌توان اتر یا ارزهای پشتیبان دیگر را در آن ذخیره کرد.

در هنگام تولید دای، معادل قیمت آن به دلار، مقداری اتر یا BAT در صندوق ذخیره می‌شود. ارز دیجیتال دای، اولین استیبل کوین غیرمتمرکز نیز به‌حساب می‌آید. زیرا در بانک یا هر نهاد  و سازمان دیگری، حسابی با ارزهای فیزیکی برای پشتیبانی آن وجود ندارد. در این صورت هیچ دولت یا نهادی نمی‌تواند بر آن نظارت کند.

استخراج و تولید دای؛ تولید از طریق ذخیره ارز دیجیتال در صندوق سپرده‌گذاری اتریوم

دای استخراج نمی‌شود و نحوه تولید آن منحصربه‌فرد است. برای اینکه بتوانید دای تولید کنید باید مقدار مشخصی از اتر یا سایر ارزهای پشتیبان مانند BAT را در صندوق سپرده‌گذاری هوشمند یا Vault ذخیره کنید. اگر اتر ندارید می‌توانید از طریق فروش بیت کوین در سایت نوبیتکس به‌سرعت بیت کوین خود را به اتر تبدیل کنید.

تولید ارز دیجیتال DAI در Oassis

بعد از تهیه اتر، می‌توانید از طریق سایت Oassis.App به مقدار موردنیاز خود دای تولید کنید. بعد از ورود به سایت از بین سه گزینه موجود باید Barrow را انتخاب کنید. حالا نوبت به انتخاب یک کیف پول الکترونیکی یا سخت‌افزاری می‌رسد. بعد از انتخاب کیف پول الکترونیکی و وارد شدن به Ossis از منو سمت چپ روی overview کلیک کنید. در اینجا با کلیک روی Get started وارد مراحل اصلی ساخت یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌شوید.

ایجاد صندوق سرمایه گذای هوشمند برای تولید ارز دیجیتال دای

در مرحله اول باید از بین اتریوم و بت، ارز پشتیبان خود را انتخاب کنید. در مرحله دوم نوبت به نصب و مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری می‌رسد. با انتخاب گزینه Setup و تأیید استفاده از کیف پول، فرآیند راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری انجام می‌گیرد. این مرحله شامل انجام یک انتقال در شبکه بلاک چین نیز می‌شود. به همین دلیل ممکن است کمی زمانبر باشد.

تبدیل اتریوم به دای در صندوق سرمایه گذاری

در مرحله سوم باید میزان سرمایه‌گذاری خود با اتریوم و میزان DAI موردنظر خود را تعیین کنید. فراموش نکنید که ارزش سرمایه‌گذاری شما باید ۱.۵ برابر (۱۵۰ درصد) دایِ درخواستی باشد. بری مثال اگر ۱۰۰ DAI نیاز دارید باید به‌اندازه ۱۵۰ دلار اتریوم در صندوق سرمایه‌گذاری کنید. این کار برای ثبات قیمت دای الزامی است.

در مرحله آخر می‌توانید اطلاعات میزان اتریوم سرمایه‌گذاری شده، میزان دای تولیدشده و کارمزدهای مربوط به سرمایه‌گذاری و ثبات را مشاهده کنید. با کلیک روی Open Vault عملیات تولید رمز ارز DAI به اتمام می‌رسد. حال می‌توانید در صندوق خود میزان دای های تولیدشده را مشاهده کنید.

چگونه قیمت دای ثابت باقی می‌ماند؟

استراتژی MAKER برای ثبات قیمت DAI، روشی بسیار هوشمندانه و جذاب است. گفتیم که در هنگام تولید دای باید ۵۰ درصد بیشتر از ارزش دای که تولید خواهد شد، سرمایه‌گذاری کنید. ازآنجایی‌که ارزهای معمولاً نوسانات قیمتی بالایی دارند، ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری بیشتر این اطمینان را ایجاد می‌کند که ارزش دای های تولیدشده هیچ‌گاه از ارزش مقدار ارز سپرده‌گذاری شده بیشتر نشود.

حالا شما با دای های تولیدی خود می‌توانید هر کاری که دوست داشتید انجام دهید و هرگاه به اتر یا BAT سرمایه‌گذاری شده نیاز داشتید، می‌توانید دای ها را به صندوق بازگردانید و سرمایه خود را پس بگیرید. در این میان کارمزدی به نام کارمزد حفظ ثبات یا Stability Fee نیز از شما کسر می‌شود. بعد از خارج شدن ارزهای پشتیبان از صندوق سرمایه‌گذاری، دیگر پشتوانه‌ای برای دای های تولیدشده وجود ندارد بنابراین سوزانده می‌شوند.

مکانیسم‌های کنترل قیمت DAI؛ عرضه و تقاضا و کارمزد حفظ ثبات

با سوزانده شدن دای ها، تعداد دای های موجود کاهش پیدا می‌کند. در این صورت ممکن است قیمت دای به دلیل عرضه کم و تقاضای زیاد از یک دلار بیشتر شود. سیستم برای مقابله با افزایش قیمت، کارمزد حفظ ثبات را افزایش می‌دهد. به‌این‌ترتیب افرادی که می‌خواهند دای خود را به صندوق برگردانند ترجیح می‌دهند تا زمان کاهش کارمزد صبر کنند. اگر با این کار حجم دای های باقی مانند از میزان تقاضا پیشی گرفت و قیمت دای کاهش پیدا کرد، کارمزدها نیز کاهش پیدا می‌کند تا افراد بیشتری اقدام به خروج دای کنند و قیمت دای مجدداً افزایش پیدا کند.

به‌این‌ترتیب سیستم از دو اهرم کارمزد و عرضه و تقاضا استفاده می‌کند تا همیشه قیمت ارز دیجیتال DAI را در محدوده ۱ دلار نگه دارد. این استراتژی هوشمندانه باعث شده تا بتوانید با خیال راحت در معاملات روزانه خود از DAI استفاده کنید و نگران تغییر قیمت آن نباشید.

خرید دای؛ استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی و خارجی

شما می‌توانید با ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری، به هر مقدار که نیاز داشتید DAI تولید کنید. اگر فکر می‌کنید که روش سرمایه‌گذاری دردسرهای زیادی دارد و دوست ندارید مبلغی بیشتر از ارزش DAI را به‌عنوان سرمایه‌گذاری در صندوق فریز کنید، می‌توانید از گزینه خرید ارز دیجیتال DAI استفاده کنید.

برای خرید دای شما میتوانید از صرافی نوبیتکس اقدام کنید. همچنین شما می‌توانید از طریق صفحه فروش بیت کوین کش در نوبیتکس، اقدام به تهیه بیت کوین کش کنید.

ارز دیجیتال DAI، رمز ارز نوظهوری که می‌تواند در آینده کاربردهای گسترده‌ای پیدا کند

در این مقاله با ارز دیجیتال DAI و ویژگی‌های منحصر به فرد آن آشنا شدیم. ارز دای در حال حاضر به دلیل ویژگی‌هایی مانند ثابت بودن قیمت، سرعت تراکنش بالا، کارمزد پایین و تکنولوژی مبتنی بر قرار دادهای هوشمند انتخاب مناسبی برای انجام معاملات روزانه است.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت نوبیتکس، از امکانات این صرافی معتبر برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال محبوب در سریع‌ترین زمان و بر بستری امن بهره مند شوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۸۴ نظر

۵ ۸۴
ارز دیجیتال DAI؛ رمز ارز نوظهور بازار