تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

ارز دیجیتال EOS یا ایاس چیست؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بلاکچین ایاس در سال های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است. EOS مدعی است که می تواند در آینده کارمزد تراکنش ها را به طول کامل حذف کند. از طرف دیگر بلاکچین آن ها به گونه ای طراحی شده که می تواند میلیون ها تراکنش را در کسری از ثانیه انجام دهد. هر دو این ویژگی ها آنقدر جذاب هستند که نظر بسیاری از مخاطبین را به خود جلب کرده است. در این مقاله سعی می کنیم با یک بررسی کامل به سوال ارز دیجیتال EOS چیست پاسخ دهیم. پیشنهاد می کنیم حتما تا انتهای مقاله همراه نوبیتکس باشید.

ارز دیجیتال ایاس، رویایی برای آینده

EOS یک بلاکچین غیرمتمرکز با سرعت پردازش بسیار بالا است. این بلاکچین می تواند تراکنش ها را با کارمزد بسیار کم و در برخی مواقع رایگان پردازش کند. در بلاکچین ایاس امکان ساخت برنامه های غیرمتمرکز (dapps) وجود دارد. به عبارت بهتر می توانیم ایاس را مانند یک سیستم عامل در نظر بگیریم که همه می توانند از آن استفاده کنند. توکن ایاس ارز دیجیتال رسمی بلاکچین EOS به شمار می رود. برنامه های غیرمتمرکزی که بر روی بلاکچین ایاس اجرای می شوند را می توان آینده دنیای اینترنت دانست.

یک مثال برای درک EOS، فیسبوک بدون مرز بر روی پلتفرم ایاس

شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک متمرکز هستند. به عبارت بهتر مدیران ارشد این شبکه می توانند در مواقع ضروری تمامی فعالیت های کاربران را زیر نظر داشته باشند. آن ها می توانند به اطلاعات هویتی صاحبان اکانت دسترسی داشته باشند. حالا اگر شبکه ی اجتماعی مثل فیس بوک بر روی ایاس اجرا شود، دیگر امکان دسترسی به اطلاعات شخصی وجود ندارد. در حقیقت ماهیت غیرمتمرکز شبکه باعث می شود که هیچ کس نتواند به اطلاعات خصوصی کاربران دسترسی داشته باشد.

نگاهی به ویژگی های کاربردی بلاکچین ایاس

همان طور که اشاره کردیم بلاکچین ایاس یک پلتفرم غیرمتمرکز است. این پلتفرم می تواند آینده صرافی ارز دیجیتال، مبادلات مالی، شبکه های اجتماعی و بسیاری چیزهای دیگر را تغییر دهد. در ادامه می خواهیم نگاهی به ویژگی ها کاربردی ایاس داشته باشیم.

۱- پشتیبانی از میلیون ها کاربر به صورت همزمان

بلاکچین ایاس می تواند به صورت همزمان میزبان میلیون ها کاربر باشد. این ویژگی را باید مهم ترین خصوصیت EOS به حساب آورد. در حقیقت برای اینکه ایاس بتواند با رقبای متمرکزش رقابت کند باید قدرت پردازش بالایی داشته باشد.

۲- ایاس رایگان برای همه

معمولا برنامه های غیرمتمرکز رایگان هستند. ایاس نیز به طور کلی یک برنامه رایگان به حساب می آید. در بلاکچین ایاس فقط برای پرداخت تعاملی بین دیگران نیاز به پرداخت توکن است.

۳- ایاس به راحتی آپدیت می شود

یکی از ویژگی های مهم ایاس، به روزرسانی است. در این پلتفرم، امکان ارتقای راحت برنامه ها را برای توسعه دهندگان فراهم می کند. همچنین کاربران نیز می توانند بدون دردسر برنامه خود را آپدیت کنند.

۴- ایاس سریع، پیوسته و بدون لگ است

بلاکچین ایاس بسیار سریع است. همچنین این بلاکچین با به روزرسانی های مستمر باگ ها و لگ های موجود را برطرف می کند. این موضوع خصوصا در درازمدت بر رضایت کاربران اثر ویژه ای دارد.

توکن های ایاس در حال حاضر فعال است؟

پاسخ به این سوال مثبت است. تا سال ۲۰۱۸ که ایاس در مرحله ICO یا پیش فروش توکن ها قرار داشت، توکن هایش را بر روی پلتفرم اتریوم عرضه می کرد. اما پس از سال ۲۰۱۸ و شروع فعالیت رسمی ایاس، تمامی توکن ها به پلتفرم رسمی EOS منتقل شد. به ایاس قاتل اتریوم نیز گفته می شود. در حقیقت ایاس می تواند در آینده رقیبی جدی برای اتریوم باشد. مهم ترین برتری ایاس را باید استفاده از DPOS دانست.

اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof Of Stake) چیست؟

بیشتر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین از اثبات کار برای مکانیسم اجماع بهره می برند. اثبات کار به زبان ساده همان کاری است که ماینرها انجام می دهند. ماینرها برای حل یک بلاک با یکدیگر رقابت می کنند و هر کسی زودتر بتواند بلاک را بسازد، پاداش می گیرد. در اینجا پاداش بر اساس اثبات کار تقسیم می شود. اما ایاس از شیوه اثبات سهام به جای اثبات کار در بلاکچین خود استفاده می کند. در اثبات سهام ماینرها جایگزین دارندگان واحدهای ارز مورد نظر می شوند. به عبارت بهتر همه اعضای شبکه مقداری از ارزهای خود را به شبکه اختصاص می دهند. پس از این تخصیص توکن، اعتبار سنجی بلاک ها شروع می شود. هر کسی دارای مقدار بیشتری ارزدیجیتال باشد می تواند بلاک را تایید و پاداش آن را دریافت کند. در مکانیزم اثبات سهام هر کسی بر اساس دارایی اش می تواند سهمی از استخراج ارز داشته باشد.

بلاکچین ایاس توسط چه کسانی ابداع شده است؟

تیم EOS از افراد با تجربه ای مانند Daniel Larimer و Brendan Blumer تشکیل شده است. آنها قبلا تجربه موفق شرکت هایی مانند BitShares  و  Steem را در کارنامه دارند. لریمر درباره توسعه ایاس گفته است که این پروژه بزرگترین کاری است که می خواهد انجام دهد و قصد دارد تمامی پروژه های بعدی خودش را بر روی پلتفرم ایاس پیاده سازی کند. در حقیقت یکی از دلایل مشهور شدن ایاس را باید در مبدعان آن ها دانست که در بازار کریپتوکارنسی حسابی شناخته شده اند.

از کجا ایاس بخریم؟

در این مقاله به بررسی کامل ارز دیجیتال ایاس و آینده آن پرداختیم. با توجه به راه درازی که ایاس در پیش روی خود دارد، حتما در آینده بیشتر از این پلتفرم جذاب خواهیم شنید.در انتهای مقاله از شما دعوت می کنیم برای خرید ایاس به صفحه اصلی صرافی آنلاین نوبیتکس مراجعه بفرمایید. نوبیتکس امکان خرید و فروش تمامی ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۳ نظر

۵ ۱۳
ارز دیجیتال EOS یا ایاس چیست؟
مطالب مشابه