Skip to content Skip to footer

اتریوم چیست؟

اگرچه بیشتر افراد اتریوم را به عنوان یک ارز دیجیتال می شناسند اما اتریوم برای هدف های بزرگ تری به وجود آمده است. اتریوم به عنوان یک پلتفرم قصد دارد در تبادلات مالی و قراردادها همه واسطه ها را حذف کند. در این مقاله به بررسی شبکه بزرگ اتریوم می پردازیم. در ادامه همراه نوبیتکس باشید.

اتریوم، پلتفرم آزاد بلاک چین

اگر بخواهیم خیلی ساده اتریوم را تعریف کنیم باید بگوییم که اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است. اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را بر روی آن اجرا کنند. برنامه هایی که بر روی اتریوم ایجاد یا توسعه می یابند تحت نظارت هیچ سازمانی نیستند. به ارز دیجیتال شبکه اتریوم، اتر می گویند. در  خرید ارز دیجیتال و فروش آن اتر با علامت اختصاری ETH نمایش داده می شود. یکی از ویژگی های مثبت اتریوم امکان ایجاد ارز دیجیتال جدید بدون ساخت بلاک چین است. در حقیقت توسعه دهندگان می توانند بر روی بستر اتریوم ارزهای خودشان را توسعه دهند. امروزه پلتفرم اتریوم میزبان هزار توکن اختصاصی است.

اتریوم چه مزیت هایی دارد؟

اتریوم بر پایه فناوری بلاک چین طراحی شده است. بنابراین تمام ویژگی های مثبت بلاک چین مثل غیرمتمرکز بودن و امنیت بالا را دارد. در ادامه ویژگی های شبکه اتریوم را بررسی می کنیم.

۱- اتریوم غیرقابل تغییر است

اتریوم یک شبکه متن باز است و تمام اطلاعات شبکه بین اعضا به اشتراک گذاشته می شود. این شفافیت بالا باعث می شود که به هیچ وجه امکان تغییر در داده ها وجود نداشته باشد.

۲- اتریوم غیرقابل نفوذ است

ویژگی دیگر اتریوم، نافوذناپذیری آن است. اتریوم بر اساس اجماع شبکه فعالیت می کند. این ویژگی باعث شده که حتی حمله های دسته جمعی هکرها هم نتواند کوچکترین خللی در امنیت شبکه ایجاد کند.

۳- تمامی تراکنش ها و فعالیت ها کاملا امن است

ویژگی دیگر اتریوم رمزگذاری بر روی داده ها است. برای مثال اتر به عنوان رمزارز رسمی اتریوم از الگوریتم های پیشرفته رمزنگاری استفاده می کند. این رمزنگاری باعث می شود که هویت افراد در شبکه محفوظ بماند. البته همچنان شبکه می تواند بر روی تبادلات نظارت کند.

۴- اتریوم همیشه در دسترس و فعال است

یکی از ویژگی های برنامه های غیرمتمرکز فعالیت همیشگی آن ها است. در حقیقت تا زمانی که آخرین سیستم نیز به فعالیت خود ادامه می دهد، نمی توان جلوی فعالیت شبکه را گرفت. بنابراین از کار انداختن شبکه های غیرمتمرکز تقریبا کاری غیرممکن است.

۵- قرارداد هوشمند اتریوم؛ همه چیز در شفاف ترین حالت ممکن

فرض کنید به یک شرکت بیمه رفته ایم و قصد داریم برای مدت یکسال از خدمات بیمه درمانی استفاده کنیم. مهمترین کار در این فرآیند امضای قرارداد است. در این قرارداد متقاضی متعهد می شود در ازای پرداخت مبلغی به صورت ماهانه از خدمات درمانی رایگان استفاده کند. شرکت بیمه نیز موظف است در مواقع ضروری این خدمات را به بیمه شده ارائه کند. این یک قرارداد بسیار ساده است. شبیه به همین قرارداد را در پلتفرم اتریوم نیز داریم. اما قرارداد پلتفرم اتریوم یک سند هوشمند محسوب می شود. قرارداد اتریوم به صورت هوشمند و در قالب کدها اجرایی می شود. به عبارت دیگر این کدها و الگوریتم های هوشمند این قرارداد هستند که موجب اعتماد می شوند. در حقیقت با وجود این قرارداد هوشمند هیچ نیازی به واسطه و یا وکیل برای انجام تبادلات در شبکه اتریوم وجود ندارد.

اتریوم چگونه کار می کند؟

پس از آشنایی با قرارداد هوشمند اتریوم می توانیم با نحوه کار اتریوم آشنا شویم. اتریوم پلتفرم اجرای قراردادهای هوشمند است. به عبارت بهتر قراردادهای هوشمند، قراردادهایی هستند که توسعه دهندگان آن را می نویسند و سپس به صورت غیرمتمرکز توزیع می کنند. زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند، Solidity است. تمامی قراردادهای هوشمند روی پلتفرم اتریوم پیاده سازی و سپس اجرا می شوند.

ماشین مجازی اتریوم، اختصاص زمان و حافظه به کاربران شبکه

یکی از اصطلاحات اتریوم، ماشین مجازی است. ماشین مجازی اتریوم یک نرم افزار تورینگ است و روی نودهای اتریوم اجرا می شود. وظیفه این ماشین اختصاص زمان و حافظه به میزان مورد نیاز به کاربران است. ماشین مجازی اتریوم به کاربران کمک می کند به جای  اینکه برای هر برنامه یک بلاک چین شخصی ایجاد کنند، همزمان بر روی بلاک چین اتریوم هزاران برنامه را اجرا کنند.

اتر، ارز دیجیتال مشهور شبکه اتریوم

همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم بیشتر افراد اتریوم را فقط یک ارز دیجیتال می دانند. اما ارز دیجیتال اتر تنها بخش کوچکی از شبکه بزرگ اتریوم است. هدف اصلی عرضه اتر ایجاد انگیزه در کاربران برای فعالیت در شبکه بود. در حقیقت کاربران از اتر به عنوان دارایی و وسیله ای برای انجام مبادلات و بهره مندی از خدمات در شبکه استفاده می کنند. اتر در چند سال اخیر توانسته است پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتالی از نظر ارزش بازار بشود که نشان دهنده ی محبوبیت و کاربردی بودن این رمزارز در سراسر دنیاست.

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

اتریوم و بیت کوین شباهت های زیادی با یکدیگر دارند. هر دو بر مبنای بلاک چین و دو پلتفرم غیرمتمرکز هستند. اما بیت کوین با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی و همتا به همتا به وجود آمده است. در حالی که اتریوم می خواهد علاوه بر حذف واسطه ها نه تنها از بازارهای مالی، بلکه آن ها را از تمام فرآیند ها حذف کند. به عبارت دیگر ارزدیجیتال تنها یکی از کاربردهای اتریوم است. همچنین اتر به عنوان ارز دیجیتال اتریوم سرعت بیشتری در منتقل شدن  نسبت به انتقال بیت کوین دارد و کارمزد آن نیز بسیار کمتر است.

برای نگهداری اتر از چه کیف پولی استفاده کنیم؟

برای ذخیره هر ارز دیجیتالی به یک کیف پول الکترونیکی نیاز داریم. این کیف ها را می توان هم به صورت اپلیکیشن بر روی موبایل و هم به صورت نرم افزار در کامپیوتر نگه داری کرد. و همچنین می توان از کیف پول های سخت افزاری برای نگه داری از رمزارزها استفاده کرد. مهم ترین تفاوت این کیف ها در سطح امنیت آن هاست. هر کیف پول یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارد. این کلید ها به شما اجازه دسترسی به کیف پول را می دهند. هر ارز دیجیتالی آدرس کیف پول مخصوص خودش را دارد. در حال حاضر تعداد زیادی کیف پول هستند که ارز اتر را پشتیبانی می کنند. به کیف پول های Mist، MyEtherWallet ،TREZOR و Coinomi برای نگهداری اتر می توان اشاره کرد.

خرید اتریوم از صرافی آنلاین نوبیتکس

در این مقاله به بررسی کامل ارزدیجیتال اتریوم پرداختیم و سعی کردیم در پاسخ به سوال اتریوم چیست تمامی جنبه های این ارز محبوب بازار کریپتوکارنسی را بررسی کنیم. در انتهای مقاله پیشنهاد می کنیم برای خرید و فروش اتریوم به صفحه اصلی نوبیتکس مراجعه بفرمایید. نوبیتکس امکان خرید و فروش انواع ارزدیجیتال را فراهم کرده است.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۴۳ نظر

۵ ۴۳
اتریوم چیست؟