Skip to content Skip to footer

با فایل کوین، پیچیده‌ترین روش ذخیره‌سازی امن و بدون واسطه اطلاعات در بستر بلاکچین آشنا شوید

بلاک چین در کنار فراهم کردن بستری برای انجام مبادلات ارزهای دیجیتالی، امکانات و شرایط ویژه دیگری را با استفاده از پروتکل‌های غیرمتمرکز برای کاربران خود ایجاد کرده است. یکی از پروتکل‌های غیرمتمرکز بلاک چین که با هدف ذخیره‌سازی اطلاعات در سال ۲۰۱۷ ارائه شد فایل کوین نام دارد. پروژه فایل کوین در مهر ۱۳۹۹ راه‌اندازی شد و ارز دیجیتال آن با نام فایل کوین (FieCoin)  با نماد (FIL) به صورت رسمی انتشار پیدا کرد. فایل کوین را به دلیل ویژگی‌ها و امکاناتی که در اختیار کاربران بلاک چین قرار می‌دهد می‌توان به عنوان پیچیده‌ترین فناوری بلاک چین نیز شناخت. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با ویژگی‌های پروتکل فایل کوین و مزایای آن در بلاک چین آشنا شوید.

فایل کوین چیست؟ با جدیدترین فناوری بلاک چین آشنا شوید

اگر شما هم جز کسانی هستید که در به واسطه یک صرافی ارز دیجیتال در تهران در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید احتمالا اسم فایل کوین را شنیده‌اید اما از ماهیت آن اطلاع ندارید. فایل کوین یک شبکه ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت غیرمتمرکز است که به هر کس اجازه می‌دهد بتواند فضای استفاده نشده هارد دیسک کامپیوتر خود را اجاره دهد یا آن را به فروش برساند.

در واقع به وسیله فایل کوین می‌توانید به جای ذخیره‌سازی اطلاعات رو فضای ابری (CLOUD)، اطلاعات خود را روی هارد کامپیوترهای دیگر در نقاط مختلف جهان ذخیره کنید. غیر متمرکز بودن فایل کوین به این معنا است که فقط یک سیستم، کل فرآیند و پروسه را کنترل نمی‌کند و این مدیریت به صورت عمومی بین سیستم‌ها در بلاک چین تقسیم شده است. همچنین قیمت ارز فایل کوین در لیست قیمت ارز دیجیتال بسیار پایین‌تر از بیت کوین و اتریوم قرار می‌گیرد که می‌توان در صرافی‌های ایرانی نیز آن را خرید و فروش کرد.

شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل کوین چیست؟ - صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

عملکرد فایل کوین به چه صورت است؟

پلتفرم فایل کوین روی فایل سیستم بین سیاره‌ای (InterPlanetary File System) یا IPFS ساخته شده است و در شرایط ایمن به کاربران خود اجازه اجاره یا فروش فضایی از هارد دیسک سیستم را می‌دهد. در شبکه‌ای که با پروتکل فایل کوین کار می‌کند کاربران در ازای گرفتن توکن‌های FIL فضای ذخیره‌سازی خالی خود را در اختیار دیگران قرار می‌‌دهند. در واقع افرادی که روی سیستم خود فضای هارد دیسک خالی دارند می‌توانند به عنوان ماینر‌های حافظه فعالیت کنند. فایل کوین از رمزگذاری سراسری دو طرفه (end-to-end encryption) پشتیبانی می‌کند و ماینرهای حافظه به کلیدهای باز کردن فایل‌هایی که دیگران روی هارد آن‌ها ذخیره کرده‌اند دسترسی نخواهند داشت. به این صورت فایل کوین از داده‌ای که روی هارد سیستم شخص دیگری ذخیره شده است به خوبی محافظت خواهد شد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد فایل سیستم بین سیاره‌ای از سری پروتکل‌های P2P  است که روی یک سیستم کاملا توزیع شده کار می‌کند و قابلیت غیر متمرکز سازی را برای بقای بیشتر و تحمل خطا به بلاک چین ارائه می‌کند. هر چند که غیر متمرکز سازی، کنترل فرآیند را بین سیستم‌ها تقسیم می‌کند اما باید ماینرهای بازیابی  (retrieval miner)  وجود داشته باشند تا فرآیند دسترسی به اطلاعات ذخیره شده را بین کاربران و ماینرهای حافظه راحت‌تر کنند.

فایل کوین همانند بیت کوین به صورت متمرکز برای انجام مبادلات ساخته نشده است و کاربرد خاص خود را دارد. بنا بر این بیت کوین، ارز دیجیتال مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری خواهد بود و به دلیل رشد صعودی که دارد تبدیل بیت کوین به ریال می‌تواند سود زیادی را از نظر مالی عاید شما کند.

آشنایی با مهم‌ترین مزایای فایل کوین

هر پروتکل و فناوری جدیدی که برای بلاک چین یا شبکه ارائه می‌شود مزایایی خواهد داشت که می‌تواند آن را نسبت به سایر پروتکل‌ها متمایز کند یا آن را برتری دهد.

  • امنیت بلاک چین و داده‌ها: فضای ابری مانند iCloud سابقه هک و نفوذ را در گذشته داشته‌  است اما شبکه غیر متمرکزی مانند بلاک چین با استفاده از پروتکل فایل کوین و توکن FIL، امکان نفوذ و هک سیستم را بسیار پایین می‌آورد. ارزهایی مانند بایننس کوین نیز با استفاده از شرایط غیرمتمرکز شبکه بلاک چین، معاملات خود را انجام می‌دهند و به همین دلیل امکان نفوذ به حساب‌‌ و یا به سرقت رفتن ارز در آن وجود ندارد.
  • هزینه تهیه فضای ذخیره‌سازی: وجود فضای ذخیره‌سازی بزرگی که به صورت غیرمتمرکز با کم‌ترین هزینه در اختیار کاربران بلاک چین قرار می‌گیرد می‌تواند هزینه‌های خرید فضای ابری و سیستم جدید را کاهش دهد.
مزایای فایل کوین چیست و فایل کوین چه برتری نسبت به فضای ابری دارد؟ - صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

معایب فایل کوین چیست؟

فایل کوین مانند بقیه پروتکل‌های شبکه بلاک چین ممکن است ایراداتی داشته باشد که به مرور زمان، خود را نشان می‌دهند. در این قسمت به مهم‌ترین معایب فایل کوین اشاره خواهیم کرد.

  • (DAPP) یا عدم دسترسی اولیه آسان: اگر کسی بخواهد با استفاده از FIL روی شبکه بلاک چین به مبادله حافظه بپردازد باید در ابتدا ارز دیگری خریداری و سپس آن را به FIL تبدیل کند.می‌توانید در سایت نوبیتکس قیمت لحظه‌ای دوج کوین، بیت کوین و سایر رمز ارزها را برای تبدیل به ارز فایل کوین مشاهده کنید.
  • سرعت پایین اتصال: چون اطلاعات روی سرورهای مختلفی قرار می‌گیرند و از یک شبکه توزیع شده برای برای مبادله حافظه استفاده می‌شود برای دسترسی به اطلاعات باید به سرورهای مختلفی متصل شوید. روشن بودن و سرعت سروری که به آن متصل می‌شوید روی سرعت اتصال و دسترسی شما به اطلاعات، تاثیر مستیم خواهد گذاشت.

چگونه توکن فیل به دست آوریم و آن را ذخیره کنیم؟

شما در دو صورت می‌توانید به صورت مستقیم بدون نیاز به تبدیل ارزهای دیگر به توکن فیل آن را به دست آورید. ماینرهای توکن FIL یا ماینرهای حافظه هستند و از طریق مبادله حافظه، فیل دریافت می‌کنند یا ماینر بازیابی هستند و از طریق بازیابی داده‌ها توکن فیل را استخراج می‌کنند.

پس از استخراج فیل به دو روش گفته شده شما باید آن را در کیف پول دیجیتال خود ذخیره کنید. سه مدل مختلف کیف پول وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید توکن FIL  را ذخیره کنید. کیف پول فیل فاکس (FIL FOX)  مبتنی بر وب که می‌توانید با آن توکن‌های فیل خود را مبادله کنید. کیف پول گلیف (GLIF) مانند کیف پول فیل فاکس مبتنی بر وب است و به صورت مستقیم به دفتر اصلی فایل کوین متصل شده است. و اخرین کیف پول فیل که لوتوس (LOTUS) نام دارد و مانند کیف پول گلیف شما را به دفتر فایل کوین متصل خواهد کرد. اگر دوست دارید که از طریق تبدیل ارزهای رایج به فیل، آن را به کیف پول خود اضافه کنید با ورود به صفحه لیست ارز دیجیتال نوبیتکس از  قیمت لحظه‌ای لایت کوین، بیت کوین، تتر و سایر رمز ارزها باخبر شوید.

پر سودترین معاملات ارز دیجیتال را در صرافی نوبیتکس انجام دهید

فابل کوین با توکن فیل، بازار غیرمتمرکز و امنی برای برای ذخیره‌سازی دیجیتالی بر بستر بلاک چین فراهم کرده است. پلتفرم فایل کوین ویژگی‌های خاص و مهم بسیاری دارد که در این مقاله آن‌ها را به‌طور کامل به شما معرفی کردیم.

نوبیتکس یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال کشور است که شرایطی را فراهم کرده است که هم‌وطنان عزیزمان بتوانند در شرایط تحریم، معماملات ارزی خود را به آسانی انجام دهند. برای استفاده از خدمات نوبیتکس کافی است در سایت ثبت نام کنید و پس از اهراز هویت از خدمات ما بهره‌مند شوید. هدف ما ارائه خدمات به مشتریان گرانقدر خود با بالاترین کیفیت و برطرف کردن نیاز آن‌ها است.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۴۱ نظر

۴ ۴۱
با فایل کوین، پیچیده‌ترین روش ذخیره‌سازی امن و بدون واسطه اطلاعات در بستر بلاکچین آشنا شوید