تحلیل و سرمایه گذاری

کیف پول

رمزارز

لغت نامه

اخبار رمزارزها

استیکینگ چیست؟ راهی برای کسب درآمد منفعل

پیشرفته

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اغلب از Staking به عنوان جایگزین کم‌هزینه‌تری نسبت به استخراج یا ماینینگ یاد می‌شود. در این روش وجوه دیجیتال، برای پشتیبانی از امنیت شبکه بلاکچین و مشارکت در انجام فعالیت‌های آن، در یک کیف پول ارزهای دیجیتال نگهداری می‌شوند. به زبان ساده‌تر، وجوه دیجیتال شما قفل‌شده و شما نمی‌توانید آن‌ها را بفروشید و یا انتقال بدهید. اما در عوض این کار پاداش دریافت خواهید کرد. در ادامه می‌توانید بیشتر در خصوص اینکه استیکینگ چیست و چگونه کار می‌کند، بدانید.

استیکینگ یا Staking  چیست؟

پس از معرفی اثبات کار (PoW)، به عنوان راه حلی برای حل مشکل اجماع در شبکه‌های غیرمتمرکز، دردسرهای مربوط به این الگوریتم نمایان شد. بنابراین فعالان حوزه ارزهای دیجیتال به دنبال یک راهی جدید برآمدند. نتیجه این تلاش به الگوریتم اجماع  اثبات سهام (PoS) ختم شد. 

همان‌طور که اشاره شد در استیکینگ وجوه شما برای پشتیبانی از امنیت بلاکچین و مشارکت در فعالیت‌های آن، قفل می‌شود و در ازای این، به شما سود تعلق خواهد گرفت. اگر می‌خواهید تا بیشتر در خصوص انواع اجماع و کارکرد آن‌ها در بلاکچین بدانید؛ می‌توانید مقاله اجماع را مطالعه کرده و با نحوه کار استیکینگ در اثبات سهام بیشتر آشنا شوید.

راه‌های زیادی برای انجام استیکینگ وجود دارد. در ساده‌ترین و معمول‌ترین راه تنها کافی است که شما دارایی خود را به کیف پولی که از استیکینگ پشتیبانی می‌کند، انتقال دهید. 

به‌عنوان‌مثال  Trust Wallet از  استیکینگ پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این بسیاری از صرافی‌ها خدمات استیکینگاستیکینگ را به کاربران خود ارائه می‌دهند. مثلاً در بخش Binance Staking صرافی بایننس، شما این امکان را خواهید داشت تا به روشی کاملاً ساده پاداش به دست آورید. برای این کار تنها باید برخی از ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و داخل کیف پول صرافی نگهداری کنید.

کارکرد استیکینگ بر این مبناست که شرکت‌کنندگان می‌توانند  یک ارز دیجیتال مشخص را در یک کیف پول خاص قفل یا “Stake ” کنند. با توجه به میزان دارایی قفل‌شده به صورت تصادفی و در فواصل زمانی معین، حق اعتباربخشی به بلوک‌ها و ایجاد یک بلوک جدید به آن‌ها داده می‌شود و در نتیجه، پاداش بلوک ایجاد شده به آن‌ها تعلق می‌گیرد. هرچه میزان دارایی قفل‌شده یا Stake و سهام بیشتر باشد، شانس اینکه شبکه شما را برای اعتباربخشی انتخاب کند بیشتر می‌شود.

تفاوت عمده اثبات کار و اثبات سهام در همین‌جا مشخص می‌شود که شبکه اثبات سهام به قدرت محاسباتی دستگاه شما نیازی ندارد و میزان دارایی قفل‌شده، شانس شما را برای ایجاد یک بلوک بیشتر می‌کند. 

برخی معتقدند که تولید بلوک از طریق استیکینگ، مقیاس‌پذیری بالاتری را برای بلاکچین ایجاد می‌کند. در واقع این یکی از دلایلی است که  شبکه Ethereum 2.0 از سال‌ها قبل جهت مهاجرت از اجماع اثبات کار به اجماع اثبات سهام اقدام کرده و اخیراً بخشی از آن عملیاتی شده است.

حالا سؤال اینجاست که اگر شانس افراد به میزان سهام قفل‌شده باشد، آیا کسی در برابر افراد ثروتمند با سهام قفل‌شده بالا، شانسی برای کسب پاداش دارد؟ پاسخ سؤال شما در استخر سهام یا (Staking pool ) نهفته است.

استخر سهام (Staking Pool) چیست؟

Staking pool  یا استخر سهام در واقع گروهی از دارندگان یک ارز دیجیتال با قابلیت استیکینگ است. این افراد منابع خود را ادغام کرده تا شانس اعتبار سنجی و نتیجتاً دریافت پاداش را افزایش دهند. در واقع قدرت سهام این افراد با یکدیگر ترکیب شده و نهایتاً پاداش هر شخص متناسب با سهم در استخر تقسیم می‌شود.

راه‌اندازی و نگهداری استخر سهام اغلب زمان‌بر بوده و به تخصص زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، بسیاری از ارائه‌دهندگان استخر سهام از پاداش نهایی کارمزد کسر می‌کنند. ورود به این استخرها چندان کار دشواری نیست. اغلب سرمایه‌ای حداقلی برای ورود به این استخرها تعیین می‌شود. علاوه بر این در بازه‌های زمانی خاص به افراد اجازه خروج دارایی داده نمی‌شود. تقریباً در همه این سازوکارها ماشین حساب مخصوصی سود هر فرد به ازای دارای قفل‌شده را محاسبه می‌کند. در واقع یکی از بهترین و امن‌ترین فعالیت‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال که به هر فرد تازه‌واردی توصیه می‌شود استیکینگ و ورود به این استخرها و البته کسب درآمد منفعل از دارایی است. مشارکت در این استخرها نسبت به مشارکت فردی در استیکینگ شانس کسب سود بیشتری خواهد داشت.  

سخن آخر

اثبات سهام و استیکینگ راهی است برای افرادی که می‌خواهند در اجماع و حاکمیت یک بلاکچین نقش‌آفرین باشند. علاوه بر این روشی آسان برای کسب درآمد منفعل از دارایی‌های دیجیتال است. ازآنجایی‌که روش‌های استیکینگ روز به روز آسان‌تر شده موانع موجود برای ورود به اکوسیستم بلاکچین نیز کمتر می‌شود.

البته فراموش نکنید که استیکینگ کاملاً بدون ریسک نیست. قفل‌کردن وجوه در هر قرارداد هوشمند و هر پروژه‌ای پیشنهاد نمی‌شود. همیشه ممکن است مشکلات نرم‌افزاری‌ای رخ بدهد و دارایی‌های شما به‌واسطه این مشکل از دست برود. پس همیشه در مورد پروژه‌ها شخصاً تحقیق کنید (DYOR) و از کیف پول‌های دارای کیفیتی که امتحان خود را پس داده‌اند، استفاده کنید. 

آیا این مطلب مفید بود؟ ۱۲۸ نظر

۵ ۱۲۸
استیکینگ چیست؟ راهی برای کسب درآمد منفعل
مطالب مشابه