Skip to content Skip to footer

رمز ارز YFI چیست؟ یکه‌تاز فعلی بازار ارزها را بشناسید

تابستان امسال (۱۳۹۹) اتفاقات عجیبی در بازار ارزهای دیجیتال رخ داد. یک توکن تازه از راه رسیده به نام YFI توانست در مدت زمانی کمتر از دوماه بعد از عرضه، قیمت باور نکردنی بالای ۴۰ هزار دلار را ثبت کند! در حال حاضر (مهر ۹۹) نیز YFI حتی بعد از افت قیمت و وارد شدن به حالت اصلاح، با قیمت بیش از ۱۸ هزار دلار، ارزشمندترین رمز ارز بازار است.

همین موضوع باعث شد تا فعالان حوزه ارزهای دیجیتال با سؤالات زیادی در مورد این که رمز ارز YFI چیست و چرا تا این اندازه ارزشمند است رو به رو شوند. به همین بهانه در این مقاله از سری مقالات وبلاگ نوبیتکس قصد داریم به معرفی رمز ارز YFI و ویژگی‌های منحصر به فرد آن بپردازیم.

رمز ارز yfi چیست؟ وای فای ارزنده‌تر از بیت کوین!

رمز ارز YFI که با تلفظ وای فای (wai-fi) در جوامع ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، توکن اختصاصی پروژه Yearn Finance است. تنها ۳۰ هزار از این رمز ارز وجود دارد که همه آن‌ها آزاد و قابل معامله هستند. کاربردهای YFI محدود به اکوسیستم یرن فایننس (Yearn Finance) نیست و این توکن به عنوان یک ارز دیجیتال نیز خرید و فروش می‌شود. افرادی که به خرید ارز دیجیتال در ایران مشغول هستند نیز می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف مانند بیت کوین یا اتریوم که از صرافی‌های ایرانی خریداری کرده‌اند، از طریق صرافی‌های بین المللی به تهیه ارز YFI اقدام کنند.

طراحان پروژه yearn به سؤال رمز ارز YFI چیست اینگونه پاسخ می‌دهند: «YFI یک توکن با ارزش ۰ است. تاکید می‌کنیم از لحاظ مالی YFI هیچ ارزشی ندارد. این رمز ارز از قبل استخراج نشده است، هیچ پیش فروشی ندارد و هیچ حراجی برای آن برگزار نمی‌شود..»

با اینکه سازندگان YFI معتقد بودند ارزش آن ۰ است؛ اما بازار به خوبی می‌داند که این رمز ارز چه ارزش بالایی دارد. ارزشمند بودن و کارآمدی پروژه yfi اصلی‌ترین دلیل ارزنده شدن وای فای بوده است. در ادامه با یرن فایننس و دلایل ارزشمند بودن آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

کاربردهای رمز ارز YFI چیست؟ از توکن رأی گیری تا ارزشمندترین رمز ارز بازار

به طور کلی می‌توان از رمز ارز Yfi به سه منظور مختلف استفاده کرد:

  • حق رأی: با در دست داشتن توکن yfi (هر مقداری، لازم نیست حتماً یک توکن کامل باشد) شما حق شرکت در رأی گیری پورپوزال های یرن فایننس که با نام YIPs  یا برنامه‌های بهبود یرن شناخته می‌شوند را خواهید داشت.
  • رمز ارز: رمز ارز Yfi یکی از ارزشمندتری دارایی‌های حال حاضر دنیای ارزهای دیجیتال است. این رمز ارز به دلیل پشتیبانی پلتفرم‌های بزرگ DEX و CEX با میلیون‌ها تراکنش روزانه، نقد شوندگی بسیار زیادی در بازار دارد. یکی از دلایل محبوبیت خرید بیت کوین نیز نقد شوندگی بالای آن در بازار است. از این رو شباهت‌های زیادی بین وای فای و بیت کوین وجود دارد.
  • سپرده سود آور: زمانی که رمز ارز Yfi را برای رأی دادن به صورت سهام در پروژه به اشتراک می‌گذارید، درصدی از سود محصولات مختلف یرن فایننس مانند سود Vault یا صندوق‌های سرمایه گذاری به شما اهدا می‌شود.

Yearn Finance) YFI) چیست؟ ماشین پول سازی در پلتفرم DeFi

یرن فایننس (Yearn Finance) یک جمع کننده سود (yield aggregator) در پلتفرم DeFi است که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند. یرن فایننس از پروتکل‌های خود استفاده می‌کند تا به صورت اتوماتیک بهترین فرصت‌های سرمایه گذاری در DiFi را پیدا کند و از این طریق بیشترین سود را برای سرمایه گذار جمع آوری کند. دیفای مفاهیم پیچیده‌ای دارد که یرن فایننس آن‌ها را بسیار ساده‌تر کرده و امکان کسب سود را برای هر کسی فراهم می‌کند. به همین دلیل است که لقب ماشین پول سازی را برای yfi انتخاب کرده‌اند. برای اینکه درک بهتری از تعریف Yearn Finance داشته باشیم ابتدا باید با پلتفرم دیفای آشنا شویم.

آشنایی با دیفای و امور مالی توزیع شده

DeFi به معنای امور مالی غیر متمرکز است که از قرار دادهای هوشمند اتریوم قدرت می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های اکوسیستم اتریوم به حساب می‌آید. دیفای به گونه‌ای طراحی شده است تا امکان انجام امور مالی سنتی (مانند وام گرفتن یا سرمایه گذاری) را بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک، دولت یا سازمان‌ها امکان پذیر کنید. یکی از دلایل خرید اتریوم و محبوبیت شبکه اتریوم نیز دسترسی به اینگونه از قرار دادهای هوشمند است.

چه ارتباطی بین DeFi و YFI وجود دارد؟

در اکوسیستم دیفای صندوق‌های سرمایه گذاری زیادی وجود دارند که در صورت استفاده از استراتژی‌های سرمایه گذاری بهینه می‌توان سود بسیار زیادی از آن‌ها کسب کرد. با این حال دیفای فرآیند پیچیده‌ای دارد و تنها سرمایه گذاران حرفه‌ای می‌توانند با آن کار کنند.

یرن فایننس ساده‌ترین راه کسب سود و به حداکثر رساندن سود از ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذارانی است که از پلتفرم DiFi استفاده می‌کنند. علاوه بر این یرن فایننس . علاوه بر این فایننسبا انتقال مستقیم و بدون واسطه دارایی‌ها، باعث صرفه جویی در هزینه کارمزد انتقال سرمایه و کاهش قابل توجه زمان مورد نیاز برای معاملات می‌شود.

یرن فایننس از پروتکل‌های مختلفی کمک می‌گیرد تا استفاده از دیفای را ساده‌تر کند.  ن راه برا باید با پلتفرم دیفای پیدا کند و خیلی زود به یکی از پراستفاده ترین و مهم ترین پلتفرم های موجودن مورد نیاز برای به همین دلیل است که Yearn Finance توانسته در بین سرمایه گذاران محبوبیت زیادی پیدا کند و خیلی زود به یکی از پراستفاده‌ترین و مهم‌ترین پلتفرم‌های دیفای تبدیل شده است.

چرا yfi محبوبیت زیادی دارد؟

مهم‌ترین مزیت یرن فایننس لقب ماشین پول سازی را برای این است که توانسته امکان استفاده از استراتژی‌های پیشرفته کسب سود از دیفای را برای کاربران نیمه حرفه‌ای دنیای ارزهای دیجیتال فراهم کند. شما به راحتی می‌توانید به سایت yearn.finance مراجعه کنید، کیف پول خود را به یرن فایننس متصل کنید و با استفاده از یکی از پروتکل‌های آن از کسب سود لذت ببرید. درحالی که بدون Yfi برای استفاده از پروتکل‌های DiFi و پیدا کردن استراتژی‌های سودآور، باید مدت‌ها زمان و هزینه صرف کنید. در نهایت حذف پرداخت کارمزد در صورت استفاده از Yfi را نباید از یاد برد.

یرن فایننس چگونه کار می‌کند؟

برای استفاده از یرن فایننس باید به سایت اصلی پروژه یعنی yearn.finance مراجعه کنید. در صفحه اصلی بخش‌ها و پروژه‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید. اولین بخش داشبورد نام دارد.

Dashboard: داشبورد محلی است که می‌توانید دارایی‌های خود را مشاهده کنید. برای استفاده از داشبورد و به طور کلی محصولات مختلف یرن فایننس باید کیف پول خود را به پروژه متصل کنید.

نکته مهمی که باید طبق اعلام یرن فاینانس، این پروژه از نسخه بتا استفاده می‌کند و ممکن است باگ‌های در پروژه وجود داشته باشد. بنابراین مسئولیت سرمایه گذاری با شما خواهد بود. بنابراین سعی کنید با یک کیف پول دارای سرمایه اندک وارد این پروژه شوید.

پروتکل‌های yearn finance

Yfi چهار پروتکل پیشنهادی دارد که هر کدام راهی برای کسب درآمد به حساب می‌آیند.

Vaults: صندوق‌های سرمایه گذاری بیرن فایننس این پروژه شوید د بود. سعی کنید با یک کیف پول دارای سرمایه اندک وارد این پرودر این قسمت قرار گرفته‌اند. این صندوق‌ها از پیشرفته‌ترین استراتژی‌های کسب سود استفاده می‌کنند تا بالاترین نرخ سود سرمایه گذاری را برای شما به دست آورند. شما می‌توانید براساس میزان ریسک و سود هر صندوق به سرمایه گذاری در آن‌ها اقدام کنید.

Earn: از این قسمت می‌توانید با تبدیل رمز ارزهای با نرخ ثابت مثل تتر به وای تتر (yUSDT) بیشترین سود سرمایه گذاری ممکن از آن‌ها را به دست آورید. یرن فایننس رن  دست ی ممکن از ؛نسخه ؛ارز رمز های هر صندوق اقدام به سرمایه گذاری در با سرمایه گذاری در بهترین استخرهای سرمایه گذاری و جابه جایی سرمایه بین استخرهای مختلف بیشترین سود ممکن را برای شما کسب خواهد کرد.

Zap: زپ به شما کمک می‌کند تا بدون مصرف Gas (توکن اتریوم) و به راحتی دارایی‌های خود را از استخرهای سرمایه گذاری Curve خارج کنید یا در این استخرها سرمایه گذاری کنید.

Cover: یکی از امکانات جدید و فوق العاد یرن فایننس است که یک بیمه غیر متمرکز است و به صورت مستقل با نام yInsure.finance فعالیت می‌کند.

چگونه رمز ارز yfi بخریم؟

در حال حاضر yfi سر و صدای زیادی در بازار رمز ارزها ایجاد کرده است به همین دلیل صرافی‌های بین المللی به تدریج در حال اضافه کردن این ارز دیجیتال به معاملات خود هستند. Coinbase مهم‌ترین صرافی بین المللی برای خرید رمز ارز Yfi است. برای ما ایرانی‌ها نیز کماکان Binance بهترین گزینه است. شما می‌توانید بعد از تبدیل ریال به بیت کوین در صرافی نوبیتکس، در صرافی‌های بین االمللی بیت کوین را به Yfi تبدیل کنید. برای محاسبات خود می‌توانید از ماشین حساب بیت کوین استفاده کنید.

آینده رمز ارز YFi؛ آیا وای فو به یکه تازی خود ادامه خواهد داد؟

تنها چندماه از انتشار وای فو می‌گذرد و این ارز دیجیتال جدید توانسته رکورد به نظر دست نیافتنی را از لحاظ قیمت در بازار ارزهای دیجیتال به جای بگذارد. از آنجا که تنها ۳۰ هزار عدد از توکن yfi موجود است، در ابتدا عطش زیادی برای خرید آن وجود داشت. با این حال بعد از رسیدن به رکورد تاریخی ۴۰ هزار دلار در اواخر شهریور ۹۹ مسیر اصلاح را پیش گرفت و بعد از یک افت نزدیک به ۷۰ درصدی، در هفته اول و دوم مهر با شیب ثابت در حال اوج گرفتن دوباره است. در حال حاضر (هفته دوم مهر ۹۹) این ارز دیجیتال قیمتی بیشتر از ۱۸ هزار دلار دارد.

نکته جالب اینجاست که این پروژه فعلاً با نسخه بتا اجرا می‌شود و احتمالاً در آینده شاهد نسخه جدیدتر و با امکانات بیشتری خواهیم بود. از طرفی سازندگان پروژه هیچ دخل و تصرفی در آن ندارند و همه چیز براساس رأی گیری‌ها صورت خواهد گرفت. در این صورت ما با یک ارز دیجیتال کاملاً آزاد، با امکانات بسیار پیشرفته و قابلیت سود رسانی فراوان از طریق سرمایه گذاری در صندوق‌های دیفای رو به رو هستیم. هرچند بازار ارزهای دیجیتال هیچگاه قابل پیش بینی نیست، ولی به نظر می‌رسد آینده درخشانی در انتظار وای فو باشد.

رمز ارز YFI، رمز ارزی که می تواند آینده درخشانی داشته باشد

در این مقاله به سؤال رمز ارز yfi چیست پاسخ دادیم و با ویژگی‌های ارزشمندترین ارز دیجیتال فعلی بازار آشنا شدیم. با بیشتر شدن کارایی اکوسیستم yearn finance و ارائه نسخه‌های کم نقص تر در آینده می‌توان آینده درخشانی برای ارز دیجیتال وای فو تصور کرد.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی نوبیتکس به خرید و فروش ارز دیجیتال در محیطی امن و معتبر بپردازید.

آیا این مطلب مفید بود؟ ۴ نظر

۵ ۴
رمز ارز YFI چیست؟ یکه‌تاز فعلی بازار ارزها را بشناسید